Jump to content



Recommended Posts

Αλλα στο desktop διατηρω τις επιφυλαξεις μου (και αναφερομαι ξανα στον μεσο χρηστη). Περα απο τα παιχνιδια , που ειδες διαφορες τοσο εμφανεις που να δικαιολογουν μια τετοια αγορα ;

Οι διαφορες ειναι εμφανεις σε οτι κι αν κανεις που χρησιμοποιει δισκο. Καποιες μεγαλες, καποιες μικρες, αλλα υπαρχουν. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι μεγαλες.

Ειδικα οταν εχεις ενα καλο μηχανημα και οι δισκοι των 7200 και 10.000 στροφων σε φρεναρουν, εκει ενας SSD δειχνει τι πραγματικα μπορει να κανει.

Οπως ειπε και ο Root, εχουμε παραθεσει νουμερα, εχουμε δειξει βιντεακια. Αν καποιος δεν θελει να παρει, μπορει να στραβωσει και απο το μαυρο ή ασημι χρωμα που εχουν. Αν καποιος πιστευει οτι πρεπει να παρει, δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο να τον πεισουμε. Τα νουμερα και τα βιντεο μιλανε απο μονα τους.

Ολα εξαρτωνται απο τις προτεραιοτητες του καθενος.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου κανει εντυπωση σε οσα εχω διαβασει για τους ssd. Οι περισσοτεροι δηλωνουν εντυπωσιασμενοι , αλλα οταν τους ρωτας συγκεκριμμενα για τις διαφορες που βλεπουν αυτοι απαντουν γενικα.

@jax7480 μην το παιρνεις προσωπικα , δεν αναφερομαι μονο σε εσενα. Απλα πιστευω οτι οι αποψεις για τους ssd δεν ειναι ακομη οσο αντικειμενικες θα επρεπε , ειναι στη μεση ο ενθουσιασμος για ενα καινοτομο προιον , το φαινομενο placebo αλλα και η δικαιολογηση των χρηματων που δαπανηθηκαν.

Θα ηθελα να μου πει καποιος οτι "ξερεις , με τον intel ανοιγω το powerdvd σαν να ηταν minimized , κωδικοποιω μια ταινια γρηγοροτερα κατα 30% (ξερω οτι δεν γινεται , παραδειγματα αναφερω)" κ.τ.λ.

Οοσ αφορα τα video στο youtube που ανεβηκαν απο εναν φιλο παραπανω , πραγματι ειναι εντυπωσιακα αλλα τι με ενδιαφερει αν ανοιγουν 1εκατομμυριο προγραμματα ταυτοχρονα ; Ποσες φορες σου χρειαστηκε αυτο σε καθημερινη βαση ;

Ολα αυτα τα λεω γιατι ακουγοντας ο μεσος χρηστης (δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο οπως ο μεσος χρηστης , απλα αναφερομαι στον χρηστη που δουλευει office , σερφαρει στο διαδικτυο , ακουει μουσικη , κωδικοποιει ταινιες και "καιει" δισκακια , η πλειοψηφια δηλαδη των χρηστων) οτι οι ssd "σπερνουν" θα τρεξει να αγορασει και στη συνεχεια θα κλαιει τα λεφτα του. Και αυτο το λεω με απογοητευση γιατι πραγματικα περιμενα με αγωνια αυτην την καινουργια τεχνολογια , ειχα την αισθηση οτι θα ηταν η δευτερη φορα που θα βλεπαμε μια εκτοξευση των επιδοσεων στην χρηση του ηλ. υπολογιστη (η πρωτη ηταν οταν κυκλοφορησαν οι intel core duo).

Οταν εδωσα 240υρω για να παρω τον velociraptor δεν το μετανιωσα , δεν ειδα τις επιδοσεις που περιμενα αλλα καλυφθηκα σε ενα ποσοστο 70%. Μετα την εμπειρια που ειχα με τον vertex ειδα το 10% αυτων που περιμενα. Ελπιζω μονο ο intel να ειναι εμφανως καλυτερος απο τον vertex σε θεματα αποκρισιμοτητας του συστηματος.

Μαλλον θα περιμενω λιγο ακομη μεχρι τα πραγματα να ξεκαθαρισουν και να παρουν μια πιο αντικειμενικη μορφη. Τελος , σας παραθετω την αποψη ενος αγοραστη intel postville απο newegg , αναμεσα σε αλλες διθυραμβικες κριτικες :

"I had been waiting for almost two years to buy an SSD, and with all the hype surrounding them it made it very difficult for me to resist purchasing. Keeping that in mind, while I think the upgrade was worth the 225.00 dollars I paid, I believe other reviewers pumped up these products far beyond what they actually rate. They're fast, but they wont blow your mind or anything. Its probably worth waiting for a cheap and reliable 200+gb version to be released probably next year sometime.

If you have an old laptop and you're expecting this upgrade to significantly speed up your system, I would definately purchase a new notebook instead. Why? You need to have a decent chipset to get the maximum performance from this drive. Also, a new processor will do more for you in the long run."

http://www.newegg.com/Product/ProductReview.aspx?Item=N82E16820167016

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα λεω γιατι ακουγοντας ο μεσος χρηστης (δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο οπως ο μεσος χρηστης , απλα αναφερομαι στον χρηστη που δουλευει office , σερφαρει στο διαδικτυο , ακουει μουσικη , κωδικοποιει ταινιες και "καιει" δισκακια , η πλειοψηφια δηλαδη των χρηστων) οτι οι ssd "σπερνουν" θα τρεξει να αγορασει και στη συνεχεια θα κλαιει τα λεφτα του. Και αυτο το λεω με απογοητευση γιατι πραγματικα περιμενα με αγωνια αυτην την καινουργια τεχνολογια , ειχα την αισθηση οτι θα ηταν η δευτερη φορα που θα βλεπαμε μια εκτοξευση των επιδοσεων στην χρηση του ηλ. υπολογιστη (η πρωτη ηταν οταν κυκλοφορησαν οι intel core duo).

Νομιζω το αναφερω παραπανω και στο ξαναλεω λοιπον. Σε οτι εχει να κανει με χρηση δισκου, οι καλοι SSD's ειναι εμφανως πιο γρηγοροι. Αρκετα κιολας. Αλλα οταν μου μιλας για σερφαρισμα στο δικτυο, μπορεις και μονος σου να καταλαβεις, οτι ενας SSD, ή 4 GB μνημη παραπανω, ή 2 πυρηνες παραπανω δεν προκειται να σε οφελησουν. Δεν ειναι λογικο. Επισης σε ενα τεχνολογικο φορουμ με κυριο θεμα το overclocking δεν νομιζω να πιστευεις οτι μιλαμε για τον μεσω χρηστη.

Στην αδερφη του μπατζανακη της θειας μου που σερφαρει στο Internet και κατεβαζει mp3 δεν προκειται να προτεινω SSD. Ειτε ακουει μουσικη με 5400 στροφες, ειτε με 20.000 στροφες, με την ιδια ταχυτητα θα ακουγετε η μουσικη.

Οσο για τον Velociraptor να σου πω την αληθεια, κανεις οτι ακριβως κατακρινεις.... δικαιολογεις την αγορα σου. Ειχα 3 velociraptors σε Raid0, με partition των 50GB και οχι απλα δεν ειδα διαφορα απο τους 2 640αρηδες σε raid0 που ηδη ειχα, αλλα μετανιωσα κιολας που "πεταξα" στην ουσια 540€.

Αρα το τι καλυπτει τον καθενα και τι οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Αν θελεις να κανεις rip ταινιες ή να μετατρεπεις AVI σε DVD παρε καλυτερα εναν i7. Αν θελεις πιο γρηγορο gaming experience παρε καλυτερη VGA. Αν θελεις να αλλαξει η αισθηση ολου του συστηματος σου, παρε SSD. Ολα τα πραγματα ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Προσωπικα δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Απο το πρωτο review του Χ25-Ε τον Φλεβαρη απλα παρεθεσα νουμερα και μερικα βιντεακια για να δειξω κατα ποσο αλλαξε το δικο μου experience σε σχεση με τον υπολογιστη χωρις διθυραμβικα σχολια και ΚΟΛΑΣΕΙΣ...

Παντως μεχρι τωρα, οσοι αγορασαν δεν το μετανιωσαν. Τουλαχιστον εδω μεσα δεν ξερω ουτε εναν. Δεν ψαχνω γνωμες και συμβουλες μεσα απο το newegg, ουτε μεσα απο την ιδια την Intel. Θεωρω οτι ειμαστε ωριμοι και αντικειμενικοι για να μεταφερουμε την εμπειρια μας ως εχει.

Οσο για την συγκριση με τους Core Duo... Ο Anandtech οταν εκανε review τον πρωτο X25-M στο επιλογο ειπε:

Intel conroed the SSD market.....

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτα που λες , αλλα για παραδειγμα με εναν διπλοπυρηνο ειδαμε ολοι διαφορες. Το συστημα δεν κολουσε ακομη και με πολλα προγραμματα ανοικτα, η κωδικοποιηση ταινιων και μουσικης γινοταν πολυ πιο γρηγορα , τα παιχνιδια δεν κολλουσαν κτλ. Νιωσαμε δηλαδη την αλλαγη σε συγκεκριμμενα πραγματα. Και την ενιωσαν και οι μεσοι χρηστες ( η αδερφη του μπατζανακη της θειας σου , καταλαβαινεις και εσυ οτι δεν ανηκει στην καταγορια αυτη , βαλτ'την στους αρχαριους).

Και ρωτω για μια ακομη φορα συγκεκριμμενα , μπορεις να μας περιγραψεις τις διαφορες που ειδες στο desktop ;

Δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις , ουτε να πεισω κανεναν να μην αγορασει ssd. Απλα την απογοητευση μου εκφραζω.

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτω για μια ακομη φορα συγκεκριμμενα , μπορεις να μας περιγραψεις τις διαφορες που ειδες στο desktop ;

Δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις , ουτε να πεισω κανεναν να μην αγορασει ssd. Απλα την απογοητευση μου εκφραζω.

Απογοητευση γιατι? Αγορασες και κλαις τα λεφτα σου?

Για τις διαφορες τωρα. Ολα τα προγραμματα ανοιγουν πιο γρηγορα. Οποια κι αν ειναι αυτα. Η αισθηση ειναι σαν να εχεις τα προγραμματα minimized και με το διπλο κλικ να κανουν pop up. Τα παιχνιδια φορτωνουν ολα πιο γρηγορα. Οτι εργασια κι αν κανεις στο background, ειτε αυτο λεγεται συμπιεση, αντιγραφη, αποσυμπιεση δεν επιρρεαζει πουθενα την συμπεριφορα του συστηματος. Το ιδιο γρηγορα συνεχιζουν να δουλευουν ολα. Τα βιντεο που εχουμε παραθεσει αρκετοι, με το ταυτοχρονο ανοιγμα των αρχειων αυτο ακριβως προσπαθουν να δειξουν. Δεν κανουμε διαγωνισμο ποιος θα ανοιξει τα προγραμματα γρηγοροτερα, απλα προσπαθουμε να δειξουμε οτι ειτε τρεχει καποιο προγραμμα ηδη, ειτε οχι δεν αλλαζει η συμπεριφορα του συστηματος.

Ποσες φορες το κανεις αυτο καθε μερα? Προσωπικα απειρες... ειχα συνηθισει κι εγω οταν ανοιγω ενα προγραμμα να περιμενω να "τελειωσει" (το φορτωμα βρε) μεχρι να ανοιξω το επομενο... δεν υπαρχει λογος πια.

Η διαφορα φαινεται απο την πρωτη στιγμη που θα φορτωσουν τα windows, προσεξε, δεν λεω στο ποση ωρα θα κανουν να φορτωσουν, λεω για το οταν φορτωσουν και μετα... Ακομα και αυτα τα κλασματα του δευτερολεπτου (τοσα ειναι) που περιμενεις να φορτωθουν τα tray icons το συστημα ειναι ηδη πληρως λειτουργικο. Και οσο ακομα και να το φορτωσεις το ιδιο θα συμπεριφερεται.

Απο τις πρωτες μερες που εβαλα τους SSD, μεχρι και πριν λιγο καιρο, που εκανα φορματ για να περασω την RTM των windows (5 μηνες περιπου στο συνολο), χωρις φορματ η αισθηση ηταν ακομα σαν την πρωτη μερα. Το συστημα δεν εδειχνε να κουραζεται με τον χρονο, με την εγκατασταση και απεγκατασταση προγραμματων, εφαρμογων και λοιπα. Χωρις ουτε ενα maintenance στα windows. Χωρις καθαρισματα και registry cleaners και διαγραφη σκουπιδιων και, και, και....

Link to comment
Share on other sites

........

Και ρωτω για μια ακομη φορα συγκεκριμμενα , μπορεις να μας περιγραψεις τις διαφορες που ειδες στο desktop ;

.........

Να σου πω εγώ κάτι συγκεκριμένο. Λογω δουλειάς, έχω το δικό μου benchmark. Δηλαδή, ανοίγω στο Adobe camera Raw του Photoshop 10 φωτογραφίες Raw των 30mb η κάθε μια, τις επιλέγω όλες και παταω “Open images"

Με τον VelociRaptor άνοιγαν σε 48 δευτερόλεπτα κα με τον Intel σε 17 δευτερόλεπτα.

Αυτό για μένα είναι η καλύτερη αναβάθμιση που έχω κάνει ποτέ, αφού μου βελτιώνει την καθημερινότητα μου.

Παρεμπιπτόντως, τα χρήματα που είχα δώσει για τον VelociRaptor, ήταν από τις πιο κακές αναβαθμίσεις που έχω κάνει ποτέ, αφού ελάχιστα βελτιώθηκαν οι ταχύτητες σε όλα αυτά που κάνω συνήθως σε ένα PC.

Περά από το συγκεκριμένο “benchmark” που κάνω, είναι και η γενικότερη αίσθηση που είναι κάτι σημαντικό για τη σχέση μας με τα κομπιούτερ. Δηλαδή, το ότι ανοίγει το Photoshop σε 3 δευτερόλεπτα, ο Firefox σε ένα, το ότι κλείνει το PC σε 7 δευτερόλεπτα κλπ, κάνουν τη ζωή μου πιο εύκολη. Ναι, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά (όπως ζούσα τόσα χρόνια), αλλά γιατί να αντιστέκομαι σε μια τεχνολογία που μου βελτιώνει τόσο τη ζωή?

Πρώτα άλλαξα το δίσκο του Laptop κα μετά από λίγες μέρες ένοιωσα την ανάγκη να βάλω Intel και στο Desktop. Το έκανα και τώρα μου κακοφαίνεται όποτε κάθομαι να δουλέψω σε PC που έχει συμβατικό δίσκο.

Συνεπώς, από την πλευρά ενός ανθρώπου που χρησιμοποιεί τα PC του για παραγωγική δουλειά κάθε μέρα, ο SSD είναι σπουδαία αναβάθμιση. Μην το συζητάς.

:)

Έγινε επεξεργασία από C_J
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φορητό που είχε ένα 200άρι, κάθε φορά σιχτίριαζα τον firefox που έκανε σχεδόν 20 sec να ανοίξει, αν ταυτόχρονα έκανα το λάθος να ανοίξω και το email ε ρε γλέντια! Εγω είδα μεγάλη διαφορά στο laptop σε απλά πράγματα που κάνω καθημερινά. Απο το να ανοίξω τον firefox μέχρι να κάνω Import φωτογραφίες στο Picassa, rebuild την βάση της μουσικής. Άσε το Vmware πως πάει! Κόλαση:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

To γνωστο προβλημα ειναι οτι ξαφνικα εκαναν full erase απο μονοι τους!

Το θεμα ειναι αυτοι που ειναι διαθεσιμοι στο πλαισιο ειναι με καινουργιο ή με παλιο firmware?

Α, εννοείς το πρόβλημα με το password του δίσκου στο BIOS...

Έχω την εντύπωση ότι το τελευταίο firmware το λύνει αλλά ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΩ ΣΙΓΟΥΡΑ! Δεν με απασχόλησε γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να ενεργοποιήσω password στον δίσκο και δεν με ένοιαξε καθόλου...;)

Νομιζω οτι για laptop δεν τιθεται θεμα , συμφωνουμε ολοι οτι ο ssd ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη.

Αλλα στο desktop διατηρω τις επιφυλαξεις μου (και αναφερομαι ξανα στον μεσο χρηστη). Περα απο τα παιχνιδια , που ειδες διαφορες τοσο εμφανεις που να δικαιολογουν μια τετοια αγορα ;

Αν στο μηχάνημα σου τα πάντα λειτουργούν λες και είναι στην RAM (ή αν δεν σε ενδιαφέρει να συμβαίνει κάτι τέτοιο) τότε δεν αξίζει να δώσεις 200€ για SSD.

Το "λες και είναι στην RAM" δεν μπορώ και δεν χρειάζεται να το εξηγήσω περισσότερο εδώ μέσα, νομίζω όλοι καταλαβαίνουν. Εξάλλου τα παιδιά παραπάνω ήδη εξήγησαν πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα ήρθε ο 160αρης Intel, αντικαταστάτης του 2xRaptor74 Raid0 που δυστυχώς ξαφνικά απεβίωσε (ο ένας απ τους δυο) και μπήκαν τα Win7 x64. Ο λόγός που προτίμησα έναν 160αρι αντί για 2 80ριδες είναι ότι απώτερος σκοπός είναι να τοποθετηθεί στον φορητο και εκεί τα 80 είναι λιγα γενικα.

Αλλαγές που καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή:

- Το σύστημα είναι πολύ σβέλτο σε ό,τι κι αν κάνεις.

- Οι εγκαταστάσεις των προγραμμάτων γίνονται αισθητά πιο γρήγορα απο πριν.

- Αυτό που αμέσως ευχαριστέσαι είναι ότι πλέον δε σε "φοβίζει" να κάνεις restart στο σύστημα, αφού ο χρόνος του boot έχει μικρύνει αισθήτα και επιπλέον το σύστημα είναι πλήρως αποκρίσιμο κατα τη διάρκεια που γεμίζει το tray και εκτελούνται τα startup προγράμματα.

Όμως, όσο καλοδεχούμενα κι αν είναι τα παραπάνω, αρχικά έχεις την αίσθηση ότι "σιγα μωρέ, ενταξει πιο γρήγορο το σύστημα, αλλά όχι καμία τρελή διαφορά! Μην υπερβάλουμε με τα ssd κλπ κλπ."

Για να καταλάβεις ότι το παραπάνω συμπέρασμα είναι εσφαλμένο, αρκεί μια επίσκεψη στην προηγούμενη εγκατάσταση που είχες στον HDD. Εγώ προσωπικά είχα ακριβώς τα ίδια προγράμματα και OS στον raptor που έχει απομείνει! Ε τότε, ειλικρινά, αμέσως λες ότι κάτι σα να μην πάει καλα! Σα να τρέχει μια εργασία στο backround και το σύστημα lagάρει πολύ σε σχέση με πριν! Κατα τη γνώμη μου, μόνο τότε συνειδητοποιείς το πόσο μεγάλες αλλαγές έφερε ο SSD στην άμεση "καθημερινότητα του pc". Η αλλάγη αυτή μου θύμισε ως ένα βαθμό παλίες εποχές και τον "αέρα" που εδινε η αναβάθμιση από τα 256ΜΒ RAM στο 1GB :p.

Επίσης, άλλο ένα σημείο που πραγματικά βλέπεις την σπουδαιότητα του SSD στο σύστημα είναι κατα το multitasking! Μπορείς να κάνεις πολλά πραγματα ταυτόχρονα χωρίς το παραμικρό lag! Πχ το σύστημα εγκαθιστά 600MB updates των win και δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά στην αποκρισιμότητα, ό,τι κι αν κάνεις!

Τέλος, από την ως τώρα συμβίωση, είδα τεράστια βελτίωση στο χρόνο που πέρνουν απαιτητικές εργασίες! Παράδειγμα τo compile σε μεγάλο project στο Visual Studio γίνεται σχεδόν αστραπιαία, πολλές φορές πιο γρήγορα απ' ότι πριν. Ή η εκτέλεση βαριών προγραμμάτων η οποία πλέον μπορεί να γίνει ταυτόχρονα!

Σαν συμπέρασμα θα ήθελα να πω ότι προφανώς και μπορείς να ζήσεις χωρις SSD αλλά δεν υπάρχει άλλη αναβάθμιση στο pc που να δεις εμφανώς τόσο μεγάλη διαφορά στην καθημερινότητα! Ειδικα για χρήστες που είχαν πριν απλούς 7200 HDD.

Sorry αν κούρασα! :)

EDIT

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι τα virutal machines απλά πετάνε! Χωρίς πλάκα, είναι πραγματικά απολαυστικό!

Έγινε επεξεργασία από zaxos
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι εχουν ερθει και οι καινουριοι Postville..

αυτοι με του προηγουμενους τι διαφορα εχουν( πρακτικα) ?

Αξιζει να δωσεις τον παλιο σου για εναν τετοιο?

ή αντιστοιχα ...αξιζει ενας τετοιος ή καλυτερα( λογω χρηματων)να παρεις εναν μεταχερισμενο απο τους προηγουμενους?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι εχουν ερθει και οι καινουριοι Postville..

αυτοι με του προηγουμενους τι διαφορα εχουν( πρακτικα) ?

Αξιζει να δωσεις τον παλιο σου για εναν τετοιο?

ή αντιστοιχα ...αξιζει ενας τετοιος ή καλυτερα( λογω χρηματων)να παρεις εναν μεταχερισμενο απο τους προηγουμενους?

Δεν προκειται να δεις καμια διαφορα αν εχεις 80αρη και σκεφτεσαι να παρεις τον αντιστοιχο καινουργιο.

Αν παρεις τον καινουργιο 160αρη ειναι γυρω στο 10% πιο γρηγορος απο την προηγουμενη γενια αλλα και παλι μην περιμενεις να το καταλαβεις πλην των bench.

Κοινως: Κατσε στ'αυγα σου:p:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.