Jump to content



Need For Speed: Shift


JaguarOne

Recommended Posts

πολυ καλη φαση migf1 ωραιος θα το κανω και θα σου πω..γτ προσφατα πηρα και γω την g25! ;)

ενα προβλημα που εχω ομως ειναι οτι με του drivers 64 δεν μπορω να ανοιξω το logitech profiler..ανοιγει μεν αλλα δν εμφανιζει τπτ...μονο στο game controller και μετα στο properties μπορω να πειραξω τις ρυθμισεις..

χρειαζεται κ Profiler για τα settings που εχεις δωσει?

Δεν χρειάζεται, όχι! Εγώ για παράδειγμα δεν τον τρέχω καν τον Logitech Profiler.

migf1 μονο για τη g25 ειναι αυτες οι ρυθμισεις?

Εγώ μόνο σε G25 τις έχω δοκιμάσει, λογικά όμως κάνουν και για οποιαδήποτε άλλη τιμονιέρα γυρίζει 900 μοίρες (π.χ. Logitech DFP, Logitech DF GT και Fanatec Porsche).

Μόνο που συγκριτικά με τις DFP και DF GT, η G25 έχει δυο μοτέρ οπότε παράγει πιο ισχυρές δυνάμεις (για τη Fanatec δεν ξέρω). Οπότε ίσως χρειαστεί να ανεβάσετε την ισχύ του FBB σε εκείνες τις τιμονιέρες (είτε μέσα από τους drivers, είτε μέσα στο SHIFT, είτε και στα δύο.

Τώρα για τιμονιέρες που γυρίζουν λιγότερες μοίρες, όπως π.χ. η Momo που γυρίζει 240 (ή 270 δεν το πολυθμάμαι) ή η Wingman που γυρίζει 180 με 200 το πολύ, μπορείτε να δοκιμάσετε να βάλετε αυτές τις μοίρες στους drives, καθώς επίσης και μέσα στο xml αρχείο μου.

Δηλαδή κάτω κάτω στο xml αρχείο αλλάζετε τα WheelLockDegrees="900" ... AlternateWheelLockDegrees="900" από "900" στις μοίρες της τιμονιέρας σας καιεπίσης τα WheelLock="0.300000" ... AlternateWheelLock="0.300000" σε "1.000000".

Δεν θα έχετε την ακρίβεια που έχουν οι 900άρες τιμονιέρες, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα έχετε πολύ καλύτερη αίσθηση από ότι με τις default ρυθμίσεις.

Τέλος να σημειώσω πως στο Advanced Tuning του κάθε αμαξιού υπάρχει μια ρύθμιση Steering Lock (μη τη μπερδεύετε με την Turning Lock που υπάρχει στα μενού). Αυτή τη θέλετε όσο πιο χαμηλή γίνεται (αριστερά), ώστε να σας δίνει ακρίβεια στις κινήσεις... αλλά όσο τη χαμηλώνεται τόσο περισσότερο θα χρειάζεται να γυρίζετε το τιμόνι για να στρίψει το αμάξι (βελτιώνει όμως και την σταθερότητά του στις ευθείες).

Γενικώς υπάρχει πρόβλημα με τον χειρισμό στο SHIFT. Έχουν πει πως ίσως το φτιάξουν με patch επίσημα (αν και προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Τέλος να σημειώσω πως στο Advanced Tuning του κάθε αμαξιού υπάρχει μια ρύθμιση Steering Lock (μη τη μπερδεύετε με την Turning Lock που υπάρχει στα μενού). Αυτή τη θέλετε όσο πιο χαμηλή γίνεται (αριστερά), ώστε να σας δίνει ακρίβεια στις κινήσεις... αλλά όσο τη χαμηλώνεται τόσο περισσότερο θα χρειάζεται να γυρίζετε το τιμόνι για να στρίψει το αμάξι (βελτιώνει όμως και την σταθερότητά του στις ευθείες).

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ..::pleasantry: επιτελους ακολουθω γραμμες...μια ρυθμιση και το παιχνδι ξαφνικα εγινε πολυ πιο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκει οπου το zonda σταματα η vayron αρχιζει, μακραν το καλυτερο αυτοκινητο του παιχνιδιου.

1)στις στροφες με αφημα του γκαζιου υπερστρεφει 100 % ελεγχομενα

2)τρομερη τελικη ταχυτητα

3)πολυ καλη επιταχυνση

4)αριστα φρενα

5)τρομερο κρατημα (με τιμονιερα θελει ελαχιστο στριψιμο, αλλιως γυριζει)

6)στις συγκρουσεις φευγουνε οι αλλοι*επιτελους* και οχι εσυ οπως γινεται με το zonda

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκινησα , γιατι καπου διαβασα - ακουσα πως ξεφευγει απο τα κλασικα δεδομενα Ε.Α nfs , για racing- Pc Θα το ελεγα μετριο - καλο . Η αγορά ομως ps3 για το gt5 ειδικα μετα την δοκιμη του prologue 5 δειχνει μονοδρομος . : D . Kαποια προβληματακια με τα physx τα εχει καθως τα αυτοκινητα ορισμενες φορες αντιδρουν πολυ αποτομα και ''arcade'' .

dsc01613222.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παιχνίδι δεν παλεύεται χωρίς τιμονιέρα, έχει να προτείνει κανείς κάποια που να αξίζει και να μην ξεφεύγει σε φράγκα; Απ' ότι έχω δει σε παλιά θέματα κάποιες logitech dfp έχουν εκλείψει. Η logitech Driving Force GT αξίζει; Sorry για το ot

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παιχνίδι δεν παλεύεται χωρίς τιμονιέρα, έχει να προτείνει κανείς κάποια που να αξίζει και να μην ξεφεύγει σε φράγκα; Απ' ότι έχω δει σε παλιά θέματα κάποιες logitech dfp έχουν εκλείψει. Η logitech Driving Force GT αξίζει; Sorry για το ot

την εχω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα ευρω που ζηταει την θεωρω τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου αγορασε τιμονιερα για Ps2 απο προσφορα στο eshop απο 25 σε 15 ευρω,και με αλλα 10 πηρε εναν ανταπτορα.

τσαμπα πραμα.

αμα θελετε κατι φτηνο ψαχτε το

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου αγορασε τιμονιερα για Ps2 απο προσφορα στο eshop απο 25 σε 15 ευρω,και με αλλα 10 πηρε εναν ανταπτορα.

τσαμπα πραμα.

αμα θελετε κατι φτηνο ψαχτε το

Χίλιες φορές gamepad παρά τότοιες τιμονιέρες..

Χειρότερα κάνουν τα πράγματα παρά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.