Jump to content



Πτυχίο σε 3 χρόνια: Ριζική αλλαγή δεδομένων στον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.


alexis2044

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply
Υπάρχει σε κάποια σχολή ειδικό μάθημα ελιγμών;

Κάποιος που όπως λες ξερει απέξω τον αστικο κωδίκα δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να ξέρεις και θα τα παράθυρα του;

Υπάρχουν σχολές που διδάσκουν δημόσιες σχέσεις. Το φυσικό ταλέντο όμως κάποιου που γίνεται συμπαθής με το καλημέρα και όλοι είναι φίλοι του, δύσκολα το μαθαίνεις. Αυτός λοιπόν θα είναι μπροστά σου, όσα διπλώματα και να του ρίχνεις.

Άσε που και εσύ ακόμα θα τον επιλέξεις να κάνει την δουλειά σου, έναντι άλλου πιθανώς πιο καταρτισμένου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπαρουφολογία το thread. Αντι να κοιταμε τα χάλια μας λεω γω, τρωγόμαστε μεταξύ μας. Στην σημερινη κατασταση της αγορασας εργασιας το τελευταιο πράγμα που νοιαζει τον εργοδότη ειναι το αν εισαι απο ΑΕΙ και ΤΕΙ :jump::jump:

Οσοι θελετε να διεκδίσετε θέση εργασίας με την αξία σας --> Εξωτερικό.

Οσοι έχετε πλούσιο μπαμπά και ένα καλο βύσμα --> Δημόσιο

Οσοι δεν έχετε τίποτα απο τα δύο --> Ό,τι κάτσει, η οικογενεια πεινάει.

Εγω θελω να βγει ενας πολιτικος και να πει : Καταργω την μονιμοτητα στο Δημοσιο. Και ας τον εκτελεσουν την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω θέση εργασίας με την αξία μου και δε μπορώ να αποχωριστώ την τόπο μου.

επίσης δε μ αρέσει το δημόσιο.

επίσης το ότι κάτσει δε μ αρέσει.αν η οικογένεια πεινάσει θα κάνω 2 δουλειές.τη 1 για να μην πεινάσει η οικογένεια και την άλλη γιατί θα τη γουστάρω σα δουλειά.

πέρασα από δημόσιο πανεπιστήμιο.....τώρα είμαι σε ιδιωτικό.μετά προγραμματίζω κι άλλα αν χωράνε στο πρόγραμμα.

με βάση τα λεγόμενά σου δεν έχω ελπίδα?:look:

Link to comment
Share on other sites

πέρασα από δημόσιο πανεπιστήμιο.....τώρα είμαι σε ιδιωτικό.μετά προγραμματίζω κι άλλα αν χωράνε στο πρόγραμμα.

Με βαση τα λεγομενα ΣΟΥ ... δεν εχεις ελπιδα... :p

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω θέση εργασίας με την αξία μου και δε μπορώ να αποχωριστώ την τόπο μου.

επίσης δε μ αρέσει το δημόσιο.

επίσης το ότι κάτσει δε μ αρέσει.αν η οικογένεια πεινάσει θα κάνω 2 δουλειές.τη 1 για να μην πεινάσει η οικογένεια και την άλλη γιατί θα τη γουστάρω σα δουλειά.

πέρασα από δημόσιο πανεπιστήμιο.....τώρα είμαι σε ιδιωτικό.μετά προγραμματίζω κι άλλα αν χωράνε στο πρόγραμμα.

με βάση τα λεγόμενά σου δεν έχω ελπίδα?:look:

Αν δεν εχεις βυσμα/μέσο/καποιον γνωστο, τοτε οχι δεν εχεις καμια ελπιδα στην Ελλαδα . Αν θελεις να ανταμειφθεις για τους κόπους σου και τις γνώσεις που κατέχεις, φύγε απο την χώρα. Καταστρέφει τα παιδιά της. Δεν ξερω πως θα σου φανει, αν χρειαζεσαι επειγοντως δουλεια και δεν βρισκεις και αναγκαστεις να δουλεψεις και να κανεις τον χαμάλι. Θα αναρωτηθεις τοτε, προς τι ολες αυτες οι σπουδες και οι μελέτες πανω σε βιβλια. Θα συνεργαζεσαι με ατομα του Δημοτικου (και παλι καλα να λες) και θα βλεπεις να εχεις καταντήσει να εξαρτάσαι από αυτούς και να ανέχεσαι πολλά πράγματα που δεν θα άρμοζαν σε έναν ας πουμε 'μορφωμενο'. Τοτε δεν ξερω αν θα εχεις την διάθεση να κανεις και την 2η δουλεια (αν βρεις). Ειδικα οταν η δουλεια ειναι η μιση μας ζωη, πρεπει να κανουμε κατι που μας αρεσει αλλιως την μιση μας ζωη ειμαστε δυστυχισμενοι.

Μην σε απογοητεύω όμως, το μελλον ειναι μπροστά σου και σίγουρα φαίνεται λαμπρο για καποιον νέο με γνώσεις. Η Ελλάδα όμως έχει καταντήσει μια χώρα που δεν δίνει ευκαιρίες σ'αυτους που τις αξίζουν.

Απο την αλλη, ποιος ειμαι εγω που θα κρινω τα πραγματα. Θα βγειτε ολη στην αγορα εργασιας, και θα δειτε τι σημαινει βιοπάλη. Προσωπικα σου εύχομαι το καλύτερο.

Μια συμβουλή, αν κατορθώσεις να είσαι αναγκαίος και αναντικατάστατος (που κανεις δεν ειναι) δύσκολα θα σε διώξει ο άλλος. Εναν καλό μηχανικό, δυσκολα τον απωλείς, σε αντίθεση με έναν απλό υπάλληλο.

Θελω να ρωτησω λοιπόν, τι μορφωση θα παρεχουν τα ξενα/ιδιωτικα Πανεπιστήμεια και ποιος θα ειναι σε θεση να αξιολογήσει ; Σιγουρα θα υπαρχουν 2-3 καλά ή και πολύ καλά (δεν το αμφισβητω) αλλά ειμαι πεπισμένος ότι θα υπάρχουν πάλι αρκετά που θα είναι πληρωσε-πάρε πτυχίο. Απο την στιγμή που βάζουν την γνώση στην ζυγαριά και βλέπουν ποσο κοστίζει το κεφάλαιο και η σελίδα για να στο πουλήσουν, τότε "βρωμα η δουλεια". Δεν θέλω αύριο ο δάσκαλος του γιου μου να είναι το αφεντικό του και να διαβάζει γιατι φοβάται οτι ο μπαμπας δίνει χρήματα. Θελω να διαβάζει γιατι πρέπει να καταλάβει ότι η γνώση είναι εφόδιο. Ειναι ένα όπλο, ένας σύμμαχος που πρέπει να έχει. Από την άλλη δεν θέλω στο δημόσιο σχολείο να έχει έναν δάσκαλο που έβγαλε την φιλολογία σε 8 χρόνια και ήταν ένα ρεμάλι και μισό πίνοντας καφέδες ολη μέρα έχοντας περάσει στην σχολή του, μόνο απο ατυχία του Μηχανογραφικού χωρις να έχει κανένα αληθινό και εσωτερικό ενδιαφερον να μεταδώσει την γνώση (οση θα έχει).

Και από οτι βλέπω και εδω στο thread υπαρχει αρκετη μιζέρια. Ο ενας ΑΕΙτζης υπονομεύει τον αλλον ΤΕΙτζη και τούμπαλην. Βλεπω οτι υπάρχει μαύρα μεσάνυχτα σε μερικούς ή απλά είναι υπερβολικά αισιόδοξοι. Μην πιστευετε σ'αυτα που λενε περι εξισωσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ, αυτα ειναι δολώματα για ψηφοφόρους τωρα που έρχονται οι εκλογές. Απο και το άλλο το ανεκδοτο με την μονιοποιήση των συμβασιούχων. Καθιστε να περάσει ο νόμος, όοοοοοοοταν περάσει και με το καλο τα ξανασυζητάμε. Η γνωμη μου πανω στο θεμα ειναι οτι σαφ ως κια καποιες σχολές των ΤΕΙ είναι Ανώτατου επιπέδου. Ομως καποιες άλλες είναι για πέταμα και απορώ που υπάρχουν ακόμα.

Πάρε έναν Ηλεκ.Μηχ.Υπολ και έναν Μηχανικό Αυτοματισμού και βάλτους να σου ρυθμίσουν ένα σύστημα SCADA. Ο πρώτος δεν έχει ιδέα τι είναι, παρόλο που θα παίρνει παχυλό μισθό. Θα το είδε μια φορά ως υποσημείωση στο βιβλιο του (κοιτάξτε στην εικόνα 4.2) ενώ ο άλλος το έχει δουλέψει ένα ολόκληρο εξάμηνο, τόσο σε θεωρητικό όσο και πρακτικό υπόβαθρο. Από την άλλη, βαλτους να σου κάνουν μια πιο θεωριτική δουλειά και θα δεις οτι καλύτερος θα βγει ο Ηλεκτρολόγος. Το ΤΕΙ χάνει επειδή δεν υπάρχει συνεργασία με την παραγωγή και την βιομηχανία. Από την άλλη το ΑΕΙ χάνει στην πρακτική. Κανένας δεν πρόκειται να κλέψει την δουλειά του άλλου. Προσοχή όμως, όταν ο μηχανικός απο το ΤΕΙ, έχοντας ήδη τις γνώσεις (τοσο θεωρητικές όσο και πρακτικές) καθώς με την πιθανή ανάβαθμισή του να μπορεί να βάλει μία στοιχειώδη υπογραφή σε καποιου ύψους έργο, παίρνοντας μικρότερο μισθό, τότε ειναι λογικό να προτιμηθεί έναντι σε έναν αντιστοιχο ΑΕΙ, που θα πρεπει να τον παρει, να τον πληρωνει να κανει σεμιναρια και αλλα, ενώ θα είχε το κεφάλι του σίγουρο με έναν ΤΕΙ.

Οταν ο εργοδότης πρεπει να βαλει το χέρι στην τσέπη, τότε αρχίζει και σκέφτεται τι σου συμφέρει. Και μην νομίζεις οτι θα μετρήσει το ΑΕΙ την στιγμή της επιλογής. Ολοι εχουν προσόντα. Κανένας δεν είναι πιο έξυπνος απο τον άλλον ή ο ένας πιο τεμπέλης από τον άλλον. Και οι δύο είχαν δύσκολη σχολή χωρις να ξεχωρίζει ο ΑΕΙ γιατι έχει διαβάσει βιβλίο. Και ο ΤΕΙ έκανε εγκατάσταση και κοντεψε να σκοτωθεί απο ηλεκτροπληξία. Ο ένας πρέπει να είναι κάθε μερα στην σχολη γιατι έχει εργαστήρια και θεωριες, ενω ο άλλος πατάει μια φορα την εβδομάδα στο 1 και μονο εργαστήριο του.

Τι λεμε ομως. . . οι γνωσεις, ο εξοπλισμος και οι καθηγητες και τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ ειναι πολύ low level σε συγκρηση με έξω. Υπαρχουν ατομα στην Ελλάδα που είναι πολύ μεγάλα μυαλά, αντί λοιπόν να τα μαζέψουν, να βαλουν σε ένα πολυτεχνείο και μαθαίνουμε από τους καλύτερους, διδασκόμαστε από εποχιακούς δάσκαλους που πασχίζουν και αυτοι να βγάλουν το ψωμι τους και από καλοθρονιασμένους γέρους που το έχουν ξεχάσει την έννοια "μεταδοτικότητα" στα νιάτα τους.

Αν δε κανω λαθος, ο Νανοπουλος έκανε αίτηση να διδάξει στο Αριστοτελειο. Και η απαντηση ήταν αρνητικη.

Ο ιδιος ο Einstein να ερχόταν, παλι κλειστες πόρτες θα έβλεπε.

Οκ, τελείωσα τον καφέ μου. Τελειώσα και τις μπαρούφες μου. Το ρεζουμέ της υπόθεσης :

Ελλάδα, Γνωση, Εκπαίδευση, Αγορα Εργασίας, Αξιοκρατικό σύστημα = EPIC FAIL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.