Jump to content



Ubuntu 7.04, αποριες.


cabrinha

Recommended Posts

Eπιτελους σημερα καταφερα μετα απο παρα παρα πολυ καιρο να εγκαταστησω λινουξ στον υπολογιστη. Παλαιοτερες προσπαθειες ηταν ακαρπες (στο δικο μου pc γιατι σε αλλα εμπαιναν μια χαρα). Πλεον τρεχω το Ubuntu 7.04.

Μερικα πραγματα που ηθελα να φτιαξω ειναι ηδη ετοιμα. Εκει που εχω κολλησει ειναι στο ποντικι και συγκεκριμενα στο πως θα ρυθμιστει ετσι ωστε τα δυο πλαινα πληκτρα να χρησιμοποιουνται για την μεταβαση σε φακελους και browsers απο την παρουσα σελιδα στην προηγουμενη και ξανα μπροστα.

Βρηκα εναν οδηγο κατατοπιστικοτατο εδω. Ακολουθησα το part2^1(xvkbd and xbindkeys) ομως με λυπη διαπιστωσα οτι δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει. Αποτελεσμα των παραπανω οδηγιων ηταν το ενα πληκτρο να παραμεινει ανενεργο και το αλλο να κανει οτι και το δεξι κλικ. Η ροδελα και τα δυο κουμπακια για scrolling λειτουργουν κανονικα.

Το ποντικι μου ειναι ενα logitech mx500.

Στο xorg.conf αυτη τη στιγμη εχω περασει

Section "InputDevice"
Identifier "Configured
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ImPS/2"
Option "ZAxisMapping" "6 7"
Option "Emulate3Buttons" "true"
Option "Buttons" "7"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 4 5"
EndSection

Εαν αλλαξω το zaxismapping με αλλα πληκτρα τοτε δεν λειτουργει καποιο απο τα υπολοιπα. Αυτη τη στιγμη λειτουργουν σωστα αυτα τα πληκτρα. Να σημειωσω οτι το ενα απο τα δυο πλαινα πληκτρα (αυτο που σε windows μας παει στην επομενη σελιδα) κανει οτι ακριβως και το δεξι κλικ. Το πληκτρο που μας πηγαινει στην προηγουμενη σελιδα οταν το πατησω κανει paste.

Mια αλλη απορια ειναι πως θα καταφερω να χρησιμοποιω την συντομευση alt+v για να κανω paste ενω εχω ενεργοποιημενα ελληνικα. Οταν ειναι αγγλικο το πληκτρολογιο λειτουργει κανονικα. Οταν ομως αλλαξω γλωσσα (alt+shift) παυει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θέμα δε γνωρίζω να σου πω κάτι.

Για το θέμα του alt+v, δουλεύει κανονικά . Μόνο στον firefox υπάρχει πρόβλημα απ' όσο γνωρίζω. Δεν έχω ασχοληθεί να το λύσω, έχω ακούσει, όμως, ότι λυνόταν με κάποιο add-on...

Αν κάποιος ξέρει κάτι, ας συνδράμει με τις γνώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα λυθηκε με την αλλαγη Protocol απο "ΙmPS/2" σε "ExplorerPS/2".

Section "InputDevice"
Identifier "Configured
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "ZAxisMapping" "6 7"
Option "Emulate3Buttons" "true"
Option "Buttons" "7"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 4 5"
EndSection

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα προβλημα με το UBUNTU 7.04

Έχω πάνω σε KVM Switch 2 υπολογιστές για να μπορώ να τους δουλεύω με ένα σετ πληκτρολόγιο, οθόνη και ποντίκι. Ο ένα Η/Υ έχει το UBUNTU και όταν η οθόνη είναι πάνω στο KVM Switch το desktop παίρνει περίεργες αναλύσεις και βασικά δουλεύει σε 1024χ768. Όταν αντίθετα το μόνιτορ είναι συνδεμένο πάνω στο Η/Υ απευθείας το UBUNTU σηκώνεται στα 1440χ900 όπως θα έπρεπε (19" Acer 1440x900).

Τι μπορώ να κάνω ? Καμια ιδέα (λινκ) ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα παλιότερα με kvm τόσο στα win όσο και στο linux. Και συγκεκριμένα έβλεπε τα 3 μόνο κουμπιά του ΜΧ500. Από αναζητήσεις τότε κατέληξα ότι μάλλον φταίει το φτηνιάρικο kvm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα παλιότερα με kvm τόσο στα win όσο και στο linux. Και συγκεκριμένα έβλεπε τα 3 μόνο κουμπιά του ΜΧ500. Από αναζητήσεις τότε κατέληξα ότι μάλλον φταίει το φτηνιάρικο kvm.
Δεν είναι αυτό το θέμα... στα Win2K/XP/Vista το KVM δουλεύει μια χαρά χωρίς προβλήματα και με το ποντίκι και με το πληκτρολόγιο. Αν θυμάμαι καλά στα Win2K χρειάστηκε να βάλω την ανάλυση μόνος μου (από το control panel των nVidia drivers)

Κάτι τέτοιο μπορώ να το κάνω στο Ubuntu και πως ? :o

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον window manager μπορείς να ρυθμίσεις την ανάλυση και τα χρώματα από το αντίστοιχο control panel του. Στο xorg.conf θα ορίσεις όμως τις δυνατές αναλύσεις ανά χρωματικό βάθος που υποστηρίζει η κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω για να προσθεσω την αναλυση που ηθελα (1280*1024) εκανα τα παρακατω.

Ανοιγω το xorg.conf δινοντας cabrinha@ubuntu:~$ sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Στο παραθυρο που ανοιξα και συγκεκριμενα στο monitor section αλλαξα τα horizsync kai vertrefresh με βαση τα στοιχεια της οθονης μου.

 
Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
Horizsync 28-51
Vertrefresh 43-60
EndSection

Tελος προσεθεσα την επιθυμητη αναλυση στο screen section.

 Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "nVidia Corporation NV40 [GeForce 6800]"
Monitor "Generic Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha -> Eγω για να προσθεσω την αναλυση που ηθελα (1280*1024) εκανα τα παρακατω ...
Σε ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω. από "κονσολα" (όχι γραφικά) ποιον editor καλώ ?
Link to comment
Share on other sites

thx guys, Θα το δοκιμάσω. Δεν έχω πολύ χρόνο αυτόν τον καιρό να ψάξω στο net και έτσι κάνω noob-ερωτήσεις.

To mouse μου, Μicrosoft Intellimouse δούλεψε έτσι:

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "Emulate3Buttons" "true"
Option "Buttons" "7"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 6 7"
EndSection

OK με την οθόνη. Έβαλα & Ελληνικά και έπεξε σωστά το ποντίκι (mouse-whell, back, forward) τουλάχιστον στον Firefox όπου δοκίμασα.

Χρειάστηκε να βάλω "proprietary" (ή κάπως έτσι) nVidia Drivers (κατέβηκαν από UBUNTU και όχι από nVidia) γαι την Ti4800SE VGA. Kαλό ή κακό ?

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Εγκατέστησα τον azureus 3.0.1.2 αλλά ενώ εμφανίζεται κανονικά η splash screen αρνείται να ξεκινήσει το πρόγραμμα και κλείνει αμέσως...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς να το κάνουμε να δουλέψει σωστά?

Επίσης το default bittorrent επιτρέπει μόνο στην 6681 port ή μπορεί να παραμετροποιηθεί?

Διότι τη βγάζουν ως blacklisted οι trackers..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

Απορία:

Εγκατέστησα τον azureus 3.0.1.2 αλλά ενώ εμφανίζεται κανονικά η splash screen αρνείται να ξεκινήσει το πρόγραμμα και κλείνει αμέσως...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς να το κάνουμε να δουλέψει σωστά?

Επίσης το default bittorrent επιτρέπει μόνο στην 6681 port ή μπορεί να παραμετροποιηθεί?

Διότι τη βγάζουν ως blacklisted οι trackers..

Ο azureus δεν χρησιμοποιεί java? Παίζει πρόβλημα από όσο ξέρω μεταξύ java - beryl. Αν έχεις το beryl, δοκίμασε να ξεκινήσεις το azureus χωρίς να τρέχει το beryl. Για περαιτέρω πληροφορίες τσέκαρε το site του beryl. Ελπίζω να βοήθησα.

EDIT

Αν θυμάμαι καλά παίζει πρόβλημα με την sun-java-1.6, ίσως με την 1.5 να παίζει. Ψάξε πρώτα, όλο και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

cabrinha@ubuntu:~/Desktop/gnome-subtitles-0.4$ ./configure
checking build system type... i686-pc-linux-gnu
checking host system type... i686-pc-linux-gnu
checking target system type... i686-pc-linux-gnu
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p
checking for gawk... no
checking for mawk... mawk
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking for prefix by checking for mono... /usr/bin/mono
checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config
checking for csc... no
checking for gmcs... /usr/bin/gmcs
checking for mono... /usr/bin/mono
checking for sublib package dir... sublib-0.6
checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes
checking for MONO... configure: error: Package requirements (mono >= 1.1) were not met:

No package 'mono' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables MONO_CFLAGS
and MONO_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.

Το mono το εχω ηδη περασει. Πως θα το κανω τωρα να το δει?

Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια τελευταια ερωτηση και μετα να τα παρατησω απο linux

μετα απο τη 5η εγκατασταση καταφερα να τα στησω και αυτο το αναθεμαστισμενο linux bootloader.

Αλλα πατωντας στην αρχη να φορτωσω ubuntu μενω σε μια μαυρη οθονη περιμενω 5,10,20 λεπτα αλλα τιποτα.

Και λεω μηπως δεν μπορει να διαβαση την οθονη nec20WGX2 που ειναι συνδεδεμενη με dvi ?τη αλλο να σκεφτω δεν ξερω

Οταν bootαρουν τα ubuntu για πρωτη φορα με τη αναλυση ξεκινανε ??? (το λεω αυτο γιατι στην εγκατασταση αν δεν πατουσα F4 να αλλαξω αναλυση δεν εβλεπα και εκει τιποτα μονο μαυρη οθονη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Το mono το εχω ηδη περασει. Πως θα το κανω τωρα να το δει?

Δεν το βρίσκει όμως στο προκαθορισμένο μέρος. Πώς το έβαλες το mono; Γιατί δε βάλεις και το gnome-subtitles με το synaptic;

Αρχική απάντηση από thanos21

εγω να κανω μια τελευταια ερωτηση και μετα να τα παρατησω απο linux

μετα απο τη 5η εγκατασταση καταφερα να τα στησω και αυτο το αναθεμαστισμενο linux bootloader.

Αλλα πατωντας στην αρχη να φορτωσω ubuntu μενω σε μια μαυρη οθονη περιμενω 5,10,20 λεπτα αλλα τιποτα.

Και λεω μηπως δεν μπορει να διαβαση την οθονη nec20WGX2 που ειναι συνδεδεμενη με dvi ?τη αλλο να σκεφτω δεν ξερω

Οταν bootαρουν τα ubuntu για πρωτη φορα με τη αναλυση ξεκινανε ??? (το λεω αυτο γιατι στην εγκατασταση αν δεν πατουσα F4 να αλλαξω αναλυση δεν εβλεπα και εκει τιποτα μονο μαυρη οθονη)

Συνήθως ξεκινάνε με μία μικρή ανάλυση για να είναι συμβατά με όλες τις οθόνες και κάρτες γραφικών. Δοκίμασες να μπεις με text mode μήπως κάτι άλλο έχει πάει στραβά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.