Jump to content



Recommended Posts

Παράνομος as in account deactivation και με το genuine advantage notification να χτυπάει κόκκινο, ή παράνομος από νομική (σύμφωνα με το EULA) άποψη ? :patsak:

Νομίζω θα χτυπήσει κόκκινο. Απλά δεν θα το κάνει αμέσως. Όπως και με μερικά antivirus, όταν το βάζεις και σe 2o, 3o κτλ PC, σε αφήνει καθώς δεν ξέρει αν είναι 2ο. Όταν όμως αρχίσεις τα updates και ελέγχους genuine advantage notification θα δει ότι το ίδιο key είναι σε περισσότερα και θα κοκκινίσει. Παλιά κοκκίνιζε όταν άλλαζε αισθητά το hardware αλλά νομίζω πλέον το πάνε πιο χαλαρά γιατί έχουν επιπλέον δικλείδες ασφαλείας όπως το genuine advantage notification για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα έχω σε 2 υπολογιστές κοντά 6 μήνες γιατί δεν έχει "χτυπήσει" κόκκινο;

δεν υπήρχε η RTM πρίν 6 μήνες

οπότε μάλλον σε κορόιδεψαν εκεί που την κατέβασες ή δεν κατάλαβες για τί μιλάμε :no:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πληροφορήθηκα ότι το TEI Αθήνας μπήκε στο πρόγραμμα Αναφανδόν της ΕΔΕΤ το οποίο απ'ότι είδα ανήκει στο δίκτυο MSDN:AA και στο DreamSpark, επομένως θα μπορέσω "μάλλον" να αποκτήσω δεύτερη έκδοση κανονικά για την αδερφή μου (Σπουδάζει NTUA και "δανείστηκα" τα windows 7 από το msdn:aa account της και τα ακούω τώρα :tomato:).

Το "μάλλον" το έβαλα γιατί ενώ πήγα σήμερα κανονικά από το NOC του TEI και πήρα τα στοιχεία, προσπάθησα να μπώ στο msdn:aa του αναφανδόν και έφαγα πόρτα. Στο dreamspark μπήκε κανονικά όπως επίσης και στο Pithos του grnet (online αποθηκευτικός χώρος για 50GB).

Θα στείλω mail στο grnet, αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ μήπως έχει κανείς εμπειρία με το αναφανδόν..

Έγινε επεξεργασία από SNP
Link to comment
Share on other sites

δεν υπήρχε η RTM πρίν 6 μήνες

οπότε μάλλον σε κορόιδεψαν εκεί που την κατέβασες ή δεν κατάλαβες για τί μιλάμε :no:

Στην 7100 αναφέρομε της αρχικής σελίδας του παρόντος θέματος.

Και τα XP που είχα αγορασμένα σε 2 pc τα είχα.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Η Release Candidate έκδοση θα λήξει τον Ιούνιο του 2010 αν δεν κάνω λάθος. Την διέθεσε η microsoft για beta testing και δεν έχει λόγο να σου κάνει "νερά" όσο αφορά την ενεργοποίηση.

Η RTM είναι η τελική έκδοση (ίσως όχι αυτή που θα κυκλοφορήσει στα ράφια αλλά αυτή που έχει δωθεί σε HP, Dell, IBM κλπ ώστε να ετοιμάσουν images). Την RTM είτε την κατεβάζεις από MSDN(εάν έχεις συνδρομή), είτε από τα ιδρύματα που έχουν αναφέρει τα παιδιά παραπάνω είτε προφανώς παλεύεις με σπαστήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με την το MSDN.

Επειδή θα πάω στη σχολή μου τώρα αυτές τις μέρες, και επειδή δέν έχω ιδέα τι παίζει, μπορείται να μου πείτε ένα know-how για να τα κατεβάσω, ή απλά μπαίνω τα κατεβάζω και μου δίνει και κλειδί.

Και κάτι ακόμα, το login που κάνεις εκεί, είναι με λογαριασμό του Πανεπιστημίου? (δηλαδή απλά κάποιος θα μου το πεί ?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει την Quick Launch, manually όπως λένε στα διάφορα link, αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Οταν κάνω restart/shutdown, μια στις δυο φορές περίπου την "χάνει" και πρέπει να την ξαναπροσθέσω!

Εψαξα αλλά δε βρήκα κάτι για αυτό στο internet.

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με την το MSDN.

Επειδή θα πάω στη σχολή μου τώρα αυτές τις μέρες, και επειδή δέν έχω ιδέα τι παίζει, μπορείται να μου πείτε ένα know-how για να τα κατεβάσω, ή απλά μπαίνω τα κατεβάζω και μου δίνει και κλειδί.

Και κάτι ακόμα, το login που κάνεις εκεί, είναι με λογαριασμό του Πανεπιστημίου? (δηλαδή απλά κάποιος θα μου το πεί ?)

Λογικά πάς στο τμήμα δικτύου ή στην γραμματεία της σχολής σου και κάνεις αίτηση εκεί για κωδικούς για το MSDN:AA. Εκτός αν τους έχεις ήδη, μπαίνεις τότε με τους κωδικούς αυτούς και το "αγοράζεις" από το MSDN:AA με 0 κόστος βέβαια. Κλειδί θα σου δώσει μόλις τελειώσεις την "αγορά".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει την Quick Launch, manually όπως λένε στα διάφορα link, αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Οταν κάνω restart/shutdown, μια στις δυο φορές περίπου την "χάνει" και πρέπει να την ξαναπροσθέσω!

Εψαξα αλλά δε βρήκα κάτι για αυτό στο internet.

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλον?

Και εμενα μου συμβαινει αυτο με την συχνοτητα που λες.Ειναι ψιλοεκνευριστικο.:suicide2:

Επισης μου βγαζουν κι αλλο ενα προβλημα αραια και που και αυτο.Μετα απο επανακινηση δεν μπαινει στο ιντερνετ,

και για να συνδεθει πρεπει να κανω αποσυνδεση και επανασυνδεση την γραμμη.Τι παιζεται αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει την Quick Launch, manually όπως λένε στα διάφορα link, αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Οταν κάνω restart/shutdown, μια στις δυο φορές περίπου την "χάνει" και πρέπει να την ξαναπροσθέσω!

Εψαξα αλλά δε βρήκα κάτι για αυτό στο internet.

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλον?

εγω δεν εχω προσθεσει το quick launch αλλα εναν αλλο φακελλο οπου μεσα εχω διαφορες συντομευσεις σαν toolbar,

την οποια toolbar χανει συνεχεια.

ειναι το ιδιο προβλημα , χανει τα toolbars γιατι και το quick launch toobar ειναι.

και να ηταν μονο αυτο..εδω χανει και τους δισκους μετα απο sleep mode καμμια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει την Quick Launch, manually όπως λένε στα διάφορα link, αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Οταν κάνω restart/shutdown, μια στις δυο φορές περίπου την "χάνει" και πρέπει να την ξαναπροσθέσω!

Εψαξα αλλά δε βρήκα κάτι για αυτό στο internet.

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλον?

και εμενα

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λίγο optimization τα services στα 7άρια στο laptop και έχω δύο υποψήφια για σφάξιμο:

1. Windows Media Player Network Sharing Service

2. MS Windows Search Indexer

Ξέρω τι είναι, ρωτάω αν το σταμάτημά τους επηρεάζει κάτι άλλο άμεσα (το search δε με ενδιαφέρει, ας μη δουλεύει).

Link to comment
Share on other sites

Κάνω λίγο optimization τα services στα 7άρια στο laptop και έχω δύο υποψήφια για σφάξιμο:

1. Windows Media Player Network Sharing Service

2. MS Windows Search Indexer

Ξέρω τι είναι, ρωτάω αν το σταμάτημά τους επηρεάζει κάτι άλλο άμεσα (το search δε με ενδιαφέρει, ας μη δουλεύει).

http://www.blackviper.com/Windows_7/servicecfg.htm :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.