Jump to content



Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Τι σκουπιδι εβγαλε παλι η Corsair. Αυτη η εταιρια αντι να βελτιωνεται χειροτερευει. Φθηνη αντιγραφη epomaker και το πουλαει 170ε. Γιατι να μην παρω epomaker με 100ε? Επειδη δεν εχει το iCue? 

Τουλαχιστον η Razer και Asus παιρνουν μαθηματα απο το custon k/b community

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Επειδη δεν εχει το iCue?

Γιατι το iCUE ειναι λογος για να το παρεις? Μαλλον το αντιθετο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι το iCUE ειναι λογος για να το παρεις? Μαλλον το αντιθετο.

Α να γεια σου! Μαλλον οι της corsair δεν εχουν την ιδια αποψη και στο χρεωνουν εξτρα!

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Α να γεια σου! Μαλλον οι της corsair δεν εχουν την ιδια αποψη και στο χρεωνουν εξτρα!

Ο Νικηφορος τα γυρισε πισω τα ακουστικα. Εχει ακριβως τα ιδια θεματα οπως ειχα εγω πριν 10 χρονια. Απαραδεκτοι, οποτε βλεπω ποστ στο fb αυτο τους γραφω.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ο Νικηφορος τα γυρισε πισω τα ακουστικα. Εχει ακριβως τα ιδια θεματα οπως ειχα εγω πριν 10 χρονια. Απαραδεκτοι, οποτε βλεπω ποστ στο fb αυτο τους γραφω.

δεν φανταζεσαι ποσο μου αρεσουν τα virtuoso και ο μονος λογος που δεν τα εχω ειναι το icue

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν φανταζεσαι ποσο μου αρεσουν τα virtuoso και ο μονος λογος που δεν τα εχω ειναι το icue

Μια εβδομαδας τα κρατησε. Τι να το κανεις οταν πρεπει να ψαχνεις για ποιο λογο δεν εχεις ηχο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά που βγάλαμε το άχτι μας στο διπλανό θέμα:

είπα να ξαναγυρίσω τη συζήτηση στον "φυσικό" της χώρο, εδώ.

 

Πλησιάζει η ώρα να αντικαταστήσω το Corsair Strafe, και αρχίζω να ορέγομαι custom. Τα μικρά δεν είναι του γούστου μου, οπότε μάλλον για 100% πάω.

Θέλω:

  • Κενά ανά 4 function keys
  • Cursor keys
  • Κλασική "νησίδα" με Ins/Del, Home/End, Pg Up/Pg Down
  • Keypad
  • Backlight, προαιρετικά RGB (δεν με νοιάζει software)
  • Προαιρετικά wireless

Ενδιαφέρομαι για σχετικά ήσυχα tactile. Δεν σκοπεύω να το πολυσκαλίζω με μόντες, αλλαγές διακοπτών/keycaps, κλπ αλλά θεωρώ ότι πιο εύκολα και ποιοτικά θα βρω τα παραπάνω σε custom (και ποτέ δεν ξέρεις εάν/πότε θα κολλήσεις το "μικρόβιο"). Δεν έχω τιμή στο μυαλό μου, αλλά θα προτιμούσα να είναι vfm.

 

Έχω αρχίσει να κοιτάω Royal Kludge και Akko, εάν έχετε οποιαδήποτε πρόταση σε εταιρεία, διακόπτες, μοντέλο, κλπ πείτε το ;)

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Για switches και για keycaps, η Αkko είναι τιμιότατη εταιρεία.

Aν το budget σου είναι περιορισμένο, τα Akko Penguin είναι ότι πρέπει. (silent tactile)

Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τους Gazzew Boba U4 που τους έχω και είναι εξαιρετικοί, αλλά έχουν και τη διπλάσια τιμή.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όλα αυτά που ζητάς. 

Επίσης υπάρχουν silent switches γενικά οπότε δεν ζητάς κάτι δύσκολο 

Με βάση αυτά που ζητάς στις κουκίδες οποιοδήποτε 100% kb θα σε καλύψει. Να ξέρεις μόνο ότι θα είναι λίγο πιο ακριβό σε σχέση με τα μικρότερα. 

Για akko και epomaker θα σου πρότεινα και γω 

Αν σε παίρνει στο μπάτζετ θα σου πρότεινα κάτι με αλουμινένιο σασί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Keychron K10 Pro

Ειναι μια πολυ καλη VFM λυση. Μην περιμενεις πολλα. Δεν ειναι gasket mount και εναι πλαστικο.

Αλλα ειναι hot swap και via compatible. Αν παρεις την ετοιμη εκδοση ερχεται με OSA profile εχε υποψην.  Ισως ειναι καλυτερα να το παρεις barebone και να πεταξεις πανω του οτι θες εσυ

keychron.de κοιτα που ειναι γερμανια

 

Σε keychron 100% θα σου προτεινα να δεις και το Keychron V6 Max που ειναι καλυτερο απο το Κ10 pro. Εχει gasket mount design και south-facing RGB.

Μετα αν θες ανεβεις πιο πολυ πας στην Q σειρα. Q6 και Q6 pro που ειναι ιδιο με το απλο απλα ειναι και ασυρματο. Η Q σειρα τα εχει ολα δεν της λειπει τιποτα και ειναι φουλ μεταλο. Πας στα 200+ αλλα εχεις ενα ολοκληρομενο custom kb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το Q6 Pro, αλλά το βρίσκω ακριβό, αν και σίγουρα ευπρόσδεκτο ότι είναι με αλουμίνιο και gaskets. Λέω να μην το παρακάνω όμως...

Το προφίλ του K10 Pro δεν με προβλημάτισε τόσο, όσο ότι είναι αδιαφανή τα keycaps, τι το βάζεις το RGB μετά 🤔

Ο λόγος που λέω να πάω σε έτοιμο αντί barebones είναι ότι πελαγώνω με τις επιλογές switches/keycaps.

Ωραίο το V6 Max και το knob μου αρέσει, αλλά δεν έχει διαθεσιμότητα :(

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

είναι αδιαφανή τα keycaps, τι το βάζεις το RGB μετά

Ολα τα "καλα" keycap ειναι αδιαφανή! Μπορεις να βρεις shine through keycaps στην αγορα αλλα να ξερεις δεν θα ειναι καλο ειδικα οσον αφορα στο ακουστικο κομματι, ασχετος το τι θα λεει στην περιγραφη. Το RGB στα custom ειναι μονο για εφε και για να λεει οτι εχει, τιποτα αλλο.

Η σειρα max τωρα βγηκε οποτε αν θες περιμενε λιγο μηπως γινει διαθέσιμη

Το κακο ειναι οτι τα 100% δεν ειναι πλεον στην "μοδα" και εχεις λιγοτερες επιλογες. Οι περισσοτεροι που θελουν numpad πλεον πανε σε 96%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, BloodMage said:

keychron.de

 

2 hours ago, BloodMage said:

96%

 

Interested Season 10 GIF by Curb Your Enthusiasm

 

Αυτό δλδ καλό είναι; Τώρα μπλέ έχω αλλά λέω να δοκιμάσω καφέ. 

Να παίζω lego και να βαζω λαδια με συριγγες και τέτοια δε θέλω.

 

Kαι, παίζει foam upgrade kit για αυτο; Αξίζει; Αν ναι, είναι εύκολο να το περάσω ή θα φαω 2 απογευματα; 

 

KEYCHRON.DE

Keychron Q5 is a fully customized compact full-size or 1800 layout mechanical keyboard packed with all premium features and endless possibilities. Q5 is an all-metal keyboard that allows customizable...

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

 

Interested Season 10 GIF by Curb Your Enthusiasm

 

Αυτό δλδ καλό είναι; Τώρα μπλέ έχω αλλά λέω να δοκιμάσω καφέ. 

Να παίζω lego και να βαζω λαδια με συριγγες και τέτοια δε θέλω.

 

Kαι, παίζει foam upgrade kit για αυτο; Αξίζει; Αν ναι, είναι εύκολο να το περάσω ή θα φαω 2 απογευματα; 

 

KEYCHRON.DE

Keychron Q5 is a fully customized compact full-size or 1800 layout mechanical keyboard packed with all premium features and endless possibilities. Q5 is an all-metal keyboard that allows customizable...

 

 

Σε αυτα τα χρηματα ενα απο τα καλυτερα kb εκει εξω! Δες ωστοσο και την pro εκδοση που ειναι και ασυρματο αλλα εχει και καποιες πολυ μικρες βελτιωσεις

Δεν χρειαζεται να ασχοληθεις καθολου μαζι του. ειναι τελειο out of the box. αλλα αν θελησεις και αργοτερα με 2 πολυ ευκολες μοντες το κανεις να ακουγεται καλυτερα

Δες και αυτο εδω που παιζει στα ισα με το Q5, και ειναι ενα κλικ καλυτερο. απλα πρεπει να του πεταξεις πανω διακοπτες και keycaps (που ειναι πολυ ευκολο)

 

btw εφοσον τωρα εισαι με μπλε, εχεις δοκιμασει κατι σε καλο linear? Αν γραφεις αρκετα, θα πεις καλα τι εκανα τοσο καιρο

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BloodMage said:

btw εφοσον τωρα εισαι με μπλε, εχεις δοκιμασει κατι σε καλο linear? Αν γραφεις αρκετα, θα πεις καλα τι εκανα τοσο καιρο

 

Γράφω αρκετές ώρες κάθε μέρα και nop δεν έχω δοκιμάσει linear αλλά νομίζω πως θέλω να έχει κάποια ανάδραση.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.