Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Origin Country - Cache Time: 2017-12-05 17:09
2017-10-11 07:50        Arrived at ATHENS airport
2017-10-08 04:27        Transit out from HKG
2017-10-05 11:28        Dispatch to Greece
2017-10-04 15:22        Posting over the counter
2017-10-03 18:28        Pre-Check to Greece
2017-09-28 00:27        Despatched from yanwen sorting center.
2017-09-27 21:52        Process completed in yanwen sorting center.
2017-09-27 16:10       Yanwen Acceptance.
2017-09-27 07:53         The item information was created by the seller.
 
Ένα από τα πολλά καθυστερημένα-χαμένα πακέτα τελευταία. Και δεν είναι αξίας, 0,98€ έχει.
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GriGaS said:

Εμένα ακόμα περιμένει την αποστολή της... έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα...

Πήρες κανένα τηλέφωνο στην DHL να ρωτήσεις αν έχουν τίποτα με το όνομά σου ή την διεύθυνσή σου ή δεν ξέρω τι άλλο στο σύστημά τους; Η τελευταία παραγγελία από Gearbest που έγινε 28 Νοεμβρίου, φαίνεται ακόμα στο στάδιο του processing, ενώ η DHL μου έχει στείλει tracking από εχτές. Μάλιστα με βάση το tracking τον είχαν παραλάβει ήδη από τις 28, αλλά καθυστέρησε το δικό τους processing έως τις 4 Δεκ.

Μου φαίνεται οι Κινέζοι δουλεύουν πιο αποτελεσματικά από τους Ευρωπαίους.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από amazon Αγγλίας και βλέπω αυτό με κόκκινη ένδειξη ON HOLD

 

Thu. 30 Nov 16:32 PM - Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export
Thu. 30 Nov 16:32 PM - Package details received electronically from Seller

 

Εχει κανείς ιδέα τι παίζει; Φορτιστές κινητού είναι.

https://www.i-parcel.com/en/

 

amazon tracking.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Αγόρασα από Ebay ένα καρφωτικό πριν μερικές μέρες από αγγλία και έκατσε στο ίδιο status με το δικό σου 7 μέρες. Μετά ξεκόλλησε και ήρθε κανονικά σε 7-8 μέρες.

 

Ο πωλητής πλέον μου έστειλε μήνυμα ότι σταματάει να στέλνει εκτός Αγγλίας γιατί πλέον τους βάζουν να πληρώνουν export fees και δεν τους συμφέρει.

Από τον συγκεκριμένο πωλητή αγόραζα χρόνια σημειωτέων. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έστειλα email παραπόνων στα elta ( ο θεός να τα κάνει) courier. 1-2-3-10 έχει παραγίνει το κακό. δεν σηκώνουν ΠΟΤΕ τα τηλέφωνα . σου μιλάνε σαν να είσαι γκασμάς και δέχονται "μόνο μετρητά" γιατί τα 4 pos που έχουν εκεί " δεν τα έχουν συνδέσει ακόμα" εδώ και 2 χρόνια .  ψήνομαι και για καταγγελία.   ο χώρος δε εκεί.... πήραν την αποθήκη τψν απλών ταχυδρομείων βάλανε ένα γραφείο. και το ονόμασαν κούριερ. έγινε. σπασμένοι τοίχοι και πλακάκια παντού. γενικά μία κατάντια 

Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο κτήριο στεγάζετε το κέντρο διανομής χανίων  και ελτα  "κουριερ", στο πίσω μέρος του κτηρίου αυτό που παλιότερα ήταν ο χώρος φόρτωσης εκφόρτωσης. τώρα είναι τα γραφέια των "κουριερ". δηλαδή φαντάσου σήμερα που πήγα απο εκεί έξω απο την πόρτα μπαινοβγαίνανε φορτηγά......    το ακόμα ποιο τραγικό"? για να παραλάβεις συστημένο γράμμα απο ελτά, πρέπει να πας απο πίσω, στα "κουριερ" δηλαδή να συνεχίσεις όλο ευθεία και βλέπεις μία σκάλα που τα πάντα είναι αβαφτα εκεί και λες δεν κατοικείτε. παλιά μονάδα θα είναι. αλλά παρατηρείς λίγο καλύτερα γραμμένα με μαρκαδόρο στο τσιμέντο του τοίχου "προς συστημένα" και ένα βελάκι. ανεβαίνεις πάνω και βλέπεις τα γραφεία των ταχυδρόμων που απο εκεί θα τα παραλάβεις. όταν ξαναπάω θα τραβήξω βίντεο.

 

να σκέψου αυτό: αλλά όπου ζαρα να λέει ελτα.


24900093_10214248985446102_1479701203610

Έγινε επεξεργασία από filthy_dwarf
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Είναι Ελτα courier που τα δουλεύουν τα ΕΛΤΑ ή ιδιώτης franchise? Επίσης δοκίμασε να κράξεις στη σελίδα τους στο FB να το δει πολύς κόσμος! https://www.facebook.com/EltaCourier.official/

 

Ιδιώτης πλήρως ( Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ ΑΕ) καμία πραγματική σχέση πλέον με τα ΕΛΤΑ ταχυδρομείο (ήταν θυγατρική πριν πολλά χρόνια). Δημιουργήθηκε για να επεκταθεί η υπηρεσία πόρτα πόρτα που παρείχαν κάποτε τα ΕΛΤΑ. Γενικά κρύβονται χρόνια τώρα κάτω από την ομπρέλα των ΕΛΤΑ.

 

Αν κάποιος διαβάσει την σύμβαση μεταξύ ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ courier θα γελάει. Με την δεύτερη να είναι ένας από τους λόγους για τις τρύπες εκατομμυρίων που έχουν πλέον τα ΕΛΤΑ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι όποιος βαρεθεί να ψάχνει πού πήγε τι, ο Καραγκιόζης γιατρός σε νέες περιπέτειες προσεχώς κοντά σας:

Από sponsored διαφήμιση στο FB και την εκεί σελίδα των ΕΛΤΑ:
«Πόση ενέργεια κρύβει μια καλημέρα; Εμείς ξέρουμε! Γιατί πάνω από 190 χρόνια με κάθε καλημέρα φέρνουμε τα νέα από όλον τον κόσμο. Σήμερα φέρνουμε κάτι νέο, για όλον τον κόσμο. ΕΛΤΑ: Οικονομικό, αξιόπιστο ρεύμα, για όλους. Ελάτε για μια καλημέρα στα 1400 σημεία εξυπηρέτησης ΕΛΤΑ και μάθετε την πραγματική δύναμη της ενέργειας. Μάθε περισσότερα: https://eltaenergeia.gr/»

Αν πάτε για καμιά καλημέρα μην κουβαλάτε τίποτα ρόπαλα μαζί.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος filthy_dwarf έγραψε:

σήμερα έστειλα email παραπόνων στα elta ( ο θεός να τα κάνει) courier. 1-2-3-10 έχει παραγίνει το κακό. δεν σηκώνουν ΠΟΤΕ τα τηλέφωνα . σου μιλάνε σαν να είσαι γκασμάς και δέχονται "μόνο μετρητά" γιατί τα 4 pos που έχουν εκεί " δεν τα έχουν συνδέσει ακόμα" εδώ και 2 χρόνια .  ψήνομαι και για καταγγελία.   ο χώρος δε εκεί.... πήραν την αποθήκη τψν απλών ταχυδρομείων βάλανε ένα γραφείο. και το ονόμασαν κούριερ. έγινε. σπασμένοι τοίχοι και πλακάκια παντού. γενικά μία κατάντια 

 

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ ... όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=E22796C661E044417B9FA23973A495F9

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2017 at 5:08 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εμένα ακόμα περιμένει την αποστολή της... έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα...

Αφού μου άρχισαν τα παλαβά ότι τελικά δεν έχουν το κινητό και να περιμένω εάν έρθει σε 15 εργάσιμες κλπ κλπ, άνοιξα case στο paypal για refund και σε λίγες ώρες είχε έρθει η επιστροφή χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά μου με unrigistered από κίνα είναι από 19 μέρες έως 45, εξαίρεση δυο παραγγελίες, μια που έκανα αρχές Νοεμβρίου και ήρθε μέσα σε 14!!! μέρες και μια άλλη αρχή καλοκαιριού που έκανε 90 κάπου μέρες… τους τελευταίους 2-3 μήνες η πιο συχνά εμφανιζόμενη τιμή είναι 35 μέρες, τώρα περιμένω 3 παραγγελίες με ημερομηνίες αποστολής 19/10, 03/12 και 08/12.

 

Μέρες ανά παραγγελία 14, 19, 20, 23, 25, 35, 35, 35, 38, 39, 45

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, karmen1983 said:

Επιτελους παρελαβα χωρις εξτρα φορους κλπ

 

20171208_140923.jpg

 

 

Άργησε επειδή ήταν Αεράκι. Αν ήταν Αέρας θα είχε έρθει πιο γρήγορα :p


 

5 hours ago, GriGaS said:

Αφού μου άρχισαν τα παλαβά ότι τελικά δεν έχουν το κινητό και να περιμένω εάν έρθει σε 15 εργάσιμες κλπ κλπ, άνοιξα case στο paypal για refund και σε λίγες ώρες είχε έρθει η επιστροφή χρημάτων...

Κρίμα. Εγώ να σου πω θα περίμενα, όχι ότι θα έβγαινε κάτι, αλλά αν δεν είχα άμεση ανάγκη τα χρήματα στο Paypal, θα περίμενα.

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.