Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:19]

Ωπα αυτό τωρα το ειδα

φτιαξε μας ενα video βρε να χαζεψουμε κι εμεις λιγο. στο laptop με το pemtium M τι φως να δουμε;

δικιο, το proof δεν κολλαει.:o

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ultra-high...αλλα.., στο παιχνιδι τωρα λοιπον, δεν υπαρχει καμια διαφορα στα FPS απο αυτα του demo.

Exactly the same.

Τελικα ειμαι σε Vista32, 1680χ1050, AA=OFF, Graphics=ALL Very High except Shadows+PostProc=High. ~25 fps

Το game ΣΠΕΡΝΕΙ ! (δεν εχω λογια !!.., ολα τα αλλα πλεον μου φαινονται οδοντόπαστες)

10+ ωρες χτες..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο γρήγορο πιστόλι είσαι.

Όχι μόνο παιζεις το κανονικό παιχνίδι πρώτος απ' όλους, αλλά πιστεύω ότι βρήκες και τον καλύτερο συνδυασμό ποιότητας - ταχύτητας.

Μάλλον όμως ήθελες να πεις shaders, που είναι η τελευταία επιλογή αριστερά και όχι shadows.

Οι shaders είναι που δίνουν τα περισσότερα FPS και όχι τα shadows.

Με το συνδυασμό shaders + post processing = high και τα υπόλοιπα very high, το μόνο που χάνεις είναι οι ακτίνες του ήλιου και τα τρισδιάστατα βότσαλα - έδαφος.

Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος συνδυασμός, σύμφωνα με τις δικές μου μετρήσεις.

Δίνει τη μεγαλύτερη δυνατή αύξηση σε FPS (περίπου +8 έως +10 FPS αύξηση) χωρίς κάποια εμφανή διαφορά στην ποιότητα του παιχνιδιού.

Όλα τα υπόλοιπα δίνουν +1 έως +2 FPS το καθένα, οπότε δεν αξίζει η αλλαγή από very high σε high.

Πες μας περισσότερα.

Ποιους οδηγούς έχεις και άλλα σχετικά με την ατμόσφαιρα και το gameplay.

Δείξε μας και κάποιες foto.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε, αυτο που λες με τα shaders δεν το εχω δοκιμασει, ισωs να ειναι και καλυτερο.

Θα το τσεκαρω.

Ειμαι με 169.04 τελικα. Δεν δοκιμασα αλλους γιατι κοοοοληησσσα!!

Εχω βαλει shadows = high, αλλα θα το δοκιμασω με shaders= high.

Με shadows+postProc περνω 4 FPS.

photos δεν μπορω ειμαι δουλεια , το βραδακι maybe..

Και υπαρχουν και στιγμες που πεφτω κατω απο 20, οχι πολλες ομως.

Ο καλυτερος συνδιασμος performance/quality για μενα ειναι σιγουρα 1680χ1050 (my native 22"), ΑΑ=OFF, Vista32 για Very High, και μειωση 2 values se High...:D

Ατμοσφαιρα : Super..Καλυτερα να μην πω τιποτα, ιδιως οσο προχωρας γιατι θα ειναι spoiler..

Gameplay: Σαν το demo, FarCry + NanoSuite Enhancements, αρκετα οπλακια, to Cloacked mode

πολυ δυνατο και χρησιμο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SPIV

πάντος εμένα με 2900xt και όλα very high,AA=of και directx10 μου το κολλάει για να το παίξει καλα θελει γραφικά στο medium

βαλτα στο high και κοψε σε medium τα shadows

@stefanos

πως ξεκιναει ρε συ? οπως το ντεμο το ιδιο σκηνικο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις αν πρόσθεσαν υποστήριξη SLI ή μια από τα ίδια?

The million dollar question...

Και για CF τι γινεται ? Ουτε αυτο παιζει?...

Δυστηχως εγω δεν εχω για να το τσεκαρω, αλλα πρεπει να ειναι και θεμα display drivers λογικα...?

Και τι θα πιανει πχ το SLI/CF στα 1680χ1050, κλπ, γιατι αν ειναι να πιανει 3 fps παραπανω, να το @εσω!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και patch για Vista64, καποιο προβλημα με τους drivers νομιζω..

Αναμενεται το patch για το SLI ..?

"Although SLI is not supported in the demo, the final Crysis game with a patch will provide full SLI support." - NVIDIA

http://www.legitreviews.com/news/4061/

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να διαβάσω τον οδηγο από το Tweakguides αλλά εντάξει ... δεν μπορείς εύκολα να βγάλεις άκρη....Το να κερδίζω performance βγάζοντας shadows δεν περίμενα να μου το πει αυτός... ούτα θα βάλω την κονσόλα να το κάνει ούτε στο config.cfg να γράφω γραμμές . Κάθεται και αναλύει τι κάνει κάθε εντολή ενώ καταλήγει να προτείνει αυτά

http://www.tweakguides.com/Crysis_13.html

Θα πρέπει να δούμε (τουλάχιστον εμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο) αν και τι και από που μπορούμε να κερδίσουμε 3-4fps με όλα τα settings high στα 1680χ1050 σε Vista ή XP ή αν είναι δυνατόν να βάλουμε το sunrays effect χωρίς να έχω το post-processing qlty στο very high και άλλα τέτοια..Ίσως το τελευταίο είναι το μόνο που λεέι πως γίνεται ('Very High' On The Cheap")

Ρε dem /mariocalice εσεις που τα εχετε ψάξει περισσότερο απ'ολους ίσως μπορείται να κάνετε έναν τέτοιο οδηγό me tweaks για XP και Vista κτλ... και ποια θεωρείται must tweaks ασχέτως κάρτας γραφικών και ανάλυσης οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Το release δεν το χω ακομα , υπάρχουν cvars στο \Electronic Arts\Crytek\Crysis SP \Game\Config?

Aν υπάρχουν τότε αυτα που λέει ο Koroush Ghazi στον οδηγό είναι πολυ καλή λύση http://www.tweakguides.com/Crysis_13.html 'Very High' On The Cheap.

και γω πριν βγει αυτός ο οδηγός έτσι τα είχα +

r_DepthOfField = 1

e_detail_materials_view_dist_xy = 4096

e_terrain_normal_map = 0

r_TexturesStreaming = 0 (αυτο πρεπει να μπει αν θελεις το xy=4096 να είναι σωστό )

και μερικά άλλα που αφορουν τον χρόνο εμφανισης των αντικειμενων/φυτων/σκιων

τα τελευταια είναι πιο βαρια αλλά είμαι και με GTX/XP/1280.

Όταν γυρίσω σπίτι θα γραψω αναλυτικά σε ποια cvars ειναι αυτα.

ειδικά μ αυτα που προτεινει ο Koroush δεν χάνεις σχεδον τίποτα σε επιδοσεις.

και το κιτρινο φιλτρο των very high δεν το κανουν τα shaders που είναι τα πιο βαρια

απ όλα

αλλα τα

q_Renderer=3

r_colorgrading=1

επίσης έχεις και το parallax (r_UsePOM=1)

Eπισης φιλος μου ειπε ότι η διαφορα στην 1650/high με ΧP σε σχεση με Vista 32bit

με την 8800GT ειναι 5fps με dx9 και στα 2 ΟS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 11:39]

http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=101231&page=3

Εδω ενας ισχυριζεται οτι του δουλεψε το SLI. . :blink:

Ούτε με σφαίρες.

Λέει ψέμματα ο τύπος.

Οι φωτογραφίες του είναι από high και όχι very high.

Τα βότσαλα δεν είναι τρισδιάστατα.

Οι φωτό δείχνουν 1680Χ1050 με 25FPS.

Αν δεις στον πίνακα με τις μετρήσεις μου, τόσα είναι κανονικά τα FPS για αυτή την ανάλυση από μια κάρτα.

Οι foto με την πτώση είναι το SLI και όχι με τα 25FPS.

Έχω γράψει για αυτή την πτώση σε προηγούμενο ποστ.

Το SLI δυστυχώς δεν δουλεύει.

Δείχνει τις πράσινες μπάρες σε ορισμένες περιπτώσεις άλλα δεν δίνει FPS ή κόβει πολλά FPS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.