Jump to content



Recommended Posts

Εντάξει, τώρα μιλάμε…

Και γενικά πρέπει να έχει σημαντικές διαφορές σε όλα τα Load times κλπ, όπως διαβάζω. Γιατί ορισμένοι δηλώνουν απογοητευμένοι πιο πάνω και ψάχνω να δω τι γίνεται. Ο δίσκος αυτός είναι στο to do list προφανώς

:)

Link to comment
Share on other sites

Χθες δοκιμη σε υπολογιστη φιλου (με τον 80αρη που τσιμπησα απο το eshop).

το μηχανημα, Rampage II Gene, Core i7 @ 3200, 6GB RAM, GTX260.

Το λειτουργικο φρεσκοεγκατεστημενο σχετικα, με μονο τα απαραιτητα για αρχη (IDM,καρτες δικτυου, gadgets,windows live messenger και καρτες ηχου).

WD 500AAKS απο την στιγμη που εφυγε το post screen μεχρι την στιγμη που φορτωσε messenger:

1 λεπτο και 24 δευτερα.

Postville 80G: 21 δευτερα.

Εκτος αν ο 500αρης AAKS της WD ειναι τοσο πιο αργος απο τον 640αρη.

Για να κανει 1,5 λεπτο boot με τον WD , μαλλον δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το λειτουργικο σου. Στον υπολογιστη του αδερφου μου , με τον ιδιο σκληρο , bootαρει σε 40sec και με πιο αργο επεξεργαστη. Στον δικο μου , ο veloci θελει 14-15δευτερολεπτα (μετρημενα με το bootimer , βλ. σχετικη ενοτητα) , ενω ο postville χρειαστηκε 12. Ε! , δεν την λες και μεγαλη διαφορα.

Με G2 το Photoshop ανοίγει όπως το notepad σε κανονικό δίσκο...

Τώρα αν αυτό δεν είναι βελτίωση (προσωπικά δεν ξέρω πιο βαρύ πρόγραμμα στο boot από το PS) τότε τι να πω...

Σ'αυτο εχεις δικιο. Αν χρησιμοποιεις τον υπολογιστη σου για "βαρειες" ασχολιες η' αν εχεις laptop , τοτε ναι , ο ssd ειναι μονοδρομος. Στο μεσο χρηστη οχι απλα δεν χρειαζεται , αλλα δεν θα αισθανθει μεγαλες διαφορες στην προσωπικη του χρηση. Μπορει σε μερικους να ειναι αυτονοητο , αλλα καλο ειναι να διευκρινιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο εχεις δικιο. Αν χρησιμοποιεις τον υπολογιστη σου για "βαρειες" ασχολιες η' αν εχεις laptop , τοτε ναι , ο ssd ειναι μονοδρομος. Στο μεσο χρηστη οχι απλα δεν χρειαζεται , αλλα δεν θα αισθανθει μεγαλες διαφορες στην προσωπικη του χρηση. Μπορει σε μερικους να ειναι αυτονοητο , αλλα καλο ειναι να διευκρινιζεται.

Σωστός. Ο μέσος χρήστης δεν το χρειάζεται...

Μια άλλη σημαντική διαφορά πάντως είναι και στο boot του firefox με 15-20 tabs στην μνήμη που σε κανονικό υπολογιστή ΣΕΡΝΕΤΑΙ. :)

Link to comment
Share on other sites

εχετε παρεξηγησει την εννοια χρηστης δωσε στον μεσο χρηστη ενα pc με ssd και αν γυρισει στο δικο του γραψτε μου

οποιος εχει σκληρο δισκο δεν χρειαζεται ssd οποιου ειδους εργασιες και να κανει

τον ssd τον αγοραζουν αυτοι που θελουν αμεση και ουσιαστικη αποκριση στα κλικ στην εργασια στα παιχνιδια και γενικα σε οποια ασχολια τους που δεν τους ενδιαφερει η χωρητικοτητα και θυσιαζουν αρκετα χρηματα για να κανουν την καλυτερη αναβαθμιση στο pc εδω και πολλα χρονια για να μην μιλησω για φορητους γενικα ειναι η διαφορα στην αισθηση lada με ferrari

οποιας βαθμιδας χρηστης και να ειναι αν μιλατε για αναγκη τοτε μονο οι επαγγελματιες τον χρειαζονται που ο χρονος ειναι χρημα βεβαια εκει παιζει και οτι ταχυτερο υπαρχει στο hardware

Έγινε επεξεργασία από vagchrist
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

WD 500AAKS απο την στιγμη που εφυγε το post screen μεχρι την στιγμη που φορτωσε messenger:

1 λεπτο και 24 δευτερα.

Postville 80G: 21 δευτερα.

Εκτος αν ο 500αρης AAKS της WD ειναι τοσο πιο αργος απο τον 640αρη.

Δεν το μετρας σωστα.

Γυρνας στο σπιτι απο την δουλεια.

Πατας το Power on..πας για κ@τ|ουριμα ..γυρνας στο PC και εχει Screensaver.

Με το μηχανικό και για δέμα να πηγαινες πάλι μπάρες θα έβλεπες.

*Με το Bootimer..εχω 15 Sec bootime με τον G2.Με 2x640 (με μικρο παρτιτιον στην αρχη για τα bootfiles tweaks etc) ειχα ~46 sec.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανει 1,5 λεπτο boot με τον WD , μαλλον δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το λειτουργικο σου. Στον υπολογιστη του αδερφου μου , με τον ιδιο σκληρο , bootαρει σε 40sec και με πιο αργο επεξεργαστη. Στον δικο μου , ο veloci θελει 14-15δευτερολεπτα (μετρημενα με το bootimer , βλ. σχετικη ενοτητα) , ενω ο postville χρειαστηκε 12. Ε! , δεν την λες και μεγαλη διαφορα.

Δεν ειδα να αναφερω πουθενα αν χρειαζεται βελτιωση ή οχι το λειτουργικο ουτε την κατασταση του. Ειπα οτι ηταν ιδιο image το ενα με το αλλο.

Οι διαφορες ηταν οι παραπανω. Το αν χρειαζεται ή οχι βελτιωση το λειτουργικο δεν εχει καμια σχεση με τις απολυτες τιμες μεταξυ των 2. Εκτος αν το λειτουργικο αυτο-βελτιωθηκε οταν μπηκε ο SSD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως γίνεται να μην βλέπει κανείς διαφορές με τον X25...

Να δώσω ένα παράδειγμα...

όταν παίζω με κάτι φίλους BF2 και φορτώνουμε (ή αλλάζει) μια πίστα στον server που έχουμε συνδεθεί, μπαίνω πάντα πρώτος, φτιάχνω squad και έχω φτάσει ήδη στην πρώτη σημαία, όταν αρχίζουν να μπαίνουν και οι άλλοι στο παιχνίδι... πολλές φορές είμαι και τελείως μόνος και αν καμιά φορά συναντήσω κάποιον από την αρχή κάνουμε πλάκα για τους ssd... υπόψη ότι οι άλλοι έχουν setup παρόμοιο με το δικό μου, με την διαφορά ότι έχουν raid0 από raptors (2x veloci 300, 2x veloci 150, 2x WD740)... Δηλαδή είναι τεράστια διαφορά...

Κάποιες φορές το παιχνίδι φορτώνει τόσο γρήγορα που ο server στην άλλη πλευρά, δεν έχει προλάβει να φορτώσει ο ίδιος την πίστα και με κάνει kick γιατί κομπλάρει... όσα Kicks έχω είναι από αυτό... η πλάκα είναι ότι στο καπάκι κάνω πάλι διπλό κλικ και μπαίνω αφού μόλις έχουν μπει οι άλλοι... δηλαδή στον χρόνο που φορτώνω 2 φορές την πίστα οι άλλοι την φορτώνουν μια... :hehe:

Το τι μπινελίκια ακούω κάθε φορά που τους ρωτάω σε τι ομάδα τους έχει βγάλει (ενώ ακόμα βλέπουν την μπάρα του loading) δεν λέγεται...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με έναν είμαι... με δυο δεν ξέρω αν θα έχει διαφορά, γιατί παίζει και το sync με τον server, το initialization που το κάνει ο επεξεργαστής κτλ που θέλουν και αυτά τον χρόνο τους, δηλαδή δεν νομίζω ότι πάει πιο γρήγορα και αν πάει δεν θέλω, γιατί θα με κάνει συνέχεια kick ο server...

Link to comment
Share on other sites

Με έναν είμαι... με δυο δεν ξέρω αν θα έχει διαφορά, γιατί παίζει και το sync με τον server, το initialization που το κάνει ο επεξεργαστής κτλ που θέλουν και αυτά τον χρόνο τους, δηλαδή δεν νομίζω ότι πάει πιο γρήγορα και αν πάει δεν θέλω, γιατί θα με κάνει συνέχεια kick ο server...

Εγώ πλέον με τον ssd της υπογραφής μου προλαβαίνω να πάρω sniper σε cod4 , κάτι που ούτε στο όνειρό μου δεν έβλεπα παλαιότερα :p.

Πριν ήμουν με raptorX τώρα πλέον το PC έχει τελείως διαφορετικό αέρα σε ότι και αν κάνω , δεν είχα ποτέ raid0 και ούτε έχω τώρα :innocent: .

Link to comment
Share on other sites

παιδες, εχω ιντελ στο πισι μου, ιντελ στο πισι του συγκατοικου μου και μολις ερθουν καινουργιοι, θα βαλω ενα σε πισι φιλου! απλα καμια σχεση με τους μηχανικους σε ΟΛΑ! οποιος εχει ενδοιασμους ας αγορασει ενα και δεσμευομαι να τον αγορασω αν δεν του αφησει την καλυτερη αισθηση...(ειναι και δυσευρετοι τωρα πλεον:pleasantry:)

edit: για μενα μακραν η καλυτερη αναβαθμιση που εκανα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :D

Σήμερα έκανα εγκατάσταση και τον δικό μου Χ25-M G2. Με ανησυχούν λίγο όμως τα νούμερα μου και συγκεκριμένα το 4k Writing. Μου φαίνεται λίγο χαμηλό σε σχέσει με όλα τα άλλα benches που έχω δει στο thread. Καμιά γνώμη επί τούτου?

Capture.png

Windows 7 32bit RTM Ultimate

ACHI mode

Intel i920

Επίσης ο σκληρός είναι φρεσκοβαλμένος πάνω. Mήπως έχει βγει κάνα tool πού να κάνει trim τον σκληρό μέχρι να βγει το official firmware από Intel?

Thanks

Έγινε επεξεργασία από Johny69
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το 4κ πρεπει να ειναι πανω απο 55! Αλλα μπορει να ειναι και λαθος, κανε ενα restart, ξανατρεξε το προγραμμα....Δειξε μας και ενα hd tune!

Aπενεργοποιησες οσα λεμε πιο πισω?

Εαν ναι τοτε για παιξε με IDE! Το IDE σε μενα μου εδωσε καλυτερα και πολυ πιο σταθερα νουμερα απο oτι το ACHI! Οσο για το setup μου δες την υπογραφη μου!

Eγω εχω τον παλιο intel και win 7 64 bit!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω τέτοια νούμερα δλδ, πρέπει να τον φουντάρω;

(quick format -> win7 RTM 32bit @ Raid mode/ Intel G2 / X58)

http://img59.imageshack.us/i/raida.jpg/

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο δικός μου 2 μέρες αγορασμένος τα έπαιξε καθώς έκανα install ένα game.

ξαφνικά κόλλησε ο υπολογιστής και μετά από ρεσταρτ δεν τον βλέπει, μόνο από το

bios φαίνεται σαν 8mb.Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ότι μπορεί να φτιάξει με

το hdderase 3.3 αλλά δεν το υποστηρίζει η μητρική μου και δεν βλέπει τους δίσκους.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος πριν φύγει για rma.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.