Jump to content



Μαυραγορίτες! Ουστ.....!


gdp77

Recommended Posts

Ευτυχώς έχω webcam, αλλά πρόσφατα φίλος μου ζήτησε να του βρω "μια καλή" καθώς τη χρειάζεται για τη δουλειά του (ελέω κορονοϊού).

 

Ε λοιπόν ότι η μαύρη αγορά θα ανθούσε και στα λημέρια της τεχνολογίας, δεν το φανταζόμουν.

 

Ιδού η εξέλιξη τιμής για μία από τις πιο καλές και δημοφιλείς webcam

 

image.png

 

Τα σχόλια δικά σας. Εγώ τα έκανα στον τίτλο. 

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gdp77 said:

 

Ε λοιπόν ότι η μαύρη αγορά θα ανθούσε και στα λημέρια της τεχνολογίας, δεν το φανταζόμουν.

 

Αναμενομενο ηταν αυτο. Αναγκαστηκαν ολοι να δουλευουν απο αποσταση. Οτιδηποτε εχει να κανει με εξοπλισμο για εργασια απο αποσταση πηρε την ανιουσα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και μακαρι να ναι ΜΟΝΟ οικονομικο το προβλημα που θα προκυψει με τον συγκεκριμενο ιο (ο οποιος επιμενω χρησιμοποιειται ως χρησιμος ηλιθιος για διαφορους λογους, οχι απαραιτητα ολους κακους)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick74 said:

Και μακαρι να ναι ΜΟΝΟ οικονομικο το προβλημα που θα προκυψει με τον συγκεκριμενο ιο (ο οποιος επιμενω χρησιμοποιειται ως χρησιμος ηλιθιος για διαφορους λογους, οχι απαραιτητα ολους κακους)

Ο κόσμος δεν θα είναι ο ίδιος μετά από αυτή την "πανδημία". Πολλά θα αλλάξουν προς το χειρότερο. Κοινωνικά θέματα, εργασιακά, πολιτικά κτλ. Αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλη μέρα. Με τους ιθύνοντες θα τα πούμε στον δρόμο (για όσους ακόμα τολμούν και διεκδικούν). 

2 hours ago, Deus said:

Γενικά η αισχροκέρδεια έχει περάσει σε άλλο επίπεδο 
Πριν μέρες έψαχνα να βρω 2 μάσκες κάτι καλύτερο από από τις απλές χειρουργικές μια για την σύζυγο που είναι έγκυος x2 και πηγαίνουμε σε κλινικές διαγνωστικά κέντρα και γιατρούς για εξετάσεις και μια για εμένα να την χρησιμοποιώ στην δουλειά για κανένα μισάωρο max όταν πηγαίνω και υπάρχει συνωστισμός

Μετά από πολλά τηλεφωνήματα επί 2 μέρες σε όλα τα φαρμακεία του Πειραιά και της γύρω περιοχής βρήκα σε ένα και πήγα να προλάβω να πάρω 2 πριν εξαφανίσουν
Η τιμή ήταν 12 euro η μια πλήρωσα 24 euro
Μόλις γύρισα σπίτι και έκανα μια αναζήτηση είδα ότι η μάσκα πριν cov είχε τιμή 0.76 cent

fPYc1fR.jpg


Σε ένα άλλο φαρμακείο online βρήκα μια συγκεκριμένη FFP3 που πριν σε κατάστημα με εργαλεία κόστιζε 1.30 και εκεί την πουλούσαν 45 euro 
πήρα τηλέφωνο και έκανα καταγγελία... μετά από μερικές ώρες την είχαν κατεβάσει ελπίζω να έφαγαν το 5.000 και να έστρωσαν χαρακτήρα

Πού κάνεις καταγγελία για αισχροκέρδεια και βάσει ποιου νόμου? Υπάρχει πλαφόν πάνω από το οποίο μπορούμε να καταγγέλλουμε? Ο Άδωνις έλεγε για ελεύθερη αγορά. Υπάρχει κάτι νεώτερο?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, eleozz said:

μιας και τα βλέπω εκ των έσω


τιμή χονδρικής (31/3/20)
unknown.png

 

τιμή λιανικής

unknown.png

 

εξέλιξη τιμής

unknown.png

 

το ίδιο συμβαίνει με το 95% τον webcam, και όχι μόνο

οι καμερες του καισιδη ειναι ποιο χαλια και απο κινητο 20ετιας!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ο κόσμος δεν θα είναι ο ίδιος μετά από αυτή την "πανδημία". Πολλά θα αλλάξουν προς το χειρότερο. Κοινωνικά θέματα, εργασιακά, πολιτικά κτλ. Αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλη μέρα. Με τους ιθύνοντες θα τα πούμε στον δρόμο (για όσους ακόμα τολμούν και διεκδικούν). 

 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ειναι πανδημια, αν ειναι απλα η εποχιακη γριπη, αν υπαρχει οντως σκοπιμοτητα η αν ειμαστε απλα ηλιθιοι, κτλ κτλ κτλ...

Αυτο που ξερω παντως ειναι πως ΑΝ το ολο στορι ειναι σχεδιασμενο απο καποιον στυλ Palpatin τοτε ο Τσιωρδας εχει το ρολο του Jar Jar Binks... 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nick74 said:

 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ειναι πανδημια, αν ειναι απλα η εποχιακη γριπη, αν υπαρχει οντως σκοπιμοτητα η αν ειμαστε απλα ηλιθιοι, κτλ κτλ κτλ...

Αυτο που ξερω παντως ειναι πως ΑΝ το ολο στορι ειναι σχεδιασμενο απο καποιον στυλ Palpatin τοτε ο Τσιωρδας εχει το ρολο του Jar Jar Binks... 

 

Είναι αδιαμφισβήτητα πραγματικότητα με βάση τη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία εδώ και περίπου 3 μήνες.

Η επιστημονική βιβλιογραφία δύσκολο να αλωθεί σε βαθμό του να γίνει τόσο αναξιόπιστη, για τον απλούστατο λόγο ότι ερευνητικά εργαστήρια ανά τον κόσμο θα είχαν ανακαλύψει την "απάτη" στις πρώτες 5 ημέρες maximum. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Είναι αδιαμφισβήτητα πραγματικότητα με βάση τη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία εδώ και περίπου 3 μήνες.

Η επιστημονική βιβλιογραφία δύσκολο να αλωθεί σε βαθμό του να γίνει τόσο αναξιόπιστη, για τον απλούστατο λόγο ότι ερευνητικά εργαστήρια ανά τον κόσμο θα είχαν ανακαλύψει την "απάτη" στις πρώτες 5 ημέρες maximum. 

Προσεξε, ΔΕΝ ειπα οτι ο ιος δεν υπαρχει.

Αυτο που ΔΕΝ ΞΕΡΩ ειναι πως εγινε τοσο διασημος, του χουν δωσει 47 οσκαρ, νομπελ ειρηνης και παρασιμο της λεγεωνας της τιμης  ενω κατι αλλοι κακομοιρηδες εποχιακοι ιοι που φιλοτιμα ξεπαστρευουν πολυ περισσοτερο κοσμο καθε χρονο οι κριτικοι τους χαντακωνουν και στο imdb παιρνουν βαθμολογια 3.3...

Ε αυτο δε μου μοιαζει και τοσο νορμαλ, και για μενα ΝΟΜΙΖΩ -προσωπικη αποψη χωρις να εχω καμια επαφη με το χωρο της υγειας- πως ο συγκεκριμενος ιος ειναι ο μεγαλυτερος "χρησιμος ηλιθιος" της ιστοριας.

 

btw δεν απορριπτω την ιδεα απλως να ΕΤΥΧΕ ενας Ασιατης να μιλησε με ενα Δυτικο δημοσιογραφο και να μιλησαν για αρρωστιες κι απο κει να προεκυψαν ολα αυτα...

Οι Ασιατες -και σ αυτους εχω μεγαλη εμπειρια- αν ακουσουν πως καποιος εχει 37.1 πυρετο του παιρνουν τα μετρα και αν καποιος βηξει μπαινει μια πολη σε καραντινα. 

 

Δε μ αρεσουν οι συνομωσιολογιες, αλλα με τη συγκεκριμενη ιστορια κατι μοιαζει ΠΟΛΥΥΥΥΥ περιεργο...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος magicman έγραψε:

οι καμερες του καισιδη ειναι ποιο χαλια και απο κινητο 20ετιας!

δεν διαφωνώ, εγώ τις τιμές συγκρίνω πού ήταν χθες και πού είναι σήμερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μιλάω με product managers απο μεγάλες αλυσίδες, δεν υπάρχει σε όλη την Ευρώπη κάμερα ουτε για δείγμα. Τα πράγματα είναι απλά, νόμοι προσφοράς και ζήτησης. 

Εμένα φίλος μου χάρισε μια c920 webcam και μαντέψτε, δώρο την έκανα και εγώ με την, σειρά μου. Λυπηρό ότι με εχουν πάρει 10 άτομα τηλέφωνο για Web camera και δεν μπορω να τους βοηθήσω :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.