Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

11 minutes ago, cna said:

1) No comment...
4) Wait, what? Εντάξει, δεν κάνουν και παπάδες. Αρκεί να ξέρεις πού «πονάνε». Βάλε premium ammo σε οποιοδήποτε, σχεδόν, άρμα του tier8 και θα δεις ότι τρυπάς το lower armor plate του SuperPershing λες και είναι μερέντα...

 

1) άρα να νερφάρουν και τα TD's σωστά ?

2) αυτό δεν το βλέπω. Όπως θα δεις και στη φώτο, αν δεν είσαι σε θέση να πετύχεις τη ''δαχτυλήθρα'' εκεί μπροστά, όλη η υπόλοιπη φάτσα, είναι μπετόν. Πράγμα άκρως αληθές σε πραγματικές συνθήκες.

Καταγραφή 11111.PNG

Link to comment
Share on other sites

Commanders cupola + δαχτυλίδι. Πάντως το IS3 με premium shells, όπως και το WZ-111 (που το έχω δοκιμάσει πρόσφατα) πάλι με premium ammo τρυπάνε άνετα το Lower plate. Δοκίμασέ το... Ίσως να έχουν πρόβλημα τίποτα Τ-44 κλπ αλλά σκέψου ότι το SP έχει spaced armor...
Όσο για το 1) όχι, το θέμα δεν είναι νερφάρουν τα TD, το θέμα είναι κατά πόσο είναι λογικό το arty με την ελεεινή ακρίβεια που είχαν στην πραγματικότητα να πετυχαίνουν κινούμενο στόχο καθώς κι εάν είναι επίσης λογικό να μπορεί το HE shell να τρυπήσει την θωράκιση. Ας αναλογιστούμε ότι ούτε το βλήμα των arties πέφτει με γωνία 90 μοιρών στην πραγματικότητα. Η γωνία πρόσπτωσης είναι μεταξύ 30 και 60 μοιρών αναλόγως του τύπου και της απόστασης...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, cna said:

Commanders cupola + δαχτυλίδι.
Όσο για το 1) όχι, το θέμα δεν είναι νερφάρουν τα TD, το θέμα είναι κατά πόσο είναι λογικό το arty με την ελεεινή ακρίβεια που είχαν στην πραγματικότητα να πετυχαίνουν κινούμενο στόχο καθώς κι εάν είναι επίσης λογικό να μπορεί το HE shell να τρυπήσει την θωράκιση. Ας αναλογιστούμε ότι ούτε το βλήμα των arties πέφτουν με γωνία 90 μοιρών στην πραγματικότητα. Η γωνία πρόσπτωσης είναι μεταξύ 30 και 60 μοιρών αναλόγως του τύπου και της απόστασης...

κοίτα, κινούμενο στόχο μπορείς να πετύχεις με υπολογισμό (με την προυπόθεση ότι έχει σταθερή ταχύτητα = ίσιο έδαφος, δεν κάνει ελιγμούς κλπ), και εφόσον έχεις φτιάξει το πλήρωμα. Υπόψιν ότι μιλάω μόνο για το bishop και το FV 304, που αφενός τους έχω δώσει αρκετές (πάνω απο 500) μάχες, αφετέρου δεν έχω άλλα. Και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να έχω με μια βολή το Τ 67 που είναι εντελώς ανοιχτό (τα τιερ 6 Nashorn και Dmax δεν τα έχω πάρει ποτέ με μία βολή), καθώς και το ΑΤ2 που η επάνω πλευρά είναι εντελώς ίσια και φλούδα. Γιαυτό άλλωστε και στα υπόλοιπα τανκ το damage που κάνω είναι απο 30 - 150 (με εξαίρεση τα medium που επίσης είναι τενεκέδες).

Θεωρώ ότι τουλάχιστον σε αυτά που ξέρω, η κατάσταση είναι αρκετά ισορροπημένη, και η επερχόμενη αλλαγή απλά θα τα κάνει non playable.

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειδα γραμμενο πως με matilda δε τρυπιεται ΟΙ κλπ.

180 δεν ειναι αρκετά για ΟΙ?

Μπορεις να το κρατας permatracked στα 2 track και να του βιαζεις τον πυργο απο invise με το matilda. 

140 μαχες εχω περιπου με γυρω στο 70% winrate. 

Εννοείται πως μετα τα 2 top gun καπακι στις 3 πρωτες μαχες δεν ξαναειδα ποτέ top tier mm. 

 

Για το αρτι, παιξτε σαντμποξ και ελατε να μου πειτε αν ειναι καλο το 20αμετρο splash με detrack και debuff στο πληρωμα ενω εισαι πισω από κτήριο.

Τετοιο αχρηστεμα σε αρτυ αχρηστεύει και το ολο σκηνικο με τα σποτ και το support και απλα μεγενθυνει τον καρκινο με τα detracks ενω εισαι LT/MT και πας 50-60 km/h.

Ετσι οπως ειναι τωρα ειναι μια χαρα. Απλα ΙΜΟ θελουν Siege mode που εκτος αυτου θα τρωνε debuff στο 30-50% και θα τα καρφώνει για 10 sec στην εναλλαγή.

Η καλύτερη λυση ειναι και να μου το θυμηθείτε στο sandbox 4 θα το δουμε αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colt3003 said:

1) άρα να νερφάρουν και τα TD's σωστά ?

2) αυτό δεν το βλέπω. Όπως θα δεις και στη φώτο, αν δεν είσαι σε θέση να πετύχεις τη ''δαχτυλήθρα'' εκεί μπροστά, όλη η υπόλοιπη φάτσα, είναι μπετόν. Πράγμα άκρως αληθές σε πραγματικές συνθήκες.

Καταγραφή 11111.PNG

Τρύπησα το lfp με Liberte,patriot & su 122-44,τρυπάει πλέον πιο εύκολα αλλά ήταν καρφί φάτσα,δεν είχαν πάρει την παραμικρή γωνία,με το su έφαγε χρυσή βέβαια,τα άλλα 2 + το scorpion το έχουν για πλάκα με ΑΡ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, colt3003 said:

Μαύρα σύννεφα στον ορίζοντα.....

 

 

Έχει να πέσει γερό καμπέρι,η χαρά των lights & meds,stunned για 20 secs το βουβάλι και τους αρχίζουν στα χορευτικά τα meds,ειδικά σε ανοιχτό χάρτη θα πέσει το γέλιο της αρκούδας,φορτώστε το πολυβόλο στο buldog και φύγαμε

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειχα ποτε ιδιαίτερο πρόβλημα με τα αρτι , συμπαίχτες μου στη κλαν , σε καθε παιχνίδι που παίζουμε μαζι τους κάνουν xvm focus.

Νομιζω είναι σχετικά "ok" αλλαγή αλλα...παλι μου φαίνεται χαμηλο το alpha damage... :( (σε σχέση με οτι έχει προηγηθεί πριν).

Θα δούμε .

 

Αυτο που διάβασα ποιο πανω για το SP , μη τρελαίνεστε , από το πλάι τρυπάει χαλαρά...γιαυτό έχουμε mobility @ LT, MTs;)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Φτάνει πια με τους κλίκερς που καταστρέφουν το παιχνίδι :p

 

Πάντως, για αρχή θα μπορούσαν να κάνουν το πιο απλό: τα αρτι να είναι μόνο λοου τιερ. παίζουν 8-10, να υπάρχουν μόνο 8άρια αρτι. Δε γίνεται να με χτυπαει άρτι στο IS3 στο πρώτο λεπτό, και να κάνει 1500dmg... ffs δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, deninho said:

Επιτέλους. Φτάνει πια με τους κλίκερς που καταστρέφουν το παιχνίδι :p

 

Πάντως, για αρχή θα μπορούσαν να κάνουν το πιο απλό: τα αρτι να είναι μόνο λοου τιερ. παίζουν 8-10, να υπάρχουν μόνο 8άρια αρτι. Δε γίνεται να με χτυπαει άρτι στο IS3 στο πρώτο λεπτό, και να κάνει 1500dmg... ffs δηλαδή

Δεν φταίει το άρτι γι αυτό,σ'αυτή την περίπτωση συνήθως φταίνε τα scouters που κοιμούνται όρθια και πληρώνουν ξενοδοχείο ενώ τα αντίπαλα έχουν φτάσει στα 2/3 του χάρτη κι έχουν σποτάρει το σύμπαν.
Ας πάρουμε ένα υποθετικό παράδειγμα.
Fierry Silent.Ισοδύναμες ομάδες.Ίδια άρτια εκατέρωθεν με ίδια σκιλλς.Win chance 50%.
Ξέρεις ποιά ομάδα θα κερδίσει αν αποκλείσουμε τον παράγοντα rng?Αυτή που θα έχει τους πιο έξυπνους σπότερς.
Αν από τη δική σου ομάδα οι σπότερς μαλακίζονται όλοι στο κέντρο και δεν πάει κανένας στο γνωστό θαμνάκι στο πλαϊνό pass θα κυνηγάς με το άρτι όσους είναι στο κέντρο,δηλαδή τους γρήγορους και άντε να τους πετύχεις εν κινήση...
Κράζουν τα άρτι αλλά είναι αρκετά δύσκολα άρματα και θέλουν εμπειρία.Και το σημαντικότερο?
Όλοι οι συμπαίκτες τα γράφουν στα τρυφερά τους όσο αφορά την στοιχειώδη προστασία τους(βλέπε 10 άρματα σε ένα φλανκ και τα όποια tds είναι στη βάση είναι τυφλοί που παίζουν ακορντεόν) με αποτέλεσμα να ψοφάνε στο πρώτο 3λεπτο.Επειδή καίγομαι τώρα με το άρτι για αποστολές μου συμβαίνει 6 στις 10.
Αλλά έτσι και τους βιάσουν ξέρουν άνετα να γκαρίζουν για το άρτι που δεν τους βοήθησε

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα σποτ εδώ. Δεν με είχαν κάνει σποτ, ήταν τυφλό χτύπημα. Αλλά ούτε αυτό είναι το θέμα. το θέμα είναι ότι σε πετάει απέναντι σε τανκ και άρτι που έχουν μονόχιτο ένα ΗΤ. Ε, είναι λίγο βλακεία. τουλάχιστον να χρειαστεί δύο βολές για να με καθαρίσει, όχι να φεύγω άκλαυτος πριν προλάβω να καταλάβω τι παίζει :/

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, deninho said:

δεν είναι θέμα σποτ εδώ. Δεν με είχαν κάνει σποτ, ήταν τυφλό χτύπημα. Αλλά ούτε αυτό είναι το θέμα. το θέμα είναι ότι σε πετάει απέναντι σε τανκ και άρτι που έχουν μονόχιτο ένα ΗΤ. Ε, είναι λίγο βλακεία. τουλάχιστον να χρειαστεί δύο βολές για να με καθαρίσει, όχι να φεύγω άκλαυτος πριν προλάβω να καταλάβω τι παίζει :/

Τυφλή σε heavy?Πω΄ς?Έριξες κανένα δέντρο?Εντάξει αν δεν σποταρίστηκες αυτό συμβαίνει μία στις 100 εκτός κι αν πήγαινε για άλλον και ξέφυγε και άρπαξε εσένα ή είναι γνωστό πέρασμα και στην αρχή βαράει τυφλή και όποιον πάρει ο χάρος
Εγώ πάντως τυφλή θα ρίξω για counter στο άρτι και όχι στη μέση του πουθενά

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, raziel said:

Έχει να πέσει γερό καμπέρι,η χαρά των lights & meds,stunned για 20 secs το βουβάλι και τους αρχίζουν στα χορευτικά τα meds,ειδικά σε ανοιχτό χάρτη θα πέσει το γέλιο της αρκούδας,φορτώστε το πολυβόλο στο buldog και φύγαμε

Αυτό που λές τώρα το σκέφτομαι και απο την ανάποδη ..... ρίχνω μια που σκάει κοντά (μου κάθεται συχνά τέτοια παρίπτωση) στον χορευταρά με το PZ iC και τον βιδώνω για 20 δευτερόλεπτα.... και τέλος ο χορός !!

ίσως και να είναι καλό τελικά....

 

4 hours ago, deninho said:

δεν είναι θέμα σποτ εδώ. Δεν με είχαν κάνει σποτ, ήταν τυφλό χτύπημα. Αλλά ούτε αυτό είναι το θέμα. το θέμα είναι ότι σε πετάει απέναντι σε τανκ και άρτι που έχουν μονόχιτο ένα ΗΤ. Ε, είναι λίγο βλακεία. τουλάχιστον να χρειαστεί δύο βολές για να με καθαρίσει, όχι να φεύγω άκλαυτος πριν προλάβω να καταλάβω τι παίζει :/

Μου έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο με το IS. Μία βολή και τέλος. Χαλάστηκα , δε λέω, αλλά φροντίζω να το θυμάμαι για να πολλαπλασιάζω την  απόλαυση όταν το κάνω εγώ σε άλλους 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.