Jump to content



Το νεο πρόσωπο του Πλαισιου


o polonos

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά, O unseen είναι ο ιδιοκτήτης του extremeshop? Αν είναι έτσι δεν καταλαβαίνω το λόγο που τα βλέπει τόσο δυσοίωνα τα πράγματα. Η αγορά extreme cooling δεν είναι τόσο διαδεδομένη στην Ελλάδα και ούτε πρόκειται να γίνει στο άμεσο μέλλον, ώστε να επιτρέψει στο Πλαίσιο να κάνει μαζικές εισαγωγές και να γονατίσει τον ανταγωνισμό πουλώντας πιο φθηνά. Βέβαια δεν είμαι έμπορος και ίσως κάτι μου διαφεύγει. Αλλά, άλλο το W/C και άλλο ο σκληρός δίσκος της σειράς, που θα τον εισάγεις σε τεράστιες ποσότητες και μπορείς να το πουλήσεις πιο φθηνά. Εξάλλου το Πλαίσιο, παρά το μέγεθός του δεν καταφέρνει να πουλάει πάντα πιο φθηνά. Π.χ. οι Athlon 64 X2 4600+ έχουν στο e-shop τις νέες μειωμένες τιμές στα 103 και στο Πλαίσιο πουλιόνται στα 145 . Πού είναι εδώ οι απίστευτες τιμές του Πλαισίου; Δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιο λόγο ο unseen "τα έχει βάψει μαύρα".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Παιδια ευχαριστω για την υποστηριξη που μου δειξατε και που μου δειχνετε. Τα βλεπω δυσοιωνα γιατι το πλαισιο θα πουλαει τα ιδια ειδη (alphacool,blackice,eheim,hydor..) ακομα και μπλοκ του 11 θα εχει εντος των ημερων.

Εαν εφερνε διαφορετικα σαφως και δεν θα ειχα προβλημα. Τωρα ομως ειναι κατευθειαν χτυπημα. Και βεβαια δεν μπορουν να μου δωσουν καλυτερες τιμες οι ξενοι ωστε να ανταγωνιστω το πλαισιο.

Δεν θα σκασω βεβαια για τα ~200ευρω που εβαζα καθαρα στην τσεπη μου το μηνα, για το μονο που σκαω ειναι οτι το extremeshop το εφτιαξα απο την αρχη μονος μου και ειχα ελπιδα οτι θα πηγαινε καλυτερα.

Αnyway Good job πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοια μαγαζια , οπως το extremeshop η το αντιστοιχο του πλαισιου χρειαζεται να εχεις γνωση πανω σε αυτα και να μπορεις να την μεταφερεις στον πελατη..Επισης χρειαζεται να την αγαπας την δουλεια σου και να ασχολεισαι με αυτο.Ετσι καταφερνεις και κερδιζεις την εμπιστοσυνη των πελατων.

Και αυτο νομιζω το extremeshop το εχει καταφερει...Δεν ειναι μονο τα προιοντα που κανουν το μαγαζι , αλλα και η γνωση..

Link to comment
Share on other sites

www.myfreezepack.com

Υπάρχει και αυτό που προς το παρών δεν έχει αντίπαλο!

Οσο για το οτι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό:Με το που μπήκε η χώρα μας στην ΕΟΚ ο πατέρας μου έχασε σε δύο χρόνια, κοντά στο 1.000.000 ευρώ σε σημερινά χρήματα (είχε δύο υπερσύχρονα χοιροστάσια).Δεν το έβαλε κάτω όμως και έχει φτιάξει και πάλι τη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Όπα από το μαγαζί έκανε επέλαση και η Swiftech με όλη τη γκάμα, apogee gt, mcw60r, mcp655, πολύ δυνατά κομμάτια!Τα ψυγεία της ξεχάσατε όμως, λένε ότι μόνο τα thermochill &τα gtx είναι καλύτερα από αυτά!! :p

Mόνο που το apogee gt είναι αρκετά ζόρικο για την αντλία σε σύγκριση με άλλα, λάθος περιγραφή έχει, το fuzion είναι αυτό που δουλεύει καλύτερα με πιο αδύναμες αντλίες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Και.... ναι, τελικα εγινε και αυτο .... Μπλοκ του Μιχαλη (eleven) στο Πλαισιο !

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=952249

2ε πάνω από apogee gt και fusion...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976885&product=943517

λεπτομερειες για αυτο εχουμε , ποσα εχει η συσκευασια , αυτοκολητη ταινια εχει μεσα?

4 είναι και έχει και αυτοκόλλητο το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

unseen συμφωνώ με τους προλαλίσαντες. Επιπλέων θα έλεγα ότι ναι μεν τα πράγματα είναι πάντα δύσκολα όταν μπαίνει ένα μεγάλο ψάρι στο "μερίδιο αγοράς" σου αλλά πάντα τα μεγάλα ψάρια έχουν αργό χρόνο απόκρισης και ενδιαφέρονται για μεγάλα μερίδια αγοράς. Αν δεν πάει τόσο καλά όσο υπολογίζει δε θα συνεχίσει να υποστηρίζει για πάντα την αγορά του extreme γιατί "δε θα αξίζει τον κόπο".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχωντας μόλις αγοράσει από το plaisio προϊόντα για υδρόψυξη έχω να πω το εξής...

Καταρχήν είναι ενοχλητικό το ότι δεν υπάρχει κατάστημα και είναι όλα αποκλειστικά internet only με παράδωση στο χώρο....

Επίσης, ψυγεία, block και οτιδήποτε είναι χωρίς ρακόρ... Σωλήνες δεν πουλάει και γενικά είναι ελλειπές ακόμα... Ο μόνος λόγος που ψώνισα από εκεί, ήταν ένα μεγάλο πιστωτικό που είχα, αλλά τώρα θα αναγκαστώ να πάω αλλού για να συλλέξω όλα τα ρακόρ, σφηκτήρες και σωλήνες που χρειάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα παραλές? Ρακόρ έχουν σχεδόν όλα τα μπλοκ που πουλάνε, και σφυκτήρες είναι γεμάτος ο κατάλογός τους. Δε λέω, είναι ελλειπές το Site σε μερικά πράγματα αλλά τώρα άνοιξε και φτιάχνει. Και για να μη παρεξηγηθώ δε δουλεύω εκεί αλλά μπορώ και βλέπω στο Site τους σφυκτήρες άπειρους καθώς και ξέρω ότι σχεδόν όλα τα μπλοκ έχουνε ρακόρ. Τι μπλοκ πήρες που δεν έχει ρακόρ? Επίσης θα μπορούσες να τους ρωτήσεις πριν αγοράσεις για να ξέρεις τι σε περιμένει.Θα μπορούσες να τους ζητήσεις στη παραγγελία να σου βάλουν και ρακόρ για τα ψυγεία αν δεν έχει, μη περιμένεις ο καθένας να σκεφτεί τι ακριβώς θα ήθελες εσύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το μπλοκ με το ψυγείο να μην είχαν ρακόρ...πουλάει και σκέτα ρακορ ;)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976871&product=932140

Όποιο μπλοκ δεν περιέχει ρακορ...το αναφέρουν στην περιγραφή

Link to comment
Share on other sites

Καλά dont kill me... :)

Πέραν της πλάκας, π.χ. ο unseen νομίζω ρακόρ, σφηκτήρες και λάστιχα και ό,τι άλλο τα δίνει αν πάρεις full σύστημα... Καλά σφηκτήρες έχει, λάστιχο όμως? Δεν είδα πουθενά....

Πήγα και τα παρρήγγειλα από αλλού... Και γι ατο block μια χαρά το είδα ότι δεν είχε σφηκτήρες από το site, οπότε αγόρασα κάτι ρακόρ που είχε και πάνε οκ...

Αλλά ούτε το ψυγείο είχε τελικά ρακόρ και αυτό ΔΕΝ το έγραφε στο site...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=929662

!!!!!

Αυτό λέω.. Επίσης αυτά τα πράγματα δεν έχουν κουτί της προκοπής? Π.χ. το ψυγείο τόσο ακριβό, δεν έχει ένα κουτί όπως είχε το block π.χ.? Μου φαίνεται κάπως σαν stock είναι αυτά τα κομμάτια... Τέσπα πιστεύω μια χαρά θα την κάνουν την δουλειά τους τα εξαρτήματα.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιχειρηματική κίνηση του ΠΛΑΙΣΙΟΥ αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να υπάρχει ΚΑΙ κατάστημα "tuning store" (πως το βαφτίσανε τελος πάντων :confused: )

Αν και λάτρης του online shopping για τα πάντα, στο συγκεκριμένο θέμα του w/c και του PC tuning εν γένει θέλω και την άποψη ενός ανθρώπου που το κατέχει και έχει εγκαταστήσει 5-10 συστήματα και όχι απλά πουλά προιόντα...

Σαν το αυτοκίνητο είναι το PC... άλλη δουλειά στην αντιπροσωπεία, άλλη δουλειά στο συνοικιακό συνεργείο... τις μόντες που κάνεις στον δικό σου άνθρωπο, δεν τις κάνεις πουθενά...

Οπότε φίλε unseen αν και δεν σε ξέρω κράτα γερά... αγορά υπάρχει για όλους και είμαι σίγουρος οτι όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με το γεγονος πως δεν εχουν λαστιχο. Δηλαδη πρεπει οπωσδηποτε να εχουν τα παντα? Αν ειχαν λαστιχο αλλα ηταν πολυ ακριβο ή φτηνο αλλα μαπα θα ηταν ενταξει?

Εξαλλου ποιος ο λογος να αγορασεις λαστιχο/σφικτηρες/ρακορ "υδροψυξης" οταν με μια βολτα σε μαγαζια με υδραυλικα βρισκεις τα ιδια πραγματα στη μιση τιμη?

Επισης οταν δεν αναφερονται συνοδευτικα το λογικο μαλλον ειναι να υποθεσεις οτι δεν υπαρχουν.

Οσον αφορα την συσκευασια του ψυγειου απ'οσο ξερω τα μονα με... trendy συσκευασια ειναι τα black ice gt, ολα τα αλλα που εχω δει ειναι με το κλασικο καφε χαρτονι.

ΥΓ: Δεν εχω μετοχες στο πλαισιο και ουτε εχω ψωνισει ακομα τιποτα απο τα "xtreme parts" του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 02:32]

Βασικα δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με το γεγονος πως δεν εχουν λαστιχο. Δηλαδη πρεπει οπωσδηποτε να εχουν τα παντα? Αν ειχαν λαστιχο αλλα ηταν πολυ ακριβο ή φτηνο αλλα μαπα θα ηταν ενταξει?

Εξαλλου ποιος ο λογος να αγορασεις λαστιχο/σφικτηρες/ρακορ "υδροψυξης" οταν με μια βολτα σε μαγαζια με υδραυλικα βρισκεις τα ιδια πραγματα στη μιση τιμη?

Επισης οταν δεν αναφερονται συνοδευτικα το λογικο μαλλον ειναι να υποθεσεις οτι δεν υπαρχουν.

Οσον αφορα την συσκευασια του ψυγειου απ'οσο ξερω τα μονα με... trendy συσκευασια ειναι τα black ice gt, ολα τα αλλα που εχω δει ειναι με το κλασικο καφε χαρτονι.

ΥΓ: Δεν εχω μετοχες στο πλαισιο και ουτε εχω ψωνισει ακομα τιποτα απο τα "xtreme parts" του.

ακριβως τα ιδια σκεφτηκα και εγω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λαστιχα υπαρχουν....υπαρχει ενα μικρο προβληματακι μονο με την μοναδα μετρησης και αποθηκευσης τους και δεν εχουν ανεβει ακομα στο site...

Aρχη είναι ακόμα...όλα θα στρώσουν..:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.