Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

ανακοινωθηκε επισημως,

βγηκε και το teaser (ισως οτι πιο lame εχει κυκλοφορησει εδω και χρονια)

http://www.youtube.com/watch?v=CkbZ6-1Grrs

Όλα τα λεφτά η Ε3! Οι ΕΑ και Crytek μόλις ανακοίνωσαν το Crysis 2 για PS3, Xbox 360 και PC.

Το Crysis 2 είναι το πρώτο παιχνίδι της Crytek για κονσόλες και το σημαντικότερο, είναι το πρώτο παιχνίδι που θα χρησιμοποιεί την CryEngine 3.

Όπως έχουμε ξαναπεί, η CryEngine 3 σχεδιάστηκε κυρίως για ανάπτυξη τίτλων στις κονσόλες, οπότε η ανακοίνωση του Crysis 2 ήταν κάτι απόλυτα αναμενόμενο.

Εικόνες, videos και περισσότερες λεπτομέρειες για το Crysis 2 λογικά θα έχουμε τις επόμενες μέρες.

Τις τελευταίες μέρες έχει ξεσπάσει μια νέα, μεγάλη διαμάχη μεταξύ της Epic Games και της Crytek. Αφορμή γι’ αυτήν, ήταν οι πρόσφατες δηλώσεις του Tim Sweeney, chief programmer της Epic.

Παρόλο που ο Sweeney παραδέχτηκε ότι ο μεγαλύτερος αντίπαλος που υπάρχει στον χώρο είναι το Crysis της Crytek, δήλωσε ότι αυτό έχει επιτευχθεί επειδή η Crytek εκμεταλλεύτηκε πλήρως την τεχνολογία των καρτών γραφικών.

Επίσης, πιστεύει ότι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της CryEngine 2, είναι ότι δεν τρέχει στις κονσόλες κι ότι δεν μπορεί να υποβαθμιστεί σε λογικό βαθμό το οπτικό αποτέλεσμα ώστε, αφενός να δείχνει ελκυστικό, αφετέρου να τρέχει αξιοπρεπώς.

Αυτονόητο ήταν, ότι η Crytek θα απαντούσε. Έτσι, ο Cevat Yerli, μέσω του Golem.de, δήλωσε ότι ο Sweeney δεν είναι ενήμερος σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις.

Και εννοείται ότι ο Yerli αναφέρεται στην CryEngine 3, που σύμφωνα με την Crytek θα τρέχει σε όλες τις πλατφόρμες με καλύτερες επιδόσεις απ’ ότι η CryEngine 2.

Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά που Crytek και Epic Games διασταυρώνουν τα ξίφη τους, καθώς ο Mark Rein είχε δηλώσει πριν μερικά χρόνια ότι η έκδοση του Gears Of War για PC θα ήταν καλύτερη οπτικά από το Crysis. Η κόντρα λοιπόν… καλά κρατεί!

source

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 982
  • Created
  • Last Reply

Και θα βγει το 2 για κονσόλες χωρίς να υπάρχει το 1; Δε θα σχετίζεται με το 1;

Επίσης αυτό το "η CryEngine 3 σχεδιάστηκε κυρίως για ανάπτυξη τίτλων στις κονσόλες" με τρομάζει. Όποτε μπαίνει η κονσόλα στο παιχνίδι, τελικά βγαίνει μάπα στο πισί.

Link to comment
Share on other sites

Omg,ακόμα και το τρέιλερ σε κάποιες στιγμές κολλάει:suicide::suicide:Το story θα έχει σχέση με το crysis 1?Γιατί το βίντεο είναι κάπως παράξενο..

(Κακία mod on:Καλή η cry engine 3,αλλά κάρτες γραφικών που να την τρέχουν κανονικά πότε θα βγούνε?:crazy_pilot::crazy_pilot:)

Link to comment
Share on other sites

Omg,ακόμα και το τρέιλερ σε κάποιες στιγμές κολλάει:suicide::suicide:Το story θα έχει σχέση με το crysis 1?Γιατί το βίντεο είναι κάπως παράξενο..

(Κακία mod on:Καλή η cry engine 3,αλλά κάρτες γραφικών που να την τρέχουν κανονικά πότε θα βγούνε?:crazy_pilot::crazy_pilot:)

κακια mode ηταν αυτο τωρα ή ανακριβης δημοσιογραφισκος του alter ? :p

Εμενα στα 1280*960 με 2x AA + "cheap" very high settings ( http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1265845 ) + 8x anistropic enforced απτο nvidia control panel μια χαρα πηγαινει minfps 33-35 ακομα και σε σκηνες που γινεται της ποπης ενω χτυπαω και κατι 70-80 αμα λαχει, ακομα καλυτερα φανταζομαι αμα βγαλω το AF( στοιχιζει καπου 10fps σε μερικες σκηνες :S ) http://rapidshare.com/files/22594513..._to_crysis.rar

Specs : E6600@ 3.3 ghz, evga GTX260 192 core στα κλοκς της SSC 216 4gb ram και xp sp2 pro

Οσο για το sequel και μενα με ξενερωσε η ανακοινωση του multi-platform αλλα τι να γινει οι καιροι εχουν αλλαξει :( πορωνεται ο καθε casual να παιζει fps/rts/rpg 10 μετρα απτην οθονη με ηχεια και gamepad τι να κανουμε τωρα :p πηγε το πρωτο crysis να αναστησει το ζητημα με τα pc exclusives αλλα δεν, το μονο εμπορικο fps που ευτυχως δεν εχω δει ακομα να κονσολοποιειται ειναι το S.T.A.L.K.E.R ( ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ :p ) ολα τα αλλα series με το που ειπαν να τα βγαζουν και στις κονσολες για περισσοτερο κερδος τα σκοτωσαν, τρανα παραδειγματα : ολα τα rainbow six μετα το raven shield, FEAR 1 -> FEAR 2, deus ex -> deus ex invisible war, morrowind -> oblivion, thief 2 -> thief 3 and the list goes on .....

Τελος μην ειστε ολοι τοσο απαισιοδοξοι για το perfomance, υποτιθεται οτι ειναι πιο βελτιστοποιημενος ο κωδικας στην καινουργια cryengine, εξαλλου μεχρι να βγει εχουμε καιρο :) ουτε να ανησυχειτε για τα γραφικα, αν δεν υπαρξουν ingame settings που να πηγαινουν το γραφικο αποτελεσμα πιο πανω απ'τις εκδοσεις για ps3/360 τοτε σιγουρα με λιγο πειραγμα στο .ini και κανα mod ολα θα γινονται :) ( κλασσικο παραδειγμα το oblivion http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1034004132&postcount=124 )

Link to comment
Share on other sites

Πάλι για bench θα το αγοράσουμε. :hehe:

Πάλι για bench θα το κατεβασουμε...!

Πιο μαπα τρειλερ δεν εχω δει...Για καθε παιχνιδι που προκειται ν βγει θα μπορουσε ο καθενας να φτιαξει ενα ευφανταστο τρειλερ σαν αυτο π ουδεμια σχεση εχει με το game και να το βγαλει ως teaser(?)...

Το θεμα ειναι να δεις και λιγο gameplay κ γραφικα για να σε γλυκανει λιγο.Τωρα μονο νευρα σπαει...

Ηθελα να ξερα ποιος το σκεφτηκε το τρειλερ και ακομα περισσοτερο ποιος το ενεκρινε να προβληθει!!!????:suicide:

Link to comment
Share on other sites

To videaki δεν ειναι τρειλερ του παιχνίδιου... περισσότερο σαν πρόμο ειναι οτι επίκειται να βγει στην αγορά το Crysis 2 για να ζεσταθεί η κοινότητα των gamers και να γίνει κουβέντα.

Οταν με το καλό θα είναι προ των πυλών, τότε θα σκάσουν τα βιντεάκια με γραφικά, gameplay κτλ. Μην τα μπλέκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό εξηγώ... αυτό που βλέπουμε δεν εχει σκοπό να σου πει πώς θα ειναι το Crysis 2 αλλά οτι πρόκειται να βγεί, είναι στα σκαρια, ετοιμάζεται κτλ.

Για αρχή οι άνθρωποι δεν πάνε να σε πείσουν να το αγοράσεις (αυτό συνήθως το κάνουν τα trailers μέσα απο το game) αλλά να σε βάλουν στην διαδικασία να περιμένεις συντομα (?) βιντεάκια, ανακοινώσεις, screenshots και πάει λέγοντας.

Εχει γίνει επιστήμη πιά το marketing :D

Link to comment
Share on other sites

κακια mode ηταν αυτο τωρα ή ανακριβης δημοσιογραφισκος του alter ? :p

Εμενα στα 1280*960 με 2x AA + "cheap" very high settings ( http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1265845 ) + 8x anistropic enforced απτο nvidia control panel μια χαρα πηγαινει minfps 33-35 ακομα και σε σκηνες που γινεται της ποπης ενω χτυπαω και κατι 70-80 αμα λαχει, ακομα καλυτερα φανταζομαι αμα βγαλω το AF( στοιχιζει καπου 10fps σε μερικες σκηνες :S ) http://rapidshare.com/files/22594513..._to_crysis.rar

Specs : E6600@ 3.3 ghz, evga GTX260 192 core στα κλοκς της SSC 216 4gb ram και xp sp2 pro

Πότε βγήκε το παιχνίδι και πότε η κάρτα σου όμως?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό εξηγώ... αυτό που βλέπουμε δεν εχει σκοπό να σου πει πώς θα ειναι το Crysis 2 αλλά οτι πρόκειται να βγεί, είναι στα σκαρια, ετοιμάζεται κτλ.

Για αρχή οι άνθρωποι δεν πάνε να σε πείσουν να το αγοράσεις (αυτό συνήθως το κάνουν τα trailers μέσα απο το game) αλλά να σε βάλουν στην διαδικασία να περιμένεις συντομα (?) βιντεάκια, ανακοινώσεις, screenshots και πάει λέγοντας.

Εχει γίνει επιστήμη πιά το marketing :D

Σωστός. Εμένα σαν concept πάντως μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ δεν ενθουσιάστηκα με την είδηση.

Άσε που στο trailer μόνο trailer δεν είναι και γενικώς το μόνο που δείχνει είναι διάσκορπες σφαίρες,σπασμένα κομμάτια,ήχοι κραυγών-εκρήξεων-πυροβολισμών,και στο τέλος ο τίτλος,αν δεν δω in game trailer δεν έχω γνώμη και κάτι να με βγάλει ψεύτη,γι'αυτό και μπορώ μόνο απ'τον τίτλο να μιλήσω καθαρά για ένα ακόμα graphics card showoff (ONLY) game.

Έχω παίξει crysis και crysis warhead,πριν παίξω έλεγα να δεις θα φάω χοντρό κόλλημα όλοι κάνουν λες και είναι το best game ever,και ξαφνικά συνηδειτοποιώ ότι τέτοια βαρεμάρα δεν έχω ξαναφάει ΠΟΤΕ από game,και να τα λέω σε άλλους και να ακούω και από πάνω "ρε βλάκα δες γραφικά που έχει!!!" λες και τα games τα παίζει κάποιος για τα γραφικά.Ακόμα και το Far Cry 2 με τις μισάωρες αποστολές τύπου "πήγαινε από την μια άκρη της αφρικής στην άλλη για να παραδώσεις κάτι" πιο πολύ το έπαιξα,μόνο αυτό με κάνει να μην παίξω ούτε καν το demo του 2.

Τι άλλο να πω; Ότι παίζει να βγει και για κονσόλες οπότε να περιμέΝΕΤΕ βαρύ game και console port=quad sli + dual socket pc με 8 nehalemoxeon cores; Ή ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι ίδιο με τα άλλα αλλά με άλλες πίστες-παίχτες κτλ αν και δεν είναι συνέχεια του προηγουμενου;

Έχω ανακουφιστεί πλέον που κάθομαι παίζω tetris και wipeout στην SiS 661fx του laptop γιατί είναι games πολλών χρονών με χάλια γραφικά για σημερινά δεδομένα,αλλά τέλεια games,πράμα που το crysis και πολλά σημερινά games που βγαίνουν είναι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη τι σας χαλασε τοσο πολυ πια στο crysis και το κραζετε ακομα ? περα απτιν σμικρυνση που εφαγε το ηλεκτρονικο μαρτζαφλαρι σας οταν σαν γνησια 12χρονα περιμενατε σε μηχανημα του 2007 να το τρεξετε στα 1680/1920 χωρις να πειραματιστειτε πρωτα με τα settings τι αλλο σας την εσπασε πια ?

Το gameplay μια χαρα ειναι, αν δεν σας αρεσουν τα fps δεν φταιει το παιχνιδι, τα οπλα εχουν μια σχετικη ποικιλια και μπορεις να τα μονταρεις οπως θελεις,τα περιβαλον κατστρεφεται κανονικοτατα ( γεφυρες δεντρα καλυβες και δεν συμαζευεται ) στο delta υπαρχει μια σχετικη προκληση για οποιον νομιζει οτι ειναι ο ραμπο ( και με πειραγμενο .ini το AI των κορεατων γινεται ακομα πιο deadly ) ενω τα γραφικα δινουν ρεστα αν εξαιρεσουμε καποια προχειρα textures το ενοχλητικο pop in και τα οχι και τοσο φυσικα/smooth animation.

Για μενα το crysis ειναι το πραγματικο sequel του farcry, εξαλλου ολοι ξερουμε οτι το farcry 2 ειναι δημιουργημα της (n)ubisoft και οχι της crytek οπως το πρωτο.

Το warhead βγηκε οσο μουφα βγηκε γιατι αναγκαστηκαν να ακουσουν τα παραπονα των μπεμπηδων " α και ου ειμαι κουλαδι, βαριεμαι να κανω βολτες στο νησι και να σκοτωνομαι συνεχεια παω να παιξω cod που το campaign του με παει on-rails απτο σημειο Α στο σημειο B " " δεν γουσταρω να εχω 20fps στο very high quality με 2 8800 ultra γιατι μικραινει το e-***** μου " και δεν συμαζευεται, γι αυτο και το κανανε τοσο ευκολο και με εμφανεις περικοπες στα γραφικα.

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει μερικοι πως ολη αυτη η φαση με τα multiplatform εχει ΣΚΟΤΩΣΕΙ σχεδον ολα τα franchise που μεγαλωσαμε μαζι τους, αλλιως ειναι να φτιαχνεις ενα παιχνιδι αποκλειστικα για το pc και αλλιως ειναι να φτιαχνεις ενα παιχνιδι για το 360 και μετα να το κανεις port στις αλλες πλατφορμες.

Στην 2η περιπτωση αναγκαζεσαι να κανεις τις κλασσικες περικοπες στο βαθος του gameplay στην προκληση και στα γραφικα εξαιτιας των περιορισμων του gamepad και του αδυναμου/ξεπερασμενου hardware, πειτε μου ποσα παιχνιδια απτα σημερινα ανηκουν στην πρωτη κατηγορια και ποσα στην δευτερη ?

Ειπε το crysis να ξεχωρισει απ'την μαζα και να κανει την βιομηχανια να ξυπνησει που ειχαμε πηξει στα multi platform και αμεσως ολος ο οχλος το χαντακωσε " α και ου δεν εχει gameplay " " το σεναριο δεν ειναι του steven spielberg " " τα οπλα ειναι αστοχα και δεν μπορεις να σκοτωσεις (doing!)" " δεν εχουν κανει καλο optimization ( γιναμε ολοι προγραμματιστες τωρα .... ) "

Και το trailer που κραζετε δεν ειναι trailer αλλα TEASER, οποιος δεν καταλαβαινει την διαφορα ας κοιταξει στο λεξικο, α και αυτο που ειπωθηκε για την καρτα μου ειναι τελειως ατοπο, και με το oblivion ειχαμε τα ιδια ευτραπελα οπως και με το FEAR ακομα και τα ut99/q3 ητανε πολυ βαρια για τρεξουν με medium-high settings στα μηχανηματα του 1999 γι αυτο και περιμεναμε μεχρι να βγει καμια geforce 2 ultra / gf3 να τα "λιωσει"

hosimo mode disengaged :p

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη τι σας χαλασε τοσο πολυ πια στο crysis και το κραζετε ακομα ? περα απτιν σμικρυνση που εφαγε το ηλεκτρονικο μαρτζαφλαρι σας οταν σαν γνησια 12χρονα περιμενατε σε μηχανημα του 2007 να το τρεξετε στα 1680/1920 χωρις να πειραματιστειτε πρωτα με τα settings τι αλλο σας την εσπασε πια?
Δεν ξέρω τι τους χάλασε τους άλλους,αλλά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου να βλέπω ένα game που είναι σχεδόν ίδιο με το far cry,με μόνη διαφορά ότι είναι τύπου:έρχεσαι ουρανοκατέβατος,και από εκεί και πέρα τρέχεις με ένα όπλο και ρίχνεις σε όποιον βρεις μπροστά σου,πιάνεις απ'τον λαιμό και πετάς κινέζους από δω και από κει κτλ.Αυτό προσωπικά μου θυμίζει σενάριο νοσηλευόμενου στο δαφνί.

Btw το μαραφέτι του 2005 που χα με nvidia 6200,1gb ram,και τον pentium που χω ακόμα,όχι μόνο το έπαιζε,αλλά στα low το έπαιζε σωστά και σε playble επίπεδα για μένα,με 15fps average με 25-30 max που έπιανε σε κάτι σημεία.

Και το trailer που κραζετε δεν ειναι trailer αλλα TEASER, οποιος δεν καταλαβαινει την διαφορα ας κοιταξει στο λεξικο
Trailer λέει ο τίτλος του video,trailer πρέπει να περιμένεις,αν δεν είναι trailer δεν με νοιάζει,για trailer το παίρνω υπόψιν. :p

Παιχνίδια με γραφικά και gameplay τύπου crysis,είναι καθαρά εφετζίδικα δεν είναι για να τα πάρεις να τα λιώσεις.

Πάω στοίχhμα ότι αν βγάλουν ένα παιχνίδι με έναν κινέζο που θα κάθεται σε μια καρέκλα,θα βρίζει και θα μιλάει κινέζικα,και ο παίχτης θα πρέπει να πατάει τα κουμπιά για να πίνει καφέ,νερό και να ρεύεται,με γραφικά όμως λες και είναι αληθινά,better than crysis,θα βγούνε όλοι θα έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό και θα λένε "πωπω...!!! κοίταξε ρε έχω μείνει ηλίθιος,κοίτα γραφικά,δεν υπάρχει καλύτερο παιχνίδι λέμεεεεεεεεε,έχω λιώσει,λιώνω,δεν αντέχω άλλο πεθαίνω! :O".

Whatever... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.