Jump to content



Recommended Posts

Μα αυτο ειναι και το μεγαλυτερο ατου του...η ομοιοτητα με το παλιο.

If it's not broke, don't fix it...

Σκεψου το ως εξης, "Τι θα σε απετρεπε απο το να παιξεις starcraft σημερα?" Σιγουρα οχι το gameplay του, αντιθετως αυτο θα σε τραβαγε, αυτο που θα σε απετρεπε θα ηταν τα παλαιοληθικα γραφικα. Αρα η καλυτερη συνταγη ειναι, κρατας το πρωτο (gameplay) και εκσυγχρονιζεις το δευτερο (γραφικα).

Προσωπικα εχω δει αυτο το φαινομενο και στο street fighter ας πουμε. Εχει βγει σε xbox360/ps3 το street fighter 2 HD remix, που ειναι ακριβως ιδιο με το παλιο καλο super street fighter 2 turbo, μιλαμε frame προς frame ακριβης αντιγραφη μονο που αυτα τα frames τα σχεδιασαν απο την αρχη σε 1080p και τα κανανε πανεμορφα. Λοιπον αυτο το παιχνιδακι το εχω παιξει ευκολα 10 φορες παραπανω απο το ολοκαινουριο street fighter 4 που ειναι ολο 3D και συγχρονο...

Το μονο που δε μου αρεσε (αλλα ειναι πταισμα) στα replays που εχω δει μεχρι τωρα, ειναι οτι εχουν αλλαξει ονομα σε καποια κλασσικα Units και δε βλεπω το λογο....αν μη τι αλλο θα ηταν ωραιο για τους παλιους να χρησιμοποιουν τα ιδια ονοματα.... Πχ τα dragoons τα λεει αλλιως, stalkers νομιζω? αλλα το ειδα και σε αλλα units ειδικα των terran...νομιζω το Goliath το ειχαν μετονομασει, και αλλα... Δε καταλαβαινω το λογο...

Όντως, θα είναι λίγο ξενέρωμα να μη λέω to cruiser-cruiser :p

Εμένα πάντως με χαλάει που το παιχνίδι θα είναι σε δόσεις και θα περιμένεις κανα 6μηνο να παίξεις το campaign της άλλης φυλής. Μου φαίνεται πολύ φτηνό τέχνασμα για να στα πάρουν, όταν το game έχει τόσο καιρό development.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, θα είναι λίγο ξενέρωμα να μη λέω to cruiser-cruiser :p

Εμένα πάντως με χαλάει που το παιχνίδι θα είναι σε δόσεις και θα περιμένεις κανα 6μηνο να παίξεις το campaign της άλλης φυλής. Μου φαίνεται πολύ φτηνό τέχνασμα για να στα πάρουν, όταν το game έχει τόσο καιρό development.

ένα παιχνίδι βγάζει η blizzard κάθε 5 χρόνια, να μη μας αρμέξει; :p

Βασικά, και εγώ είχα ξενερώσει όταν το πρωτοάκουσα (και εξακολουθεί να με ψιλοχαλάει), αλλά άμα το υποστηρίξουν όσο υποστήριξαν το starcraft 1, θα πληρώσεις 120-150ε (+οτιδήποτε expansion) για κάμποσα χρονάκια online gaming. Βάλε και το γεγονός ότι όσο να'ναι η Blizz έχει απο τα καλύτερα support (ή απο λιγότερο άσχημα, όπως το παρει κανείς) πιστεύω ότι θα είναι καλο value.

Άμα δε σε ενδιαφέρει το online aspect του παιχνιδιού από την άλλη, αλλάζει το θέμα..(βέβαια πάλι άμα το συγκρίνεις πες με το πολύ πετυχημένο CoD: MW2 και το 5ωρο single player του, πάλι καλύτερο είναι)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η πλειοψηφια θα ασχοληθει ελαχιστα με το single player, και απο τη στιγμη που απο την πρωτη εκδοση θα ειναι usable και οι 3 φυλες στο BNET, το 90% των χρηστων τους καλυπτει για αυτο που θελουν (free online gaming). Πιθανον δηλαδη να μη χρειαστει να παρουν καν τα επομενα (παροτι θα το κανουν επειδη ειναι αρρωστακια, αλλα αλλο θεμα αυτο). Αν και φανταζομαι τα επομενα 2 τμηματα θα βγουν και με καποια μορφη expansion, δηλαδη θα προσθετουν και λιγα units ετσι απλα για να σε "αναγκασει" να τα παρεις ακομα και αν παιζεις μονο online. Αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο, ας το δουμε στην πραξη πως θα γινει. Παντως αν ρωτησεις 10 παικτες, αν προτιμανε να παρουν το game το καλοκαιρι του 2010 και να εχει μονο μια φυλη campaign αλλα πληρες multiplayer, ή αν προτιμανε να το παρουν Ιανουαριο 2011 και να ειναι πληρες και το campaign, ειμαι σιγουρος οτι και οι 10 θα προτιμησουν το πρωτο με τοση αναμονη που εχει πεσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλό το multiplayer, αλλά εμένα τα campaigns με είχαν καθηλώσει - και σαν missions και σα σενάριο. Είναι άλλο το feeling ενός ατμοσφαιρικού campaign που παίζεις με το πάσο σου και έχεις και μια αίσθηση προοδευτικότητας και επιτεύγματος, και άλλο το κάψιμο online click-sequence fest εναντίον άκυρων 15χρονων...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η πλειοψηφια θα ασχοληθει ελαχιστα με το single player, και απο τη στιγμη που απο την πρωτη εκδοση θα ειναι usable και οι 3 φυλες στο BNET, το 90% των χρηστων τους καλυπτει για αυτο που θελουν (free online gaming). Πιθανον δηλαδη να μη χρειαστει να παρουν καν τα επομενα (παροτι θα το κανουν επειδη ειναι αρρωστακια, αλλα αλλο θεμα αυτο). Αν και φανταζομαι τα επομενα 2 τμηματα θα βγουν και με καποια μορφη expansion, δηλαδη θα προσθετουν και λιγα units ετσι απλα για να σε "αναγκασει" να τα παρεις ακομα και αν παιζεις μονο online. Αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο, ας το δουμε στην πραξη πως θα γινει. Παντως αν ρωτησεις 10 παικτες, αν προτιμανε να παρουν το game το καλοκαιρι του 2010 και να εχει μονο μια φυλη campaign αλλα πληρες multiplayer, ή αν προτιμανε να το παρουν Ιανουαριο 2011 και να ειναι πληρες και το campaign, ειμαι σιγουρος οτι και οι 10 θα προτιμησουν το πρωτο με τοση αναμονη που εχει πεσει...

Blinky ison.gre κανε με add να παιξουμε κανα 2v2 γιατι ολους τους ακυρους εχω teamates.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με είχε χαλάσει όταν έμαθα ότι το campaign θα είναι σε δόσεις, αλλά μετά άκουσα ότι το κάθε campaign θα είναι κάπου 25 αποστολές. Αυτό σημαίνει ότι ένα campaign του SC2 θα είναι σχεδόν όσο και τα 3 campaigns του SC1.

Πάντως από τα replays που κυκλοφοράνε στο youtube φαίνονται αρκετά καλά τα dynamics του παιχνιδιού, έχει μεγάλη "ρευστότητα" και το πέτρα-χαρτί-ψαλίδι gameplay του πρώτου που ήταν ουσιαστικά το μεγαλύτερο ατού στο multiplayer. Είδα game zerg vs terran που ο zerg ήταν πίσω σε όλο το παιχνίδι, τελικά κατάφερε και το γύρισε με 9 units, 3 brood lords και 6 infesters.

Το άλλο που μου άρεσε είναι ότι το interface διευκολύνει το micro χωρίς να το κάνει και υπερβολικά εύκολο. Στο παλιό λόγω του ορίου στα groups των μονάδων, από κάποια φάση και μετά ακόμα κι αν ήξερες τι ήθελες να κάνεις μπορεί να έχανες μάχες επειδή δεν προλάβαινες να clickάρεις. Στο 2 έχει βελτιωθεί πολύ αυτό, τα control groups δεν έχουν όριο και με το TAB μπορείς να διαλέγεις τα υπο-groups αν έχεις πάνω από ένα είδος. Πάλι πρέπει να σε "κόβει", απλά είναι πιο εύκολο να κουμαντάρεις τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

@Trooper

Σορρυ που δεν μπορουσα να σου μιλησω τις προαλλες αλλα ημουν Ingame και δεν προλαβαινα. Σου εχω κανει Inv αλλα δεν το εχεις κανει accept γιατι δεν σε βλεπω καν στους friends. Δωσε μου το nick.nick σου για να σε κανω add (εκτος και αν μου διαφευγει κατι)

Αν και στο 1v1 ακομα την παλευω στο bronze league... εχω βρει ενα παληκαρι για 2v2 και σπερνουμε...21st platinum league...αλλη φαση τα 2v2 παντως. Ειδικα σε ενα game το ειχα χαμενο (με ειχαν αποδεκατισει) και το πειραμε γιατι δεν ειχαν πειραξει καθολου το συμπαιχτη μου και ειχε καταφερει να βγαλει 10+ battlecrusiser. Περριττο να πω οτι πηγε στην βαση τους και δεν εμεινε τπτ. Μεχρι και οι ιδιοι δεν το πιστευαν πως εχασαν (εγω ειχα καμια 10αρια zealots και 7-8 Probes).

Γενικα το game τα σπαει και δεν καταλαβαινεις πως περναει η ωρα.

Zergs δεν εχω παιξει καθολου..απο το sc1 εδω μου καθονταν :p

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟ GAME ΑΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ADD ison.gre

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάντως - λέω μήπως - ο τίτλος του thread αλλά και το περιεχόμενο σε αρκετές περιπτώσεις, είναι κάπως παραπλανητικά; Δημιουργείτε στο νέο επισκέπτη την εντύπωση ότι μιλάτε για ολοκληρωμένο game (δεν είναι όλοι τόσο καμένοι για να ψάχνουν το gamespot όλη μέρα κλπ.). Θα έπρεπε ο τίτλος του thread να αναφέρει σε παρένθεση (BETA), για να μη δημιουργούνται συγχύσεις...

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

ψήνομαι να περάσω το game στο laptop να παίξω με Core2Duo T7100 4gb ram και 8400m gt στα 1280Χ800 ή σε 1680Χ1050 στο desktop monitor ελεω προβληματος στο desktop.

θα το σηκώσει άνετα και στις 2 περιπτωσεις?

αν το κάνω εγκατάσταση στο laptop θα μπορώ και στο σταθερό αργότερα?θα παίζω από 1 κάθε φορά....δεν έχω σκοπό να βάλω 1v1 vs computer σε lan server (ουτε καν εχω κοιτάξει αν γινεται)

ρωτάω καθαρά μήπως το κλειδί που έχω είναι μόνο για 1 εγκατάσταση.

αυτά και κάντε με add σε κανα msn

greekfragma21@yahoo.gr

πωπω......με 30Kb/s πήγαινε το p2p downloader και μου τρωγε και ολο το upload....ευτυχώς μου κοψε και το ξετικαρα και το γύρισε σε http download...κατεβαζει με 300Kb και 0 upload

:)

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

τελικά την πάλεψε με όλα low στα 1680Χ1050. :D

2 παιχνιδάκια έπαιξα και έκανα 1 ήττα και 1 νίκη :crazy_pilot:

ωραίο το παιχνιδάκι....οι protoss είναι ξανά ωφελημένοι με καλή οικονομία απέναντι σε terran.σήμερα θα παίξω με zerg να δω τι κάνουν.

Greekfragma.gre

ρίχτε add να παίξουμε :)

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

τελικά την πάλεψε με όλα low στα 1680Χ1050. :D

2 παιχνιδάκια έπαιξα και έκανα 1 ήττα και 1 νίκη :crazy_pilot:

ωραίο το παιχνιδάκι....οι protoss είναι ξανά ωφελημένοι με καλή οικονομία απέναντι σε terran.σήμερα θα παίξω με zerg να δω τι κάνουν.

Greekfragma.gre

ρίχτε add να παίξουμε :)

Θα σε κανω σημερα αν μπορεσω...εγιναν wipe ολα τα στατιστικα με το νεο Patch παρεπιπτοντως...

Link to comment
Share on other sites

ω ναι...σας είχα κάνει add και σήμερα το προφιλ ηταν κενό....παρεπιμπτόντως...2-1 :D...τελικά οι protoss δε παίζονται αν είσαι γρήγορος στα resources....απλά θέλει λίγο προσοχή στα tactics κατά το ντού γιατί όπως πάνε τα carrier μπουλούκι παίζει να φας καμιά χοντρή ήττα....

καλά δε συζητώ για mothership.....ΤΟ ΟΠΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, παντως θελει 16:9 αναλυση για να εκμεταλευτεις το μεγιστο δυνατο field of view. Οποτε αν εχεις 16:10 οθονη ειναι καλυτερα να παιξεις με μικρες μαυρες μπαρες πανω-κατω , τουλαχιστον αν θες να εχεις καθε competitive advantage...

Επισης δεν εχει καμια σημασια σε ποσα PC θα το κανεις Install ή οτιδηποτε. Το sc2 beta account συνδεεται μονο με το battle.net account σου και αποκει και περα αμα θες πηγαινε και σε net cafe και βαλε email+password και θα συνδεθεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.