Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Παααλι τα ιδια.

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/12/2021, 06:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

( κουτσουλακι rgb λεντοταινια για να κάνει λίγο ambient light το βράδυ όταν βλέπω ταινία ) 

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιοι μας έλεγαν ότι τώρα που μπήκε ο ΦΠΑ, οι παραγγελίες δεν θα καθυστερούν. 😃

 

Έχω παραγγελίες από aliexpress που τις έκανα πριν 2 μήνες, σε λιγότερο από μήνα ήρθαν στην Ελλάδα και ακόμη δεν τις έχω πάρει.

 

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Παααλι τα ιδια.

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/12/2021, 06:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

( κουτσουλακι rgb λεντοταινια για να κάνει λίγο ambient light το βράδυ όταν βλέπω ταινία ) 

 

image.png

image.png

Και εγώ λεντοταινίες. Αυτό λέει ότι έφτασε, εγώ το πότε θα παραλάβω, προφανώς, άγνωστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος edward έγραψε:

Guys μου ηρθε ενα δεμα από Μάντσεστερ. Η φιλη μου πληρωσε 5 λίρες. Γιατι χρεωνομαι και εγω? 

IMG_20220111_154537.jpg

 

Γιατί:

Η Βρετανία δεν είναι ΕΕ και δεν έχεις πληρώσει το ΦΠΑ για την εισαγωγή σε ΕΕ. Τα 2.5€ είναι τα τέλη των ΕΛΤΑ.

Από τα ποσά, υπολόγισαν αξία δέματος 11€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

Ευχαριστώ,κατάλαβα τώρα.Αν θέλω να τις στείλω εγώ κάτι και να μη χρεωθεί πρέπει να δηλώσω απο εδώ οτι θέλω να πληρώσω εγώ όλο το ποσό προφανώς ε?

 

Σε ιδιωτική επιστολική αλληλογραφία (χωρίς εμπορική αξία) δεν πρέπει να υπάρχει χρέωση. Εάν είναι εμπορικό δέμα:

Είτε δηλώνεται στην κατάλληλη βάση δεδομένων με αριθμό IOSS και προπληρώνεται ο ΦΠΑ, οπότε εκτελωνίζεται αυτόματα

Είτε πληρώνει ο παραλήπτης ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν η amazon.com  έχει εναρμονιστεί με το νέο Ελληνικό-Ευρωπαϊκό καθεστώς δασμών;

Δηλαδή αν βάζει αυτόματα τον Ελληνικό ΦΠΑ 24% και αν έρχονται οι παραγγελίες κάτω των 150 ευρώ χωρίς κανένα άλλο δασμό; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Μήπως ξέρετε αν η amazon.com  έχει εναρμονιστεί με το νέο Ελληνικό-Ευρωπαϊκό καθεστώς δασμών;

Δηλαδή αν βάζει αυτόματα τον Ελληνικό ΦΠΑ 24% και αν έρχονται οι παραγγελίες κάτω των 150 ευρώ χωρίς κανένα άλλο δασμό; 

 

 

Έχει. Είναι από τους πρώτους που το έκαναν. Στην παραγγελία θα δεις χωριστά τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο με νευριάζει όταν βάζουν μια μικρή τιμή στα μεταφορικά που φαίνονται στο skroutz ή στο bestprice, και όταν πας να κάνεις την παραγγελία  τα μεταφορικά είναι πολλαπλάσια.

Και ακόμη χειρότερα, να πρέπει να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία της παραγγελίας για να δεις τα μεταφορικά.

 

Ήθελα να πάρω μια αλουμινένια πτυσσόμενη σκάλα. Την βλέπω στο bestprice να την έχει το CLIMABOX σε πολύ καλή τιμή με μεταφορικά 3 ευρώ.

Μπαίνω στο κατάστημα και έπρεπε να φτάσω στο τελευταίο βήμα της παραγγελίας για να δω ότι τα μεταφορικά ήταν 28 ευρώ.

Το βάζω στην μαύρη λίστα αυτό το κατάστημα.

 

Τελικά την παράγκειλα από το aliexpress, από Πολωνία, με 10 ευρώ μεταφορικά. 😃

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Μ.Δ.-Δ.Σ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ - Προς Παράδοση

 

Ρε παιδιά θυμηστε μου λίγο τι σημαίνει αυτό, μου το είχαν εξηγήσει παλιά στα ελτα τι σημαίνει αλλά δε το θυμάμαι. Βρίσκεται στις διανομές και θα το αφήσει ο ταχυδρόμος σπίτι ή βρίσκεται Ελτα Κούριερ;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.