Jump to content



Ας συγκρίνουμε τις θερμοκρασίες CPU μας...


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν μια που σε άλλο thread ξεκίνησε η κόντρα AIO vs air cooling προτείνω να ποστάρουμε τις θερμοκρασίες μας ως εξής:

Ξέρω ότι οι παράμετροι είναι πολλές, αλλά ας μείνουμε στα basics. Ας θεωρήσουμε θερμοκρασία περιβάλλοντος την θερμοκρασία motherboard του OCCΤ από το οποίο θα πρέπει να ποστάρουμε ss κατά τη διάρκεια του stress test, μετά από 5-6 λεπτά κατ' ελάχιστο.

 

 

Επεξεργαστής: Ryzen 7 3700X

Ψύκτρα: Arctic Freezer 33 Plus [AIR]

Συχνότητα: OC 4.4 GHz all core

Τάση [AUTO/MANUAL]: 1.3125v (manual)

 

image.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως απο 1.31 το vcore σου ειναι 1.08? WTF Εμενα στο auto πιανει 1.38 περιπου.

Καλα εγω εχω σχεδον παντου +20 βαθμους απο σενα. Σχεδον +30 εχω στο motherboard LOL

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, icy20 said:

Πως απο 1.31 το vcore σου ειναι 1.08? WTF Εμενα στο auto πιανει 1.38 περιπου.

Όταν ρυθμίζεις ρεύμα στο BIOS ουσιαστικά είναι το ρεύμα που θα στείλουν τα VRM στο chip. Από κει και πέρα το chip κάνει το distribution στους πυρήνες. Αν ανοίξεις το hardinfo θα δεις ότι άλλα v παίρνει το chip, άλλα οι πυρήνες.

 

5 hours ago, icy20 said:

Καλα εγω εχω σχεδον παντου +20 βαθμους απο σενα. Σχεδον +30 εχω στο motherboard LOL

Αφενός έχουμε άλλα mobo και ο σένσοράς τους μπορεί να μετράει άλλα πράγματα. Αφετέρου... HAF 932 FTW....

5 hours ago, icy20 said:

Εμενα στο auto πιανει 1.38 περιπου.

 

Αν αντέχει το chip σου, το καρφωτό ρεύμα είναι μάλλον καλύτερο... Και μένα σε auto πιάνει παραπάνω ρεύματα. Με καρφωτά ρεύματα βλέπω σε όλα τα στατιστικά λιγότερο ρεύμα και μάλιστα με τρελό OC 4.4 GHz all core

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Ας συνεχισουμε εδω τη συζητηση γιατι το αλλο θεμα ειναι μια ειδηση για μια aio...

 

Βλεποντας τα sc μας, βλεπω ιδια settings στο occt, 13-14βαθμους διαφορά. Ας μεινουμε στα "δικα μας" νουμερα, και ας βαλουμε εξωτερικα reviews αργοτερα

occttest3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

605717584_Screenshot2021-01-2619_42_30.thumb.png.b2e744589182f14b43fedb2d0b51eb43.png

 

Παρατηρησεις:

-το loop εχει 1x240 ψυγειο λεπτο ΕΚ (για SFF build), 2xpush fans Noctua 120 στο 20%, μπλοκ-αντλια combo της Barrow στο 20%, χωρις reservoir κ ψυχει cpu k gpu.

-2 ανεμιστηρες 120 εξοδου στο 0% γιατι ειναι σαπιοι ΝΖΧΤ κ ακουγονται. Το τζαμι του παραθυρου ειναι ζεστο απο τον θερμο αερα που μενει μεσα.

Δεν με ενδιαφερει αν οι θερμοκρασιες ειναι στα επιπεδα ΑΙΟ ή αεροψυκτρας. Το θεμα ηταν να εχω 0db.

 

-Τα ρευματα ειναι στο θεο γιατι προσπαθουσα να πιασω τα νουμερα του @gdp77 αλλα ματαια. Οχι all core βεβαια. Με PBO ειμαι ακομα.

Ειχα κανει ταρζανιες στο BIOS κ το PC δεν ανοιγε. Μετα το bios reset, απλα τα εβαλα στον αυτοματο πιλοτο, χωρις undervolting.

Εχω 4.4Ghz σε ολους του πυρηνες, οχι ταυτοχρονα προφανως, αλλα τα ρευματα σκιζουν. Το ΣΚ θα παιξω με τα ρευματα κ θα επανελθω.

 

Τα νουμερα μου ειναι καλα με δεδομενα οτι ουσιαστικα ειναι σα να εχω ΑΙΟ με CPU+GPU κ τις χειροτερες δυνατες ρυθμισεις σε αντλια, φανς κλπ για μειωση του θορυβου. Αλλα τα νουμερα του @giorgos2187 ειναι προκλητικα. Δεν εχω δει σε κανενα review με οποια ΑΙΟ ή αεροψυκτρα, τετοια νουμερα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, παίζει να έχω κάνει καμία βλακεία; Παίζει να μην πατάει καλά καμία ψυχτρα και να μην δουλεύει σωστά κάποιος αισθητήρας μου; Παίζει η μητρική μου να έχει κανένα θέμα; 

Νταξει εμένα Μ αρέσει να είμαι ο cool της παρέας, αλλά ναι, παραειναι χαμηλά.... Για σκεφτείτε μήπως έχω κάνει εγώ καμία μλκ... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, giorgos2187 said:

Ρε σεις, παίζει να έχω κάνει καμία βλακεία; Παίζει να μην πατάει καλά καμία ψυχτρα και να μην δουλεύει σωστά κάποιος αισθητήρας μου; Παίζει η μητρική μου να έχει κανένα θέμα; 

 

Αν δεν πατούσε καλά η ψύκτρα, θα είχες χειρότερα νούμερα. Θεωρητικά το OCCT παίρνει ενδείξεις από το chip για τις θερμοκρασίες και όχι από τον αισθητήρα της mobo που δείχνει συνήθως πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Ίσως να επαναλάμβανες το τεστ με hwinfo2 ανοικτό να δεις εκεί τι θερμοκρασίες αναφέρει το chip και τι θερμοκρασίες το mobo (είναι σε ξεχωριστές κατηγορίες).

 

Ξέρω για golden sample που κλοκάρουν στο θεό (ο δικός μου 3700Χ μάλλον είναι ένα από αυτά). Δεν έχω ακούσει τίποτα για golden sample που πετυχαίνουν τόσο χαμηλά temps... Τι να πω... Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω...

Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

 

Αν παρατηρήσεις τις θερμοκρασίες "Motherboard", είναι μάλλον οι ambient θερμοκρασίες μέσα στο κουτί, είναι ~25 βαθμούς και σε μένα και στον @giorgos2187

 

Στο δικό σου ss μάλλον είναι τα "System 1" και "System 2". Δείχνουν ~35C. Υποθέτω, λοιπόν, ότι το airflow μας είναι καλύτερο (όπως λες το τζάμι του case είναι ζεστό). Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο επηρεάζει τις θερμοκρασίες CPU εφόσον έχεις υδρόψυξη, μάλλον όχι, απλά το επισημαίνω.

 

Κάνω και μια υπόθεση για τα "νούμερα του gdp77" που προσπαθούσες να πιάσεις. Αφήνοντας στην άκρη ότι μάλλον έχω πέσει σε golden sample, με VRM στο κόκκινο δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις το max performance από τον επεξεργαστή. Μπορεί να λέω και βλακεία, αλλά ψάξτο. Αν δηλαδή ανοίξεις τους ανεμιστήρες εξόδου (που λες ότι έχεις κλειστούς), μήπως πάει πιο ψηλά και το CPU.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mισή ώρα: 

 

OCCT-Screenshot-20210127-153008.png

 

Όλα στοκ 5600Χ+1650s. σεταπ, το βέλτιστο που μπορεί να πάρει το κουτί μου (q500l) :

AIO 120mm intake@60-70% rpm, 2X140mm top exhaust @60-70% rpm, και το psu ρουφάει απ έξω και πετάει μέσα τον ζεστό αέρα.

Δεν θα έπρεπε να είμαι με χαμηλότερες θερμοκρασίες απ τις δικές σας με τα 8πύρηνα και βάλε?

Σε games, χωρίς να έχω κάνει εκτενείς δοκιμές, είναι γύρω στους 55C. Nα αλλάξω κουτί? Να αλλάξω σε πιο μεγάλη ΑΙΟ? Να αλλάξω και τα 2?

Αν αρχίσω και πειράζω PBO και ιστορίες πάμε στους 80++ δεν μπήκα καν στον κόπο να τεστάρω κανονικά.

 

Aν έχετε  insights είστε ευπροσδεκτοι στο θεματάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ρε σεις τι έγινε σας κόλλησα όλους το μικρόβιο???? χαχαχαχα

 

 

 

Eμένα με έχεις καταστρέψει. :hehe:

Πριν ένα μήνα ήμουν ευχαριστημένος με τις επιδόσεις του 920 στα 3.5 και έλεγα πως τα 16γ ραμ είναι υπεραρκετά.

Και τώρα ψάχνομαι για άλλο κουτί και άλλη ΑΙΟ (τα πήρα πριν 1,5 μήνα btw, ε)  γιατί έχω ψηλά temps σε PBO....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Eμένα με έχεις καταστρέψει. :hehe:

Πριν ένα μήνα ήμουν ευχαριστημένος με τις επιδόσεις του 920 στα 3.5 και έλεγα πως τα 16γ ραμ είναι υπεραρκετά.

Και τώρα ψάχνομαι για άλλο κουτί και άλλη ΑΙΟ (τα πήρα πριν 1,5 μήνα btw, ε)  γιατί έχω ψηλά temps σε PBO....

 

Η δικιά μου καταστροφή ξεκίνησε από τον @sornok που με έψησε για 144Hz monitor.... (σε συνδυασμό με το χάος με τις τιμές και τις ελλείψεις στην αγορά που με "ανάγκασε" να επισπεύσω την ήδη αποφασισμένη αναβάθμιση σε 3700Χ)....

 

Μετά αρρώστησα που δεν έπιανα 144. Έβλεπα ότι τρώω bottleneck από τον επεξεργαστή ---> αναβάθμιση 3700Χ

Έβλεπα ότι με στοκ δεν τα έπιανα και πάλι ---> χώσε ρολόγια, τον ξεζούμισα

τώρα δεν μου αρέσουν τα temps ---> σκαστα για ψύκτρα

 

Συμπωματικά μετά από 10 χρόνια με το HAF 932 άρχισαν να κάνουν φασαρία οι 230άρηδες και ψάχνοντας για αντικατάσταση βλέπω ότι δεν παράγει κανείς πλέον 230άρηδες και υπάρχει μόνο κάποιο στοκ bitfenix που ευτυχώς βρήκα και παρήγγειλα.... Βλακεία μου παρήγγειλα 2 μόνο, έπρεπε να παραγγείλω άλλον ένα γιατί το κουτί έχει 3, εκ των οποίων οι δύο ξεκίνησαν να γουργουρίζουν, αλλά λογικά θα αρχίσει και ο τρίτος 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 ...εκ των οποίων οι δύο ξεκίνησαν να γουργουρίζουν, αλλά λογικά θα αρχίσει και ο τρίτος 

Λάδι ραπτομηχανής προτείνω. Συνήθως δίνει καλή παράτααη ζωής

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Λάδι ραπτομηχανής προτείνω. Συνήθως δίνει καλή παράτααη ζωής

Άσε γιατί άμα αρχίζει να στάζει ....

 

Ήδη ο πλαϊνός στο side panel είχε αρχίσει να χάνει και παρατήρησα μια γραμμή "ξεραμμένο" λιπαντικό υγρό στο κάτω μέρος του side panel, κάτω από τον ανεμιστήρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.