Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Να υποθεσω δε πληρωσες τελωνείο;

Αγχωνομαι γιατι ειναι κατι μπλιμπλικια για υον 3d printer μου. ~70 μαζι με τα 22 με 23 ευρω μεταφορικα μου ειχσν βγει...

Ναι δεν πλήρωσα. Απλα επί μία βδομάδα μου έγραψε 4 φορές έλεγχος διανομέα, που δεν το έχω ξαναδεί ..

 

Έκανε συνολικά 2 εβδομάδες να έρθει και ήρθε σε άριστη κατάσταση. Γενικά έρχονται όλα τα δέματα, εκτός από ένα που δεν ήρθε ποτέ πολύ μικρής αξίας, σε διάστημα δύο με τρεις βδομάδες μαξ που παίζει να μην το έχω δει τόσα χρόνια.

 

Έχω παρατηρήσει δύο φορές που μπήκε τελωνείο δέμα μου, στο ένα πλήρωσα τρία ευρώ στο άλλο τίποτα έχει ένα χρόνο, ότι αργούν εκνευριστικά τότε. Εύχομαι να μην είσαι σε αυτήν την περίπτωση.

 

Τέλος ένα πληκτρολόγιο που πήρα μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια πριν κάποιο διάστημα πέρασαν χωρίς να μπουν τελωνείο και χωρίς να πληρώσω κάτι με βαρβατη συσκευασία. Πιστεύω δεν κυνηγάνε τέτοια αλλά κυρίως κινητά και ηλεκτρονικά

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,έχω παραγγείλει απο τις 29 Σεπτεμβρίου κάτι ακουστικά μικρής αξίας ( 5 ευρώ) με NLpost και ακόμα τίποτα. Στο tracking λέει arrived in destination Country.
Τι κάνω? Ζητάω refund ή περιμένω και άλλο?

Link to comment
Share on other sites

ιδια περίπου ημερομηνία με εμένα έχεις παραγγείλει και περιμένω και εγώ ακόμα με ίδιο μήνμυμα στο tracking

Από Gearbest πάντως είχα ενημέρωση και τελικά έχει σταλεί με DPDUK priority οπως το λένε απλά το μήνυμα που έλαβα πριν μέρες στο email είναι αυτοματοποιημένο και πήγε σχεδόν σε όλους από ότι είπαν. ΛΟΓΙΚΑ δεν θα περάσει τελωνείο λοιπόν... Στην αναμονή και ενημερώνω όταν έχω νέα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό σε όλους πλέον , ότι από το καλοκαίρι , υπάρχει εντολή ελέγχου σε ΟΛΑ τα δέματα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Για επιβολή φόρων,δασμών κλπ

 

Η κατάσταση στο αεροδρόμιο Αθηνων (όσον αφορά τα δέματα) είναι τραγική.

 

Υπάρχουν δέματα στιβαγμένα από τα τέλη Αυγούστου !!!

 

Λέω στιβαγμένα , γιατί πρόκειται για πραγματικό γεγονός.

 

Οι ταχυδρομικοί υπάλληλοι επεξεργάζονται ΠΟΛΥ περισσότερα δέματα από τους τελωνειακούς , με αποτέλεσμα αυτά να παραμένουν σε ακατάλληλους χώρους σε ντάνες και εκτεθειμένα σε καιρικές συνθήκες , όπως βροχή κλπ.

 

Ζούμε την απόλυτη εξαθλίωση.

Δέν θα μιλήσω για παραδείγματα Αφρικής , γιατί πλέον είμαστε χειρότερα από αυτούς , αποδεδειγμένα.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα βαρεθηκα. Ας περασει τελωνείο να πληρωσω οσο οσο αρκει να ερθουν. Ελεος με τα ποδια θα το ειχα φερει απο ελ βενιζελος στο σπιτι -_-

 

20171112_184809.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

Ειλικρινα βαρεθηκα. Ας περασει τελωνείο να πληρωσω οσο οσο αρκει να ερθουν. Ελεος με τα ποδια θα το ειχα φερει απο ελ βενιζελος στο σπιτι -_-

 

20171112_184809.jpg

Από εδώ και πέρα μάλλον έτσι θα είναι η κατάσταση και θα πρέπει να υπολογίζουμε 40 - 70 μέρες. Με την ελπίδα να μην χειροτερέψουν τα νούμερα αυτά. Ελλάδα είμαστε, το αυτονόητο γίνεται πάντα τελευταίο.

 

Για τα δύο τελευταία PostNL με tracking (που είχα αναφέρει)

- άφιξη Ελλάδα 27/9 με βάση το PostNL, ενημέρωση ΕΛΤΑ 23/10, παράδοση 25/10, πράσινο αυτοκόλλητο τελωνείου, μηδέν χρέωση (40 μέρες σύνολο)

- άφιξη Ελλάδα 18/9 με βάση το PostNL, ενημέρωση ΕΛΤΑ 28/10(γιούπι! ένας μήνας), παράδοση 1/11, πράσινο αυτοκόλλητο τελωνείου, μηδέν χρέωση (64 μέρες σύνολο)

και ένα με Winnit (Κινέζικη, πρώτη φορά, untracked)

54 μέρες σύνολο, χωρίς χαρτί τελωνείου, οπότε αναρωτιέμαι αν ακόμα και τα untracked καθυστερούν, ασχέτως αν θεωρητικά γλυτώνουν τελωνείο.

 

Είπαμε. Το Ελληνικό κράτος θα κάνει πλούσιους τους Κινέζους με τις τριγωνικές τους και τις direct τους και τις express τους.

Αλλά εντάξει. 200 χιλιάδες πήγαν και σκάσανε τρίευρα στο ΠΑΣΟΚ, Ελιά, Κεντροαριστερά, Whatever... η σωτηρία είναι κοντά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και εμενα 3 διαφορετικα μικρα πακετα αφαντα...:/

 

Ασταδιαλα ...2+ μηνες δε ξερω αν χαθηκε το 1 τα αλλα 2 αν θυμαμαι καλα ηταν στο 1ο σταδιο @elta.gr @ Ελ βενιζελο 1 μηνα τωρα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SirDiman έγραψε:

και εμενα 3 διαφορετικα μικρα πακετα αφαντα...:/

 

Ασταδιαλα ...2+ μηνες δε ξερω αν χαθηκε το 1 τα αλλα 2 αν θυμαμαι καλα ηταν στο 1ο σταδιο @elta.gr @ Ελ βενιζελο 1 μηνα τωρα

 

Το πιθανότερο είναι ότι δέν έχει χαθεί κανένα.

Απλά αργεί η επεξεργασία τους (έλεγχος τελωνείου).

 

Εγώ έχω δέμα το οποίο είναι στο αεροδρόμιο από 12/10 ... και στο tracking των ΕΛΤΑ δέν φαίνεται , κάν !!!

Αλλά επιβεβαιωμένα (από το εσωτερικό τους σύστημα διανομής) είναι εκεί.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, minast said:

Είμαι περίεργος στην ετήσια έκθεσή της τί θα λέει για όλα αυτά η ΕΕΤΤ...

 

"Άλλη μια πετυχημένη χρονιά, αφετηρία για ένα ακόμα καλύτερο μέλλον"

  • Like 1
  • Haha 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, konstantinakis said:

Όλες αυτές οι καθυστερήσεις αφορούν το gearbest? Το ebay βλέπω πως στέλνει γρήγορα..

nope

16 hours ago, yanni said:

και ένα με Winnit (Κινέζικη, πρώτη φορά, untracked)

54 μέρες σύνολο, χωρίς χαρτί τελωνείου, οπότε αναρωτιέμαι αν ακόμα και τα untracked καθυστερούν, ασχέτως αν θεωρητικά γλυτώνουν τελωνείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 16/9 από ebay μεμβράνες για κινητά Xiaomi mi3 και mi4 δεν ήρθαν ποτέ, άνοιξα υπόθεση και πήρα τα χρήματα πίσω. Είχα Trackink number από track17 και δεν μπορούσα να το εντοπίσω στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.