Jump to content



Τιμές σε Xeon CPUs


Recommended Posts

Έχω στην δουλειά 2 server HP Gen10 και ζήτησα να μου δώσουν τιμή για αναβάθμιση CPU.

Ζήτησα τιμή για Xeon Gold 6146 με list price στο site της Intel 3200$.

Και η τιμή που μου δίνουν απο HPe είναι 5000+€  και με την "έκπτωση" 3300€

. (χωρίς ΦΠΑ)

Και αναρωτιέμαι τώρα... ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???

Δεδομένου του αγγουριού που έχουν φάει από την AMD και των ειδήσεων οτι η Intel κάνει "εκπτώσεις" για να κρατηθεί ανταγωνιστική ,

την παλαιότητα του επεξεργαστή (Launch Date Q3'17)

καθώς και ότι θα αγοραζα 4 τμχ

περίμενα την τιμή κάτω από 3000/τμχ.

Η τιμή στο MindFactory για Tray ειναι στα 3100 μαζι με το ΦΠΑ.

Έχετε ανάλογη πρόσφατη εμπειρία?

 

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, GoMaR said:

Προφανως και θα το εχετε σκεφτει, αλλα ο λογος που δε γυρνατε το σεταπ σε AMD ποιος ειναι;

 

Φαντάζομαι το κόστος και το πιθανό downtime για το migration θα είναι πολύ μεγαλύτερο από το να βάλει gold.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Προφανως και θα το εχετε σκεφτει, αλλα ο λογος που δε γυρνατε το σεταπ σε AMD ποιος ειναι;

 

Τώρα δηλαδή τα σκέφτεστε και τα λέτε αυτά; το ίδιο είναι το κόστος ενός CPU (έστω και 5Κ €) και το ίδιο θα του βγει το κόστος για 4 νέους servers? Με τα λεφτά για τα 4 CPU λογικά θα αγοράζει ενάμιση σέρβερ. Ανάλογα και τον σέρβερ βέβαια. Μπορεί και όχι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω το στυλ της απαντησης σου και την επιθεση σου Ζαχο.
Σαφως τα σκεφτομαστε γιατι ειναι απορια οταν καποιος απεχει απο τον χωρο και θελει να μαθει. Δε το προτεινω σαν λυση. Ελεος
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί σε χαλάνε;

https://geizhals.eu/intel-xeon-gold-6226r-cd8069504449000-a2241718.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Κοίτα τα νέα SKUs με τις ανανεωμένες τιμές

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
https://www.servethehome.com/big-2nd-gen-intel-xeon-scalable-refresh-brings-competition-anew/

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Προφανως και θα το εχετε σκεφτει, αλλα ο λογος που δε γυρνατε το σεταπ σε AMD ποιος ειναι;

Εχουμε ηδη μικροτερη σειρα Gold.

2 server με 2 cpu ο καθένας.

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάνω κάτω έγινε και για την αναβάθμιση της χωρητικότητας στο storage μας ένα 3Par.

Συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργιο 2ο ράφι με SSD δίσκους , παρά να αντικαταστήσω τους SSD που έχω αυτή τη στιγμή , με μεγαλύτερους.

Προφανώς σου κάνουν μεγαλύτερη έκπτωση αν το πάρεις όλο μαζί για να ανεβάζουν τις πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, billpeppas said:

Αν θες σου λέει, αυτή είναι η τιμή.
Δεν θες ?
Χεστήκαμε.

Nαι. Βέβαια με κάτι τέτοια ο «εφευρέτης» του όρου PC κατάντησε να εξέλθει της αγοράς.

tyxeros, ουσιαστικά είναι niche αγορά. Οι κανόνες της και οι ρυθμοί δεν αντιστοιχούν απολύτως στην αγορά απλών καταναλωτών. Τους παίρνει ή νομίζουν ότι τους παίρνει, έχουν διαφορετικού είδους στοκαρίσματα (πρέπει να μπορούν να διαθέσουν προϊόν όταν το ζητήσει σε αντικατάσταση ο πελάτης, δεν μπορούν να σου απαντήσουν όπως θα απαντήσουν στην αγορά απλού υπολογιστή «α δεν το πουλάμε πια το μοντέλο, πάρε το νεώτερο που είναι καλύτερο»), είναι λιγότερο αποτελεσματική αγορά, είναι περισσότερο «αιχμάλωτος» ο ενδιαφερόμενος, κινούνται βραδύτερα στις αλλαγές πολιτικής τους, πληρώνεις και τα εταιρικά κόστη τους -συγκριτικά με το mindfactory που αναφέρεις- , ε δεν θέλει και πολύ να εμφανίζονται σε σένα δύσκαμπτοι σε δυσθεώρητο βαθμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Δε καταλαβαινω το στυλ της απαντησης σου και την επιθεση σου Ζαχο.
Σαφως τα σκεφτομαστε γιατι ειναι απορια οταν καποιος απεχει απο τον χωρο και θελει να μαθει. Δε το προτεινω σαν λυση. Ελεος
 

 

Ποιο στυλ ρε χαμένο κορμί που παρεξηγήθηκες κιόλας. Απλά δίνω έμφαση στο ότι δυστυχώς (επειδή γνωρίζω κι εγώ και έχω και πρόσφατο παράδειγμα) δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

 

Για αρχή όταν μιλάμε για AMD οι μεγάλες εταιρίες του χώρου (HPe, IBM, Dell) πετάνε αητό. Ζήτησα εγώ meeting γιατί είδα ένα μοντέλο τους σε έκθεση δική τους και μου ήρθαν ο account manager με εξειδικευμένο τεχνικό. Δεν μπορώ να πω, του έμαθα πολλά πράγματα του ανθρώπου. Και έφυγε ευχαριστημένος.

Τέλος, το κόστος όταν αλλάζεις μηχάνημα για να πάρεις τα specs που θα ήθελες να έχεις πρέπει να συνυπολογίσεις πολλά πράγματα και όχι μόνο τη διαφορά στο κόστος κτήσης. Είναι οι άδειες για λειτουργικό, αν υπάρχουν, είναι το support που θα έχεις, το downtime αν κάνεις migration, ο χρόνος δοκιμών πως το μηχάνημα θα ανταπεξέλθει και είναι εντάξει και τέλος αυτός που θα τα κάνει όλα αυτά (ο οποίος δεν δουλεύει δωρεάν, τρώει εργατοώρες για όλα τα παραπάνω).

Αν τα βάλεις κάτω και τα μετρήσεις (το δικό μου είναι πιο μεγάλο) καταλαβαίνεις πως τέτοιες συζητήσεις δεν γίνονται εύκολα και τελειώνουν στα αποδυτήρια.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tyxeros έγραψε:

Η τιμή στο MindFactory για Tray ειναι στα 3100 μαζι με το ΦΠΑ

 

3200€ είναι σημαντική διαφορά, έστω και σε επιχειρησιακό περιβάλλον. Ρωτήστε το mindfactory για τιμολόγιο, και αναλόγως προχωρήστε, (εφ' όσον ξέρετε τί κάνετε, και φυσικά υπό την προϋπόθεση ότι δεν παραβιάζεται κάποια εγγύηση). Καναδυό ώρες φασαρία είναι.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το mindfactory δεν απευθύνεται σε ιδιώτες, οπότε όταν προσκομίσεις τα χαρτιά και το εγκρίνουν, σου βγάζουν μια τελική τιμή χωρίς το φπα + το κόστος των μεταφορικών που είναι 30€ ότι και να πάρεις.

 

Ζάχο, τώρα μάλιστα.. Έτσι έπρεπε να απαντήσεις στην αρχή :p

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, GoMaR said:

Το mindfactory δεν απευθύνεται σε ιδιώτες, οπότε όταν προσκομίσεις τα χαρτιά και το εγκρίνουν, σου βγάζουν μια τελική τιμή χωρίς το φπα + το κόστος των μεταφορικών που είναι 30€ ότι και να πάρεις.

 

Ζάχο, τώρα μάλιστα.. Έτσι έπρεπε να απαντήσεις στην αρχή :p

Τα μεταφορικά είναι 25 ευρώ για μικρά πράγματα. Μια παραγγελία 10 οθόνες που δώσαμε στοίχισε 350 ευρώ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

 

Ποιο στυλ ρε χαμένο κορμί που παρεξηγήθηκες κιόλας. Απλά δίνω έμφαση στο ότι δυστυχώς (επειδή γνωρίζω κι εγώ και έχω και πρόσφατο παράδειγμα) δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

 

Για αρχή όταν μιλάμε για AMD οι μεγάλες εταιρίες του χώρου (HPe, IBM, Dell) πετάνε αητό. Ζήτησα εγώ meeting γιατί είδα ένα μοντέλο τους σε έκθεση δική τους και μου ήρθαν ο account manager με εξειδικευμένο τεχνικό. Δεν μπορώ να πω, του έμαθα πολλά πράγματα του ανθρώπου. Και έφυγε ευχαριστημένος.

Τέλος, το κόστος όταν αλλάζεις μηχάνημα για να πάρεις τα specs που θα ήθελες να έχεις πρέπει να συνυπολογίσεις πολλά πράγματα και όχι μόνο τη διαφορά στο κόστος κτήσης. Είναι οι άδειες για λειτουργικό, αν υπάρχουν, είναι το support που θα έχεις, το downtime αν κάνεις migration, ο χρόνος δοκιμών πως το μηχάνημα θα ανταπεξέλθει και είναι εντάξει και τέλος αυτός που θα τα κάνει όλα αυτά (ο οποίος δεν δουλεύει δωρεάν, τρώει εργατοώρες για όλα τα παραπάνω).

Αν τα βάλεις κάτω και τα μετρήσεις (το δικό μου είναι πιο μεγάλο) καταλαβαίνεις πως τέτοιες συζητήσεις δεν γίνονται εύκολα και τελειώνουν στα αποδυτήρια.

 

 

 

Κοινώς "vendor lock in". To θέμα είναι ότι όλα αυτά που αναφέρεις δεν μπορεί να αποτελούν αιωνίως δικαιολογία, όταν η δουλειά δεν γίνεται σωστά ή βέλτιστα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πληρώσεις κόστος μετάβασης, ακόμα και αν πρόκειται για servers της ίδιας εταιρείας. Είναι θέμα απόφασης και ζυγίσματος των αναγκών και των προτεραιοτήτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετική εξήγηση jax. Βέβαια για να πούμε του στραβού το δίκιο, ο τζιντιπι περισσότερο μέμφεται την κάθε Dell που δεν προσφέρει/καθυστερεί να προσφέρει εναλλακτική, παρά την ίδια την εταιρεία που αγοράζει το σίγουρο. Τον υπάλληλο της εταιρείας κιόλας για να είμαστε ακριβέστεροι, ο οποίος θα την πληρώσει την ώρα της στραβής αν έχει ξεφύγει από την πεπατημένη (nobody ever got fired for buying IBM κλπ).

Το μειονέκτημα αυτών των λογικών είναι έλλειψη ευελιξίας και κάποιου είδους πλαδαρότητα/αδράνεια σε περίπτωση που εμφανιστεί κάτι «άγνωστο» πλην ρηξικέλευθο. Εν μέρει, έτσι κάπως σου ξεπετάγονται νέοι, μικροί ανταγωνιστές όταν πετυχαίνουν να προσφέρουν κάτι με καλύτερο τρόπο επειδή έχουν την πολυτέλεια, την ανάγκη ή την άγνοια κινδύνου να σκεφτούν και να ενεργήσουν out of the box.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, jax7480 said:

 

Κοίτα θα το ξεκαθαρίσω για να δεις την σκοπιά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Το Vendor lock in το αποφασίζεις και το πράττεις χωρίς να σε πιέσει κανένας. Σε πιέζουν οι ανάγκες της επιχείρησης. Και θα το δικαιολογήσω:

Έχω ένα μηχάνημα στη δουλειά το οποίο κοστίζει περίπου 250.000€ (το storage της εταιρίας). Φθηνό μεν, αλλά για την δουλειά μας είναι εντάξει. Ένα drive των 3ΤΒ κοστίζει περίπου 5500€ (για το storage). Μπορώ να πάρω και να βάλω ότι γουστάρω; σαφώς. Λογικά θα δουλέψει. Όταν "σκάσει" το drive, ζήσε Μάη μου.

Οι controllers που έχει είναι στην ουσία δύο server machines (τα λέω χοντρικά γιατί δεν είναι απλά μηχανήματα συνδεδεμένα μεταξύ τους) με Xeon και 512GB RAM. Εγώ μπορώ να βάλω μνήμη Dell Certified στο 1/4 της τιμής που μου το δίνει η Dell και να φτάσω την cache στην διπλή ποσότητα. Θα το κάνω;

Όχι βέβαια. Πρώτον γιατί όταν γίνει η στραβή θα έρθει η Dell και θα μου πει, τι έγινε εδώ ρε μεγάλε, από που μπήκε η μνήμη; θέλεις και 4ωρο support, πάρε δύο τριχωτά τώρα.  Το να παίξω εγώ κορώνα γράμματα το 4ωρο support του μηχανήματος που εκεί επάνω η εταιρεία έχει σχεδόν όλα τα συστήματά της, εγώ δεν το κάνω; εσύ πιστεύεις πως θα το έκανες; δε νομίζω. Θέλεις να το πεις vendor lock in, θέλεις να το πεις κυρία Αγλαϊα, πες το όπως θέλεις. Αλλά με κάποια πράγματα, δεν παίζεις με τις πιθανότητες. Ακόμα και δίκιο να έχεις αν υπάρχει έστω και η πιθανότητα πως θα μείνεις ξεκρέμαστος, δεν το κάνεις.

Βάζεις τα original πράγματα που θα σου δώσει ο vendor και όταν γίνει η στραβή, θα μπορείς να μιλήσεις.

 

Θα σου πω παράδειγμα επειδή μου έχει τύχει η στραβή. Την άκουσε η μητρική από μηχάνημα server 90.000€. 4 Xeon Platinum επάνω κτλ. Η μητρική ήρθε από Ιρλανδία σε 4 ώρες (και ο τεχνικός μετά από λίγο) για να γίνει η αντικατάσταση. Σε ένα τέτοιο μηχάνημα το οποίο είναι mission critical για την εταιρία, εγώ δεν θα πείραζα τίποτα και δεν θα σκεφτόμουν καν να αλλάξω κάτι, με κάτι άλλο που δεν θα είναι certified και χύστα μέσα και αγορασμένο από Dell. Εσύ πιστεύεις θα το έκανες;

Μου λείπουν οι γνώσεις; όχι γιατί όταν ήρθε η ώρα για αναβάθμιση μνήμης εγώ την έκανα, αλλά προγραμματισμένα με ενημέρωση στον κόσμο πως το μηχάνημα θα μείνει εκτός.

Όταν όμως οι ώρες μετράνε, δεν μπορείς να πεις στο αφεντικό, ξέρεις επειδή δεν πήρα γνήσιες μνήμες και το μηχάνημα την άκουσε, θα μείνει τώρα για κανά δύο μέρες κλειστό μέχρι να βρω άλλες.

Καλύτερα παραιτήσου επί τόπου παρά να κάνεις τέτοια πίπα.

 

Και για να σου απαντήσω σε αυτό που λες παραπάνω. Το ζύγισμα των αναγκών και προτεραιοτήτων δεν το κάνεις με ένα AMD vs Intel στο κεφάλι, ούτε με ένα Linux vs Windows. Όταν μιλάς για αλλαγή, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή, πρέπει να σκεφτείς και να ζυγίσεις ΟΛΕΣ τις παραμέτρους. Και είναι πολλές, πίστεψε με.

 

Εγώ γράφοντας για vendor lock in αναφερόμουν στο τι σημαίνουν όλα αυτά που περιγράφεις. Δεν κατηγορώ κανέναν γιατί δεν κάνει την όποια μετάβαση ούτε έθεσα θέμα AMD vs Intel ή Linux vs windows. Άλλωστε δεν είμαι και ειδικός για setups και καταστασεις που περιγράφονται σε τούτο το thread. Αυτό που μπορώ να πω, εργαζόμενος σε οργανισμό που είναι κλειδωμένος σε συγκεκριμένες επιλογές λογισμικού, είναι ότι το vendor lock in υπάρχει one way or another και είναι θέμα ζυγίσματος αναγκών, οικονομικών δεδομένων, αν θέλεις και σωστού προγραμματισμού για το μέλλον να ελαχιστοποιούνται οι συνέπειες του. Η διαλειτουργικότητα, όπου μπορεί να επιτευχθεί είναι πάντα αξιοποιήσιμη και χρήσιμη, κατά την άποψή μου. Ποιος δεν θα ήθελε το να μην εξαρτάται απόλυτα από έναν αποκλειστικά vendor, είτε μιλάμε για λογισμικό είτε για υλικό? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.