Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από greekfragma

το punkbuster πως γινεται να παιζει κανονικα σε 64μπιτο βιστα στο CallOfDuty4 και να μην παιζει στο crysis?

punkbuster ειναι ενα......

pbsetup.exe:blink:

64bit windows αλλα 32bit cod4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το δοκίμασα σε ανάλυση 1680χ1050 (nativeDell2407=1900x1200) με vista 32, με όλα στο high (στο medium είναι olg generation game) και τα κολλήματα αρχισαν αμεσως: από το 1ον που βρήκα στον δρόμο και τον πυροβόλησα το πρωτο fps drop.....συνέχισα στους άλλους δύο ...μια από τα ίδια.....γυρνώντας να δω πίσω μου απότομα παλι κολλάει στιγμιαία....Φαντάζομαι τι θα γίνεται στον χαμό...Στοπ καρέ θα βλέπω...Να κάνω το πισογύρισμα στα XP μου λένε όλοι...Να δοκιμάσω tweaks (α..παρεπιπτόντως @dem αν έχεις χρόνο για τον δικό σου tweakguidel κάπου συγκεντρωμένα όλα όσα έκανες-δοκίμασες-και τελικά επέλεξες;;;) Δυστυχώς δεν παίζεται όπως θα πρεπε....Πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς......Προσωπική μου επιλογή να μην τους κάνω αλλά να το παίξω το παιχνίδι όπως πρέπει...όπως το διαφήμισε η Crytec.....Και αν δειτε μονο οι κάτοχοι 8800GTX/ULTRA και 8800GT σε χαμηλές αναλύσεις (μέχρι 1280) ασχολούνται... Και το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι ενώ η 8800gtx σε κράτησε για ενά χρόνο δεν ξέρεις αν θα συμβεί το ίδιο και με την 9800gtx.(;;;) Πρέπει να είναι η χειρότερη εποχή για τις κάρτες γραφικών πάντως....Βγήκαν οι gt πρόσφατα καλές και άγιες αλλά μέχρι 1280 αναλύσεις....GTX /ULTRA όλοι λέτε ότι δεν αξίζει να πάρεις τώρα με τόσα λεφτά ένα πρόιον που έχει ζωή έναν χρόνο τώρα....η ΑΤΙ αργοπεθαίνει....

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο,βαλε το Crysis στο ραφι και αστο μεχρι να βγει hardware που θα το τρεχει απροβληματιστα...

Ας κυκλοφορησει και κανα patch-driver της προκοπης και βλεπουμε...

Αποψη μου οτι το παιχνιδι με το παρον hardware σε ψηλα settings και αναλυσεις,

απλα ειναι unplayable...Θελεις το λιγοτερο SLI για αξιοπρεπη fps...

Σε κανα χρονο θα ειναι μια χαρα...Το θεμα ειναι ποιος κανει υπομονη εως τοτε... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 10:19]

Δυστυχώς το δοκίμασα σε ανάλυση 1680χ1050 (nativeDell2407=1900x1200) με vista 32, με όλα στο high (στο medium είναι olg generation game) και τα κολλήματα αρχισαν αμεσως: από το 1ον που βρήκα στον δρόμο και τον πυροβόλησα το πρωτο fps drop.....συνέχισα στους άλλους δύο ...μια από τα ίδια.....γυρνώντας να δω πίσω μου απότομα παλι κολλάει στιγμιαία....Φαντάζομαι τι θα γίνεται στον χαμό...Στοπ καρέ θα βλέπω...Να κάνω το πισογύρισμα στα XP μου λένε όλοι...Να δοκιμάσω tweaks (α..παρεπιπτόντως @dem αν έχεις χρόνο για τον δικό σου tweakguidel κάπου συγκεντρωμένα όλα όσα έκανες-δοκίμασες-και τελικά επέλεξες;;;) Δυστυχώς δεν παίζεται όπως θα πρεπε....Πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς......Προσωπική μου επιλογή να μην τους κάνω αλλά να το παίξω το παιχνίδι όπως πρέπει...όπως το διαφήμισε η Crytec.....Και αν δειτε μονο οι κάτοχοι 8800GTX/ULTRA και 8800GT σε χαμηλές αναλύσεις (μέχρι 1280) ασχολούνται... Και το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι ενώ η 8800gtx σε κράτησε για ενά χρόνο δεν ξέρεις αν θα συμβεί το ίδιο και με την 9800gtx.(;;;) Πρέπει να είναι η χειρότερη εποχή για τις κάρτες γραφικών πάντως....Βγήκαν οι gt πρόσφατα καλές και άγιες αλλά μέχρι 1280 αναλύσεις....GTX /ULTRA όλοι λέτε ότι δεν αξίζει να πάρεις τώρα με τόσα λεφτά ένα πρόιον που έχει ζωή έναν χρόνο τώρα....η ΑΤΙ αργοπεθαίνει....

Σε μένα πάντως στα 1920χ1200, όλα στο high με 8800gt , AMD X2 4400+ (άσχετο, λόγο ανάλυσης), win xp, μια χαρά παίζει.

Οκ δεν είναι κολλημένο και στα 30 fps, αλλά ενοχλητικά frame drops δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω το παιχνιδι, που το τερματισα, με 1280χ1024 ημουν , xp, high ολα και παιζει μια χαρα. Λιγοτερο απο 30 fps δεν ειδα, ελαχιστα αντε 25 , σπανια.....

Το παιχνιδι πηγαινε ρολοι...Μου αρεσε αρκετα , αν και σε 2 μερες με 12 ωρες περιπου παιχνιδιου τερματιζεται.....Σε high level....

Multi εχει παιξει κανεις?....Μεχρι να το καταλαβω, αργισα λιγο.....

Αν ειναι και κανονισετε τιποτα, πειτε το να μπουμε κ εμεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 10:25]

Σε κανα χρονο θα ειναι μια χαρα...Το θεμα ειναι ποιος κανει υπομονη εως τοτε... :D

Εγώ, ο gznp και το 90% (μπορεί και παραπάνω) που δεν έχουν 8800GTX/ULTRA!

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε αγχος παιδες , δεν ειναι το πρώτο ουτε το τελευταίο fps , τα εχουμε ξαναπει αυτα. Καλο και χρυσό το game με ομορφα γραφικά - μπορουμε να το παιξουμε single player και με 30fps , αλλα οσον αφορά το θέμα online υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές μέχρι να στρώσει το game ,

Οποιος θέλει fun-online παιζει hl2 deathmatch το οποιο δεν εχει μεν τα γραφικά του crysis εχει απο πίσω του μια valve ομως με τα καλύτερα physics που εχουν βγει σε fps και εγγυημένο gameplay. Oποιος θέλει κατι πιο δύσκολο πάει σε css , ενω οποιον δεν τον απασχολουν τα γραφικά αλλα θέλει το απολυτο σε πρόκληση δοκιμάζει 1.6 , μετά πάμε σε cyberpunk ut2k4 2k7 επιλογές πολλες δλδ.

Δόξα το θεό δεν περιμένουμε απο την ΕΑ να μας μυήσει στον κοσμο του online.

Link to comment
Share on other sites

Aν κρινω απο το demo, σε ΧΡ το παιχνιδι τρεχει αρκετα πιο καλα σε

σχεση με τα sVista....

To εχουμε ξαναπει παντως οτι ειναι playable ακομα και με ~25 fps...

Aπο εκει κατω ειναι δυσκολα τα πραγματα...

Αρχική απάντηση από Louris7

Ρε παιδια εγω το παιχνιδι, που το τερματισα, με 1280χ1024 ημουν , xp, high ολα και παιζει μια χαρα. Λιγοτερο απο 30 fps δεν ειδα, ελαχιστα αντε 25 , σπανια.....

Το παιχνιδι πηγαινε ρολοι...Μου αρεσε αρκετα , αν και σε 2 μερες με 12 ωρες περιπου παιχνιδιου τερματιζεται.....Σε high level....

Multi εχει παιξει κανεις?....Μεχρι να το καταλαβω, αργισα λιγο.....

Αν ειναι και κανονισετε τιποτα, πειτε το να μπουμε κ εμεις....

Αυτο ελειπε σε τετοια αναλυση και με τα specs σου να μην ετρεχε καλα....

Εμεις μιλαμε για αναλυσεις 1680Χ1050 και πανω...;)

Link to comment
Share on other sites

Mια ίσως χαζή ερώτηση : το dx9 στα Vista παίζει αν στο exe κάνω δεξί κλί > play dx9 ;;;;

Νομίζω, αν όχι στο exe, στο folder games στo shortcut που βάζει το game ανάμεσα στον ναρκαλιευτή και την πασιέντζα με δεξί κλικ επιλέγεις DX9 ή DX10 (default)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 11:41]

Crysis Performance Guide: LINK

Τα ίδια περίπου είπαμε κι εμείς εδώ με τις δικές μας μετρήσεις.

Οι μετρήσεις τους από μια πρώτη ματιά που τις είδα είναι πραγματικές αλλά δεν λένε όλη την αλήθεια.

Για παράδειγμα, δεν λένε ότι δεν δουλεύει out of the box το SLI στα Vista64.

Προφανώς δεν μπήκαν στον κόπο να μετρήσουν το SLI στα Vista64 σε DX9 και σε DX10.

To ίδιο έκαναν και στα Vista. Μέτρησαν μόνο DX10.

Δηλαδή συγκρίνουν λειτουργικά, με λάθος τρόπο.

Αντί να συγκρίνουν DX9 με DX9, συγκρίνουν DX9 στα XP με DX10 στα Vista.

Αλλά και οι φωτογραφίες τους δεν δείχνουν τι πραγματικά αλλάζει σε κάθε ρύθμιση.

Δείτε και τις δικές μας εδώ στο thelab. Φαίνεται καθαρά η διαφορά.

Τελικά το συμπέρασμα είναι ότι πρακτικά το DX10 και η επιλογή very high στο Crysis είναι άχρηστα, με την έννοια ότι πρακτικά δεν παίζονται, είτε λόγω χαμηλών FPS είτε λόγω μη υποστήριξης των χαμηλών αναλύσεων από το SLI, σε όποια ανάλυση και σε όποιο λειτουργικό κι αν τα βάλουμε.

Η καλύτερη επιλογή είτε για XP είτε για Vista 32 - 64, για μια κάρτα ή για δυο σε SLI, είναι το DX9 high.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οσον αφορά το Crysis και τις επιδόσεις του online...

το παιχνίδι σε μουλτι τρέχει πάρα πολυ καλά και τα frames ειναι αυξημένα +10plus (όπως σε κάθε game όταν παίζεται online άλλωστε ).... οποιον τον ενδιαφέρει να το παίξει μουλτι δεν θα συναντησει πρόβλημα, αρκει βέβαια το σύστημα του να ειναι ισορροπημένο μεταξυ της ανάλυσης της οθόνης του + της κάρτας γραφικών του....

Και αυτο παρατηρείται γιατί ως γνωστός τα maps online ΔΕΝ είναι τόσο φορτωμένα όσο στο single mode χωρίς να χάνουν όμως κάτι απο τον φωτορεαλισμό τους.

Προσωπικά περιμένω patchaki πάντως για το Crysis και για κάποιες διορθώσεις και fixes του game και για το SLI support...

Link to comment
Share on other sites

169.09 Crysis, DX9 and DX10.

2X8800gtx Striker Extreme 4GB system memory.

Vista 64bit.

NO SLI High DX9

1920x1200 19FPS

1600x1200 23FPS

1280x768 30FPS

NO SLI High DX10

1920x1200 17FPS

1600x1200 21FPS

1280x768 28FPS

NO SLI Very High DX10

1920x1200 9FPS

1600x1200 11FPS

1280x768 18FPS

Nvidia Crysis.exe profile SLI High DX10

1920x1200 26FPS

1600x1200 30FPS

1280x768 28FPS

Nvidia Crysis.exe profile SLI Very High DX10

1920x1200 17FPS

1600x1200 20FPS

1280x768 24FPS

Nvidia Crysis.exe profile SLI High DX9

1920x1200 32FPS

1600x1200 37FPS

1280x768 32FPS

Συμπεράσματα.

To SLI με high res DX9 είναι η καλύτερη επιλογή.

Σε αλλαγή ανάλυσης από 1280x768 σε 1920x1200 σε DX10, χωρίς crysis.exe profile είχα blue screens.

Δεν λειτουργεί κανένα self made SLI mode.

Το SLI δίνει παραπάνω FPS μόνο σε μεγάλες αναλύσεις.

Σε χαμηλές αναλύσεις δίνει ίδια αποτελέσματα με μια κάρτα με εξαίρεση το very high DX10.

post-2226-1416073273,0626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.