Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

 

Παράθεση

Διανομή

Απλή αλληλογραφία

Τα προς διανομή απλά ταχ. αντικείμενα προσκομίζονται στην αναγραφόμενη διεύθυνση και τοποθετούνται στα γραμματοκιβώτια των πολυκατοικιών (εφόσον υπάρχουν), διαφορετικά τοποθετούνται σε ασφαλές σημείο της εισόδου.

 

Υπάρχει τέτοιο σημείο στην είσοδο και έχουν αφεθεί ουκ ολίγες φορές "γράμματα".

 

Συστημένη αλληλογραφία

Τα προς διανομή συστημένα αντικείμενα προσκομίζονται από το διανομέα στην αναγραφόμενη διεύθυνση και επιδίδονται με υπογραφή. Ειδικά για τις πολυόροφες οικοδομές οι διανομείς υποχρεούνται να επιδώσουν μέχρι τον πρώτο όροφο, αν δεν υπάρχει ανελκυστήρας και σε όλους τους ορόφους αν υπάρχει.

 

Επίσης

Έκδοση ειδοποιητηρίου

Για τα απλά αντικείμενα που έχουν βάρος άνω των 2000 γραμμαρίων εκδίδεται ειδοποιητήριο από τον διανομέα προκειμένου να προσέλθει ο παραλήπτης στο Ταχ. γραφείο για την παραλαβή τους.

Σε όποια περίπτωση και αν ανήκω, το αντικείμενο έπρεπε να είναι αν όχι στην πόρτα μου, έστω στην πολυκατοικία και όχι με ειδοποιητήριο για να το παραλάβω εγώ, 1.5 μήνα μετά μάλιστα. Το να γράφει το χαρτάκι "όχι πριν τις 4/10", σημαίνει ότι το υπήρχε και κάποιος θυμήθηκε να το φέρει εχθές. 

Οπότε εσωτερικά όρια, το τι κρίνουν "δύσκολο" και τι όχι, είναι δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δυστυχώς οι προς παντρειά εργαζόμενοι των ΕΛΤΑ θα τελειώσουν πριν από όσους θέλουν να παραλαμβάνουν την αλληλογραφία τους εγκαίρως... Εσύ έχεις καβατζώσει και δύο, πλεονέκτη :).

Ξέχασα να γράψω πως ο backup ταχυδρόμος της γειτονιάς είναι συμμαθητής της γυναίκας μου.

 

Πέρα από την πλάκα πάντως πιστεύω πως όλα είναι θέμα διευθυντή. Παλιότερα που ο διευθυντής της διανομής ήταν άλλος, η κατάσταση ήταν αρκετά διαφορετική (προς το χειρότερο). Άσε που κατά καιρούς είχαν προσληφθεί και εποχικοί, μερικοί από τους οποίους βαριόταν τη ζωή τους και τους έβρισκες στον πεζόδρομο να πίνουν καφέ με το μηχανάκι δίπλα τίγκα στα γράμματα και αρκετές φορές βρίσκαμε φακέλους σε παραδιπλανές πολυκατοικίες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panava said:

Παραγγελία από Baggood 9/9/17 έφτασε σήμερα 17/11/17 ~ 68 ημέρες.

Όλα τελικά περνάνε από τελωνείο.

Δεν έβαλες priority mail. Κακώς, φαίνεται από το label αυτό.

 

Όλες οι παραγγελίες από banggood Με Priority κάνουν max 10-18 μέρες για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PetranEVO said:

Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω.

Θέλω να παραγγείλω τον ΑΝΕΤΑ8 μέσω gearbest μέσω "Priority Line"όπως γράφει.

 

Θα περάσει τελωνείο ή τις καπουλάρω;

 

Όχι δεν θα περάσει :)

 

Απλά θα αργήσει περίπου 30-50 μέρες για να φτάσει, παλιά ερχόταν πύραυλος με αυτήν την μέθοδο τώρα υπάρχουν καθηστερήσεις.

Αν βάλεις κ άλλα πράγματα στην παραγγελία (προσοχή πάντα να είναι από την ίδια αποθήκη) τα μεταφορικά μπορούν κ μέχρι να μηδενιστουν.

 

PS. Αν βάλεις παραπάνω πράγματα, μετά την παραγγελία μπες στο chat και ρώτα για την διαθεσιμότητα τους συγκεκριμένα, και να αρχίσουν να σου στέλνουν ότι υπάρχει σε στοκ (πάντα με DPD UK θα το διευκρινίζεις αυτό για να παίρνεις επιβεβαίωση). Αυτό στο λέω γιατί σε περίπτωση που ένα αντικείμενο δεν το έχουν άμεσα σε stock θα σου καθηστερήσουν όλη την παραγγελία.

PS2. Priority Line (Eu Express) = DPD UK

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BasiliCeLew said:

 

Όχι δεν θα περάσει :)

 

Απλά θα αργήσει περίπου 30-50 μέρες για να φτάσει, παλιά ερχόταν πύραυλος με αυτήν την μέθοδο τώρα υπάρχουν καθηστερήσεις.

Αν βάλεις κ άλλα πράγματα στην παραγγελία (προσοχή πάντα να είναι από την ίδια αποθήκη) τα μεταφορικά μπορούν κ μέχρι να μηδενιστουν.

 

PS. Αν βάλεις παραπάνω πράγματα, μετά την παραγγελία μπες στο chat και ρώτα για την διαθεσιμότητα τους συγκεκριμένα, και να αρχίσουν να σου στέλνουν ότι υπάρχει σε στοκ (πάντα με DPD UK θα το διευκρινίζεις αυτό για να παίρνεις επιβεβαίωση). Αυτό στο λέω γιατί σε περίπτωση που ένα αντικείμενο δεν το έχουν άμεσα σε stock θα σου καθηστερήσουν όλη την παραγγελία.

PS2. Priority Line (Eu Express) = DPD UK

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλύσεις ,ήσουν κατατοπιστηκότατος.

Έχει από κάτω από το προϊον αν θες να αγοράσεις πακέτο με κάποια άλλα πράγματα όπως 0.3 extruder + fillament + + + + πολλά και έχει ένα Χ ποσό. Εγώ εφόσων έβαλα στο Anet A8 , Priority Line,σημαίνει ότι και τα άλλα θα έρθουν πακέτο μαζί του ; Μέσω priority line ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραγγελίες η μία έμεινε στο τελωνείο (ατμιστικά), η άλλη ένα ρολόι, έφυγαν την ίδια μέρα, αυτή αγνοήτε. Έχουν περάσει τρεις μήνες το τρακινκ δείχνει ότι είναι στο αεροπλάνο και πετάει ακόμα, προσπαθώ να κάνω dispute στο paypal και δεν μπορώ. Κάνω όλα τα βήματα σωστά, επιλέγω την αγορά στην καρτέλα dispute a transaction πατάω συνέχεια και με πάει σε μια καρτέλα που δεν έχει τίποτα για να επιλέξω. Κάποια βοήθεια γιατί το κάνω πρώτη φορά και έχω χάσει τη μπάλα. Αν είμαι σε λάθος τοπικ ζητάω συγνώμη αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2017 at 3:53 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για την παραγγελία που περιμένω τόοοοοσες μέρες  μου έσκασε μνμ στον λογαριασμό μου απο Gearbest

 

Follow up your order
Message: 
 

Dear Agapi,

We are preparing the reshipment of your order.
When we ship it out, you will receive a confirmation email from us. 
Thank you for your patience and understanding.

Best Regards
Hella
Gearbest Customer Service
http://www.gearbest.com/  
 
Ticket Status: 
Waiting for you reply

 

ή τα έχουν χάσει ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά :p

Θα ξαναστείλουν την ήδη σταλμένη αλλά άφαντη παραγγελία. Σωστά; 

Dear Agapi ***,

Thank you for placing your order with gearbest.

We have reshipped your order out and here is the new shipping information
The delivery information
customers: Agapi ****, shipping address: ****************
Tracking number: ***003,shipping method: DPDUK1,

 

We apologize for any inconvenience, thank you for your patience and kind support.

Best Regards,
Support Center
http://www.gearbest.com/

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ εμένα για το VKWorld Z3310, που ακόμα δεν το έχουν στείλει(από 28 Σεπτεμβρίου παρακαλώ) μου απάντησαν σε τελευταίο μήνυμα ότι
 

Quote

 

But in our system,the item is still unavailable

.....

Since the item is always back-ordered in the stock system.


 

οπότε τους ρωτάω, γιατί το βάζουν συνέχεια σε flash sale τους τελευταίους μήνες, αφού έχουν πρόβλημα διαθεσιμότητας.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ παράγγειλα κάτι καπνούς για ναργιλέ ( 3*250γρ)  από αμερική. σε φάκελο εκτός συσκευασίας και να γράφει ότι είναι αρωματικά χώρου.  κατασχέθηκαν .

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.