Jump to content



How To: Cracking WEP


Recommended Posts

To bullet2 ειναι στην ουσια το access point σου και του βαζεις οτι κεραια θες. Αυτη που δειχνεις κανει για ασυρματη ζευξη μεγαλων αποστασεων. Το Power Over Ethernet ειναι για να παρει ρευμα το bullet.

Εχει το aerial.net

Aerial.net

Mην βασιστεις ομως σ αυτο για ιντερνετ αν θες να κλεψεις, γιατι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα τα καταφερεις. Εκτος του οτι πλεον βρισκεις λιγα WEP μπορει ο αλλος να μην το χρησιμοποιει ασυρματα και να μην καταφερεις να το σπασεις.

Δεν ξερω αν θα δουλεψει με backtrack σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα δυο stick wireless της tp-link που δούλεψαν με το backtrack 5,ειναι τα wn722n και το wn721n νομίζω είναι με τσιπάκι atheros και τα δυό...Ερώτηση στην ubuntu διανομή περιέχει προγράμματα για σπασιμο δικτύου;

Έγινε επεξεργασία από athlon=greek
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα δυο stick wireless της tp-link που δούλεψαν με το backtrack 5,ειναι τα wn722n και το wn721n νομίζω είναι με τσιπάκι atheros και τα δυό...Ερώτηση στην ubuntu διανομή περιέχει προγράμματα για σπασιμο δικτύου;

Από μόνο του το ubuntu όχι αλλά πάς και περνάς τα απαραίτητα πακέτα της aircrack σουίτας (aircrack, airodump..etc), το gerix wifi cracker, grimwepa ή κάποιο άλλο tool άν θές gui αντί για εντολές και φυσικά ότι extra driver patch χρειάζεται η κάρτα σου για να δουλέψει το Monitor και το injection. (εξαρτάται από τον kernel και την έκδοση του ubuntu)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Γεια σας παιδια , ενδιαφερουσα και σιγιυρα χρησιμη η συζητηση σας αν και για καποιον ασχετο σαν εμενα φαινεται λιγο ως πολυ περιπλοκη. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω και ειναι στο πνευμα του θεματος ειναι το εξης : Μολις τωρα συνηδητοποιησα οτι καποιος αγνωστος εχει συνδεθει στο router μου. Μπορω να δω το mac address του παλι μεσω του router. H ασφαλεια μου ειναι WPA/WPA2 και το κλειδι μεγαλο , ενω περιεχει χαρακτηρες και αριθμους.

Τι θα μπορουσα να κανω?

Πως καταφερε να αποκτησει προσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Εσπασε τον κωδικο σου φιλε.

1ος τροπος

Παρενεβη μεταξυ του πισι σου και του ρουτερ σου ασυρματα, και στη συνεχεια συνελεξε τα απαραιτητα data. Mετα περασε τα data απο λεξικό/ά χιλιαδων κωδικών ωσπου να πετυχει το σωστο.

2ος τροπος

Xρησιμοποιησε ελληνικο προγραμματακι που κυκλοφορει εδω και κανα χρονο και σπαει κυριως cyta, ote σε δευτερολεπτα. Ειναι ομως ερασιτεχνικη μεθοδος, καθως δεν μπορει να φερει αποτελεσμα σε αλλες μαρκες ρουτερ, σε αλλαγμενα SSID, σε αλλαγμενα wifi passwords κλπ. Στοχευει στα ρουτερ που μπηκαν οπως ειναι κατευθειαν απο το κουτι της εταιρειας, με τις εργοστασιακες ρυθμισεις στα σπιτια/μαγαζια του καθενος.

Για να βρεις ποιος ειναι ή που μενει μονος σου δεν θα μπορεσεις ευκολα, εκτος αν μπλεξεις με τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος. Επικεντρωσου στο να ασφαλισεις καλυτερα το δικτυο σου.

Αλλαξε το SSID σου σε κατι μακρυ και περιπλοκο.

Ενεργοποιησε το Mac Filtering και καταχωρησε την/τις mac adress απο ολα τα πισι σου ή/και κινητά ωστε να τα επιτρεπει να συνδεθουν.

Αλλαξε τον κωδικο ή βαλε κωδικο (αν δεν ειχες) στην εισοδο του πινακα ελεγχου του ρουτερ σου.

Αλλαξε τον κωδικό του wifi σε κάτι με 64 χαρακτήρες max

Έγινε επεξεργασία από nickmanak
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε τον κωδικο σου φιλε.

1ος τροπος

Παρενεβη μεταξυ του πισι σου και του ρουτερ σου ασυρματα, και στη συνεχεια συνελεξε τα απαραιτητα data. Mετα περασε τα data απο λεξικό/ά χιλιαδων κωδικών ωσπου να πετυχει το σωστο.

2ος τροπος

Xρησιμοποιησε ελληνικο προγραμματακι που κυκλοφορει εδω και κανα χρονο και σπαει κυριως cyta, ote σε δευτερολεπτα. Ειναι ομως ερασιτεχνικη μεθοδος, καθως δεν μπορει να φερει αποτελεσμα σε αλλες μαρκες ρουτερ, σε αλλαγμενα SSID, σε αλλαγμενα wifi passwords κλπ. Στοχευει στα ρουτερ που μπηκαν οπως ειναι κατευθειαν απο το κουτι της εταιρειας, με τις εργοστασιακες ρυθμισεις στα σπιτια/μαγαζια του καθενος.

Για να βρεις ποιος ειναι ή που μενει μονος σου δεν θα μπορεσεις ευκολα, εκτος αν μπλεξεις με τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος. Επικεντρωσου στο να ασφαλισεις καλυτερα το δικτυο σου.

Αλλαξε το SSID σου σε κατι μακρυ και περιπλοκο.

Ενεργοποιησε το Mac Filtering και καταχωρησε την/τις mac adress απο ολα τα πισι σου ή/και κινητά ωστε να τα επιτρεπει να συνδεθουν.

Αλλαξε τον κωδικο ή βαλε κωδικο (αν δεν ειχες) στην εισοδο του πινακα ελεγχου του ρουτερ σου.

Αλλαξε τον κωδικό του wifi σε κάτι με 64 χαρακτήρες max

Το SSID δεν ειναι το ονομα του δικτυου?

τι οφελος θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

πολύ πλακα έχετε το WEP cracking το έχετε κάνει Sticky και μόλις εiπα έγω για WPA Cracking θυμηθήκατε να το παίξετε ηθικοί και να λέτε για καταγγελίες και εισαγγελείς.

Τι κάνει το WEP cracking πιο θεμιτό πιο νόμιμο από το WPA cracking ?

XXμμμ μάλλον τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ πλακα έχετε το WEP cracking το έχετε κάνει Sticky και μόλις εiπα έγω για WPA Cracking θυμηθήκατε να το παίξετε ηθικοί και να λέτε για καταγγελίες και εισαγγελείς.

Τι κάνει το WEP cracking πιο θεμιτό πιο νόμιμο από το WPA cracking ?

XXμμμ μάλλον τίποτα.

Όποιος έχει wep είναι άξιος της μοίρας του. :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το wep cracking έχει επισημανθεί για να βλέπει ο κόσμος πόσο εύκολο είναι να σπάσει το "κλείδωμα αυτό" και να μην το χρησιμοποιεί. Το wpa που θέλεις να σπάσεις, δεν σπάει εύκολα είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να κλειδώσεις το ασύρματο δίκτυό σου αυτή τη στιγμή. Αν κάποια στιγμή φτάσει σε σημείο να σπάει από smartphone το wpa και παράλληλα βγει μια καλύτερη μέθοδος προστασίας ασυρμάτων δικτύων, θα το γράψουμε και θα το κάνουμε κι αυτό επισημασμένο.

Καπίς;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν είναι απαντάει την ερωτιση μου γιατί υπάρχει το WEP εδω και το όχι το WPA αφού είναι και tα 2 εξίσου παράνομα και ηθικά κολασιμα. Γιατί δεν λες και σε αυτούς που συμμετέχουν εδώ τα ίδια που είπες σε μέσα για καταγγελίες και εισαγγελείς ?.

H είσαι και καλά ηθικός η δεν είσαι, δεν μπορεί να λες πως είσαι ηθικός και να διαλέγεις ποτε και που θα είσαι. Όσο άμα υπάρχει κάτι καλύτερο να κλειδώσεις την ασύρματη σύνδεση προφανώς και υπάρχει αλλα δεν το κάνουν τα χαζά modemakia που δίνουν οι isp και αυτό είναι Hotspot/Captive Portal με authentication.

Aπλός μάλλον ανησυχησες λιγάκι μήπως και τυχόν η μέθοδος μου έχει αποτέλεσμα έστω και για απλά password και δεν ξέρεις τι να κανεις. Αυτό που με ενοχλεί εδώ είναι ότι κρίνεσαι πίσω από το δάχτυλο και από ψεύτικες ηθικολογίες ενώ κατά τα αλλα "παράνομο" content μια χαρά έχει το forum εδώ.

Για να είσαι μπροστά από τις εξέλιξεις άρχιζε να κανεις κανένα Tutorial Hotspot με authentication, γιατί εκεί εκτος από το ότι μπορεί να κλειδώσεις το WiFI εξής και Login Screen με username password μοναδικό για κάθε pc.

Συνήθως όταν κάποιος λέει κάτι καινούργιο που δεν ξέρεις του πνιγείς τον λόγο αλλα τον ακούς για να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Aπλός μάλλον ανησυχησες λιγάκι μήπως και τυχόν η μέθοδος μου έχει αποτέλεσμα έστω και για απλά password και δεν ξέρεις τι να κανεις. Αυτό που με ενοχλεί εδώ είναι ότι κρίνεσαι πίσω από το δάχτυλο και από ψεύτικες ηθικολογίες ενώ κατά τα αλλα "παράνομο" content μια χαρά έχει το forum εδώ.

Άσε τρέχουμε και δεν φτάνουμε αν δημιουργούμε κωδικούς 152 ψηφίων σαν αυτόν εδώ: ]9pXMq!!\]B]*z:{Wv{.Te\[P:&/CG2N^*kG!.FuXb}6&b}oBM-2"#*t]*fdVd.z>(is{ghY@HbLDdJPKtHh'(y%3=X&su5/QbH*fa]B(c`#wV5TJ}QMiw[+/LtST`&<>[Tx(5-pd{t)f`:AEJ7Ws4g6 για να μην μπορέσεις να μπεις στο WiFi μας.

Επειδή στο άλλο θέμα εγώ ήμουν αυτός που σου απάντησα και αμφισβήτησα το σκοπό σου. Θα σου απαντήσω και 'δω για να δεις ότι δεν τρέχει κάτι συγκεκριμένο με 'σενα άλλα με το πως πλάσαρες το προηγούμενο θέμα.

Αρχικά, σε αυτό εδώ το θέμα ο OP δεν λέει «στείλτε μου WEP κλειδιά να σπάσω», ούτε λέει «ας μαζευτούμε καμιά 20αριά να σπάμε κλειδιά». Αυτό που λέει είναι θα σας δείξω τον τρόπο με τον οποίο σπάνε WEP κλειδιά και το πόσο εύκολο είναι και όποιος θέλει ας το κάνει (υπ' ευθύνη του) και οι υπόλοιποι ας δούνε πόσο εύκολο είναι και να μεταπηδήσουν σε WPA2 με κλειδί κάτι μεγαλύτερο απ΄την ημερομηνία γέννησής τους.

Αυτό που είπες εσύ στο δικό σου thread και έχει την τεράστια διαφορά από αυτό εδώ το thread είναι «έχουμε βρει μια εφαρμογή η οποία κάνει distributed password cracking και ψάχνουμε άτομα να μπουν στο cluster μας».

  1. Η εφαρμογή αυτή που παρότρεινες τον κόσμο να κατεβάσει όπως σου είπα και στο άλλο thread είναι commercial ποίος καλύπτει αυτό το κόστος;
  2. Τα αρχεία με τα handshakes που καλείς τον κόσμο να αποκρυπτογραφήσουν από που αποκτήθηκαν και με ποιό τρόπο; (αυτή την επισήμανση στην έκανε και κάποιος άλλος στο thread)

Είναι διαφορετικό να εξηγείς σε κάποιον πως δουλεύει ένα όπλο και τους τρόπους άμυνας εναντίον του απ' το να λες ας πάρουμε τα όπλα και να βγούμε μια βόλτα και όποιος είναι αδύναμος ΜΠΑΜ!!!

Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου γιατί αυτό εδώ το thread έχει λόγο ύπαρξης και το γιατί άλλο δεν είχε. Μπορείς πάντα βέβαια να πιστεύεις ότι όλοι εμείς εδώ δεν σε γουστάρουμε προσωπικά και σου την πέσαμε γιατί δεν μας άρεσε η φάτσα σου(?!?!?!?!?!?!).

Συγνώμη για το hijacking του παρόντος θέματος.

Έγινε επεξεργασία από n_dimos
Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν είναι απαντάει την ερωτιση μου γιατί υπάρχει το WEP εδω και το όχι το WPA αφού είναι και tα 2 εξίσου παράνομα και ηθικά κολασιμα. Γιατί δεν λες και σε αυτούς που συμμετέχουν εδώ τα ίδια που είπες σε μέσα για καταγγελίες και εισαγγελείς ?.

H είσαι και καλά ηθικός η δεν είσαι, δεν μπορεί να λες πως είσαι ηθικός και να διαλέγεις ποτε και που θα είσαι.

Πως δεν είσαι; Δεν έχεις ακούσει αυτό που λένε Ethical Hacking?

Και για να στο κάνω πιο λιανά. Δημοσιεύτηκε το 2007 ένα άρθρο με σκοπό να παρουσιαστεί πόσο απλό είναι να σπάσει το WEP και μέσω αυτού προστατεύτηκαν πάρα πολλοί, και έμαθαν τη σημασία του WPA ακόμα περισσότεροι.

Εσύ, κάνεις recruit κόσμο ώστε να μπορέσετε να σπάσετε WPAs και μάλιστα με δικό σας οικονομικό ενδιαφέρον. Τι είναι ηθικό από τα 2 και τι όχι, νομίζω είναι αυτονόητο.

Για να είσαι μπροστά από τις εξέλιξεις άρχιζε να κανεις κανένα Tutorial Hotspot με authentication, γιατί εκεί εκτος από το ότι μπορεί να κλειδώσεις το WiFI εξής και Login Screen με username password μοναδικό για κάθε pc.

Συνήθως όταν κάποιος λέει κάτι καινούργιο που δεν ξέρεις του πνιγείς τον λόγο αλλα τον ακούς για να μάθεις.

Πολύ σωστά. Αφού το "κατέχεις" λοιπόν και είσαι μπροστά γράψε ένα τέτοιο οδηγό που θα έχει ως αποτέλεσμα την προστασία όπως και ο άλλος και είμαστε εδώ να τον υποδεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες. :)

Αν συνεχίζεις όμως να επιμένεις γιατί σου κόψαμε το recruiting για την επίθεση σου και με κέρδος του software σου αδερφέ να με συγχωρείς, αλλά δεν θα πάει μακριά η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

EE ναι είναι θέμα πολιτικής και παρουσίασης Ambalaz/περιτυλίγματος.

Το WEP το βαφτίζουμε Ethical Hacking το κάνουμε για το καλο σας, τώρα εμείς σας "ενημερώνουμε" ...

Ωραία τότε και εγώ θέλω να σας ενημερώσω για τα shortcoming του WPA να σας προτείνω εναλακτικες μεθόδους κλειδώματος και χρειαζομαι κόσμο σε Cluster για να το αποδείξω.

Καλύτερα έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.