Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Όσοι παραπονούνται ότι αργούν να έλθουν αυτά που παράγγειλαν ας δουν το παρακάτω...

 

  Hide contents

Παραγγελία 7 Δεκ 2020

576858770_1.png.03da09c46cf89b599df8e03052bd92c8.png

 

1386073158_.thumb.png.4414bf4dc5d9d8681ef195912ff0a0e0.png

 

1332233010_3.png.f589cfe7353bf9af00a127722bdaacff.png

 

 

 

Αύριο παραλαμβάνω, 209 μέρες μετά.

Με μουλάρι θα ερχόταν πιο γρήγορα.

 

 

Απλά απαράδεκτο... Ανεκδιήγητο και όλα τα Α τα στερητικά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Όσοι παραπονούνται ότι αργούν να έλθουν αυτά που παράγγειλαν ας δουν το παρακάτω...

 

  Reveal hidden contents

Παραγγελία 7 Δεκ 2020

576858770_1.png.03da09c46cf89b599df8e03052bd92c8.png

 

1386073158_.thumb.png.4414bf4dc5d9d8681ef195912ff0a0e0.png

 

1332233010_3.png.f589cfe7353bf9af00a127722bdaacff.png

 

 

 

Αύριο παραλαμβάνω, 209 μέρες μετά.

Με μουλάρι θα ερχόταν πιο γρήγορα.

 

 

Απορώ γιατί η διαμαρτυρία! Είσαι τυχερός που έκανε τρεις μήνες και δέκα μέρες μόνο Ολλανδία-Ελλάδα, γιατί απλά το φόρτωσαν σε χελώνα! Για φαντάσου να το στέλνανε με σαλιγκάρι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρες
αγορά από banggood ως τρόπο αποστολής εκτός του PDM (priority direct mail)
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και EU priority line/mail για αποφυγή τελωνείου
και η αποστολή γίνεται  μέσω Ολλανδίας όπως με το PDM ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από 10 μέρες που δεν είχε περάσει ο ταχυδρόμος, περνάει σήμερα και μου αφήνει το μάτσο της φωτογραφίας που ήταν 18 μικροδέματα από Κίνα., απλής αποστολής, όχι συστημένα.

Έκαναν από 2 μέχρι 3.5 μήνες να έρθουν.

Παίρνω το ψαλίδι και αρχίζω να τα ανοίγω, τα 2 περιείχαν φο μπιζού που προορίζονταν για κάποιες κυρίες σε άσχετες διευθύνσεις. Είχε κάνει λάθος ο ταχυδρόμος και τα είχε βάλει με τα δικά μου. Έτσι χάνονται κάποια μικροδέματα.

Τα 15 ήταν εντάξει, αλλά το 16ο ήταν από απατεώνα πωλητή.

Παράγγειλα τρία ζευγάρια από κάτι μαγνήτες συγκράτησης για ηλεκτοκόλληση, και ενώ υπήρχαν στο δέμα τρία κουτάκια για τα τρία  ζευγάρια, από το κάθε κουτάκι έλειπε ο ένας μαγνήτης.

Βέβαια μου έχουν συμβεί και χειρότερα, να στέλνουν τα κουτιά και να είναι τελείως άδεια. :lol:

Μέχρι τώρα πάντα έχω πάρει πίσω τα λεφτά μου.

 

παραλαβή.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 13 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Ένα μου το είχαν στείλει πριν 5,5 μήνες, ένα άλλο πριν 4 μήνες. Μου έχουν επιστραφεί τα χρήματα.

 

Σε μία τέτοια περίπτωση, είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και του έβαλα ξανά τα χρήματα. 13€ πρέπει να ήταν.

Ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, μου έδωσε κάποιο κουπόνι 3€ για επόμενή μου αγορά. Σπάνια πράγματα :p Πάει κάνας χρόνος περίπου αυτό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε μία τέτοια περίπτωση, είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και του έβαλα ξανά τα χρήματα. 13€ πρέπει να ήταν.

Ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, μου έδωσε κάποιο κουπόνι 3€ για επόμενή μου αγορά. Σπάνια πράγματα :p Πάει κάνας χρόνος περίπου αυτό.

 

Και εγώ αυτό κάνω, τους επιστρέφω τα χρήματα.

Για να μην  μπαίνω στη διαδικασία, εξαντλώ κάθε περιθώριο στο χρόνο παράδοσης.  Ζητάω πάντα επέκταση του χρόνου παράδοσης, και αφού λήξει περιμένω τουλάχιστον 10 μέρες για να ζητήσω πίσω τα λεφτά. Έχουμε 15 μέρες προθεσμία από την ώρα που λήξει.

Βέβαια από την ώρα που λήξει ο κανονικός χρόνος, μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά σου και ας λάβεις αργότερα την παραγγελία.

Μέχρι τώρα μου έχουν τύχει τρεις προμηθευτές, που όταν τους έγραψα ότι έλαβα καθυστερημένα την παραγγελία, δεν μου ζήτησαν πίσω τα λεφτά, στέλνοντας απλά ευχαριστίες που τους ενημέρωσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ΕΛΤΑ ενημερώνουν τους πελάτες τους ότι, λόγω της έναρξης ισχύος νέων μέτρων ΦΠΑ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για το ηλεκτρονικό εμπόριο (e-commerce), από την 1η Ιουλίου, θα καλούνται να καταβάλουν ΦΠΑ ακόμα και για διαδικτυακές αγορές μικρότερες των 22€ που θα εισαχθούν στην Ελλάδα από τρίτες χώρες, από την ημερομηνία αυτή, ανεξαρτήτως της ημέρας αγοράς, οι οποίες μέχρι τώρα απαλλάσσονταν από σχετικές χρεώσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 1 Ιουλίου αν κάνετε αγορές από aliexpress στην συνολική τιμή, δηλαδή μαζί με τα μεταφορικά όταν υπάρχουν, μπαίνει και 24% φόρος, που είναι ο ΦΠΑ Ελλάδας, όταν η διεύθυνση παράδοσης είναι στην Ελλάδα.

Δηλαδή όλα τα πράγματα από Κίνα, από χθες ακρίβυναν 24%. 

 

Ευτυχώς που έχω προλάβει και έχω αγοράσει τα περισσότερα από ότι χρειαζόμουν. :D

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Από 1 Ιουλίου αν κάνετε αγορές από aliexpress στην συνολική τιμή, δηλαδή μαζί με τα μεταφορικά όταν υπάρχουν, μπαίνει και 24% φόρος, που είναι ο ΦΠΑ Ελλάδας, όταν η διεύθυνση παράδοσης είναι στην Ελλάδα.

Δηλαδή όλα τα πράγματα από Κίνα, από χθες ακρίβυναν 24%. 

 

Ευτυχώς που έχω προλάβει και έχω αγοράσει τα περισσότερα από ότι χρειαζόμουν. :D

Για να είμαι ειλικρινής δεν μας επηρεάζει ιδιαίτερα αρνητικά, το αντίθετο μάλιστα, μιας και σε φθηνά αντικείμενα που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι πάλι θα είναι αρκετά πιο φθηνά σε σχέση με εδώ. Από την άλλη "ξεκλειδώνουν" οι αγορές πλέον από ebay και aliexpress για αντικείμενα έως 150 ευρώ, όπου ναι θα πληρώσουμε το ΦΠΑ, αλλά τουλάχιστον δεν θα επιβαρύνεται με τέλη το αντικείμενο.

Αν το IOSS δουλέψει σωστά και χωρίς προβλήματα στην Ελλάδα για εμένα είναι πολύ θετική εξέλιξη σε σχέση με αυτό το μπάχαλο που υπάρχει στα ΕΛΤΑ αυτή την στιγμή. Από την άλλη όποιος θέλει να γλιτώσει το ΦΠΑ, συνεχίζουν να ισχύουν/υπάρχουν DDP τρόποι αποστολής όπως και πριν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παει το 15αρι απο εδω και οσο και να κανει το δεμα απο 1-150€ εμεις πληρωνουμε: (Τιμη+ Μεταφορικα) χ 24% και τελος. Σωστα;

Επισης το 24% Θα προπληρωνεται ή στον ταχυδρομο;

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Για να είμαι ειλικρινής δεν μας επηρεάζει ιδιαίτερα αρνητικά, το αντίθετο μάλιστα, μιας και σε φθηνά αντικείμενα που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι πάλι θα είναι αρκετά πιο φθηνά σε σχέση με εδώ. Από την άλλη "ξεκλειδώνουν" οι αγορές πλέον από ebay και aliexpress για αντικείμενα έως 150 ευρώ, όπου ναι θα πληρώσουμε το ΦΠΑ, αλλά τουλάχιστον δεν θα επιβαρύνεται με τέλη το αντικείμενο.

Αν το IOSS δουλέψει σωστά και χωρίς προβλήματα στην Ελλάδα για εμένα είναι πολύ θετική εξέλιξη σε σχέση με αυτό το μπάχαλο που υπάρχει στα ΕΛΤΑ αυτή την στιγμή. Από την άλλη όποιος θέλει να γλιτώσει το ΦΠΑ, συνεχίζουν να ισχύουν/υπάρχουν DDP τρόποι αποστολής όπως και πριν.

 

Για μένα είναι σοβαρή πρόβλημα, έχω κάνει από aliexpress εκατοντάδες αγορές κάτω από 22 ευρώ, τώρα θα πληρώνω 24% επιπλέον. 

 

Τι είναι οι DDP τρόποι αποστολής;

 

Και μια άσχετη ακόμη ανατίμηση, στα καρτοκινητά της WIN (πιστεύω και των υπολοίπων) η ελάχιστη πληρωμή από 10 πήγε 15 Ευρώ. :)

 

Επίσης όταν θα σου επιστρέφουν χρήματα, γιατί χάθηκε ένα δέμα, ή είναι κατεστραμμένα ή είναι ελλιπή τα προϊόντα, μάλλον θα χάνεις το 24% του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δηλαδη παει το 15αρι απο εδω και οσο και να κανει το δεμα απο 1-150€ εμεις πληρωνουμε: (Τιμη+ Μεταφορικα) χ 24% και τελος. Σωστα;

Επισης το 24% Θα προπληρωνεται ή στον ταχυδρομο;

Μπαινει κατευθειαν στην τιμη του προιοντος με το που επιλεξεις Greece.

Αυτο ισχυει εντος Ε.Ε, για κινα εχεις και τελωνειο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Seek & Find said:

Δηλαδη παει το 15αρι απο εδω και οσο και να κανει το δεμα απο 1-150€ εμεις πληρωνουμε: (Τιμη+ Μεταφορικα) χ 24% και τελος. Σωστα;

Επισης το 24% Θα προπληρωνεται ή στον ταχυδρομο;

Το 15αρι δεν θα υπάρχει σίγουρα εφόσον το μαγαζί που επιλέγουμε να αγοράσουμε είναι εγγεγραμμένο στο σύστημα IOSS ώστε να μας χρεώνει ο Κινέζος το ΦΠΑ κατά την αγορά και με την είσοδο του στην χώρα, η Ελλάδα να το "ζητά" από αυτόν.

 

Διαφορετικά ισχύει ότι και πριν, αλλά πρέπει να βγει διευκρίνιση από τα ΕΛΤΑ γιατί απλά αναφέρει ότι πληρώνει ο πελάτης κατά την παραλαβή το ΦΠΑ όμως δεν ξεκαθαρίζει αν υπάρχει εκτελωνιστικο κόστος μιας και θα γίνεται η διαδικασία που ισχύει μέχρι τώρα. (Στέλνουμε απόδειξη αγορά κλπ κλπ).

 

Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι ότι πλέον τα ΕΛΤΑ ίσως χρεώνουν το 3ευρω που ισχύει για τα δέματα, το οποίο άτυπα δεν ίσχυε μέχρι τώρα μιας και σταμάτησαν να το ζητάνε. Βέβαια τα περισσότερα δέματα είναι δηλωμένα ως επιστολική αλληλογραφία και όχι ως δέματα, οπότε θα επηρεάσει πολύ μικρό ποσοστό δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Για μένα είναι σοβαρή πρόβλημα, έχω κάνει από aliexpress εκατοντάδες αγορές κάτω από 22 ευρώ, τώρα θα πληρώνω 24% επιπλέον. 

 

Τι είναι οι DDP τρόποι αποστολής;

 

Και μια άσχετη ακόμη ανατίμηση, στα καρτοκινητά της WIN (πιστεύω και των υπολοίπων) η ελάχιστη πληρωμή από 10 πήγε 15 Ευρώ. :)

 

Επίσης όταν θα σου επιστρέφουν χρήματα, γιατί χάθηκε ένα δέμα, ή είναι κατεστραμμένα ή είναι ελλιπή τα προϊόντα, μάλλον θα χάνεις το 24% του ΦΠΑ.

Μιλάς σε κάποιον που έχει πάνω από 10-15.000 αγορές από Κίνα στο βιογραφικό του τα τελευταία 15 χρόνια ? Πίστεψε με δεν θα μας επηρεάσει τόσο. 

 

DDP=Delivered Duty Paid ,είναι αποστολές με προπληρωμενο τελωνείο. Τέτοιες αποστολές έχουν αρκετά κινέζικα site (πχ Banggood) αλλά και πολλές εταιρείες αποστολών. Είναι αρκετά χαμηλό γιατί εκτελωνιζονται σε ευρωπαϊκές χώρες με προνομιακό τιμολόγιο και απλά διαμοιράζονται στην υπόλοιπη Ευρώπη έπειτα.

 

Φυσικά και δεν θα χάνεις κανένα ΦΠΑ. :) Θα το παίρνεις πίσω στο refund. Μην ξεχνάμε ότι αυτό το σύστημα δουλεύει και υπάρχει ήδη πολλά χρόνια σε Αυστραλία, μερικές πολιτείες της Αμερικής, και νωρίτερα φέτος στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

PS bonus. Με ΑΦΜ ενδοκοινοτικών συναλλαγών (επειδή το κάνω ήδη για Αμερική/Αυστραλία αυτό) θα τα αγοράζετε όλα χωρίς ΦΠΑ και θα μπαίνουν Ελλάδα χωρίς τελωνείο αναγράφοντας πάνω το ΑΦΜ και τον αριθμό τιμολογίου στο δέμα. Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να προσαρμοστούν τα ΕΛΤΑ πρώτα στις νέες αλλαγές και μετά εμείς.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου στέλνουν δωρεάν σκελετό γυαλιών από Αγγλία (εγγύηση),
8/10/2021,   05:48   ATHENS AIRMAIL CENTER     DISPATCH UNLOADED
23/10/2021, 12:25   CUSTOMS CLEARANCE

Σήμερα φτάνει στο τοπικό κατάστημα και ζητάνε 5.84 έουρος ? , αλλιώς σε 20 μέρες ciaooooo...

 

Μου είπανε από την Αγγλική εταιρεία ότι αν εχω θέμα να τους το πω και θα αναλάβουν αυτοί.

Βλέπω αν δεν γίνεται τίποτα σε 20 μέρες να πάω να πληρώνω, αλλά είναι το γαμώτο.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.