Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 15:30]

WoW...ομορφα,δλδ για να το παιξω στα 1920 που θελω πρεπει να παρω αλλη μια 8800GTX!

Kαταραμενο αεροξολ....

Οι τιμές αυτές είναι συγκρίσιμες μόνο μεταξύ τους και όχι με τα προηγούμενα bench που έχω βάλει.

Η διαδικασία ήταν πολύ διαφορετική, ώστε να υπολογίσω τα FPS σε δύσκολα κομμάτια, αλλά χωρίς δράση με πολλούς αντιπάλους.

Να περιμένεις λίγο χαμηλότερα FPS εκεί που έχει πολλούς αντιπάλους και αρκετά παραπάνω όταν περπατάς σε βλάστηση.

Δηλαδή αν στο διάγραμμα έχω πχ 32 FPS, στο παιχνίδι, θα βλέπεις από 30 μέχρι και 50 FPS.

Νομίζω όμως ότι έχει μεγαλύτερη σημασία τι παίρνουμε σε συμπλοκή.

Εκεί θα δεις τα 32 FPS. Κι αν έχεις πολλούς αντιπάλους θα πέσει λίγο παρακάτω (-5FPS περίπου).

Πάνω από 20 όμως είναι εντάξει.

Τo καλό είναι ότι με DX9 high 1920Χ1200 δεν χάνω FPS αν βάλω triple buffering on και vertical sync on σε SLI.

Παλιά είχα αποφασίσει να κάνω όλες τις μετρήσεις με vertical sync off, γιατί υπήρχε διαφορά.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με μια κάρτα και δεν έχω περισσότερες πληροφορίες πρόχειρες για το vertical sync.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

παντως εκει μεσα στους εξωγηινους μεγαλη βαρεμαρα...χαθηκα δεν ξερω που παω...το μονο μειον σημειο του crysis

α εγώ εκεί χάζεψα.. έκανα γύρους και κοίταγα :p μου άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

α εγώ εκεί χάζεψα.. έκανα γύρους και κοίταγα :p μου άρεσε πολύ!

εβγαλες ακρη...γιατι εγω παρατριπαρα εκει μεσα...και τι στο καλο ουτε ενα gps κατι ρε γμτ...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 19:39]

α εγώ εκεί χάζεψα.. έκανα γύρους και κοίταγα :p μου άρεσε πολύ!

Μία από τα ίδια και εγώ... απολάμβανα το σημείο...βέβαια όπως λέει και ο gbak θα μπορούσε να είχε ένα hint κάτι... εγω μάλλον κατα λάθος βρήκα το σημείο εξόδου... (αφού βέβαια στριφογύριζα στο ίδιο σημείο για 10φορές) :laughing:

Link to comment
Share on other sites

@sstav

Όλα τα tweaks που βλέπεις απο "high σε very high" των .cfg των cvars αξίζει να τα

κάνεις αν έχεις 2-3fps για χαράμισμα. Δεν θα κερδίσεις fps και θα τα βλέπεις καλύτερα.

Υπενθυμιζω ότι κανω εγώ, το κάνω γιατί είμαι με ΧP, 1280x1024,8800GTX.

Η διαφορά απο vista 32bit σε XP32bit είναι 5-6 (με gpu bench) με 8800GT και λίγα

παραπάνω με 8800GTX, διαφορές σημαντικές για το crysis , αλλά κατα την γνώμη,

δεν αξίζει να αλλάξεις λειτουργικό για ένα παιχνιδι (but its up to you)

Aν θέλεις

Aυτό που μπορεις να κάνεις για αρχή είναι να ξεκινήσεις το παιχνιδι σε dx9 (ίσως αν

κάνεις ένα batch file "Bin32\Crysis.exe -DX9" να δουλέψει, δεν το χω ψαξει, εχω ΧP)

αλλά βλέπω πολλους να το κάνουν για να κερδίσουν fps. Oποτε αν δεν μπορεις να

ευχαριστηθεις με όλα στο high δεν έχει νόημα να μιλάμε για very high tweaks , αλλά

για medium/high/very high.

Ok η μηχανή είναι πιο smooth στα ίδια fps σε σχέση με άλλα, θεωρώ όμως ότι ένας

gamer θα το προτιμησει με 35-40fps παρά με 20-25 και καλυτερα γραφικά.

Πιστεύω ότι κάτω απο 30 περιπου fps στο crysis υπάρχει αρκετό lag για fps.

edit

Όσο αναφορά τα πράγματα που μπορεί να κάνει κανεις με τον Editor(και τα screenshots

που τα χαρακτηρίζουν σαν ultra high) , για το SP, είναι άλλη ιστορία .... και βγαίνουν και κάποια συμπερασματα στο γιατί δεν είναι τοσο φωτορεαλιστικά τα πραγματα όπως τα περιμενες απο τα πρωιμα video/ screenshots(τα παλια ή τα σημερινά)

edit 2

1.Βρήκες τρόπο να το ξεκινησεις σε dx9 να δεις αν έχεις διαφορές?

2.γιατί οπως είπα "Η διαφορά απο vista 32bit σε XP32bit είναι 5-6 (με gpu bench) "

για το 1. δεν ξέρω αλλά το 2. , ειμαι σίγουρος με 8800GT.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 22:26]

@sstav

edit

.... και βγαίνουν και κάποια συμπερασματα στο γιατί δεν είναι τοσο φωτορεαλιστικά τα πραγματα όπως τα περιμενες απο τα πρωιμα video/ screenshots(τα παλια ή τα σημερινά)

#1.Αν μέσω flow grafs βάλεις περισσοτερα effects υγρασίας , περισσότερα κύματα, βροχή, περισσοτερο αέρα, καλυτερο depth, τα fps δικαιολογημένα πεφτουν.

#2.Ότι και αν αλλάξεις σε ότι αφορά τον φωτισμό/ηλιο/ακτινες/αντιθεσεις/hdr/fogs/ουρανους

κτλ. (δηλ.ότι έχει το time of day) ΔΕΝ επηρρεαζει τα fps. Αλλα αν θελει κανεις να αλλάξει κάτι εδώ θα πρεπει να δει τo χαρτη στον editor, πριν τον δει στο game.

(σπαστικό ε? - μαλλον θα βγουν ετοιμα sdk mods σε λίγο καιρό. )

Όλα τα εντυπωσιακά screenshots που βλέπετε είναι έτσι φτιαγμένα.

Γιατί δεν τα βάλανε oι ίδιοι απο τώρα? (’σχετα αν θα έχει αλλα Ultra high ή όχι αργότερα)

Στο #1 γιατί ήδη τα fps είναι λίγα

Στο #2 δεν υπάρχουν triggers αυτη την στιγμή στην μηχανή που να την κάνουν να καταλαβαινει αν ο ήρωας βρίσκεται σε ανοιχτό η κλειστό χώρο. (η μάλλον στον editor με patch αργότερα δεν λένε τι θα κάνουν*** παντως είναι δυσκολο, εχεις την ελευθερία να κινηθεις οπου θελεις)

Αν το παρακάνεις θα πάρεις πολυ εντυπωσιακά αποτελεσματα π.χ. κάτω απο πυκνή

βλάστηση, αλλά σε ανοιχτό χώρο τα αποτελέσματα θα είναι άκρως μη ρεαλιστικά.

Για αυτό και ίδιοι*** λένε... με τον editor μπορειτε να κάνετε οι ίδιοι ότι αλλαγές θέλετε.

*** και o Cevat αλλά και άτομα όπως Cry-Alex(Alexander Marschal)

που υπογράφουν σαν Crytek Community Manager στο crymod.com

ή σαν crytek employee στο support forum και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά έχω μπει στον πυρήνα αλλά μιλάμε για τον τρελό δαίδαλο.....

’σε που με αυτές τις κακομούτσουνες σαλαμάνδρες με έχει πάει ζουμάκι βραδυνιάτικα......:toomuchne :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dem

Aυτό που μπορεις να κάνεις για αρχή είναι να ξεκινήσεις το παιχνιδι σε dx9 (ίσως αν

κάνεις ένα batch file "Bin32\Crysis.exe -DX9" να δουλέψει, δεν το χω ψαξει, εχω ΧP)

αλλά βλέπω πολλους να το κάνουν για να κερδίσουν fps. Oποτε αν δεν μπορεις να

ευχαριστηθεις με όλα στο high δεν έχει νόημα να μιλάμε για very high tweaks , αλλά

για medium/high/very high.

Αρχική απάντηση από sstav [Χθες, στις 11:12]

Mια ίσως χαζή ερώτηση : το dx9 στα Vista παίζει αν στο exe κάνω δεξί κλί > play dx9 ;;;;

Νομίζω, αν όχι στο crysis.exe (με δεξί κλικ Properties, στο file path να προσθέσεις το -dx9), στο folder Games των Vista, στo shortcut που βάζει το Installation ανάμεσα στον ναρκαλιευτή και την πασιέντζα με δεξί κλικ επιλέγεις DX9 ή DX10 ;;(default)

Ισχύει ;;

Link to comment
Share on other sites

Το Multiplayer ειναι ΜΕΓΙΣΤΗ μαπα...

Εκτος του οτι δεν μπορεις να μπεις αν τρεχεις 64bito OS λογω βλακειας punkbuster,

το κυριως μενου εχει 2 στυλ παιχνιδιου:

To ενα ειναι φαση, ενας εναντιον ολων και ολοι εναντιον σου,

10-15 ατομα σε μικρο χωρο βαραει ο ενας τον αλλο....εντελως ανουσιο. Ψοφας καθε 30-40''

οσο και καλος παιχτης να εισαι ...ποσους θα φας 1-2-3-5? μετα θα σε ξαπλωσουν κατω, κουραζει πολυ γρηγορα.

Το αλλο στυλ στου δινει το χαρτη και καποια control points oπου κανεις respawn,

επισης παιζουν αλλα Points που σκανε τα διαφορα οχηματα, και ενα κεντρικο οπου μαλλον

κανεις καποιες αναβαθμισεις. Η βλακεια ειναι οτι ξεκινας με πιστολι και για να παρεις οπλο

πρεπει να μαζεψεις καποια credits, το ιδιο ισχυει και για τα addons του οπλου... το σημαντικοτερο? τα οπλα αυτα τα χανεις μολις ψοφησεις!!!!! γενικως οτι οπλο αγοραζεις...το χανεις, Στη πορεια σου ανεβαινει το rank εεε μαντεψτε... και αυτο το χανεις μολις αλλαξεις πιστα!!!

Γενικως η ροη του multi μου θυμισε εξευμενισμενο quake/UT, δυστηχως καμια σχεση με τη

ροη του BF2,CS,COD.....

μεγαλη απογοητευση, σε καμια περιπτωση δε σε κραταει το multiplayer toy, και κατ' εμε αν τετοιο game δεν εχει καλο multi, ΟΣΟ καλα γραφικα και αν εχει ειναι καταδικασμενο.... για τον απλουστατο λογο οτι αργα η γρηγορα θα το τελειωσεις στο Single player

Link to comment
Share on other sites

@Zarras

ισως να το βελτιωσουν με κανα πατσακι...το multi...κατα τα αλλα οντως δεν συγκρινεται με bf2...βεβαια εμενα μου φανηκε ευχαριστο...απο την αλλη το περιμενα πολυ πιο δυνατο και πονταρα στο multi του..θα δειξει πιστευω το game εχει να φαει τρελη μοντα

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω τις αναλύσεις παικτών και ζορίζομαι να παρακολουθήσω

ένα κάρο άγνωστοι όροι (με αφορμή το Zarropost αλλά και άλλα)

punkbuster???

WTF?

καλά που ζεί ο αρχαίος???(εγώ)

ανεβαίνω και στου Dem και μονολογώ "τώρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας...."

τελικά δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα σοβαρά... Damn

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.