Jump to content



5700XT σαν επιλογή


Recommended Posts

Να αναφέρω για αρχή πως την κίνηση την κάνω με μισή καρδιά αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο.

Ετοιμάζω ένα σύστημα για φίλο. Καλό και συνετό θα είναι να μην περιμένω για το πότε θα εμφανιστούν οι νέες κάρτες 3060 κτλ.

Budget τα 480€ ΚΑΡΑΜΑΞ. Δεν ανεβαίνει άλλο.

Η ερώτηση είναι απλή. 

Αν μπορούσατε να πάρετε μια κάρτα αυτή τη στιγμή με αυτά τα λεφτά τι θα αγοράζατε.

Απαντήσεις του τύπου καλύτερα να περιμένει λίγο κτλ θα αγνοηθούν.

Ο λόγος που ανοίγω το θέμα ειναι για να μάθω αν αξίζει η 5700ΧΤ και τι θέματα έχει. Ειδικά με drivers. Η κάρτα θέλω να ειναι install n forget. Υπάρχει τέτοια περίπτωση με AMD κάρτα; O/C δεν θα γινει ποτέ ότι κι αν αγοραστεί.

Η οθόνη που θα χρησιμοποιηθεί ειναι 2Κ και το πιο απαιτητικό παιχνίδι που θα παιχτεί για αρχή ειναι το Avengers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο χρήστης νιώθει λίγο, τότε αξίζει γιατί όντως είναι γρήγορη σαν 2070/2080. Εγώ έμεινα ικανοποιημένος με την απόδοση για το κόστος που είχε.
Αν περιμένει να παίζει με consistency PlayStation, τότε όχι.

 

Για install n forget φάση, δε θα τη πρότεινα όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Install + Forget Καρτα... δεν θεωρω ΚΑΜΙΑ. ειδικα οταν με ενα driver update, μπορει να τιναχθει το συμπαν στον αερα...!!! ειτε AMD, ειτε Nvidia..! 

 

 

δεν ξερω ομως, γιατι ορισμενοι εχουν αντιπαθεια στις RADEON,....!!!  προσωπικα εχω αλλαξει απο εποχης 4850, κανα 5-6 Radeon, και δεν θυμαμαι να ειχα ποτε, σοβαρα θεματα με Drivers. Οχι οτι δεν υπηρχαν, αλλα προβληματα διαβαζα και στην NVIDIA, αντιστοιχα ανα εποχες....!! 

 

τωρα εχω την 570 εδω και 3 χρονια πλεον και εχω ξεχασει τα παντα. κανει τα updates, και no problem, so far....!   οποτε γιατι οχι 5700ΧΤ..? 

 

αλλα οι πιο αρμοδιοι να εκφερουν αποψη, ειναι οι κατοχοι του συγκεκριμενου μοντελου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για εμένα μιας και δεν γνωρίζω τι προβλήματα μπορεί να έχουν οι άλλοι χρήστες (πλέον).

 

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό Ζάχο.

Ούτε στην αρχή είχα πρόβλημα, ΚΑΝΕΝΑ. Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν ότι έπειτα από κάποιους μήνες και αφότου είχαν αλλάξει τους drivers σε Andrenalin 20, άρχισαν οι πράσινες οθόνες και μια στο τόσο freezαρε το PC τελείως και ήθελε επανεκκίνηση. Οι μόνοι που είχα βρει να λειτουργούν τότε ήταν μια έκδοση από της σειράς 19.

 

Από τότε, αφότου διόρθωσαν τα όποια προβλήματα, μέχρι και τώρα δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό. Η κάρτα γενικότερα είναι άψογο vfm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και το ξαναγράφω. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το παραμύθι με τους adrenaline drivers. Είναι super και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (και πάντως όχι περισσότερα προβλήματα από όσα έχουμε διαβάσει κατά καιρούς για nvidia drivers). Το μεγαλύτερο πρόβλημα (αν και εφόσον παρουσιαστεί) είναι το πώς ο εκάστοτε τίτλος έχει προτιμήσεις σε πράσινη ή κόκκινη κάρτα. Τότε ναι υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρξουν κάποια προβλήματα. 

 

Προσωπικά με την 5600ΧΤ δεν είχα θέμα με drivers. Από την πρώτη στιγμή εγκατέστησα adrenaline και έπαιξα παιχνίδια. Ναι, είχα θέμα με το stuttering του COD Warzone, αλλά αυτό είναι θέμα τίτλου και όχι drivers. Οι devs του Warzone στα @ τους και αφέθηκε στην κοινότητα να ανακαλύψει το "0.55 fix" σε ένα cfg αρχείο για να λυθεί το θέμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον το πόστ μου παρεξηγήθηκε ή τελοσπάντων δεν έγινε αποδεκτό όπως το πίστευα πως θα γίνει.

Δεν είπα ποτέ και πουθενά πως η κάρτα έχει θέματα. Ρωτάω για να μάθω. Έχει θέματα ή όχι; Και αν ναι, τι είδους θέματα.

Έχω πάρα πολλά χρόνια να πάρω AMD vga και δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω για να μάθω.

Επίσης install n forget κάρτα υπάρχει. Στα ανήψια μου έβαλα μια GTX 1070 πριν ενάμιση χρόνο περίπου. Δεν έχουν πειράξει τίποτα

ούτε την άλλαξαν μέχρι τώρα. Κάνουν τα updates τους κανονικά και παίζει τα πάντα. Τουλάχιστον σε εμένα δεν παραπονέθηκαν για

κάτι ούτε μία φορά.

Το ψειρίζω το όλο θέμα γιατί ξέρω πως το budget είναι χαμηλά αλλά ξέρω επίσης πως οι αντίστοιχες Nvidia δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε.

Ο άνθρωπος για τον οποίο θα στηθεί το μηχάνημα ταλαιπωρείται ήδη από σοβαρό θέμα υγείας. Δεν θέλω να του φτιάξω κάτι το οποίο θα τον

ταλαιπωρεί με άλλο ¨τρόπο¨ στην καθημερινότητα του.

 

Αν πιστεύεται πως η 5700ΧΤ είναι η καλύτερη εναλλακτική για αγορά με το συγκεκριμένο budget τότε να προχωρήσω.

Υπάρχει κάποια υλοποίηση που προτείνεται έναντι των υπολοίπων;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δουλευει σε καποια ατομα, δε σημαινει οτι η καρτα ειναι οκ.

Κ η 2080 μου ειχε θεματα αλλα οτι ειχε διορθωθηκε σχεδον μονο του.

 

Η 5700ΧΤ δεν εχει καλο consistency και αυτο φαινεται απο τα χιλιαδες τοπικς σε φορουμς με θεμα καποιο προβλημα.

Εγω ειχα την υπομονη κ την κ@υλ@ να την πειραξω κ να την κανω να δουλευει. Αλλα οχι να λεμε οτι ειναι κ problem free η καρτα που εγινε θεμα σε καθε καναλι στο youtube.

Κ τελος το Adrenaline ειναι ελεεινο. Εκτος των θεματος που βγαζε στην 5700ΧΤ μου, τα ιδια κ χειροτερα βγαζει στην RX470 (στη μια, στην αλλη ειναι οκ!).

 

Προσωπικα θα εβαζα μια μτχ 2060/2070. Χανεις σε αποδοση αλλα δε ρισκαρεις (ποσο μαλλον για pc αλλου).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jax7480 said:

Το ψειρίζω το όλο θέμα γιατί ξέρω πως το budget είναι χαμηλά αλλά ξέρω επίσης πως οι αντίστοιχες Nvidia δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε.

Ο άνθρωπος για τον οποίο θα στηθεί το μηχάνημα ταλαιπωρείται ήδη από σοβαρό θέμα υγείας. Δεν θέλω να του φτιάξω κάτι το οποίο θα τον

ταλαιπωρεί με άλλο ¨τρόπο¨ στην καθημερινότητα του.


καλά το σκέφτεσαι. Να τον ρωτήσεις αν παίζει συγκεκριμένα παιχνίδια ή αν την θέλει έτσι γενικώς κι αορίστως. Τα παιχνίδια στην ανάλυση που θα παίζει να δεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το έχω γράψει και το ξαναγράφω. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το παραμύθι με τους adrenaline drivers. Είναι super και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (και πάντως όχι περισσότερα προβλήματα από όσα έχουμε διαβάσει κατά καιρούς για nvidia drivers). Το μεγαλύτερο πρόβλημα (αν και εφόσον παρουσιαστεί) είναι το πώς ο εκάστοτε τίτλος έχει προτιμήσεις σε πράσινη ή κόκκινη κάρτα. Τότε ναι υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρξουν κάποια προβλήματα. 

 

Προσωπικά με την 5600ΧΤ δεν είχα θέμα με drivers. Από την πρώτη στιγμή εγκατέστησα adrenaline και έπαιξα παιχνίδια. Ναι, είχα θέμα με το stuttering του COD Warzone, αλλά αυτό είναι θέμα τίτλου και όχι drivers. Οι devs του Warzone στα @ τους και αφέθηκε στην κοινότητα να ανακαλύψει το "0.55 fix" σε ένα cfg αρχείο για να λυθεί το θέμα. 

Spoiler

Για να μην κάνουμε derail το νήμα του Ζάχου:

Κανένα παραμύθι. Μια βόλτα σε γειτονικό forum (ενδεικτική η αναφορά, υπάρχουν εκαντοντάδες σχετικά θέματα), και συγκεκριμένα στο νήμα των 5000 navi gpu series, θα σε πείσει για του λόγου το αληθές.

Θεμιτή η υπεράσπιση της αγαπημένης μας εταιρείας αρκεί να μην ξεφεύγουμε.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όσο και αν θα ήθελα να στηρίξω την AMD εδώ, αυτή η αλλαγή από GCN σε RDNA αρχιτεκτονική φαίνεται να τους κόστισε αρχικά σε σταθερότητα οδηγών. Για μένα θα έπαιρνα 5700/ΧΤ δαγκωτό(τώρα 6Χ00 χαλαρά αύριο), αλλά σε άλλον που θα ήθελα να του φτιάξω ένα PC και να μην ξανά ασχοληθώ ΠΟΤΕ, θα κοίταγα κάποια λύση προς Nvidia μεριά. Τις όποιες απώλειες είχε σε επιδόσεις από αυτή την επιλογή,θα τις έκανα γαργάρα. Το +5-10% δύσκολα θα το καταλάβει. Επίσης θα ήθελα να αποφύγω μια ερώτηση του τύπου "Γιατί δεν πήραμε την κάρτα που έχει και raytracing;" AMD θα επέλεγα αν κάποιος με έπειθε ότι τους τελευταίους 3-6 μήνες οι αναφορές για black screens και τα σχετικά έχουν πάψει/περιοριστεί σημαντικά και τα προβλήματα έχουν πρακτικά λυθεί.

 

Η πλάκα είναι ότι με τα νεώτερα παιχνίδια να γράφονται για τα PS5, XBOX και RDNA 2 αρχιτεκτονική, δεν αποκλείεται σε έναν χρόνο από τώρα να διαβάζουμε για σωρεία προβλημάτων των Nvidia drivers με τα παιχνίδια και τους hotfix να βγαίνουν κάθε 10-15 μέρες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, giorgos2187 said:

Γιατι; Μεχρι τωρα τα παιχνιδια δεν γράφονταν πρωτιστως για την AMD πλατφόρμα των PS4,XBox?

 

Καμία σχέση. Τώρα μιλάμε για Zen 2 + RDNA2 από μια AMD που έχει εντελώς διαφορετικό αποτύπωμα στο desktop PC, από την εποχή που κυκλοφόρησαν τα PS4+Xbox. Νομίζω ότι ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν ήταν οι κονσόλες τόσο κοντά σε ικανά gaming PCs (με τεχνολογία SSD που ξεπερνάει την αντίστοιχη στα PC λόγω integration) και μάλιστα με το πλεονέκτημα να μην κουβαλάνε OS overhead.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καμία σχέση.

 

Μην ξεφευγουμε... Για τις κονσόλες δεν γράφονταν πρώτα;;;

 

Για όλα τα υπόλοιπα πάντως, αν επιβεβαιωθούν, εγω ολη μερα θα ειμαι εδω και θα κραζω τους devs που γραφουν παιχνιδια optimized για amd. Επισης την amd για αθεμιτες τακτικες, εργαλεια της amd που μειωνουν κατακορυφα επιδοσεις τα αλλα συστηματα... κλπ. Δεν ιστευω οτι πρεπει να εξηγηθει το γιατι ε; ?

Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω θα εχω amd! If u get me...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, giorgos2187 said:

 

Μην ξεφευγουμε... Για τις κονσόλες δεν γράφονταν πρώτα;;;

 

Για όλα τα υπόλοιπα πάντως, αν επιβεβαιωθούν, εγω ολη μερα θα ειμαι εδω και θα κραζω τους devs που γραφουν παιχνιδια optimized για amd. Επισης την amd για αθεμιτες τακτικες, εργαλεια της amd που μειωνουν κατακορυφα επιδοσεις τα αλλα συστηματα... κλπ. Δεν ιστευω οτι πρεπει να εξηγηθει το γιατι ε; ?

Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω θα εχω amd! If u get me...

 

Οι devs θα κάνουν αυτό που κάνουν πάντα. (πλην κάποιων εταιρειών που πληρώνονται από Nvidia/Intel/AMD για κάποια bundles/promotions) θα κοιτάνε με τη λιγότερη δυνατή δουλειά να παράξουν το περισσότερο δυνατό χρήμα. Αυτό, για την εποχή που ζούμε μεταφράζεται σε "γράφω παιχνίδια για κονσόλες και κάνω όσο πιο πρόχειρα γίνεται ports για PC". Το συμπέρασμα είναι ότι θα γράφουν παιχνίδια με προσανατολισμό RDNA2+Zen2

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Γιατι; Μεχρι τωρα τα παιχνιδια δεν γράφονταν πρωτιστως για την AMD πλατφόρμα των PS4,XBox?

 

Τα πρώτα χρόνια των PS4/XBox ναι, αλλά όσο άρχιζε η Nvidia να ξεφεύγει σε επιδόσεις στα PC και πολύ περισσότερο σε μερίδιο αγοράς, τόσο και πιο πολλά παιχνίδια, όταν μεταφέρονταν στα PC γίνονταν optimized για Nvidia κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

όταν μεταφέρονταν στα PC γίνονταν optimized για Nvidia κάρτες γραφικών.

 

Ηταν λοιπον κακό αυτό; Για να ξέρουμε και τι να λέμε γι' αυτο....

 

 

πριν 45 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το συμπέρασμα είναι ότι θα γράφουν παιχνίδια με προσανατολισμό RDNA2+Zen2

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Ηταν λοιπον κακό αυτό; Για να ξέρουμε και τι να λέμε γι' αυτο....

 

Σε έναν ιδανικό κόσμο τα παιχνίδια θα έπρεπε να είναι optimized για το hardware που δίνουν και οι τρεις μεγάλοι παίκτες (Intel/Nvidia/AMD). Ξέρουμε ότι δεν ζούμε σε ιδανικό κόσμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας αρέσει κιόλας.

 

Επίσης τα παιχνίδια θα έπρεπε να αναπτύσσονται και για Linux (native). Τώρα με Vulkan και το support που υπάρχει στο Linux δεν υπάρχει δικαιολογία.

 

Αλλά είπαμε: Ελάχιστη δυνατή δουλειά, για μέγιστο κέρδος.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ηταν λοιπον κακό αυτό; Για να ξέρουμε και τι να λέμε γι' αυτο....

 

 

 

Δεν κατανοώ την ερώτηση, όπως δεν κατανοώ και το υπόλοιπο σχόλιο. Αν θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.... Απλά αναρωτιέμαι αν οι απόψεις που διάβαζα πριν μερικά χρόνια θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τώρα που φαίνεται πως τα πράγματα θα αντιστραφουν. 

Γιατί γενικά διαβάζω ένα κλίμα του στυλ

"Τώρα που όλα θα γράφονται για AMD,  τα Intel-nvidia συστήματα θα φάνε σκονη". Και θέλω να δω αν αυτό τώρα ως δια μαγείας θα είναι απλα οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τίποτα.... Απλά αναρωτιέμαι αν οι απόψεις που διάβαζα πριν μερικά χρόνια θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τώρα που φαίνεται πως τα πράγματα θα αντιστραφουν. 

Γιατί γενικά διαβάζω ένα κλίμα του στυλ

"Τώρα που όλα θα γράφονται για AMD,  τα Intel-nvidia συστήματα θα φάνε σκονη". Και θέλω να δω αν αυτό τώρα ως δια μαγείας θα είναι απλα οκ

Και πάλι δεν κατανοώ τι σχέση έχει αυτό που έγραψα εγώ με αυτό που σκέφτεσαι εσύ.

 

Προσωπικά σχολίασα το ότι το θέμα οδηγών και προβλημάτων αυτών με παιχνίδια, σχετίζεται σε έναν βαθμό με την επικρατούσα πλατφόρμα. Δεν μίλησα για σκόνες και αντιστροφές όρων.

 

Πριν τα PS4 και XBox τα παιχνίδια γράφονταν σε πλατφόρμα Intel+Nvidia. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα πολλά παιχνίδια να είναι from day one optimized και απροβλημάτιστα για αυτήν την πλατφόρμα και σε AMD να πρέπει να βγουν patches και νέες εκδόσεις οδηγών, προκειμένου οι επιδόσεις και η σταθερότητα να είναι σε υψηλά επίπεδα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βγει το κακό όνομα της AMD όσον αφορά τους οδηγούς της.

 

Κάποιο χρονικό διάστημα μετά την κυκλοφορία των PS4 και XBox (νομίζω κάπου 1,5-2 χρόνια μετά) και όσο η AMD είχε ακόμα ένα 40% στα PC με πολύ ανταγωνιστικές λύσεις, υπήρξε μια σύντομη περίοδος όπου τα προβλήματα των Nvidia οδηγών ήταν ίσως και περισσότερα σε σχέση με αυτών των AMD οδηγών. Λογικό μιας και τα περισσότερα console games μεταφέρονταν σχεδόν αμετάβλητα στα PCs έχοντας γίνει optimized για AMD hardware.

 

Μετά τις Pascal η Nvidia άρχισε να κερδίζει σημαντικό μερίδιο αγοράς, η AMD επικεντρωμένη στα CPUs αδυνατούσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα να πέσει ακόμα και κάτω από το 20% μερίδιο αγοράς και πολλά PC ports πλέον άρχισαν να εμπλουτίζονταν με πλήθος κώδικα για Nvidia κάρτες γραφικών προκειμένου να αξιοποιήσουν και τις αυξημένες επιδόσεις και δυνατότητες των Nvidia καρτών έναντι των κονσολών. GameWorks και PhysX παντού και τίτλοι που έπαιζαν απροβλημάτιστα στις κονσόλες να βγάζουν προβλήματα με τους οδηγούς της AMD και σε κάποιες περιπτώσεις προβλήματα γενικότερα στα PC, ασχέτως κατασκευαστή κάρτας γραφικών.

 

Είμαστε αυτή τη στιγμή σε μια φάση όπου οι δυνατότητες των απερχόμενων κονσολών είναι αστείες μπροστά στις νέες κάρτες που έχουμε στα PC, όσοι θέλουν επιδόσεις στα PC πάνε κυρίως σε Nvidia ενώ η AMD έχει παρουσιάσει μια εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική, οπότε θα πρέπει να προσαρμόσει και τους οδηγούς της ανάλογα. Να λοιπόν και τα black screens και τα διάφορα άλλα προβλήματα που ακόμα και αν έχουν επιτέλους λυθεί, δεν σου επιτρέπουν να επιλέξεις μια 5700/ΧΤ χωρίς δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

 

Με τα παιχνίδια να ξανά στοχεύουν κονσόλες, με τις επιδόσεις των νέων κονσολών να είναι στα επίπεδα των mainstream έστω καρτών γραφικών και την AMD να δείχνει ότι πλέον έχει ανταγωνιστικά προϊόντα και στα PC σε 1-2 χρόνια μπορεί να ξανά βρεθούμε μπροστά σε μια κατάσταση όπου οι Nvidia οδηγοί να ξανά βγάζουν προβλήματα.

 

Δεν βλέπω κάπου οι παραπάνω σκέψεις μου να μιλάνε για σκόνες και ποιος θα τις φάει. Ίσως να σκεφτόσουν κάτι άλλο όταν πόσταρες ή να ήθελες να κάνεις άλλον quote.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.