Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

17 hours ago, yanni said:

Από την στιγμή που υπάρχει άφιξη στην Ελλάδα, δεν είναι θέμα Gearbest. Για να εμφανίζεται ο σάκος σε αυτό το tracking number, σημαίνει ότι το κουτάκι με αυτό το tracking number μπήκε στον σάκο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν δεν μπήκε, τότε το βούτηξαν/έχασαν στην Ουγγαρία αφού είχαν ενημερώσει το σύστημα για την εισαγωγή του κουτιού στο σάκο, αν μπήκε και ήρθε Ελλάδα, τότε το βούτηξαν/έχασαν στην Ελλάδα.

Τώρα, το "δεν έχει προχωρήσει όλος ο σάκος στις 5/2" με το "έχει ανοιχθεί στις 24/11", εμένα μου λέει να ποντάρω τα λεφτά μου στην Ελλάδα και όχι στην Ουγγαρία.

 

Κι εγώ πάντως προς τα εδώ κλίνω δεν στο κρύβω. Έχουμε συμπληρώσει λέει φόρμα μη εύρεσης του πακέτου μέσα στον σάκο, κλπ κλπ κλπ. Ό,τι και να πω λίγο θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο Coolicool EU 02/01/2018 . Ακομα περιμενω. Εχω ανοιξει case στο PAYPAL. Ο κινεζος κανει τον κινεζο!!! Τωρα γιατι τοση καθυστερηση ...... Δεν ξερω.

 

Date/Time City Status
Fri, 05.01.18 06:36 Feucht, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )
Fri, 05.01.18 04:37 Feucht, Germany The shipment has been processed in the destination parcel center
Thu, 04.01.18 18:53 -- The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
Thu, 04.01.18 18:43 Neumark, Germany The shipment has been processed in the parcel center of origin
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Striker76 said:

Αγορα απο Coolicool EU 02/01/2018 . Ακομα περιμενω. Εχω ανοιξει case στο PAYPAL. Ο κινεζος κανει τον κινεζο!!! Τωρα γιατι τοση καθυστερηση ...... Δεν ξερω.

 

O κινεζος κάνει τον κινέζο γιατί είναι διακοπές :p:p Είναι η κινεζική πρωτοχρονιά

 

Θα σου απαντήσει μετά της 21 του μήνα. Και το paypal δεν θα προχωρήσει την διαδικασία μέχρι τότε οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηση ηδη στο Paypal στελνωντας το tracking number. Σε διαλογους που ειχαμε στο paypal ηταν του στυλ "You close dispute , i sent phone" κατι σαν το " ET go home" Τεσπα.

Just now, Striker76 said:

Εχει απαντηση ηδη στο Paypal στελνωντας το tracking number. Σε διαλογους που ειχαμε στο paypal ηταν του στυλ "You close dispute , i sent phone" κατι σαν το " ET go home" Τεσπα.

Ελπιζω να τα βλεπει αυτα το PAYPAL

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Striker76 said:

Εχει απαντηση ηδη στο Paypal στελνωντας το tracking number. Σε διαλογους που ειχαμε στο paypal ηταν του στυλ "You close dispute , i sent phone" κατι σαν το " ET go home" Τεσπα.

Ελπιζω να τα βλεπει αυτα το PAYPAL

 

Για το Tracking number έγινε update μέσω API system που χρησιμοποιούν όλα τα site. Αυτό γίνεται αυτόματα όταν ανοίξει κάποιος Case. Η "μαγκιά" που κάνουν κάποιοι είναι ότι το βάζουν να γίνεται update ακριβώς πριν το deadline ώστε να τραβάν και να καθυστερούν την διαδικασία από παντού.

 

Το paypal επίσης όπως σου είπα θα στο καθυστερήσει ούτως η άλλως μέχρι 21 Φεβρουαρίου το περιθώριο επικοινωνίας από  τον πωλητή.

 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 4:31 PM, yanni said:

Από την στιγμή που υπάρχει άφιξη στην Ελλάδα, δεν είναι θέμα Gearbest.

όχι ακριβώς. Όταν έκανες τη συναλλαγή με την Gearbest συμφώνησες. Αν η ευθύνη παραμένει στον πωλητή μέχρι να παραλάβεις φυσικά και είναι θέμα Gearbest για εσένα κι ας πάνε εκείνοι μετά να βρουν ποιος φταίει κι αν έχουν αξιώσεις έναντι άλλων εμπλεκόμενων. Ο αγοραστής δηλαδή θα μιλά με Gearbest κι από αυτούς θα αξιώνει να εκπληρωθεί η συμφωνία. Αντίθετα αν η ευθύνη περνά στον αγοραστή με το που φύγει από τις αποθήκες τους τότε εσύ τρέχεις για το ενδιάμεσο κι αν δεν τα καταφέρεις tough luck. Το κλειδί είναι τι συμφώνησες (ρητά ή σιωπηρά) όταν έκανες την συναλλαγή, το οποίο συνήθως περιλαμβάνει τυχόν διατάξεις που προστατεύουν τα δικαιώματα του καταναλωτή σε τέτοιου είδους αγορές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, salde said:

όχι ακριβώς. Όταν έκανες τη συναλλαγή με την Gearbest συμφώνησες. Αν η ευθύνη παραμένει στον πωλητή μέχρι να παραλάβεις φυσικά και είναι θέμα Gearbest για εσένα κι ας πάνε εκείνοι μετά να βρουν ποιος φταίει κι αν έχουν αξιώσεις έναντι άλλων εμπλεκόμενων. Ο αγοραστής δηλαδή θα μιλά με Gearbest κι από αυτούς θα αξιώνει να εκπληρωθεί η συμφωνία. Αντίθετα αν η ευθύνη περνά στον αγοραστή με το που φύγει από τις αποθήκες τους τότε εσύ τρέχεις για το ενδιάμεσο κι αν δεν τα καταφέρεις tough luck. Το κλειδί είναι τι συμφώνησες (ρητά ή σιωπηρά) όταν έκανες την συναλλαγή, το οποίο συνήθως περιλαμβάνει τυχόν διατάξεις που προστατεύουν τα δικαιώματα του καταναλωτή σε τέτοιου είδους αγορές κλπ.

 

Εννοούσα ότι δεν φαίνεται να έχει κάνει λαδιά το Gearbest, όχι ότι δεν θα κληθεί μετά να δώσει λύση από την στιγμή που δεν παραλαμβάνει ο αγοραστής αυτό που πλήρωσε. Δες λίγο το ποστ το οποίο έκανα quote για να γράψω αυτό που έγραψα. Καλά κάνεις και αναφέρεις ότι την ευθύνη την έχει ο πωλητής, απλά εγώ αναφέρομαι σε άλλο πράγμα στο ποστ που κάνω. Στο αν π.χ. το Gearbest δεν ταχυδρόμησε καθόλου κάποιο πακέτο με το tracking number που έχει δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει τι εννοούσες :-) κι εκεί πήγαινε το «όχι ακριβώς» αντί για σκέτο «όχι»: [Εν μέρει Γιάννη μπορεί να είναι όπως το γράφεις αλλά] όχι ακριβώς. Δεν διαφωνούμε σε κάτι.

Σε σχέση με αυτό που εννοείς, ακόμη κι ο όρος λαδιά είναι σχετικός στην περίπτωσή μας. Δεν είναι εύκολο να οριοθετήσουμε σε καταστάσεις όπως των κινεζομάγαζων πού σταματούν οι θεμιτές πρακτικές κι αρχίζουν οι «λαδιές»: πόσο σημαντικό είναι τελικά για τον υποψήφιο αγοραστή αν ο πωλητής είχε εξ αρχής την πρόθεση να εξαπατήσει («να σου φάω τα λεφτά, να σου πω ότι το έστειλα χωρίς να έχω στείλει») ή αν έχει πλημμελείς διαδικασίες ελέγχου («έλα μωρέ θα πούμε ότι το στείλαμε χωρίς να [πληρώνουμε για να] είμαστε κι απολύτως προσεκτικοί κι όταν στα εκατομμύρια δέματα που στέλνουμε ένα Χ% τελικά θα έχει πρόβλημα, ε τότε θα κάνουμε [μετά από μέρες] refund, καλύτερα έτσι παρά να ρισκάρουμε να χάσουμε μια πιθανή πώληση επειδή αμφιβάλλουμε για την διαθεσιμότητα») ή αν με πλήρη γνώση των πιθανών προβλημάτων διαλέγει προβληματικές μεθόδους αποστολής για να χαμηλώσει το κόστος κι άλλα παρόμοια. Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά «λαδιές» είναι στην τελική. Μάλιστα στις θολές περιπτώσεις ταιριάζει και καλύτερα η έκφραση  «λαδιά» από ότι όταν εξ' αρχής υπήρχε ο σκοπός να σου φάω τα λεφτά, όπου έχουμε καθαρή περίπτωση απάτης.
Εννοείται ότι ξεφύγαμε και δεν έχουν άμεση σχέση με την αναζήτηση του αγοραστή στην περίπτωσή μας αυτά. :-)

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω για να μην ψάχνονται και τυχών άλλοι. DPD / Ελλάδα / Δέμα από Εξωτερικό

 

Τηλέφωνο στην ACS -> Εξωτερικό -> λέτε στον υπάλληλο μπλα μπλα "Αποστολή με DPD", θα σας ρωτήσει κωδικό αποστολής και λογικά θα σας δώσει μετά ένα κωδικό αποστολής ACS.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το MAX ποσό που μπορώ να πληρώσω με αντικαταβολή;

 

Για παράδειγμα αν βάλω μια παραγγελία €500 αντικαταβολή με ACS πως θα πληρωθεί αυτό ειδικά μάλιστα αν μιλάμε για Εταιρία... Μπορεί να δοθεί στον Courier επιταγή;

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συναλλαγή άνω των 500 ευρώ συν ΦΠΑ δηλαδή 620 ευρώ πρέπει να εξοφλείται με τραπεζικά μέτρα πληρωμής.

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634

 

Το όριο για το οποίο ένα κατάστημα δέχεται πληρωμή με αντικαταβολή ποικίλει ανάλογα με το κατάστημα. Η ACS στα καταστήματά της από όσο έχω δει έχει POS με το οποίο γίνεται και η πληρωμή αντικαταβολών. Όσον αφορά το θέμα της επιταγής, είμαι 99% σίγουρος ότι δε θα δεχθούν προσωπική επιταγή. Ίσως δεχθούν ονομαστική τραπεζική επιταγή.

 

Όταν λες εταιρεία τι εννοείς; Ότι και οι δύο αντισυμβαλλόμενοι είναι εταιρεία ή απλά ότι η συναλλαγή αφορά αγορά ιδιώτη από εταιρεία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η συνναλαγή είναι μεταξύ Εταιριών. Έψαξα στο Site της ACS και βρήκα το παρακάτω:

 

  Η ACS σύμφωνα με τον πρόσφατο νόμο 4446/22-12-2016 άρθρο 69, που απαγορεύει τις συναλλαγές των ιδιωτών για ποσά άνω των 500€ (τελικού ποσού συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) σε μετρητά, ενημερώνει ότι οι αποστολές αυτές θα παραδίδονται στους παραλήπτες, αποκλειστικά από τις reception των καταστημάτων μας, όπου θα γίνεται είσπραξη μόνο με τη χρήση τραπεζικής κάρτας και για ολόκληρο το ποσό της συναλλαγής. Σε περίπτωση που ο παραλήπτης δεν διαθέτει τραπεζική κάρτα με το ανάλογο υπόλοιπο, δεν θα είναι δυνατή η παράδοση της αποστολής και η αποστολή θα επιστρέφεται στον αποστολέα.

 

Στη ουσία ήθελα να μάθω ότι μπορώ να βάλω αντικαταβολή ένα  μεγάλο ποσό (πάνω από €500) και πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο με την κάρτα της Εταιρία θα μπορέσω να παραλάβω χωρίς πρόβλημα το δέμα μου. Δυστυχώς, αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι παράδοση στο χώρο μου καθώς, όπως λες και εσύ, δε μπορώ να δώσω στον Courier Μετρητά πάνω από €499.

Έγινε επεξεργασία από george-gp
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως η ACS της περιοχής σου να διαθέτει mobile POS. Αν επιτρέπεται, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα εμπιστοσύνης και επιλέγετε την πληρωμή με αντικαταβολή αντί για κατάθεση σε λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ενδεχομένως η ACS της περιοχής σου να διαθέτει mobile POS. Αν επιτρέπεται, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα εμπιστοσύνης και επιλέγετε την πληρωμή με αντικαταβολή αντί για κατάθεση σε λογαριασμό;

 

Δε θα το λεγα πρόβλημα εμπιστοσύνης (αν και είναι πρώτη φορά συνεργασίας) καθώς μιλάμε για σοβαρές Εταιρίες. Θα το έλεγα "πρόβλημα πολιτικής" των Εταιριών. 

 

πχ η μια δεν μπορεί να προ-πληρώσει χωρίς να παραλάβει και η άλλη δε μπορεί να στείλει χωρίς αντικαταβολή ή πλήρης εξόφληση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ε τότε κάποιος θα κάνει το commando να πάει μια βόλτα στην ACS εάν δεν έχουν τη δυνατότητα να δώσουν mobile POS στον courier.

 

Ακριβώς! Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκ των έσω , του αεροδρομίου Αθηνών.

 

Εδώ και δύο ημέρες από 07/03/2018 , επειδή "φράκαραν" από πληθώρα δεμάτων εξωτερικού.

Εχει ξεκινήσει μαζική αποστολή δεμάτων , όπου στην πλειοψηφία τους βγαίνουν με το πράσινο αυτοκολλητάκι "τελωνειακώς ελεύθερο"

 

Κάποιοι τυχεροί θα επωφεληθούν τη συγκεκριμένη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.