Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Δυστυχώς κ στο τελευταίο πάνω 5.25 που μπήκε το tank πάλι το γέμισμα δέν βολεύει καθώς η τρύπα γεμίσματος δέν συμπίπτει με το άνοιγμα της οροφής(πέφτει κατω απ το front panel)οπότε υποθέτω όπως λές κ εσύ με ένα ανεξάρτητο fillport να λυθεί το θέμα.

Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει με το τανκ της xspc, για 3-4 εκατοστά δε βόλευε το άτιμο το armor. Άσε που μου είχε βγει η πίστη να στραβώσω τους οδηγούς των 5,25 για να μπει το τανκ :fist:

Link to comment
Share on other sites

Οντως με τους οδηγούς υπάρχει θέμα στο armor κ θέλουν τροποποίηση(στράβωμα)

Το κάλό στην όλη υπόθεση είναι οτι πάνω στο κουτί είχε κάνει πολύ καλή εργασία ο κοπρίτης απο πρίν(βάψιμο-κόψιμο-rack στους hdd)και πολλά άλλα οπότε στην ουσία έγινε μιά επανακατασκευή του project με περισσότερα part.

Οσο για το δίλημμα push or pull κ καλύτερη απαγωγή θερμοκρασίων/συστήματος έκανα τα fun μια τράμπα απο push σε pull κ παραθέτω εικόνες.Τουλάχιστον στο δικο μου magicool 360 τα fun αποδίδουν καλύτερα σε push όπως είχαν μπεί εξ αρχής.

Idle push

idlepush.png

Idle pull

idleafterpull.png

Full load push

fullloadpush.png

Full load pull

fullloadafterpull.png

Έγινε επεξεργασία από paris_rx8
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως γενικά ισχύει ότι όταν είναι push είναι αποδοτεικότερα\καλύτερες θερμοκρασίες από το Pull.

Το θέμα μας όμως και η όλη λεπτομέρια ήταν αν είναι καλύτερα το pull σε αυτήν την περίπτωση αφού θεωρούσαμε ότι θα τραβάει κρύο αέρα από κάτω από το κουτί αντί ζεστό αέρα μέσα από το κουτί σε push που ήταν πρίν.

Τελικά και πάλι αποδείχτηκε ότι παρόλλο που ήταν Pull και ρουφούσαν κρύο αέρα,το push είναι και πάλι καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I'll just live this here... :drool::drool::drool:

MDPC 039 | Reventon MKII by Paul Tan

Το raven 01 δεν ειναι αυτο ? :o Απο τα καλυτερα κουτια που εχω δει..Ειναι και lamborghini οποτε επρεπε να πω το καλυτερο :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το όλο project βήμα προς βήμα και είναι καταπληκτικό το αποτέλεσμα.Μπορώ να πω από τα ωραιότερα air-cooled projects που έχω δει αν όχι το ωραιότερο μιας και είμαι και lambo fan!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω ρε παιδιά! Εμένα το τροφοδοτικό μου έχει πολύ κοντά καλώδια για να τα περάσω από πίσω, και γίνεται ένα χάλι στο εσωτερικό. Τώρα θα πάρω 2 καλωδιοταινίες στρογγυλές του 1μ μπας και μπορέσω λίγο να το φτιάξω.... Εκτος αν κανένας Κοπρίτης αν του στείλω foto μπορεί να δώσει καμιά λύση...

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω ρε παιδιά! Εμένα το τροφοδοτικό μου έχει πολύ κοντά καλώδια για να τα περάσω από πίσω, και γίνεται ένα χάλι στο εσωτερικό. Τώρα θα πάρω 2 καλωδιοταινίες στρογγυλές του 1μ μπας και μπορέσω λίγο να το φτιάξω.... Εκτος αν κανένας Κοπρίτης αν του στείλω foto μπορεί να δώσει καμιά λύση...

Έχω ένα φίλο κοπρίτη στην κυριολεξία :p δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει βέβαια :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το τροφοδοτικό μου έχει πολύ κοντά καλώδια για να τα περάσω από πίσω, και γίνεται ένα χάλι στο εσωτερικό.

Φιλιππε ανεβασε εδω την φωτο και οτι μπορει ο καθενας μας θα σου προτεινει. ;)

Aν δε, εισαι προθυμος να αφιερωσεις λιγα ευρω παραπανω μην ξεχνας τις ετοιμες σλιβαρισμενες προεκτασεις καλωδιων.

Εδω και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλιππε ανεβασε εδω την φωτο και οτι μπορει ο καθενας μας θα σου προτεινει. ;)

Aν δε, εισαι προθυμος να αφιερωσεις λιγα ευρω παραπανω μην ξεχνας τις ετοιμες σλιβαρισμενες προεκτασεις καλωδιων.

Εδω και εδω.

Ναι θα βγάλω μια φωτογραφία το απογευματάκι! Το θέμα δεν ειναι τα €, αλλά να κανω μια περιποιημένη δουλειά. Όταν αγόρασα τον δίσκο απο εσένα βάζοντας τον προσπάθησα να το περιποιηθώ λίγο αλλα οι πλακέ καλωδιοταινίες από τα DVD, μου το χαλάνε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.