Jump to content



Recommended Posts

Έστω ότι

- Η πιθανότητα ένα drop να είναι Ancient είναι P(A).
- H πιθανότητα ένα Ancient drop να έχει καλά stats είναι P(K).
- Η πιθανότητα ένα Ancient να είναι Primal είναι P(PA).

Μέχρι και σήμερα η πιθανότητα ενός Ancient drop να είναι πολύ καλό δίνεται από τον τύπο P(γαμάουα)=P(A)*P(K).

 

Μετά την είσοδο των Primals στο παιχνίδι η πιθανότητα ενός Ancient drop να είναι πολύ καλό θα δίνεται από τον τύπο P(γαμάουα) + P(PA).

 

Η συγκεκριμένη αλλαγή θα βοηθήσει περισσότερο τους casual players και λιγότερο τους hardcore, καθώς οι τελευταίοι έχουν ήδη close-to-bis items. Η αλλαγή είναι πολύ καλή και η κατεύθυνση που ακολουθούν οι devs είναι θετική. Το επόμενο πρόβλημα που θα πρέπει να διευθετηθεί είναι τα paragons. Με τους τωρινούς ρυθμούς αλλαγών σε κανένα-δύο χρόνια ίσως να έχουν αλλάξει κάτι. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω να μπω στο game 1 χρόνο περίπου, μπαίνω χθες κι όλα είναι εκνευριστικά ίδια. Καλά, 1 χρόνο και δεν έχουν αλλάξει τίποτα?

 

Βλέπω πουσάρουν τα items σε primal ancient στο 2.5, δηλαδή ότι να 'ναι, ακριβώς ίδιο φάση με το WoW

 

Το meta στο GRift είναι ακόμα Wizard και 3 supports?

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2017 at 8:56 AM, psygreg said:

Έχω να μπω στο game 1 χρόνο περίπου, μπαίνω χθες κι όλα είναι εκνευριστικά ίδια. Καλά, 1 χρόνο και δεν έχουν αλλάξει τίποτα?

 

Βλέπω πουσάρουν τα items σε primal ancient στο 2.5, δηλαδή ότι να 'ναι, ακριβώς ίδιο φάση με το WoW

 

Το meta στο GRift είναι ακόμα Wizard και 3 supports?

Σαν τι να αλλάξει; Το ίδιο παιχνίδι είναι. Ελπίζω να μην είσαι από τους ρομαντικούς που περιμένουν ακόμα PvP ή αυτούς που ελπίζουν ακόμα το D3 γίνει D2 HD; :hehe:

 

Σε 2-3 βδομάδες έρχεται το 2.5 και μας βάζουνε Armory (επιτέλους), ενώ τα τελευταία 2-3 patch έχουν αρχίσει να στρώνουν το θέμα meta κατά πολύ. Για πρώτη φορά παίζουν 4-5 διαφορετικά DPS builds στα διάφορα επίπεδα 4-man GR: Lightning Archon, Firebats με Arachyr ή Helltooth, 3+ builds Gen monk ενώ άρχισε να σκάει μύτη και ο Gen Grenades DH ως boss killer (πακέτο με τον Batman).

Solo μια από τα ίδια, έχουν αρχίσει να μπαίνουν όλο και περισσότερα sets/builds στα leaderboards του κάθε class, μετά από τις όποιες απόπειρες της Blizz για balance.

 

 

Συνεπώς, ναι, αλλάξανε πολλά, αλλά δε νομίζω αν δεν σου άρεσε το παιχνίδι πριν από 1 χρόνο να σου αρέσει ξαφνικά τώρα. Δεν το βλέπω και πολυ ρεαλιστικό αν είχες αντιρρήσεις με κεντρικά σημεία του παιχνιδιού μέχρι τώρα, να δεις ξαφνικά τον Necromancer και να πεις "ωπ, αυτό έλειπε από το παιχνίδι, επιτέλους τώρα το διασκεδάζω" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, θα μπει ο DH στην 4άδα στο 2.5? Μετά από 7-8 season??? :o

 

Πάντως συμφωνώ όχι 100% αλλά 1000% πως το μοναδικό πράγμα για να σε κρατήσει στο game είναι η παρέα.

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Η παρεα ειναι το παν. Εχει σωσει την κατασταση οτι ειμαι σε ενα απο τα ελαχιστα ενεργα καλα clan (παντα 20+ ατομα online), αλλα και πάλι, θα τυχει να ξεμεινεις απο party και οταν πχ κοιτας να ανεβασεις κανα gem που γινεται μονο σε 4αδα, υπαρχει θεμα. Το armory ειναι καλη προσθηκη σιγουρα οπως και διαφορες QOL αλλαγες που βαζουν, περι υλικών κτλ. Θα συμφωνησω στο θεμα ποικιλιας στα high GRs καθως οντως υπαρχουν αρκετες παραλαγες. Ενθαρυντικο οτι αρκετα class εχουν στα τοπ 100 2 διαφορετικα build και με τον DH να βαζει υποψηφιοτητα για meta, ακομα παραπανω. Δεν το περιμενα οτι θα το πω, αλλα η αλλαγή που κανανε με τα primal ancients αποδειχτηκε χειροτερη απο την αρχικη. Υπερβολικα σπανια και με μικρο οφελος πλεον.

Έγινε επεξεργασία από P70
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος psygreg έγραψε:

Φαντάσου όμως full gear με Primal Ancient τι ζημιά θα κάνει στα Grifts, καλώς ή κακώς θα είναι game changer

Εδω διαφωνω καθετα. Το οφελος ειναι μηδαμινο σε πολλες περιπτωσεις και μονο σε οπλο ισως εχει 3-5% διαφορα μιας και το min max range ειναι ζορικο να το πετυχεις τερμα. Αν ομως ολα τα items εδιναν αλλο max stat απο τα ancient, τοτε ναι.  Το οπλο θα σε ανεβαζε πολυ και αν εβρισκες αρκετα armor θα κερδιζες απο το καθενα πχ 1,5% dmg. Σου παραθετω 3 παραδειγματα απο το gear μου και πες μου τι οφελος εχω αν το βρω primal.

Item_Tormentor_2754_Mask_of_the_Searing_Sky_20170306153432.png

Item_Tormentor_2754_Fists_of_Thunder_20170306153426.png

Item_Tormentor_2754_Magefist_20170306153352.png

Μία ώρα πριν, το μέλος psygreg έγραψε:

Φαντάσου όμως full gear με Primal Ancient τι ζημιά θα κάνει στα Grifts, καλώς ή κακώς θα είναι game changer

 

Έγινε επεξεργασία από P70
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις full set primal (εννοείτε όλος ντυμένος με primal όχι μόνο πρασινάκια), όπως είπα και παραπάνω, αθροιστικά είναι game changer.

2-3 items τα οποία πλησιάζουν perfect stats δεν λένε κάτι, μπροστά σε όλα τα Items

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

μπήκα χθες λίγο μετά από πολύ καιρό και δοκίμασα τον Grenade DH σε Non-Season φυσικά..

ωραίο gameplay, full mobile και καλό dps, αν και δεν έχω και το καλύτερο gear για το build, εβαλα ότι είχα στο stash :p 

@Chosen σε ποια clan μετακόμισες?  δε σε είδα μέσα :p 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nameless1 said:

 σε ποια clan μετακόμισες?  δε σε είδα μέσα :p 

Μαζευτήκαμε στην "800", μόνο ενεργά μέλη για Non-season με ακόμα πιο ενεργό clan leader (όποιος έχει να μπει πάνω από 20 μέρες, φεύγει). Είμαστε μονίμως 40+ άτομα μέσα κάθε βράδυ, ενώ σιγά σιγά μαζευτήκαμε και καμιά 10ριά Έλληνες. Το clan παρέχει και TeamSpeak server με κανάλια για κάθε γλώσσα και γενικώς έχει πολύ χαβαλέ το βράδυ.

Αναγκάστικα και έσβυσα κάποιες επαφές από την λίστα μου λόγω του κλασικού περιορισμού, αλλά οι περισσότεροι ήταν όσοι το έχουν παρατήσει γενικότερα :p

 

 

22 hours ago, psygreg said:

Φαντάσου όμως full gear με Primal Ancient τι ζημιά θα κάνει στα Grifts, καλώς ή κακώς θα είναι game changer

Μπα, κράτα μικρό καλάθι. Το ποσοστό τους είναι τρομερά μικρό για να κάνει διαφορά στο season (δες videos στο youtube, 1 primal ancient Yang's μετά από 800-1000 crafts), ενώ στο non-season οι περισσότεροι έχουμε ήδη "primal ancients". Από τα πράγματα που μπορούν να κάνουν την διαφορά, τα primal είναι το λιγότερο.

 

Αφήνω απ'έξω το γεγονός ότι μπορείς να ρίξεις primal χειρότερο από αυτό που έχεις. Π.χ. τα ιδανικά γάντια για τον batman είναι αυτά που έχω εδώ: https://eu.battle.net/d3/en/profile/Chosen-2702/hero/36986147 όπου θες crit chance, crit damage, attack speed, area damage. Αν μου πέσει αυτό το γάντι σε primal ancient με 1000 intelligence, 1000 vitality, 50% crit damage kai 10% crit chance, θα φάει salvage πιο γρήγορα κι από ζώνη blackthorne's :hehe:

 

Το Yang's Recurve που έχω είναι 0.3% κάτω από το μέγιστο roll. Οι επιλογές μου είναι 2: ή τρώω υλικά από ~2 μήνες παιχνίδι για να κραφτάρω 1000 και να πάρω 0.3% στο dps, ή το αγνοώ κι άμα πέσει, έπεσε. Κι αν όντως πέσει, το impact που θα έχει στον DH θα είναι το ακριβώς αντίθετο από "game changer" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Πόσο γαμάτη ιδέα και υλοποίηση;! Με τόσο λίγο development και κάθε λίγους μήνες βγάζουν φοβερά ενδιαφέροντα πραγματάκια για το παιχνίδι. Λίγο χρήμα να έριχνε η ριμαδοBlizz στο Diablo και ειλικρινά πιστεύω ότι θα ήταν εξίσου δυνατός τίτλος με τους άλλους της. Ανυπομονώ να μπει το patch με τον Necro να ξαναπιάσω το game!

 

Από τώρα βλέπω τα σκηνικά:

Εγώ: Πωπω φίλε έβγαλα 200άρι rift!

Φίλος: Άσε ρε! Με την X overpowered κλάση που παίζεις είναι easy mode!

Εγώ:

 LdrYtof.png

 

Έγινε επεξεργασία από Calydon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα σπασε για αλλη μια φορα Η Μπλιζαρνταρα, επιτρεποντας exploit που φτασανε να βγαζουν 130αρια grift σε 10 λεπτα... Και εκει που λες περιμενω το hotfix και τα rollback - ban κτλ..... Τσααααακ, τιποτα αλλο παρα ενα hotfix για να μην συνεχιστει.... 5 μερες τωρα, όσοι φτασανε τα gems τους 140 και πηρανε τα παραγκονια τους κλεβοντας, εγιναν μαγκες και εμεις που παιζουμε legit το παιχνιδι, γεια σας... Ακομα δεν κρυωσαν τα 15 που εσκασα για το necro pack και το παιχνιδι εχασε το νοημα του... Και το πιο αστειο ολων; Ανακοινωνουν το hotfix σημερα,αλλα θα το περασουν αυριο!!! Που σημαινει: «παιδια, κλεψτε ολοι σημερα να φτιαχτειτε και εσεις, γιατι δεν θελω να κανω rollback & ban στο μισο player database μου, μιας και εχουμε μεινει τρεις και ο κουκος». Παθετικ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.