Jump to content



Recommended Posts

Teodor_ch δηλαδή λες: καλά να πάθετε όσοι αγοράσατε τώρα ssd δίσκους κ ταλαιπωρηθείτε για να τους πάρω εγώ πιο φθηνά..

μπορώ ν πω κ εγώ δηλαδή με το σκεπτικό σου: μακάρι ν κόψει στα 2 το κουτί σου ώστε ν ρίξει η εταιρεία τις τιμές της και έτσι να το πάρω πιο φθηνά αργότερα..

σου ακούγεται ωραία?

Είναι κρίμα για όσους έχουν μείνει χωρίς τον δίσκο που πλήρωσαν τόσα λεφτά για λάθη που δεν πρέπει ν γίνονται..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιο προβλημα είχαν οι G2-owners που τους "ανάγκασε" να βάλουν άλλο firmware ? Ή μήπως δώσαν πολλά περισσότερα από 195 ευρώ για τα 80GB - G2 ???

TRIM??αυτο που περιμεναμε πριν βγει καν ο G2 και το ταξανε με την κυκλοφορια των 7.

O δισκος μετα απο ''καλη'' χρηση..πεφτει αρκετα.

Και οχι μονο ο δικος μου.(Δεν μιλαω για νουμερα τις ταξης 60-52).

Μιλαω για + 8-10 sec στο bootime (και πιστεψε με τα windows μου ειναι παρα πολυ προσεγμενα..:rolleyes:).

Μιλαω για τραγικη πτωση IOPS..(κανεις install παιχνιδι ή γραφεις 4GB στον δισκο και χανεις 1Κ iops στα 512k και σε οτι ακολουθει minimum (δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο).

Οποτε αφου μπορώ να έχω δωρεάν υποστήριξη γιατι να μην το κανω??

Προφανώς και θα flasharω τον δίσκο μου και προφανως θα αντιδρασω ετσι..οταν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.

Βεβαια δεν ψοφησαν ολοι ετσι??Εχω φιλο εδω που παιζει οκ απο τοτε που βγηκε το firm.(αυτο σημαίνει οτι καποιος μπορει να εκανε μλκια στο flash-arisma).

Καλοί και άγιοι οι ssd αλλά σταματήστε να κράζετε/ειρωνεύεστε τον κοσμάκη οι των ''παίζω guru των ssd''.

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσα ρε Bill γιατι θα τρελαθω?

ολα αυτα που λες για τους G2 και για τους καθε G2 που ειναι γραμμενα?

Δεν σε ειδα ποτε να αναφερεις οτι επεσαν τα IOPS ΤΡΑΓΙΚΑ ουτε οτι χανεις 1000 512K IOPS με καθε 4GB.

Ο seb ακομα φωναζει για κολασεις? που ειναι? γιατι δεν λετε τιποτα? με το τσιγγελι πρεπει να σας τα βγαζουμε?

Και αντε και σε εμας δεν λετε τιποτα. Σε κανενα thread που ζηταει ο κοσμακης προταση για SSD δεν γραφτηκε κατι τετοιο για τους Intel G2. Ολοι αυτον προτεινουν? γιατι?

Ακομα και να ειναι γρηγορος γιατι δεν ανεφερε κανεις οτι οι επιδοσεις πεφτουν αρκετα και καλυτερα μην το παρεις για να μην μπλεξεις?

ή οτι πεφτουν αρκετα και χρειαζεται wipe και Acronis TI για να επανελθουν οι επιδοσεις?

και οτι τα IOPS πεσανε κατακορυφα και τα sec για το boot και για αλλες εφαρμογες λογικα ανεβηκαν?

που ειναι ολα αυτα γραμμενα γιατι εγω δεν τα εχω διαβασει ποτε.

Μιλησε κανεις? οχι. Εγω τον δισκο προσωπικα δεν τον εχω, υποτιθεται ομως ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ που τον δουλευετε τοσο καιρο αυτα τα πραγματα θα επρεπε να τα λετε! τα ειπε κανεις??? ΟΧΙ.

Τωρα σε αυτους τους χρηστες που περιμεναν TRIM support και επαναφορα των "χαμενων" επιδοσεων τι εχετε να πειτε?

Ειναι για τον 3.14εο η Intel που δεν εβγαλε σωστο hardware ή εμεις που σας ειπαμε να τον παρετε γιατι ο δισκος φυσαει χωρις προβληματα???? και ψαχνονται οι χρηστες να επαναφερουν τις χαμενες επιδοσεις που δεν διαβασαν ποτε οτι υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Teodor_ch δηλαδή λες: καλά να πάθετε όσοι αγοράσατε τώρα ssd δίσκους κ ταλαιπωρηθείτε για να τους πάρω εγώ πιο φθηνά..

μπορώ ν πω κ εγώ δηλαδή με το σκεπτικό σου: μακάρι ν κόψει στα 2 το κουτί σου ώστε ν ρίξει η εταιρεία τις τιμές της και έτσι να το πάρω πιο φθηνά αργότερα..

σου ακούγεται ωραία?

Είναι κρίμα για όσους έχουν μείνει χωρίς τον δίσκο που πλήρωσαν τόσα λεφτά για λάθη που δεν πρέπει ν γίνονται..

Το ξέρω ότι δεν ακούγεται ωραία και ότι δεν είναι αντικειμενικά σωστό το σκεπτικό μου

όμως δεν παύει να είναι μία πραγματική κατάσταση απο την οποία ελπίζω να επωφεληθώ.

συγνώμη που σκέφτομαι έτσι :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πλακώνεστε. Ιδιαίτερα αφού δεν την πατήσατε τόσο άσχημα όσο εγώ πχ.

Το main problem εδώ είναι η πολύ μεγάλη μ..κια της Intel που βγάζει μπακαλο-firmwares τα οποία υποτίθεται ότι έπρεπε να είχε φτιάξει από καιρό. Και αυτό που πρέπει να μας την σπάει γενικός σαν χρήστες είναι ότι δεν έχει βγει ακόμη να πει κάτι επίσημα.

Επίσης μετά από 1 και βάλε μήνα εντατικής χρήσης των G2 σε raid δεν είχα παρατηρήσει prob με χαμηλότερες επιδόσεις κτλ. Τώρα θα μου πεις γιατί έκανες το update. Το έκανα για τον ίδιο λόγο που κάνω update το bios της mainboard μου και ας είμαι οκ με το ήδη υπάρχων. Και στο κάτω κάτω δεν έβαλα κάποιο hacked αλλά ένα επίσημο το οποίο το καραδιαφημήσαν μερικά sites με reviews κτλ και μετά από το φιάσκο κάναν τις πάπιες. Και τώρα θα περιμένω κανά μήνα για να μου έρθουν οι δίσκοι πίσω (στην καλύτερη περίπτωση).

Καλοί χρυσοί και άγιοι οι δίσκοι της Ιντελ αλλά παιδιά όποιος τους πάρει ας προσέχει μόνο τα firm updates. Κατά τα άλλα δεν έχουν απολύτως κανένα prob.

Link to comment
Share on other sites

Κατσα ρε Bill γιατι θα τρελαθω?

ολα αυτα που λες για τους G2 και για τους καθε G2 που ειναι γραμμενα?

Δεν σε ειδα ποτε να αναφερεις οτι επεσαν τα IOPS ΤΡΑΓΙΚΑ ουτε οτι χανεις 1000 512K IOPS με καθε 4GB.

Ο seb ακομα φωναζει για κολασεις? που ειναι? γιατι δεν λετε τιποτα? με το τσιγγελι πρεπει να σας τα βγαζουμε?

Και αντε και σε εμας δεν λετε τιποτα. Σε κανενα thread που ζηταει ο κοσμακης προταση για SSD δεν γραφτηκε κατι τετοιο για τους Intel G2. Ολοι αυτον προτεινουν? γιατι?

Ακομα και να ειναι γρηγορος γιατι δεν ανεφερε κανεις οτι οι επιδοσεις πεφτουν αρκετα και καλυτερα μην το παρεις για να μην μπλεξεις?

ή οτι πεφτουν αρκετα και χρειαζεται wipe και Acronis TI για να επανελθουν οι επιδοσεις?

και οτι τα IOPS πεσανε κατακορυφα και τα sec για το boot και για αλλες εφαρμογες λογικα ανεβηκαν?

που ειναι ολα αυτα γραμμενα γιατι εγω δεν τα εχω διαβασει ποτε.

Μιλησε κανεις? οχι. Εγω τον δισκο προσωπικα δεν τον εχω, υποτιθεται ομως ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ που τον δουλευετε τοσο καιρο αυτα τα πραγματα θα επρεπε να τα λετε! τα ειπε κανεις??? ΟΧΙ.

Τωρα σε αυτους τους χρηστες που περιμεναν TRIM support και επαναφορα των "χαμενων" επιδοσεων τι εχετε να πειτε?

Ειναι για τον 3.14εο η Intel που δεν εβγαλε σωστο hardware ή εμεις που σας ειπαμε να τον παρετε γιατι ο δισκος φυσαει χωρις προβληματα???? και ψαχνονται οι χρηστες να επαναφερουν τις χαμενες επιδοσεις που δεν διαβασαν ποτε οτι υπαρχουν?

Όπα όπα χαλάρωσε ρε Ζαχούλη..:p

Καλά πάει ο δίσκος δεν είπα τπτ για τον δίσκο..μην θίγεσαι έτσι.Αν δεν ήταν κάλος άπλα δεν θα πλήρωνα 205 μετρημένα.:)

Όσο για τα ΙΟPS.Αφού ξέρεις πόσο τα ψειρίζω τα θέματα αυτά.Ποιος άλλος θα καθόταν να το κάνει για να το γράψει???Δεν σου "φτανω" εγω??Θες Screenshots??

Τι να βγει κάποιος να πει στα θρεντ??Οι άλλοι SSD δεν πέφτουν δλδ??λολ

Στο παραπάνω ποστ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ξεκάθαρα (και απάντησα στην Ms.ChSin7) τον λογο που ''ψαχνει'' καποιος να κανει Firm Update.Ο λογος ειναι ΚΑΘΑΡΑ ψυχολογικός..

Τι 1MB/s βγαλω στο 4k write,τι 32 τι 50 τι 70 το ιδιο ειναι για μενα.Δεν εχει διαφορα.

ΑΛΛΑ,

Αφου μπορώ να κάνω τον δίσκο να παίζει τελεία γιατί να μην το κάνω??Δεν διαφημίστηκε στην αρχή οτι με BIOS Update θα εχει 3.14^2 ===()???

Δεν έθιξα σε καμια περίπτωση τις "γενικές'' επιδόσεις των SSD ή τις επιδοσεις του Intel.(Για να μην μπερδεύουμε την βούρτσα με το 3.14).

Ελπιζω να με καταλαβαίνεις.:)

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

εγω με 3 patriot warp 32gb (μην πετατε ντοματες ) εμαι ακριβως οπως πριν 11 μηνες που τους πηρα .

με τουλαχιστον 8 format (για διαφορες δοκημες) και οτι συνεπαγεται αυτο (εγκατασταση προγραμματων και games).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θιχτηκα βρε σαρδαναμπαλε :kiss3:...

αλλωστε γιατι να θιχτω???? δεν εχω τετοιο δισκο.

Με πειραζει ομως το γεγονος οτι ενω βλεπετε καποιο προβλημα ή κατι τελοσπαντων που δεν θα επρεπε να υφισταται δεν το αναφερετε. Υποτιθεται ειμαστε φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

Αν εσυ ή ο οποιοσδηποτε ειχε παρατηρησει το προβλημα, το ειχε αναφερει με στοιχεια, μπορει καποιοι να μην ειχαν αγορασει αυτους τους δισκους και να μην περιμεναν τωρα RMA που θα γινει του αγιου @@@ ανημερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εγω με samsung G1 SLC και δεν ειδα καμμια πτωση των επιδοσεων μετα απο μηνες πολλους και σε ΧΡ κιολας.

Ναι, μια απ' τα ίδια... είναι μάλλον γιατί εμείς δεν τρέχουμε 3-4 hdtach την ημέρα... :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θιχτηκα βρε σαρδαναμπαλε :kiss3:...

αλλωστε γιατι να θιχτω???? δεν εχω τετοιο δισκο.

Με πειραζει ομως το γεγονος οτι ενω βλεπετε καποιο προβλημα ή κατι τελοσπαντων που δεν θα επρεπε να υφισταται δεν το αναφερετε. Υποτιθεται ειμαστε φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

Αν εσυ ή ο οποιοσδηποτε ειχε παρατηρησει το προβλημα, το ειχε αναφερει με στοιχεια, μπορει καποιοι να μην ειχαν αγορασει αυτους τους δισκους και να μην περιμεναν τωρα RMA που θα γινει του αγιου @@@ ανημερα.

Είναι πρόβλημα με το οποίο μπορεί να ζήσεις..:kiss3:

Και από την στιγμή που όλοι το παθαίνουν..(εκτός αν τους δικούς σας τους κάνετε Vou-dou)..τι να βγω να πω??Ότι πέφτουν οι SSD???Ε ΚΑΙ??Δεν το ξέραμε??Φαίνεται??ΟΧΙ.So??

Να και ο δικός μου μετά από 1 Μήνα(??) χρήση.

post-1392-1416074192,8062_thumb.png

@Αντώνη αγόρι μου τους θυμιατίζεις εσύ??τι τρέχεις ας πούμε και βλέπεις ότι δεν πέφτουν??

Link to comment
Share on other sites

Κουλάρετε παίδες να στρώσει η κατάσταση. Κάποια παιδιά έχασαν data και τα νεύρα τσιτώνονται πιο εύκολα.

Όταν λήξει το θέμα μπορούμε να ανοίξουμε ένα thread να τα "χώσουμε" (με την καλή έννοια :kiss3:) οι μεν (που αγόρασαν νωρίς) με τους δε (που ξεροφγλύφονται αλλά ακόμη κρατιούνται). :upside:

Link to comment
Share on other sites

@Αντώνη αγόρι μου τους θυμιατίζεις εσύ??τι τρέχεις ας πούμε και βλέπεις ότι δεν πέφτουν??

Τι να θυμιατισω ρα τον jmicron ? απλα οτι μετρησεις ειχα κανει οταν τους πηρα εκανα και τωρα και τα νουμερα ειναι τα ιδια . και απο χρηση θα θυμασε βεβαια οταν τους πηρα ποσα φορματ εκανα δωκημαζοντας τα stripe

Link to comment
Share on other sites

Στους jmicron ειναι αλλη η μαγκια και δεν πεφτουν....

Δεν γινεται να πανε πιο κατω... :D

Αντωνη πλακα κανω μην με παρεξηγησεις.... :hug:

τι να παρεξηγησω ρα ηξερα τι επερνα οταν το επερνα!:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα λόγια του Ζάχου περί προβλημάτων, στον Intel X25-M G1 που έχω, αναβαθμισμένο, το λεγα και στον GV, βλέπω κολλήματα όταν δουλεύω πχ Photoshop, η σε κανένα βίντεο στο youtube. Όχι πολύ συχνά, ούτε και πολύ σπάνια. Το πρόγραμμα κρεμάει για 2-3 δευτερόλεπτα (το λαμπιόνι του δίσκου συνεχώς αναμμένο) και μετά επανέρχεται.

Δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά όταν συμβαίνει είναι σπαστικό, παλιά δεν συνέβαινε.

Τελευταίο Fw περασμένο - Benchmark βγαίνουν όλα σχετικά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παίζει ακόμα από την Δευτέρα που έκανα το update . Από ότι διαβάζω στο forum της intel δεν έχουν πάθει όλη ζημία μετά το update και σε αυτούς ανήκω και εγώ... Κάπου διάβασα οτι μπορεί να φτενέ και οι drivers που πέρανε τα win 7 μετά το update και πρέπει να έχουμε περασμένους τους τελευταίους για achi η ide .

http://communities.intel.com/thread/7798?tstart=0

Tο δικό μου ακόμα σε ide

post-13096-1416074192,9681_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.