Jump to content



Recommended Posts

Μόλις το είδα στο fb για όποιον ψάχνεται να αγοράσει μηχανικό πληκτρολόγιο αυτές τις μέρες.

Msystems.gr - Προϊόντα - Cooler Master Storm QuickFire TK Mechanical Gaming Keyboard - Brown

Στα 88.99€ με τη χρήση promo code: QuickFire

P.S. Είναι το Stealth και όχι το απλό ;-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Ωραιος:T: εφυγε παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα στο fb για όποιον ψάχνεται να αγοράσει μηχανικό πληκτρολόγιο αυτές τις μέρες.

Msystems.gr - Προϊόντα - Cooler Master Storm QuickFire TK Mechanical Gaming Keyboard - Brown

Στα 88.99€ με τη χρήση promo code: QuickFire

P.S. Είναι το Stealth και όχι το απλό ;-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Στο stealth τι παίζει με backlight? Έχουν όλα τα πλήκτρα ή μόνο μερικά?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για έναν διαφορετικό διακόπτη, χωρίς μεταλλικό ήχο αλλά με άριστη απόκριση, ρίξτε μια ματιά και στα Topre πληκτρολόγια, που έχουν λατρευτεί εδώ και χρόνια απο τους φανατικούς του χώρου. Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Mπορείτε να το προμηθευτείτε εδώ απο Φινλανδικό μαγαζί με Φινλανδικό/Σουηδικό layout. Αν δεν σας πειράζει αυτό, οι τιμές είναι απίστευτες, 110ε (!!) για το full keyboard σε ασπρο, και 160ε για το TK σε μαύρο, με 20ε μεταφορικά για Ευρώπη. Verkkokauppa.com.

Παραθέτω μερικές εικόνες και ένα μικρό review για όσους ενδιαφέρονται. Το συγκρίνω με ενα CM Storm QF TK που έχω.

2h7ie7m.jpg

Topre Realforce 88UB

Προτού ξεκινήσω το review, να αναφέρω οτι, εκτός και αν κάποιος αγοράσει το άσπρο τοπρε των 110ε, η τιμές των τόπρε πληκτρολογίων είναι σχεδόν απαγορευτικές για κάποιον που δεν γράφει πολύ στον υπολογιστή. Το value for money tou CM Storm είναι πολύ μεγαλύτερο του Τοπρε, για κάποιον μέσο χρήστη και απο αυτήν την άποψη, δεν μπορώ να προτείνω το Τοπρε σε κάποιον που ψάχνει καλό πληκτρολόγιο σε καλή τιμή.

Aπο άποψη ποιότητας κατασκευής, το Τοπρε ξεχειλίζει και τα πάντα είναι καλοδεμένα -- δεν κάνει squeak στα πλαστικά του όπως το CM storm όταν τα ζουλάς πχ. Παρολα αυτά, δεν έχει όμως και το μεταλλικό σασί που έχει ενα Corsair, αν αυτό σας αρέσει οπτικά περισσότερο. Τα πλήκρα του είναι Dye Sublimated PBT, με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τα απλά ABS πλήκτρα που βρίσκετε στα περισσότερα πληκτρολόγια (ακόμα και στα Filco), με αντοχή στην γυαλάδα που προκαλείται μετά απο μερικούς μήνες χρήσης. Οι χαρακτήρες στα πλήκτρα δεν θα ξεβάψουν ίσως ποτέ. Μου άφησαν πολύ ευχάριστη αίσθηση τα πλήκτρα, παρότι φοβόμουν οτι θα είναι πιο "rough textured" απο τα σύνηθη ABS, όμως πλέον τα προτιμώ απο τα ABS.

Απο αποψη αισθησης του διακοπτη, το τοπρε ειναι πολυ πιο smooth και μαλακο. Το Cherry MX Brown, ειτε θες γιατι ειναι καφε και εχει το bump μέσα, ειναι πολυ "αγριο" και εχει γρεζι. Το τοπρε εχει πιο αναιπαίσθητο tactility και προσωπικά το προτιμω. Τα κουμπιά του τόπρε επίσης, λόγω πολύ σταθερότερου στεμ, είναι πιο σταθερά αριστερά-δεξιά, δεν παίζουν σχεδόν καθόλου δηλαδή (wobble).

Το Τοπρε δεν εχει πινγκ ήχους. Οι διακοπτες εχουν ενα ευχαριστο "θοκ-θοκ" οταν τους πιεζεις μεσα, και ενα "κλακ" οταν τους αφηνεις. Πολυ κοσμος βαζει ορινγκ η αλλες μοντες στα τοπρε, για να κοψει αυτο το κλακ του πλαστικου στην επαναφορα. Ισως αξίζει, αλλα δεν εχω σκοπο να ασχοληθω τωρα. Το γεγονος οτι δεν εχει πινγκ μου φτανει για να (με ενοχλούσε πολύ το ping του CM storm).

Ένα ακόμα χαρακτήριστικό του πληκτρολογίου είναι το variable weighting, με τα κουμπία που βρίσκονται στις άκρες του πληκτρολογίου (πχ 1, Q, A) να είναι πιο ελαφριά (30g εναντι των 45g στα υπόλοιπα) για να μειώνει τη δυσφορία στα δάκτυλα μετά απο ώρες χρήσης. Το συνηθίζει κάποιος ίσως γρήγορα, και μάλλον προσφέρει μεγαλύτερη άνεση στη χρήση.

2nhibf5.jpg

Και εδώ μια σύγκριση με CM Storm QF TK.

5yztk5.jpg

To σασί του ανοίγει πανέυκολα απο κάτω, και επιτρέπει καλύτερο καθαρισμό και μόντες (αν πχ κάποιος θέλει να του φτιάξει σασί απο γυαλί ή πλεξιγκλας ;)). Το πληκτρολόγιο έρχεται και με 4 WASD κόκκινα κουμπιά, εδώ βλέπετε έχω βάλει το κόκκινο S για escape.

ng3vv5.jpg

Η λαβίδα για τα πλήκτρα. Λίγο ριψοκίνδυνη, πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή.

Στη σελίδα παρακάτω, στη μέση περίπου, έχει ενα ακόμα ωραίο review του πληκτρολογίου: https://forum.buildyourown.org.uk/topic.asp?topic_id=57759

Yπάρχουν πολλά να πει κανείς για αυτό το πληκτρολόγιο, όμως δεν παύει να ειναι ενα προιον για enthusiasts. Παίρνει πολλά καλά και απο τους δυο κόσμους των μηχανικών και των πληκτρολογίων μεμβράνης και τα ενώνει σε ενα καλοφτιαγμένο πακέτο. Θα το πρότεινα ιδιαίτερα σε αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα με κάποιο κουσούρι των μηχανικών (για εμενα πχ ήταν το ping των πλήκτρων), και έχουν χρήματα για... πέταμα. Ένα πληκτρολόγιο δεν θα αλλάξει μάλλον τη ζωή κάποιου, αλλά η ευχάριστη αίσθηση των πλήκτρων δεν παύει να με εκπλήσσει ευχάριστα κάποιες φορές τυχαία όταν είμαι στον υπολογιστή, και βελτιώνει την εμπειρία χρήσης.

Υ.Γ. Αν έχετε ερωτήσεις, γράψτε και θα απαντήσω εδώ. Μπορώ επίσης να εμπλουτίσω το παρόν review με περισσότερα δεδομένα, αν κάποιος mod πιστεύει οτι αξίζει για να μπει στα reviews του lab. Happy typing!

Έγινε επεξεργασία από Fandom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα και πορτoκαλι διακοπτες (lolz????).....(μαζι με green)

Eχει να πεσει παλι rma :sarcastic:

http://www.razerzone.com/razer-mechanical-switches?src=pgm.81594800&utm_source=Razer_Social_Media&utm_medium=smlink_US_launch&utm_campaign=razer_blackwidow

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Που πάνε ρε τα γατάκια :p

εγώ διαφορά σούπερ ουαου δεν νομίζω να δει ο χρήστης στην καθημερινή χρήση των "razer" διακοπτων σε σχέση με τους cherry mx. Α και μη μιλήσουμε για τις τιμές, θα χρειαστούν πιεσομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Trigger z brown, είναι αυτό που έψαχνα και οι διακόπτες και το design και η συνολική αίσθηση...Το f12 ledάκι είναι καμμένο. Δε ψήνομαι για αλλαγή, βαριέμαι το περίμενε και το θεωρώ υπερβολή να περιμένω κανα 20ήμερο πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Trigger z brown, είναι αυτό που έψαχνα και οι διακόπτες και το design και η συνολική αίσθηση...Το f12 ledάκι είναι καμμένο. Δε ψήνομαι για αλλαγή, βαριέμαι το περίμενε και το θεωρώ υπερβολή να περιμένω κανα 20ήμερο πάλι

Δεν είναι καμμένο. Πάτα FN (δεξιό) και F12.

Link to comment
Share on other sites

@kaRAmeLA το Trigger-Z σου από που το πήρες τελικά? Το backlight τι χρώμα έχει?

Λευκό φωτισμό, πολύ πιο όμορφο απ το πορτοκαλί του trigger με black. eshop περίπου 2 βδομάδες έκανε να έρθει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.