Jump to content



Επιλογή διανομής για μεγαλύτερες ηλικίες


ronin13

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα παλιό laptop (του 2009 αν δεν απατωμαι, Core2Duo cpu και 2GB RAM) στο οποίο ο θείος μου είχε Win7.

 

Λόγω του ότι σταμάτησε η υποστήριξη των Win7 απο τη Microsoft του εγκατέστησα Lununtu σε έναν SSD που είχα να κάθεται, μπας και πάρει λίγη ζωή ακόμα το μηχανηματάκι.

 

Μου εκφράζει παράπονα ότι δυσκολεύεται να το μάθει και ότι δεν έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών (στο μενου κτλ).

 

Έχετε υπόψη σας καμιά διανομή που:

1) Να είναι αρκετά ελαφρία για τον υπολογιστή αυτό

2) Να έχει grandpa-appropriate UI (ή όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό των Windows)

3) Να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών.

 

Η χρήση θα είναι browsing, άντε και κανένα word στο τσακιρ κέφι.

Έίδα το EndlessOS και μου άρεσε πολύ, αλλά από ελληνικά γιοκ!

 

Ευχαριστω πολύ!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό, ότι όσο ελαφριά και να είναι μια διανομή, εφόσον προορίζεται για βασική χρήση browsing και όχι π.χ. console only, τα 2GB RAM είναι περιοριστικά και θα δημιουργήσουν σοβαρή μείωση της αποκρισιμότητας. Η προσθήκη ενός παλιού (spare) SSD που λίγο πολύ όλοι πλέον θα έχουμε σε κάποιο συρτάρι, θα βοηθούσε ιδιαίτερα, καθώς η χρήση swapping στον δίσκο θα είναι αναπόφευκτη.

 

8 hours ago, ronin13 said:

Έχετε υπόψη σας καμιά διανομή που:

1) Να είναι αρκετά ελαφρία για τον υπολογιστή αυτό

2) Να έχει grandpa-appropriate UI (ή όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό των Windows)

3) Να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών.

 

Η χρήση θα είναι browsing, άντε και κανένα word στο τσακιρ κέφι.

 

Linux Mint Mate 19.3 ή Linux Mint XFCE 19.3

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

του εγκατέστησα Lununtu σε έναν SSD που είχα να κάθεται

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Η προσθήκη ενός παλιού (spare) SSD που λίγο πολύ όλοι πλέον θα έχουμε σε κάποιο συρτάρι, θα βοηθούσε ιδιαίτερα

 

@gdp77 μάλλον δεν είχες πιει καφέ όταν έγραψες την απάντηση ?

 

Πέρα από την πλάκα, ψάξε να του αναβαθμίσεις λίγο τη μνήμη. Όσο ελαφρύ και να είναι το Linux, οι διάφορες ιστοσελίδες δεν παύουν να είναι βαριές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δίσκος και ram ήταν τα πρώτα που κοίταξα να αναβαθμίσω , αλλά δυστυχώς σύμφωνα με τα επίσημα specs της Toshiba δεν υποστηρίζει παραπάνω μνήμη το laptop.

Δεν το έχω και μαζί μου να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες...

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ronin13 said:

Δίσκος και ram ήταν τα πρώτα που κοίταξα να αναβαθμίσω , αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει παραπάνω μνήμη το laptop...

 

Αν δεις το chipset και τα slots είμαι σίγουρος ότι υποστηρίζει 2x2 GB. Σε πιο παλιό chipset με 2x2 μου έβλεπε ~3GB (i945pm), αλλά λαπτοπ coreduo του 2006.

Εκτός αν δεν έχει 2 slot οπότε εκεί όντως μπορεί να μην παίζει με 4gb σε 1 sodimm.

 

Μετά έχω κι άλλες ιδέες: 

 αλλά καλύτερα να μην επεκταθώ :hehe: 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξαναπιάσω στα χέρια μου (μετά την λήξη της καραντίνας πια) θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Στο μεταξυ θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας σε μια άλλη αρχαιολογία με αντίστοιχα specs που έχω να κάθεται στο σπίτι, μήπως αναστηθεί και αυτό... ?

Link to comment
Share on other sites

Τα 2gb μου φαίνονται λίγα. Δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά ιστοσελίδων. Κ δε νομίζω να ανοίγει μόνο ένα tab κάθε φορά.

Ο επεξεργαστής είναι οκ για browsing μόνο. Θα είναι στα όρια αλλά οκ. Αλλά μνήμη θέλει, 4gb για άνετη χρήση.

 

Στο δικό μου λαπτοπ, επίσης αρχαίο με i7 2620Q k 8GB ram, με Linux mint έχω ίδια νούμερα. 

Τα 2gb μου φαίνονται λίγα. Δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά ιστοσελίδων. Κ δε νομίζω να ανοίγει μόνο ένα tab κάθε φορά.

Ο επεξεργαστής είναι οκ για browsing μόνο. Θα είναι στα όρια αλλά οκ. Αλλά μνήμη θέλει, 4gb για άνετη χρήση.

 

Στο δικό μου λαπτοπ, επίσης αρχαίο με i7 2620Q k 8GB ram, με Linux mint έχω ίδια νούμερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Λόγω του ότι σταμάτησε η υποστήριξη των Win7 απο τη Microsoft του εγκατέστησα Lununtu σε έναν SSD που είχα να κάθεται, μπας και πάρει λίγη ζωή ακόμα το μηχανηματάκι.

Και τι εγινε που σταματησε η υποστηριξη?

Βαλε του αυτο που ξερει στον SSD, και αμα παιρνει και αλλη μνημη καλως

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, slalom said:

Και τι εγινε που σταματησε η υποστηριξη?

Βαλε του αυτο που ξερει στον SSD, και αμα παιρνει και αλλη μνημη καλως

Γιατί μέσα σε λίγες εβδομάδες θα γίνει του malware το κάγκελο, τόσο απλά... Με Linux mint ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να του ξενίσει κάτι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς με 2GB και τα 7άρια θα σέρνονται. Αν δεν σώζεται με καμιά διανομή Linux, το σύστημα δεν αρκεί με τόσο λίγη μνήμη το 2020. Μαρτύριο είναι. Εκτός αν λέγοντας browsing εννοεί άνοιγμα για  πέντε λεπτά για κάνα ιμέιλ, καμιά σελίδα και ΄τελος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να βοηθήσει και λίγο tuning στον browser

eg.

make_google_chrome_run_faster.jpg
WWW.ALLTECHFLIX.COM

Settings and Tips to make Google Chrome run faster and smooth. Speed up chrome by enabling experimental feature and removing some junk.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην ίδια βάρκα κι εγώ. Αναγκάζεται η μητέρα μου να χρησιμοποιήσει λάπτοπ για δουλειά στο σπίτι, που ήταν ήδη παλιό όταν μου το χάρισαν (Pentium T2330@1.6Mhz, 2GB) και θέλω να του περάσω κάτι σε linux, όντας εγώ παντελώς άσχετος από linux. Τώρα είναι με w7 και η χρήση είναι emails και ελαφρύ browsing. Στo google πιο συχνά βλέπω bodhi linux, puppy linux, lubuntu, peppermint και δεν έχω ιδέα που να πάω.

Link to comment
Share on other sites

Το bodhi φαίνεται ενδιαφέρον, αλλα δεν ξέρω:

1. Κατά πόσο υποστηρίζει πλήρως τα ελληνικά το UI του.

2. Τί υποστήριξη θα έχει σε βάθος χρόνου. Μην του αναγκάζουμε να μαθαίνουν καινούριο UI αν σταματήσει να υποστήρίζεται αυτή η διανομή. Και θέλω να το στήσω και να μην ασχοληθώ ξανα, γιατί μένει σε άλλη πόλη και δε θα είμαι κοντά να τον βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Linux mint mate ή xfce, Lxle,Peppermint είναι οι διανομές με τις οποίες δούλευαν out of the box όλα τα χρεπια που έχω κατά καιρούς στη διάθεσή μου... C2D Τ9500 είναι το βασικό μου μηχάνημα με 4GB ram και με ένα φτηνιαρη ssd, κάνω μια χαρά τη δουλειά μου όπως browsing, office tasks, banking, παρακολούθηση ταινιών κλπ 

 

Αυτή η bodhi ποτέ δε μου δουλεψε καλά... Πάντα κάπου κατι κολλαγε...

Στη κόρη μου έχω τώρα για τα μαθήματα εξ αποστάσεως που κάνουν στο σχολείο ένα c2d laptop πιο αδύναμο από το δικό μου με 2GB και μηχανικό δίσκο και παίζει μια χαρά και λιώνει στο youtube όλη μέρα με xubuntu ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

στο λαπτοπ εχω δυο δίσκους , τον C (SSD) που εχω εγκατεστημένα τα Win10 και έναν δεύτερο (μηχανικό 1TB) που τον εχω χωρίσει σε D και E, η ερωτησή μου είναι μπορω να εγκαταστήσω σε έναν εκ των D - E  Linux mint ? θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογης εκκίνησης λειτουργικού με το άνοιγμα του λάπτοπ ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.