Jump to content



Recommended Posts

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία όποιος μπορεί γιατί ψάχνομαι... Είναι ο intel postville (70mb write) καλύτερος απο τον Corsair p64 (~140mb write)? Και αν ναι, γιατί?

Παντού διαβάζω καταπληκτικός δίσκος ο postville, ο καλύτερος κλπ, αλλά τον βλέπω με 70άρια και νιώθω πως κάτι μου ξεφεύγει... έχει να κάνει με τη διαφορετική αρχιτεκτονική?

Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτηση. ισως γιατι ειναι αρκετα φθηνος για να φερει τη σταμπα της intel παντως απο προσωπικη εμπειρια οφειλω να σου πω οτι τα σπαει. βεβαια πανω στον εναμιση μηνα τα εφτυσε αλλα anyway...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως ο Corsair τα σπάει περισσότερο, αυτό είναι το θέμα... :...:

Ψήνομαι και αύριο ακόμα να πάω να τον τσιμπήσω τον ιντελ απο πλαίσιο, εξ' άλλου είναι στη χωρητικότητα που θέλω, και corair δεν έχει μείνει ούτε δείγμα (ακύρωσα σήμερα και μια παραγγελία απο πλαίσιο με ενα αρκετά φαντασμαγορικό τηλεφώνημα, μιας και με έπαιρναν κάθε μέρα και μου έλεγαν "θα παραδωθεί αύριο", 3 φορές αυτό, σχολή δε πάτησα αυτή τη βδομάδα, anyway...), και σε πολλά μέρη δεν έχει μείνει ssd γενικά απο τους προμηθευτές τους.

Ο λόγος που το σκέφτομαι ακόμα είναι γιατί με εντυπωσιάζει το οτι έχει τη μισή ταχύτητα εγγραφής απο άλλους δίσκους, και το γεγονός αυτό αντιμετωπίζεται σαν να μην υπάρχει. Δε παίζει να είναι ΜΟΝΟ το brand name. Εξάλλου και η corsair δεν είναι καμιά εταιρία του κ**ου, κάθε άλλο. Τι μου ξεφεύγει, βοηθήστε μεεε....:fist::p

Τέλος...στο οτι τα 'φτυσε... λόγω firmware να υποθέσω? :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία όποιος μπορεί γιατί ψάχνομαι... Είναι ο intel postville (70mb write) καλύτερος απο τον Corsair p64 (~140mb write)? Και αν ναι, γιατί?

Παντού διαβάζω καταπληκτικός δίσκος ο postville, ο καλύτερος κλπ, αλλά τον βλέπω με 70άρια και νιώθω πως κάτι μου ξεφεύγει... έχει να κάνει με τη διαφορετική αρχιτεκτονική?

τα 140-200 κτλ writes είναι με sequential access και με μεγάλο cluster size και όχι με random. O intel σε random και ιδιαίτερα στα 4Κ τους θερίζει όλους. Επίσης πραγματικά έχει 80+ write.

Με λίγα λόγια σε καθημερινές εργασίες είναι ο καλύτερος όλων των υπόλοιπων SSD και σε writes.

για πιο πολλά δες κάποιο review με συγκριτικά και θα καταλάβεις.

Έγινε επεξεργασία από crmaris
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον controller --> AHCI απο IDE και τα νούμερα έφτιαξαν. (Απο 176-->201 κ.ο.κ.).

Μου έβγαλε σχεδόν την πίστη με την εγκατάσταση των Windows, μέχρι που μου έκοψε κάποια στιγμή να αποσυνδέσω το 2ο δίσκο και οτι έιχα πάνω σε USB οπότε και το δέχτηκε (μου έβγαζε windows cannot create a partition paparies).

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθέι >30 σελίδες πριν, απλά αν κολλήσει κάποιος στην εγκατάσταση.. ξηλώστε τα όλα.

Παίδες και μιά ερώτηση:

Τώρα με τον SSD υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κανείς Readyboost; (Για όσους δεν γνωρίζουν είναι το κόλπο που αξιοποιούν τα Win τα στικακια ραμ σα προσωρινή μνήμη για να φορτώνουν πιο γρήγορα κοινές εφαρμογές).

Ρωτάω γιατί η μητρική μου έχει ένα κουφέτο 500mb πάνω της για αυτό το λόγο και μόνο.. αλλά μάλλον άχρηστο μου φαίνεται πλέον.

Έγινε επεξεργασία από Fandom
Link to comment
Share on other sites

Παίδες και μιά ερώτηση:

Τώρα με τον SSD υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κανείς Readyboost; (Για όσους δεν γνωρίζουν είναι το κόλπο που αξιοποιούν τα Win τα στικακια ραμ σα προσωρινή μνήμη για να φορτώνουν πιο γρήγορα κοινές εφαρμογές).

Ρωτάω γιατί η μητρική μου έχει ένα κουφέτο 500mb πάνω της για αυτό το λόγο και μόνο.. αλλά μάλλον άχρηστο μου φαίνεται πλέον.

Ε όχι, άμα όλο το λειτουργικό είναι αποθηκευμένο σε ένα μέσο με 200Mb/sec ανάγνωση, γιατί να στείλεις εφαρμογές σε ένα άλλο με ταχύτητα 20Mb/sec; Κακό θα κάνει, καλό δεν θα κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα 140-200 κτλ writes είναι με sequential access και με μεγάλο cluster size και όχι με random. O intel σε random και ιδιαίτερα στα 4Κ τους θερίζει όλους. Επίσης πραγματικά έχει 80+ write.

Με λίγα λόγια σε καθημερινές εργασίες είναι ο καλύτερος όλων των υπόλοιπων SSD και σε writes.

για πιο πολλά δες κάποιο review με συγκριτικά και θα καταλάβεις.

@geogeland: Έτσι και αλλιώς στον SSD βάζεις λειτουργικό και εφαρμογές, που συνήθως απαρτίζονται από πολλά μικρά αρχεία. Οπότε σου χρειάζεται καλύτερη ταχύτητα σε random 4k - 512k writes

Link to comment
Share on other sites

Και μερικά screenshots από Χ25-Ε. Αυτός στ'αριστερά είναι άδειος, φορμαρισμένος/στρωμένος και ταξιδεύει για Ελλάδα (:p), και στα δεξιά είναι αυτός με το λειτουργικό. Στα screenshots φαίνονται οι ελεύθεροι χώροι κλπ.

Επίσης, ο γεμάτος χρησιμοποιείται για το λειτουργικό εδώ και 6 εβδομάδες, ενώ είναι και οι 2 στο τελευταίο firmware που έβγαλε τον Αύγουστο η Intel για τους SLC.

attachment.php?attachmentid=36950&d=1258217171attachment.php?attachmentid=36951&d=1258217178

post-129-1416074204,6488_thumb.jpg

post-129-1416074204,6735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λέει Χ25-Μ G2 σε raid 0?Μιάς και αρχίζει να κυκλοφορεί σιγά σιγά.

Διάβασα κάπου πρίν αν θυμάμαι καλά ότι ακυρώνει το trim support (όταν βγεί το σωστό f/w).

Δε δουλεύει σε RAID mode γιατί ουσιαστικά βλέπει ένα Intel Raid volume (logical) και όχι physical disks.Μελλοντικά παίζει να το υποστηρίξει ο ich10r με πιό καινούρια έκδοση του matrix storage.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικά screenshots από Χ25-Ε. Αυτός στ'αριστερά είναι άδειος, φορμαρισμένος/στρωμένος και ταξιδεύει για Ελλάδα (:p), και στα δεξιά είναι αυτός με το λειτουργικό. Στα screenshots φαίνονται οι ελεύθεροι χώροι κλπ.

Επίσης, ο γεμάτος χρησιμοποιείται για το λειτουργικό εδώ και 6 εβδομάδες, ενώ είναι και οι 2 στο τελευταίο firmware που έβγαλε τον Αύγουστο η Intel για τους SLC.

attachment.php?attachmentid=36950&d=1258217171attachment.php?attachmentid=36951&d=1258217178

Περίεργα αποτελέσματα έχεις. Εμένα μου βγάζει λιγότερο σε seq & 512k και πολύ περισσότερο σε 4KQD32. Λές να φταίει ότι εγώ έχω την 3.0beta1 και Win XP ?

Πρόσθεσα και screenshot από την έκδοση 2.2

post-1164-1416074205,5991_thumb.jpg

post-1164-1416074205,629_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από gr_cthulhu
Link to comment
Share on other sites

Λέει Χ25-Μ G2 σε raid 0?Μιάς και αρχίζει να κυκλοφορεί σιγά σιγά.

Διάβασα κάπου πρίν αν θυμάμαι καλά ότι ακυρώνει το trim support (όταν βγεί το σωστό f/w).

Δε δουλεύει σε RAID mode γιατί ουσιαστικά βλέπει ένα Intel Raid volume (logical) και όχι physical disks.Μελλοντικά παίζει να το υποστηρίξει ο ich10r με πιό καινούρια έκδοση του matrix storage.

κατα τη γνώμη μου όχι. Εγώ που τους είχα πάνω στον Perc (όπου χάνει αρκετά όμως στα 4Κ αλλά πάει καλύτερα στα 512 και sequential) σε σύγκριση με τώρα που έχω έναν 160αρι μόνο δεν βλέπω διαφορές (μην σου πω ότι τώρα πάει και καλύτερα το σύστημα).

Καλύτερα δώσε τα λεφτά και πάρε έναν 160αρι μόνο του αν θέλεις χωρητικότητα. Το raid μέχρι στιγμής για τους SSD δεν έχει την σημασία που είχε στους μηχανικούς.

Επίσης μην ξεχνάς ότι δεν θα έχεις trim support (το οποίο βλέπω να αργεί για το raid, εδώ για single δεν το έχουν βγάλει ακόμη) και όταν θα βγαίνει κανα firm κτλ θα πρέπει να σπας το raid για να κάνεις update.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

To θέμα είναι πώς έχω ήδη αγοράσει τον 80άρη.

Αλλά σε γενικές γραμμές βλέπω πώς πολύς κόσμος συμφωνεί με αυτό που λές στα διάφορα φόρουμς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.