Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Το Σάββατο παρέλαβα ένα δέμα από κινεζική αποθήκη Gearbest (untracked) με ημερομηνία αποστολής 3 Οκτωβρίου. Μιλάμε για 2 μήνες και κάτι ψιλά. Και μετά αναρωτιέμαι για το παρακάτω

image.thumb.png.5f560738a606951a206be64afcb616d8.png

Ακόμα ξεφορτώνουν :p 

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 7:41 PM, xkandreas said:

Κάπως έτσι μας τα στέλνουν

 


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν σκεφτείς πόσα πρέπει να στέλνουν καθημερινά σε όλο τον κόσμο, δεν θα μου έκανε εντύπωση στο βίντεο να έβλεπα έναν αγανακτισμένο υπάλληλο να τα περιλούζει με βενζίνη και να τους βάζει φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

αγορα απο gearbest...31/10/17...

μεσω sweden post registered...

Ελλαδα (αεροδρομιο) εφτασε 19/11/17

εφτασε σταΕΛΤΑ Κερατσινιου 24/11/17...

ειδοποιητηριο ηρθε στις 8/12/17...

παλι καλα, τους δικαιολογω λόγω χριστουγενων

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2017 at 10:37 AM, yanni said:

Αν σκεφτείς πόσα πρέπει να στέλνουν καθημερινά σε όλο τον κόσμο, δεν θα μου έκανε εντύπωση στο βίντεο να έβλεπα έναν αγανακτισμένο υπάλληλο να τα περιλούζει με βενζίνη και να τους βάζει φωτιά.

Μου ήρθε πακετάκι από Gearbest(untracked, χωρίς στάμπα τελωνείου, 23 μέρες από την μέρα παραγγελίας) με δύο μικρούς USB φορτιστές για ΑΑ/ΑΑΑ/18650. Ταλαιπωρημένο πολύ το δέμα, ελαφρά σπασμένος/ζουλιγμένος ο ένας φορτιστής στην μία άκρη(φαίνεται να έπεσε βάρος πάνω του, ευτυχώς δεν είναι η πλευρά με την πλακέτα), με την μία από τις 6 υποδοχές για βίδες σπασμένη. Ξεβίδωσα όλες τις βιδούλες, ίσιωσα λίγο το πλαστικό στην γωνία που είχε ζουλιχτεί, βίδωσα τις 5, έβαλα και λίγη μαύρη ταινία στο σημείο που έπιανε η 6η και μια χαρά.

Αν είχα κάνει το post πριν 25 μέρες θα έλεγα ότι το γρουσούζεψα. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω ένα update:

Τα δέματα που πήρα από Ευρώπη από το Gearbest (αγγλία και τσεχία) όλα έφτασαν πλέον. Μιλάμε για δέματα από 0,5kg εώς 30kg (που ζύγιζε τελικά το πιο βαρύ).

Αν εξαιρέσω  την αρκετά μεγάλη καθυστέρηση να τα στείλουν, τα δέματα έρχονται άμεσα σπίτι χωρίς πολλά πολλά οπότε από εδώ κ πέρα μπήκε στο check list μιας και όπως φαίνεται θα παίξουν γερή μπάλα στην Ευρώπη με μεγάλες προσφορές αυτές τις μέρες.

 

Από την άλλη με το Eu Express Direct mail (DPD UK) του Gearbest από κίνα μετράω από τις 12 παραγγελίες (τις έσπασαν σε 20 αποστολές) 3 χαμένα δέματα που λογικά δεν στάλθηκαν ποτέ, 1 κλεμμένο δέμα όπως μου ανάφερε η DPD UK σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε και άλλα 3 που κλείσαμε τις 60 μέρες και ακόμα δεν τα παρέλαβα. 

 

Τελωνείο δεν μπαίνει αλλά ξενέρωσα με τα τόσα προβλήματα.

7 ανοιχτά escalated  case με το paypal δεν είναι λίγα και το gearbest αντί να πάρει μπρος εκμεταλεύεται ακόμα και το τελευταίο λεπτό πριν λήξει για να απαντήσει.

 

Προσωπικά από κίνα μόνο banggood. Δουλεύει σφαίρα ακόμα και τώρα (στις γιορτές) και χωρίς τελωνείο χωρίς πολλά πολλά ξεμπερδεύεις άμεσα.

Στις 15 μέρες παρέλαβα σήμερα ένα tripod selfie stick.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το DPD UK και μαμώ τα tracking. Με ένα "Your parcel is on its way" καθάρισε. Που στο #$$#%#%$# είναι το δέμα, οεο;

Screenshot_from_2017-12-15_08-41-26.png

πριν 7 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Παιδιά να κάνω ένα update:

Τα δέματα που πήρα από Ευρώπη από το Gearbest (αγγλία και τσεχία) όλα έφτασαν πλέον. Μιλάμε για δέματα από 0,5kg εώς 30kg (που ζύγιζε τελικά το πιο βαρύ).

Αν εξαιρέσω  την αρκετά μεγάλη καθυστέρηση να τα στείλουν, τα δέματα έρχονται άμεσα σπίτι χωρίς πολλά πολλά οπότε από εδώ κ πέρα μπήκε στο check list μιας και όπως φαίνεται θα παίξουν γερή μπάλα στην Ευρώπη με μεγάλες προσφορές αυτές τις μέρες.

 

Από την άλλη με το Eu Express Direct mail (DPD UK) του Gearbest από κίνα μετράω από τις 12 παραγγελίες (τις έσπασαν σε 20 αποστολές) 3 χαμένα δέματα που λογικά δεν στάλθηκαν ποτέ, 1 κλεμμένο δέμα όπως μου ανάφερε η DPD UK σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε και άλλα 3 που κλείσαμε τις 60 μέρες και ακόμα δεν τα παρέλαβα. 

 

Τελωνείο δεν μπαίνει αλλά ξενέρωσα με τα τόσα προβλήματα.

7 ανοιχτά escalated  case με το paypal δεν είναι λίγα και το gearbest αντί να πάρει μπρος εκμεταλεύεται ακόμα και το τελευταίο λεπτό πριν λήξει για να απαντήσει.

 

Προσωπικά από κίνα μόνο banggood. Δουλεύει σφαίρα ακόμα και τώρα (στις γιορτές) και χωρίς τελωνείο χωρίς πολλά πολλά ξεμπερδεύεις άμεσα.

Στις 15 μέρες παρέλαβα σήμερα ένα tripod selfie stick.

 

Με το κλεμμένο τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panava said:

Αυτό το DPD UK και μαμώ τα tracking. Με ένα "Your parcel is on its way" καθάρισε. Που στο #$$#%#%$# είναι το δέμα, οεο;

 

Η DPD είναι καλή μεταφορική και γρήγορη.

Τωρα αν η αποστολή δεν είναι tracked και έχει μόνο υπογραφή παράδοσης για ασφάλεια,στο σύστημα θα βλέπεις μόνο ότι είναι “on its way”.

Στο συγκεκριμένο όμως λέει ότι περιμένουν το δέμα σου. Αν το είχαν αυτοί θα έπρεπε να έχει αλλάξει σε ότι το έχουν παραλάβει.

Εισαι σίγουρος ότι ο πωλητής δεν έκλεισε αποστολή και απλά ποτέ δεν πήγε το πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

 

Η DPD είναι καλή μεταφορική και γρήγορη.

Τωρα αν η αποστολή δεν είναι tracked και έχει μόνο υπογραφή παράδοσης για ασφάλεια,στο σύστημα θα βλέπεις μόνο ότι είναι “on its way”.

Στο συγκεκριμένο όμως λέει ότι περιμένουν το δέμα σου. Αν το είχαν αυτοί θα έπρεπε να έχει αλλάξει σε ότι το έχουν παραλάβει.

Εισαι σίγουρος ότι ο πωλητής δεν έκλεισε αποστολή και απλά ποτέ δεν πήγε το πακέτο;

έστειλα email στο Gearbest να πουν τι γίνεται. Θα περιμένω απάντηση.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το παρακάτω δέμα πέρασε τελωνείο; 

Για να γνωρίζω τι περίπου να περιμένω κατά την παραλαβή.

  Reveal hidden contents

uPdzJgD5RGyfY18A7zOMJQ.png

 

Έχω πληρώσει priority mail για να εκτελωνιστεί Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έφτανε η Κίνα και τα τελωνεία τώρα έχουμε καθυστερήσεις και από amazon?

Υποτίθεται έπρεπε να έχω παραλάβει εδώ και μία εβδομάδα και τίποτα... Εχει κανείς εμπειρία ή είμαι γκαντέμο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.