Jump to content


Πρόβλημα Εγκατάστασης WINDOWS XP σε HP DX2000MT


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

απο τον ομώνυμο τίτλο του νήματος θα καταλάβατε οτι αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μου το έδωσε ενας φίλος, τίγκα στους ιούς, και ήταν επιβεβλημένο το format. Είχε προεγκατεστημένα τα windows xp sp2. Βάζω την μαύρη μου κόπια windows xp sp2 pro gr, και δυστυχώς ενώ ξεκινάει η εγκατάσταση, κάνει φορματ τον δίσκο, αντιγράφει όλα τα αρχεία, περνάει στο μενού που έχει τα διάφορα βήματα, συγκεκριμένα εκει που λέει προετοιμασία εγκατάστασης (εγκατάσταση συσκευών). Ξεκινάει μετρώντας αντίστροφα 40 λεπτά, φτάνει στα 34 λεπτά και εκει κολλάει. Οι ενημερωτικές οθόνες κατα την διάρκεια της εγκατάστασης ανανεώνονται, το Num lock λειτουργεί, ο υπολογιστής δεν ειναι παγωμένος, το cdrom σταματάει να στροφάρει.

Έκανα δοκιμή 10 φορές αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο, 34 λεπτά πριν το τέλος (στην φάση προετοιμασία εγκατάστασης - εγκατάσταση συσκευών) καμία πρόοδος. Έκανα default restore στο bios, έβαλα άλλο dvdrw nec εγγυημένο στο pc με την ελπίδα οτι ίσως να φταίει το cdrom, το ίδιο πάλι. Η κόπια που έχω ειναι επίσης χιλιοδοκιμασμένη, αλλά με την σκέψη μήπως ειναι γρατζουνισμένο το cd, το κόπιαρα σε φρέσκο, πάλι τα ίδια όμως. Ειμαι απελπισμένος, τι φταίει?

Το βράδυ θα δοκιμάσω ενα άλλο original cd xp με άλλο licence key, καθώς τα original recovery and OS cd που είχε το pc μαζί του (αυτά δεν μου τα έδωσε ο ιδιοκτήτης, τα πήρα δανεικά απο την εταιρεία μου απο ολόιδιο pc που έχουμε).

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ξέρουμε όλοι ότι τα κοπιαρισμένα win είναι παράνομα και πως δεν πρέπει να συζητάμε για αυτά...

Οπότε θα έλεγα ότι πρέπει να δοκιμάσεις ένα άλλο cd win, και μάλιστα το original, πράγμα το οποίο θα κάνεις άμεσα από ότι κατάλαβα, καθώς μπορεί να περιέχει κάποια extra για το Laptop συγκεκριμένα...

Επίσης καλή ιδέα θα ήταν να flashάρεις και μια πάλι το bios, καλού κακού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ξέρουμε όλοι ότι τα κοπιαρισμένα win είναι παράνομα και πως δεν πρέπει να συζητάμε για αυτά...

Οπότε θα έλεγα ότι πρέπει να δοκιμάσεις ένα άλλο cd win, και μάλιστα το original, πράγμα το οποίο θα κάνεις άμεσα από ότι κατάλαβα, καθώς μπορεί να περιέχει κάποια extra για το Laptop συγκεκριμένα...

Επίσης καλή ιδέα θα ήταν να flashάρεις και μια πάλι το bios, καλού κακού...

μόλις δοκίμασα αυθεντική κόπια xp με ίδιο αποτέλεσμα. Το dx2000mt ειναι desktop pc, οχι laptop!!! Να ενημερώσω οτι όπως θα δείτε στην παρακάτω εικόνα, να που κολλάει, το cd σταματάει να διαβάζει, και η δραστηριότητα του σκληρού σταματάει. Ωστόσο, η οθόνη δεν παγώνει, πληκτρολόγιο και ποντίκι δουλεύουν, η οθόνη ανανεώνεται!!

dsc00917ms2.th.jpgthpix.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να τσεκάρεις καλώδια δίσκου και dvd-rom.

Επίσης έκανες full ή quick format?

τα κοίταξα όλα τα έκανα όλα όσα λες. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, το σύστημα δεν δεχόταν καμία κόπια xp, αυθεντικά και μη παρα μόνο το αυθεντικό recovery cd και operating system που δίνει η ΗΡ με το μηχάνημα. Παρότι απο άλλο pc, τα αναγνώρισε και η εγκατάσταση έγινε με επιτυχία. Παράξενο αλλά το θρίλερ έληξε, σας ευχαριστώ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

το κόλλημα στα 34 λεπτά σημαίνει πως δεν περνιέται κάποιος από τους generic drivers που βάζουνε τα XP δηλαδή κάποια onboard device δημιουργεί πρόβλημα, συνήθως είναι η κάρτα γραφικών, οπότε θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποια άλλη και θα πρότεινα να απενεργοποιήσεις και όλα τα onboard devices από το bios και κράτα μόνο τα βασικά. Προφανώς το CDάκι της HP είχε μέσα τους κατάλληλους drivers για αυτό και έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.