Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

3 hours ago, denexo said:

Έχω ήδη πάρει partial refund τα μισά χρήματα.

Στο Paypal ή στο GB wallet? Αν είναι στο GB Wallet το refund, το Paypal έχει άγνοια για το refund, οπότε ίσως να μπορεί να επέμβει για full refund?

Δεν ξέρω, απλά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, denexo said:

Έχω πάρει το partial refund στο Paypal account που έκανα την αγορά και τα χρήματα έχουν ήδη πιστωθεί στην κάρτα.

Σου έκανε partial refund μέσα από την παραγγελία ή σου έστειλε απλά το 50% τις αξίας;

 

Δες το λίγο στο paypal. Δες επίσης αν υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις case και για τι ποσό γράφει η paypal ότι γίνεται το dispute.

Υπάρχει περίπτωση λόγο partial refund να μην έχεις πλέον buyer protection.

Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2018 at 2:37 PM, optimogar said:

Με αφορμή τον denexo ας αφήσω και γω το prtsc μου να υπάρχει.....

 

eleos.jpg

 

ΥΓ Υπάρχει περίπτωση τα ελτα να ......... τόσο πολύ?

ΥΓ2 Lightinthebox-NL

 

 

Ήρθε τελικά το Mi note 3. Πέρασε τελωνείο, το πλήρωσα και μετά άνοιξα ticket στο light. Την επόμενη έγινε το refund στο paypal. Ζάχαρη δηλαδή....

tr.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ήμουν πιο τυχερός το τελευταίο διάστημα, τουλάχιστον έως τώρα.

Έτσι μετά τις 58 μέρες με Ηong Kong Post(eBay) που έφτασε στις 5 Ιανουαρίου έχω

10/1 18 μέρες Belgium untracked(Gearbest)

17/1 15 μέρες, δύο δέματα με Belgium untracked(Gearbest)

26/1 30 μέρες Yanwen(eBay)

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία παιδιά αυτή την περίοδο υπομονή. Λόγο της απεργίας της IG Metall έχουν κολλήσει αρκετά οι μεταφορές.

Υπάρχει περίπτωση να καθηστερίσουν μέχρι και 15 μέρες παραπάνω σε σχέση με το Estimated.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τον πόνο μου:

image.thumb.png.ab1565791d0156999bf3d40001231ecb.png

Μίλησα σήμερα εκ νέου με τα ΕΛΤΑ και το καινούριο που έμαθα είναι ότι δεν έχει προχωρήσει όλος ο σάκος και όχι μόνο η δική μου αποστολή. Wtf δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω. Παρήγγειλα από ebay με gsp ήρθε Ελλάδα μέσω dhl όλα είναι προπληρωμενα. Έχει μπει τελωνειο. Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο καιρό περίπου κάνει να εκτελωνιστει απο dhl? Δεν έχω εμπειρία γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Από 17 Νοεμβρίου του 2017 ένα δέμα απο gearbest και καλα από Ευρωπαϊκή αποθήκη. Μπήκε σήμερα Ελλάδα............

Να πιστέψω ότι θα παραλάβω σε καμια δεκαριά μέρες ή κάνω όνειρα? :p 

 

 

Date & Time    Location    Description
07 Feb 2018 15:35    Thessaloniki    The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
05 Feb 2018 10:42    Hub Sofia    The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
02 Feb 2018 10:45    Budapest    The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
01 Feb 2018 00:06    International Gateway    Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
01 Feb 2018 00:05    International Gateway    We have your parcel and it's on its way to our depot
31 Jan 2018 20:29    Hub 4 - Hinckley    Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
31 Jan 2018 20:28    Hub 4 - Hinckley    We have your parcel and it's on its way to our depot

17 Nov 2017 08:30  Southhall   Your parcel is on its way

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 2:51 PM, denexo said:

Επανέρχομαι με τον πόνο μου:

image.thumb.png.ab1565791d0156999bf3d40001231ecb.png

Μίλησα σήμερα εκ νέου με τα ΕΛΤΑ και το καινούριο που έμαθα είναι ότι δεν έχει προχωρήσει όλος ο σάκος και όχι μόνο η δική μου αποστολή. Wtf δηλαδή;

Επανέρχομαι με νεότερα από το μέτωπο: ο υπάλληλος που μίλησα σήμερα στα ΕΛΤΑ μου είπε ο σάκος είχε ανοιχτεί από τις 24/11 και το δέμα μου δεν ήταν μέσα σε αυτό! Προσωπικά έχω πάρει full refund, αλλά με έχει πιάσει το γινάτι μου τώρα με το να μάθω τι έχει γίνει. Ή έχει κάνει την μπινιά το GB και πέφτει μαύρο ή κάποιο τζιμάνι στο Hungary Post ή στα ΕΛΤΑ. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, denexo said:

Επανέρχομαι με νεότερα από το μέτωπο: ο υπάλληλος που μίλησα σήμερα στα ΕΛΤΑ μου είπε ο σάκος είχε ανοιχτεί από τις 24/11 και το δέμα μου δεν ήταν μέσα σε αυτό! Προσωπικά έχω πάρει full refund, αλλά με έχει πιάσει το γινάτι μου τώρα με το να μάθω τι έχει γίνει. Ή έχει κάνει την μπινιά το GB και πέφτει μαύρο ή κάποιο τζιμάνι στο Hungary Post ή στα ΕΛΤΑ. Γνώμες;

Από την στιγμή που υπάρχει άφιξη στην Ελλάδα, δεν είναι θέμα Gearbest. Για να εμφανίζεται ο σάκος σε αυτό το tracking number, σημαίνει ότι το κουτάκι με αυτό το tracking number μπήκε στον σάκο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν δεν μπήκε, τότε το βούτηξαν/έχασαν στην Ουγγαρία αφού είχαν ενημερώσει το σύστημα για την εισαγωγή του κουτιού στο σάκο, αν μπήκε και ήρθε Ελλάδα, τότε το βούτηξαν/έχασαν στην Ελλάδα.

Τώρα, το "δεν έχει προχωρήσει όλος ο σάκος στις 5/2" με το "έχει ανοιχθεί στις 24/11", εμένα μου λέει να ποντάρω τα λεφτά μου στην Ελλάδα και όχι στην Ουγγαρία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να αναφέρω ότι ξανά είχα πρόβλημα με χαμένη αποστολή από Gearbest + DPD UK (τρίτη ή τετάρτη φορά είναι αυτή).

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το ποσό ήταν μεγάλο (1100$) γιατί αγόρασα laptop για φίλο.

Η DPD κλασικά ρίχνει το μπαλάκι στο Gearbest ότι πρέπει να ανοίξει search request για το αντικείμενο ώστε να γίνει αναζήτηση του από την ίδιας.

 

Το Gearbest αν δεν κλείσουν 60 μέρες από την μέρα αποστολής δεν κάνει τίποτα.

Οπότε τώρα  πρέπει να αντέξω  15-20 μέρες περιόδου-γκρίνιας  μέχρι να πάρουμε τα λεφτά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.