Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Άντε γεια. Αιώνιος πελάτης

 

Quote
Hi Alexandros,
 
Thanks for your email.
 
I am sorry to hear that you were hit with import duties, this shouldn't have been the case! We recently updated our shipping methods to combat this issue to ensure that all EU orders are shipped with duties prepaid by SunGod, so we’re sorry for the mistake here!
 
We’ll be happy to pay these for you. The quickest way to resolve this is if you pay the charges and send us the proof of payment and we’ll refund that amount from your original order right away.
 
I’m really sorry for this disappointing experience and I am looking forward to resolving this with you!
 
Many thanks,
Keana

(εγώ τα έκανα bold)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος πώς υπολόγισαν τα 5.84€. Αφού φαίνεται ότι θα τα πληρώσεις τελικά, αν δε βαρεθείς, δες τι έχουν τιμολογήσει και πες μας.

 

Λίγο περίεργο να είναι μόνο ο ΦΠΑ για το κόστος αποστολής, που θα έπρεπε να είναι τιμολογημένο στα 24.33€ (ίσως είναι πιο "στρογγυλό" σε λίρες, αν και μοιάζει λίγο τσιμπημένο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα από ebay Αγγλία δεματάκι πληρωμένο περίπου 15 ευρώ και περίπου άλλα τόσα μεταφορικά και στο τελωνείο το βαφτίσανε 60 ευρώ, προσθέσανε σε αυτό και τα μεταφορικά τα οποία φαίνονταν στην ετικέτα του RoyalMail και μου χρεώσανε 24% ΦΠΑ επί όλου αυτού του ποσού! Οτιδήποτε αποδεικτικά κι αν είχα είχα δεν μετράγανε στα ΕΛΤΑ και μου είπανε ότι αν ήθελα οτιδήποτε περαιτέρω, θα έπρεπε να επιστρέψει με δικά μου έξοδα στο τελωνείο, με το αρμόδιο τμήμα του οποίου μπορούσα να επικοινωνήσω μόνο με ΦΑΞ (ούτε mail, ούτε τηλέφωνο)! Άλλη εναλλακτική θα ήταν να μην παραλάβω και μετά ο Θεός βοηθός ανάμεσα σε εμένα, τον ebayer και το paypal για το ποιος θα έχανε τα λεφτά του.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 3
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Εγώ παρήγγειλα από ebay Αγγλία δεματάκι πληρωμένο περίπου 15 ευρώ και περίπου άλλα τόσα μεταφορικά και στο τελωνείο το βαφτίσανε 60 ευρώ, προσθέσανε σε αυτό και τα μεταφορικά τα οποία φαίνονταν στην ετικέτα του RoyalMail και μου χρεώσανε 24% ΦΠΑ επί όλου αυτού του ποσού! Οτιδήποτε αποδεικτικά κι αν είχα είχα δεν μετράγανε στα ΕΛΤΑ και μου είπανε ότι αν ήθελα οτιδήποτε περαιτέρω, θα έπρεπε να επιστρέψει με δικά μου έξοδα στο τελωνείο, με το αρμόδιο τμήμα του οποίου μπορούσα να επικοινωνήσω μόνο με ΦΑΞ (ούτε mail, ούτε τηλέφωνο)! Άλλη εναλλακτική θα ήταν να μην παραλάβω και μετά ο Θεός βοηθός ανάμεσα σε εμένα, τον ebayer και το paypal για το ποιος θα έχανε τα λεφτά του.

Απλά για να γνωρίζεις δεν υπάρχει αξία προϊόντος στον εκτελωνισμό (για την περίπτωση σου) αλλά αξία CIF*

Spoiler

*CIF: Είναι η στατιστική αξία του αντικειµένου δηλαδή: Αξία αντικειµένου + Έξοδα µεταφοράς + Ασφάλιστρα κλπ έτσι όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισµένα ταχυδροµικά αντικείµενα.


Τώρα το λάθος πιστεύω έγινε γιατί η αποστολή δεν ακολουθούσε τους κανονισμούς IOSS, ο πωλητής έβαλε HS Code ακριβότερης κατηγορίας, οπότε τα ΕΛΤΑ έβγαλαν τιμή με βάση εκείνο + τα μεταφορικά. Ο μόνος τρόπος για να βγάλεις άκρη είναι να κάνεις αίτηση επανεξέτασης δασμών (12ευρώ κόστος) οπότε θα εκτελωνιστεί μετά με βάση την πραγματική τιμή (αν είναι 29,99ευρώ θα πληρώσεις 5+7,2ευρώ αν είναι 30,01 θα πληρώσεις 7,5+7,2ευρώ) και θα σου επιστραφεί το ποσό των 12 ευρώ, εφόσον µειώσει ή  ακυρώσει το ποσό των δασµών που αρχικά είχε υπολογιστεί στο τελωνείο, κατά την παραλαβή του προϊόντος.

Διαφορετικά πηγαίνεις ΕΛΤΑ, δηλώνεις άρνηση παραλαβής και επιστροφή στον αποστολέα. Σε περίπτωση που ο πωλητής αρνηθει την παραλαβή δεν σου δίνει refund, αλλά αν το τρέξεις μέσω ebay, το ebay "αναγκάζει" την παραλαβεί του αντικειμένου εφόσον βλέπει ότι επέστρεψε στον πωλητή και σου επιστρέφει το ίδιο τα λεφτά (πρέπει να αναφέρεις ότι δεν ενημερώθηκες για την παραλαβή όμως και αυτός είναι ο λόγος επιστροφής). Από την paypal πολύ πιθανό να μην πάρεις ποτέ τα λεφτά σου πίσω, σε ποσοστό 30-35%.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :) 

4 hours ago, acct said:

Είμαι περίεργος πώς υπολόγισαν τα 5.84€. Αφού φαίνεται ότι θα τα πληρώσεις τελικά, αν δε βαρεθείς, δες τι έχουν τιμολογήσει και πες μας.

 

Λίγο περίεργο να είναι μόνο ο ΦΠΑ για το κόστος αποστολής, που θα έπρεπε να είναι τιμολογημένο στα 24.33€ (ίσως είναι πιο "στρογγυλό" σε λίρες, αν και μοιάζει λίγο τσιμπημένο).

Πολύ πιθανό να αναγραφόταν (ή να έλεγξε από τους τιμοκαταλόγους της) το κόστος αποστολής προς Ελλάδας και εκτελωνίστηκε στην CIF τιμή (αξία προϊόντος 0ευρώ + 13,92 ευρώ αξία μεταφορικών) οπότε 3,34ευρώ ΦΠΑ +2,5ευρώ τέλος εκτελωνισμού :) 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία πάντως ήταν 4 used wii games αγορασμένα προς 3 λίρες το καθένα και τα μεταφορικά ήταν royal mail registered. Η ετικέτα έγραφε gift video games.

 

Πλήρωσα κανονικά και μετά έψαχνα να δω πως γίνεται soft mod το ρημάδι να τελειώνουμε :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Τα μικροπακέτα από άλι έχουν σαφώς αυξημένο κόστος πλέον, μιλάω για αντικείμενα που είχα αγοράσει πριν 6 μήνες κι ένα χρόνο. Προφανώς για να καλύψουν το ΦΠΑ. Αλλά διαπιστώνω σημαντική βελτίωση στο χρόνο παραλαβής, κάποια πακέτα και ειδικά εκείνα που γίνονται combined delivery έρχονται πιο γρήγορα από ποτέ! Και μία φορά που με χρεώσαν από το ταχυδρομείο μου είπε το άλι να τους στείλω αποδεικτικά και θα μου βάλουν τα χρήματα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Απλά για να γνωρίζεις δεν υπάρχει αξία προϊόντος στον εκτελωνισμό (για την περίπτωση σου) αλλά αξία CIF*

Υπαρχει και η αποδειξη που πληρωσε, ειναι υποχρεωμενοι να τη δεχτουν

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, acct said:

Είμαι περίεργος πώς υπολόγισαν τα 5.84€. Αφού φαίνεται ότι θα τα πληρώσεις τελικά, αν δε βαρεθείς, δες τι έχουν τιμολογήσει και πες μας.

 

Λίγο περίεργο να είναι μόνο ο ΦΠΑ για το κόστος αποστολής, που θα έπρεπε να είναι τιμολογημένο στα 24.33€ (ίσως είναι πιο "στρογγυλό" σε λίρες, αν και μοιάζει λίγο τσιμπημένο).

image.png.5390eb80afe1c775989caed3996b38eb.pngΑπλά ΦΠΑ Τελωνείου.... Μπορούμε να δούμε τη διασάφηση κάπου με τον αριθμό που έχει πάνω;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν με κάθε τρόπο να σταματήσουν τον κόσμο να αγοράζει από το εξωτερικό. Τι θα γίνει δηλαδή τις γιορτές άμα από τώρα επικρατεί τέτοιος χαμός; Και στο κάτω κάτω, άμα δεν έχουν προσωπικό να προσλάβουν ή να το κλείσουν το μαγαζάκι, έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2021 at 12:37 AM, UltraB said:

 Και στο κάτω κάτω, άμα δεν έχουν προσωπικό να προσλάβουν ή να το κλείσουν το μαγαζάκι, έλεος δηλαδή.

 

Σε πιάνω αδιάβαστο, όλα τα δεινά ξεκίνησαν όταν η ΝΔ αποφάσισε την αναδιοργάνωση και εκμοντερνισμό των ΕΛΤΑ.

Για πάνω από 16 μήνες, κανένα από όλα τα πουλημένα τηλεοπτικά κανάλια προπαγάνδας, δεν στρίμωξαν κυβερνητικό εκπρόσωπο, για να πάρει ευθύνη για το χάος.

Μόνο στην κάλπη μπορείς να τους τιμωρήσεις.  

 

Βέβαια τα ΕΛΤΑ δεν είναι αθώα, με πίσω πόρτα διορισμών, γέμισε με διευθύνων κάθε χρώματος και είδους, έφτασε η διοίκηση να είναι διπλάσια σε όγκο από τους διανομείς (το ταχυδρόμο που τρέχει).

Ποια βρόμικα συμφέροντα κρύβονται πίσω και εμποδίζουν  μια ταχεία αναδιοργάνωση? Ιδού η ΝΕΑ απορία.      

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

από amazon.de είτε με απλή αποστολή είτε με γρήγορη, στέλνουν με ups?
υπάρχει περίπτωση να στείλουν με ελτα (για εντός Αττική) ?

 

@GFFermari τον ssd σε πόσες μέρες τον παρέλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

από amazon.de είτε με απλή αποστολή είτε με γρήγορη, στέλνουν με ups?
υπάρχει περίπτωση να στείλουν με ελτα (για εντός Αττική) ?

 

@GFFermari τον ssd σε πόσες μέρες τον παρέλαβες ?

Όσες φορές έχω παραγγείλει, έχει έρθει με elta courier. Υπήρξαν και φορές που δεν είχα tracking number, οπότε έπρεπε να ψάξω στο τοπικό κέντρο διανομής των ΕΛΤΑ (απλό δέμα) για να βγάλω άκρη. Βέβαια, εδώ είμαστε ένα μεγάλο χωριό και γνωριζόμαστε μεταξύ μας (αν δεν ήξεραν πού είναι το πακέτο, έβρισκα τον ταχυδρόμο που εξυπηρετεί την περιοχή μου και κανόνιζα τα υπόλοιπα). Στην Αθήνα δεν ξέρω τι θα γινόταν σε ανάλογη περίπτωση.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

από ελτα courier οκ (σκέτο ελτά να μην είναι 🤣 επειδή της περιοχής μου είναι μπ....).
Για επαρχία  που δεν έχουν UPS το διάβασα ότι αναλαμβάνουν αυτοί.

Σκέτο ΕΛΤΑ μόνο εάν δεν έχει tracking number το πακέτο. Έτσι, τουλάχιστον, λειτουργεί στο νησί μου το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.