Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Just now, tommybertsen said:

Εγώ να σου πω που δουλεύω, αλλά γνωρίζω για τι ευθύνομαι και για τι όχι.

Εσύ δε καταλαβαίνεις μάλλον τι σου λέω. Ο @kpetros στο Ίλιον , έλαβε το ίδιο ακριβώς πακέτο με εμένα σε 2 μέρες. 

Πάλι ο γενικός διευθυντής ευθύνεται; 

 

ΝΑΙ και Ο Prime Minister.

Όλοι έχουμε δουλέψει και ξέρουμε ότι γίνονται λάθη κάθε μέρα γίνονται εκατομμύρια λάθη και παρατυπίες, ειδικά πλέον που δουλεύεις για ένα κομμάτι ψωμί κάνοντας 100 πράματα αντί για 1-2-3 , +++ τα προβλήματα που κουβαλάνε όλοι πλέον... (Σιγά που θα κάτσω να ασχοληθώ με 300 ευρώ το μήνα ) ,  όλοι το έχουμε πει και σκεφτεί παρόμοια πράμα .....
 

32 minutes ago, panava said:

Απάντηση σήμερα σε email μου στα ελτα, παραγγελίες από Κινα.
Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία εκτελωνισμού του RSXXXXXX670NL αντικειμένου ολοκληρώθηκε στις 14.11.2017 ( έχει έρθει Ελλάδα από 2/10/2017) και το αντικείμενο προωθείται προς επίδοση. 

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαχείριση του ταχυδρομικού αντικειμένου και την προώθησή του στο κατάστημα επίδοσης μέσω της επίσημης ιστοσελίδας των ΕΛΤΑ (www.elta.gr/ εντοπισμός αντικειμένου). 

Επίσης σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι η αποστολή στην οποία περιέχεται το RS9601XXXXXNL ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα στις 06.08.2017 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο. 

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού. 

Σας ενημερώνουμε ότι η χρονική διάρκεια της διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί, λόγω του μεγάλου όγκου των αντικειμένων προς εκτελωνισμό.

Με εκτίμηση,
 

Βλέπω να κόβουν τις αποστολές προς Ελλάδα οι Κινέζοι!:amen:

 

Αριστερό κομμουνιστικό κράτος πονάει χέρι κόψει χέρι . Τσέκαρε εδώ κάτι χειριστήρια xbox pc

 

Quote

Number: 95χχχχχχχχχχχχχ
Package Status: In Transit
Destination Country: Greece
Origin Country: China
2017-11-01 10:33 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.
2017-11-01 08:33 Greece, 【Greece】ITEM UNLOADED
2017-10-20 07:56 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.
2017-10-20 07:56 Greece, 【Europe Distribution Center】 Shipment transiting to destination country
2017-10-19 18:11 Greece, 【Greece】The item is processed at the PostNL sorting center
2017-10-19 18:11 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.
2017-10-19 18:11 Greece, 【Europe Distribution Center】 Arrived at Europe Distribution Center
2017-10-19 07:56 CHANGCHUN CITY, 【CHANGCHUN CITY】 Success in giving to the airline
2017-10-17 04:47 Greece, 【Greece】The item is ready for shipment
2017-10-17 04:47 Greece, 【Greece】 Shipment arrive at Greece distribution center
2017-10-17 04:47 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.
2017-10-13 13:54 HONG KONG, 【HONG KONG】 Shipment transiting to next station
2017-10-13 13:13 HONG KONG, 【HONG KONG】 Shipment arrive at HONG KONG distribution center
2017-10-13 04:24 SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment transiting to next station
2017-10-13 03:48 CHINA, 【CHINA】 Shipment ready for leaving the warehouse.
2017-10-13 02:47 CHINA, 【CHINA】 Shipment arrive at the warehouse.
2017-10-13 01:21 Greece, 【Greece】The Item is at the shippers warehouse
2017-10-13 00:26 SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment arrive at SHENZHEN CITY distribution center
2017-10-12 22:52 SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 Shipment transiting to next station
2017-10-12 20:05 CHINA, 【CHINA】 Shipment arrive at the warehouse.
2017-10-12 19:59 SHENZHEN CITY, 【SHENZHEN CITY】 S.F. Express has picked up the shipment
2017-10-12 01:04 Order information saved.
======================================
Powered by www.17track.net

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγώ να σου πω που δουλεύω, αλλά γνωρίζω για τι ευθύνομαι και για τι όχι.

Εσύ δε καταλαβαίνεις μάλλον τι σου λέω. Ο @kpetros στο Ίλιον , έλαβε το ίδιο ακριβώς πακέτο με εμένα σε 2 μέρες. 

Πάλι ο γενικός διευθυντής ευθύνεται; 

Τι δεν καταλαβαίνεις αφού:p;

Κλείσε ραντεβού (ωραίο δίστιχο, θα είναι το επόμενο καψουροσουξέ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν, κλείνω ραντεβού τώρα , παίρνω τηλ τον πραιμ (Όχι τον οπτιμους). 

Λάθη γίνονται και το γνωριζω, απλά ξεχωρίζω το λάθος από το ανέκδοτο. Ανέκδοτο είναι να μην ντρέπονται καν να μου δώσουν ειδοποιητηριο , (για κάτι που έπρεπε να έρθει Σπίτι) 1.5 μήνα μετά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πας ΕΛΤΑ, παραλαμβάνεις, ζητάς εξήγηση γιατί έγινε έτσι, αποδέχεσαι ό,τι σου πουν και μετά χαρτί και καλαμάρι καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εννοείται ότι συγκρατείς τα νεύρα σου, και εάν το έχεις, τους μιλάς σαν τον κλειδαρά Καλιβάτση.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

Οκ λοιπόν, κλείνω ραντεβού τώρα , παίρνω τηλ τον πραιμ (Όχι τον οπτιμους). 

Λάθη γίνονται και το γνωριζω, απλά ξεχωρίζω το λάθος από το ανέκδοτο. Ανέκδοτο είναι να μην ντρέπονται καν να μου δώσουν ειδοποιητηριο , (για κάτι που έπρεπε να έρθει Σπίτι) 1.5 μήνα μετά. 

 

οχού και εσύ πάρε μια go pro φόρα την στο κεφάλι και πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής σου κράξε όσο θέλεις - παρατηρήσεις και αν βρεις δίκιο έλα να με κάνεις ban :p
 

1 minute ago, GriGaS said:

Πας ΕΛΤΑ, παραλαμβάνεις, ζητάς εξήγηση γιατί έγινε έτσι, αποδέχεσαι ό,τι σου πουν και μετά χαρτί και καλαμάρι καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εννοείται ότι συγκρατείς τα νεύρα σου, και εάν το έχεις, τους μιλάς σαν τον κλειδαρά Καλιβάτση.

και τι θα κάνει το ΕΕΤΤ ?

 

edit

βρε έχετε πάρει χαμπάρι ότι δεν έχουν άτομα πλέον ? πουθενά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Να σας θυμίσω αυτό; :p

 

 

Πολυταξιδεμένο αντικείμενο :hehe: 

 

Παιδιά, όποιος και αν φταίει, σίγουρα δεν έχει καμία απολύτως λογική να λαμβάνω ειδοποιητήριο. Πόσο μάλλον 1.5 μήνα μετά για ένα γράμμα, που ήταν από το εσωτερικό και σε διπλανή περιοχή το ίδιο αντικείμενο ,παραλήφθηκε κανονικά. Για αυτό φταίει ο πραιμ μίνιστερ δηλαδή; 

ΑΝΤΕ να δεχτώ ότι πρέπει να μιλήσω με τον διευθυντή. Η καθυστέρηση είναι χαρακτηριστική. Ακόμη και σε ειδοποιητήρια παλαιότερα, υπήρχε πάντα καθυστέρηση. 

Το αστείο είναι πως πρόκειται για λάθη επί λαθών. 1, 2, 3 , εδώ το παράκαναν...

 

Τέλος πάντων, δε θα πάω πριν τις 4/10 αν είναι :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sotiris said:

Αν και είναι άκυρο, εγώ ακόμα περιμένω την προσωποποιημένη ath.ena card με κατάθεση φακέλου, κατέθεσα φάκελο 2-3 του μήνα και έχει 16.

Θα πρέπει να περάσει από το τελωνείο πρώτα και αν την έχεις φορτώσει με ποσό άνω των 25€ να σου επιβληθούν και οι σχετικές χρεώσεις.

 

:p

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Αν και είναι άκυρο, εγώ ακόμα περιμένω την προσωποποιημένη ath.ena card με κατάθεση φακέλου, κατέθεσα φάκελο 2-3 του μήνα και έχει 16.

Άτομο που έδωσε 30/10, δεν παρέλαβε μέχρι σήμερα. Και άτομο που έδωσε 2/10, παρέλαβε πριν 5 μέρες. 

Περίμενε, έχεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για την παραγγελία που περιμένω τόοοοοσες μέρες  μου έσκασε μνμ στον λογαριασμό μου απο Gearbest

 

Follow up your order
Message: 
 

Dear Agapi,

We are preparing the reshipment of your order.
When we ship it out, you will receive a confirmation email from us. 
Thank you for your patience and understanding.

Best Regards
Hella
Gearbest Customer Service
http://www.gearbest.com/  
 
Ticket Status: 
Waiting for you reply

 

ή τα έχουν χάσει ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά :p

Θα ξαναστείλουν την ήδη σταλμένη αλλά άφαντη παραγγελία. Σωστά; 

  • Agree 1
  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

Eμένα, ο διευθυντής της διαλογής έχει παντρευτεί την αδερφή του κουμπάρου μου και ο ταχυδρόμος έχει παντρευτεί την αδερφή του γαμπρού του μπατζανάκη μου (δεν κάνω πλάκα) και άπαξ και φτάσουν Άργος έρχονται σφεντόνα τα πράγματα.

Δυστυχώς οι προς παντρειά εργαζόμενοι των ΕΛΤΑ θα τελειώσουν πριν από όσους θέλουν να παραλαμβάνουν την αλληλογραφία τους εγκαίρως... Εσύ έχεις καβατζώσει και δύο, πλεονέκτη :).

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tommybertsen said:

το γράμμα έπρεπε να έρθει ως γράμμα. Δηλαδή στην πόρτα μου.


Δεν ισχύει. Εξαρτάται από τις διαστάσεις/βάρος. Η λογική είναι ότι δε μπορεί να παίρνει μαζί του π.χ. 50 αντικείμενα των 2 κιλών και στο συγκεκριμένο έχουν δίκιο.  Μιλώντας περί ανασφάλιστων αντικειμένων κι εσύ ο ίδιος δεν θα έπρεπε να θέλεις να το φέρουν και να το αφήσουν με κίνδυνο να κλαπεί αλλά το επιχείρημά τους δεν είναι η κλοπή αλλά αυτό που σου έγραψα πιο πάνω.


Όμως συχνότατα αυθαιρετούν, πλαστογραφούν ημερομηνίες, δεν χτυπάνε κουδούνια κι αφήνουν σημειώματα σε συστημένα, αφήνουν γράμματα κι ειδοποιητήρια όπου να ΄ναι αδιαφορώντας για το αν χαθούν/καταστραφούν κι άλλα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πριν κάνα 2μηνο ο @BasiliCeLew μου έστειλε ένα tempered glass.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Δεν ισχύει. Εξαρτάται από τις διαστάσεις/βάρος

 

Το έγραψα περί τίνος πρόκειται. Πιο ελαφρύ και από το κανονικό γράμμα είναι και όλοι όσοι παρέλαβαν κάτι αντίστοιχο, έγινε στο σπίτι τους.

Επίσης όταν κάτι αποστέλλεται ως γράμμα, θα πάει ως γράμμα. Καινούρια κόλπα είναι αυτά; Δεν υπάρχει όριο στο τι μπορείς να στείλεις ως γράμμα; Μπορεί ένα "γράμμα" να είναι 5-10-50 κιλά; Δεν το νομίζω.

Επίσης δεν ζήτησα να πάρει 50 2κιλα και να τα φέρει μονομιάς. Δικαιολογία δεν μπορώ να βρω για το σχεδόν δίμηνο καθυστέρησης να έρθει ακόμη και η ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

2,5 κιλά. Ξεχνώ το όριο στις διαστάσεις αλλά υπάρχει και τέτοιο (δεν δέχονται ως γράμμα ένα καλάμι 5 μέτρων και 1 κιλού π.χ.) Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν ως «γράμμα» σχεδόν ό,τιδήποτε είναι εντός αυτών των ορίων. Είναι συμφέρον αυτό για εμάς αλλιώς θα πήγαιναν ως δέματα και θα έβλεπες εκεί τις χρεώσεις. Το τι φαντάζεται ο καθένας ότι είναι γράμμα δεν παίζει ρόλο.

 

Δεν έγραψα πουθενά 5, 10 ή 50. Μπορεί μια χαρά κάτι που χαρακτηρίζεται και χρεώνεται ως γράμμα να είναι βαρύ ή ογκώδες. Ο πεζός ταχυδρόμος με την τσάντα είναι λογικό ότι δεν μπορεί να κουβαλάει μαζί του π.χ. 50 αντικείμενα των 2 κιλών το καθένα, ούτε 30 φουσκωτές μπάλες θάλασσας 200 γραμμαρίων η καθεμιά. Ιδιαιτέρως σε πυκνοκατοικημένες και πολυπληθείς περιοχές όπως η Καλλιθέα. Για αυτόν το λόγο έχουν εσωτερικά όριο στο τι παίρνουν μαζί τους μέσα στην τσάντα. Επίσης μπορεί να έχουν εσωτερικούς κανόνες π.χ. για λόγους ασφάλειας και να μην φέρνουν σπίτι σου κάποια αντικείμενα (δεν το γράφω για το tempered glass.) Δεν γνωρίζω τα εσωτερικά τους όρια. Το σχόλιό μου αφορούσε την λανθασμένη φράση σου που παρέθεσα (γράμμα=στην πόρτα μου) την οποία αν νομίζεις ότι ισχύει νομίζεις λάθος. Σου έγραψα παρακάτω ότι αυθαιρετούν συχνότατα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.