Jump to content



1090t @ 4 Ghz vs i5 2500 @ 4.5 Ghz Gaming (mostly) Shoot-Out


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Άλλωστε αυτοί οι 2 επιπλέον πυρίνες του 1090τ έχουν και ένα κόστος σε θερμότητα που τον δυσκολέυουν στο να πάει πιο πάνω. Κάτι κερδίζεις - Κάτι χάνεις.

Κριτήριο είναι το Price Range!

Το θέμα είναι "Θα διαθέσω περίπου 350 ευρώ, ποια πλατφόρμα είναι καλύτερη?"

Φυσικά και το Clock 4 Clock έχει ενδιαφέρον, αλλά από θεωρητικής άποψης και όχι από άποψης πραγματικής χρήσης.

O συνολικός αριθμός των τρανζίστορ μέσα στο chip παίζει ρόλο για την θερμότητα που το chip αναπτύσει και ΟΧΙ ο αριθμός των πυρήνων !!!!

Αν βάλεις κάτω τον αριθμό των τρανζίστορ θα δεις πως αυτό που λες δεν έχει λογική !!!

Μόνο σε επεξεργαστές ίδιας αρχιτεκτονικής πυρήνα θα μπορούσες να το πεις αυτό πχ. (thuban vs deneb) !

Εδώ θα μπορούσες να το στηρίξεις κάπως στην διαφορά nm !

Link to comment
Share on other sites

o the blade έδωσε την καλύτερη απάντηση στον adpanos...

άμα κόβαμε τα 500mhz παραπανίσια που δεν καταφέρνει ο 1090t, ας κόβαμε και τους 2 παραπανίσιους πυρήνες τους phenom2 που δεν καταφέρνει ο i5...!!

Aυτό που λές είναι η μεγαλύτερη ΧΑΖΟΜΑΡΑ !!! Δεν υπάρχει λογική σε κάτι τέτοιο. Να σου πως γιατί ???

1) Η AMD πουλάει εγγυημένο προιόν 6 -πυρήνων και οι intel εγγυημένο προιόν 4-πυρήνων άρα είναι άτοπο να κόψεις πυρήνες από κάποιον !!

2) Ομως καμιά εταιρία ΔΕΝ πουλάει εγγυημένο προιόν για O/Cing σε συγκεκριμένη συχνότητα !! Εγγυημένες συχνότητες είναι μόνο οι default, και το τι συχμότητα μπορείς να κλοκάρεις το κάθε κομμάτι είναι κάτι αυθέρετο !!

3) Γιατί αν έχω την δυνατότητα να φτιάξω ένα chip με ένα συγκεκριμένο μέγεθος και συγκεκριμένο αριθμό τρανζίστορ, έχω την δυνατότητα να φτιάξω ή ένα chip περισσότερους πυρήνες και μικρότερους ή ένα chip με μεγαλύτερους και λιγότερους πυρήνες ανάλογα που θέλω το chip να υπερέχει.

Αυτό είναι στην λογική του κάθε κατασκευαστή και αν τον επεξεργαστή τον θες για multithread εφαρμογές κάνεις το πρώτο ή αν θες να τραβάει καλύτερα σε single core εφαρμογές κάνεις το δεύτερο.

Συμπερασματικά είναι ότοπο αυτό που λες !

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν θα κόψεις πυρήνες από τον 1090T, όπως και σαφώς δεν θα κόψεις τεχνητά το o/c bility του 2500/2600Κ, όταν ο μέσος όρος έχει με το "Γεια σας, Ήρθα" 4500μηζ, και αντίστοιχα εύκολα ο άλλος, 4000, μια χαρά είναι η σύγκριση.. Για στοκ μηχανάκια μπορεί να προστεθεί για εγκυκλοπαιδικούς λόγους(και για κάποιες ειδικές περιπτώσεις), αλλά προτιμώ να αναλωθούν για το ποιος την έχει "μεγαλύτερη" σε default, σε άλλα φόρουμ παρά εδώ, εδώ είναι Thelab.gr :D και ένα μεγάλο ποσοστό ΔΕΝ παίζει στα default. Γενικότερα είμαι πολύ κατά της μίζερης αντίληψης του 2ου σε οποιαδήποτε έκφανση της ζωής, του στυλ "Ναι, αλλά ΑΝ είχα εκείνο/μπορούσα αυτό... τότε θα ήμουν 1ος/θα πετύχαινα ΑΥΤΟ...", και αυτό δεν εξαιρεί ούτε τις "φιλότιμες"(?) προσπάθειες τις AMD να φτάσει την Intel. AN μπορούσε ΑΥΤΟ ή ΕΚΕΙΝΟ, θα αγόραζα AMD.. αλλά δεν το έχει μπορέσει μέχρι στιγμής.. end of story :(

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με το ποιος την έχει μεγαλύτερη, τα παιδιά έκαναν ένα ωραίο συγκριτικό και έλαβαν πολύ σωστά ως παράμετρο την πραγματική χρήση ποσοστιαία και βάση του κόστους... πολύ ρεαλιστικό... τι να το κάνω default, δεν με νοιάζει υπάρχουν άπειρα reviews με αυτό, όπως επίσης δεν με ενδιαφέρει το ln2 όταν παίζω παιχνίδια...

Όποιος άλλος έχει στα ίδια λεφτά ανάλογο setup ας βάλει τα νούμερά του για ποικιλία...

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά στην τιμή τους βάλε υδρόψυξη στον 1090Τ ... είπαμε ούτε το 10% του κόσμου ΔΕΝ κλοκάρει ενώ αν κοιτάξεις τα περισσότερα από τα νέα games μιλάμε για ισοπαλία και με μισό Ghz διαφορά υπέρ του 2500 ενώ όλοι μας ξέρουμε πόσο πολύ θέλουν τα games Ghz...... (DIRT3, APV, CRYSIS 2, METRO 2033)

Μα και πάλι σε οτιδήποτε εκμεταλεύεται καλά τους πολυπύρηνους είναι ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ο 1090Τ και πολύ μάλιστα αν τους βάλεις ίδια clocks !!!

Αυτό είναι μεγάλη νίκη για την AMD που η τεχνολογία thuban είναι ένας K8 βελτιωμένος με περισσότερα cores !!!!

Την ισοπαλία δεν ξέρω απο που ακριβώς την συμπέρανες,αλλα εδώ Core i7-990X Extreme Edition vs. Core i7-2600K. Page 9 - X-bit labs είναι ενα συγκριτικό σε stock 3.3 ghz και οι 2,και μόνο ισοπαλία δεν το λες.

Link to comment
Share on other sites

Την ισοπαλία δεν ξέρω απο που ακριβώς την συμπέρανες,αλλα εδώ Core i7-990X Extreme Edition vs. Core i7-2600K. Page 9 - X-bit labs είναι ενα συγκριτικό σε stock 3.3 ghz και οι 2,και μόνο ισοπαλία δεν το λες.

Eχεις μετρήσεις από τα παιδιά παραπάνω που είναι ότι ποιο αξιόπιστο μπορείς να έχεις από οπουδήποτε !! Καταλαβαίνεις τι λέω.

Στα παιχνίδια που έγραψα παραπάνω, στο συγριτικό τα έχουν βάλει σαν νίκη του 2500Κ, αν δεις τα σκόρ θα δείς πως είναι πάρα μα πάρα πολύ κοντά! ΕΕΕ, όπως και να το κάνουμε είναι ισοπαλία εκεί ! Ξαναδές τα αποτελέσματα.

Το κακό είναι πως πρέπει να κοιτάξεις τα screens γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει πίνακας με min, max , avg .

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν θα κόψεις πυρήνες από τον 1090T, όπως και σαφώς δεν θα κόψεις τεχνητά το o/c bility του 2500/2600Κ, όταν ο μέσος όρος έχει με το "Γεια σας, Ήρθα" 4500μηζ, και αντίστοιχα εύκολα ο άλλος, 4000, μια χαρά είναι η σύγκριση.. Γενικότερα είμαι πολύ κατά της μίζερης αντίληψης του 2ου σε οποιαδήποτε έκφανση της ζωής, του στυλ "Ναι, αλλά ΑΝ είχα εκείνο/μπορούσα αυτό... τότε θα ήμουν 1ος/θα πετύχαινα ΑΥΤΟ...", και αυτό δεν εξαιρεί ούτε τις "φιλότιμες"(?) προσπάθειες τις AMD να φτάσει την Intel. AN μπορούσε ΑΥΤΟ ή ΕΚΕΙΝΟ, θα αγόραζα AMD.. αλλά δεν το έχει μπορέσει μέχρι στιγμής.. end of story :(

Δεν λέω πουθενά το ανάποδο, ούτε εγώ θα ήθελα να κόψω από κανέναν τίποτα. Απλά είπα πως δεν μπορείς να κόψεις κάτι εγγυημένο = πυρήνες και να θες να μιλάμε για ghz κλοκαρίσματος που από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρουν.

Οσο για το πρώτος και το δεύτερος, στην κοινωνία που ζούμε όλα μετρώνται σε απόδοση / κόστος = τιμή !!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λές είναι η μεγαλύτερη ΧΑΖΟΜΑΡΑ !!! Δεν υπάρχει λογική σε κάτι τέτοιο. Να σου πως γιατί ???

1) Η AMD πουλάει εγγυημένο προιόν 6 -πυρήνων και οι intel εγγυημένο προιόν 4-πυρήνων άρα είναι άτοπο να κόψεις πυρήνες από κάποιον !!

2) Ομως καμιά εταιρία ΔΕΝ πουλάει εγγυημένο προιόν για O/Cing σε συγκεκριμένη συχνότητα !! Εγγυημένες συχνότητες είναι μόνο οι default, και το τι συχμότητα μπορείς να κλοκάρεις το κάθε κομμάτι είναι κάτι αυθέρετο !!

3) Γιατί αν έχω την δυνατότητα να φτιάξω ένα chip με ένα συγκεκριμένο μέγεθος και συγκεκριμένο αριθμό τρανζίστορ, έχω την δυνατότητα να φτιάξω ή ένα chip περισσότερους πυρήνες και μικρότερους ή ένα chip με μεγαλύτερους και λιγότερους πυρήνες ανάλογα που θέλω το chip να υπερέχει.

Αυτό είναι στην λογική του κάθε κατασκευαστή και αν τον επεξεργαστή τον θες για multithread εφαρμογές κάνεις το πρώτο ή αν θες να τραβάει καλύτερα σε single core εφαρμογές κάνεις το δεύτερο.

Συμπερασματικά είναι ότοπο αυτό που λες !

μου ήρθε μια άλλη ιδέα, γιατί να μην βάλουμε τον 2500 στα 5ghz? αφού τόσα ΜΠΟΡΕΙ να τα πιάσει, γιατί όχι;

ο 2500 εδώ κατάφερε να πιάσει 4.5 πράγμα που ο 1090τ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ. ΑΠΛΟ.

Το ίδιο κάνατε και με τον 750vs1090t...οverclockάρουνε και οι δυο περίπου 4.0...το ίδιο είναι.

Αλλά ο 750 είναι στα 2.66 και ο 1090 στα 3.2 (και ξεκλείδωτος!)

υπόψιν ότι ο 2500 είναι ένας sandybridge 750, και οι δύο στην ίδια κατηγορία τους έχει βάλει η intel.

όσο ο 2500 δεν καταφέρνει να έχει αυτούς τους 2 παραπάνω πυρήνες, τόσο ο 1090 δεν καταφέρνει να έχει αυτά τα παραπάνω mhz...

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε μια άλλη ιδέα, γιατί να μην βάλουμε τον 2500 στα 5ghz? αφού τόσα ΜΠΟΡΕΙ να τα πιάσει, γιατί όχι;

Τότε να βάλουμε και τον 1090T στα ~4.20GHz ~ 4.53GHz αφού μπορεί και αυτός να τα πιάσει και το NB στα ~3100MHz (τα πιάνει και η μητρική με τάση 1.42V και ίσως πάει και παραπάνω στα MHz)..

Και τον Sandybridge στα ~5GHz που σίγουρα τον βλέπω unstable.. (μόνο με υδρόψυξη/ LN2/ Phase κτλ δηλαδή όχι που κάνει κάτι ο μέσος χρήστης).. Αλλα έστω ~4.8GHz, για να δούμε τι ψαριά πιάνουν οι 2 επεξεργαστές στα όρια των MHz χωρίς όμως extreme λύσεις και εξοπλισμό όσο αφορά την ψύξη.

βρε , αντε να δειτε 1-2fps παραπανω με τα +500Mhz που ολοι σκοτωνεστε.

Δεν είναι μόνο 2 FPS, είναι το σύνολο στην απόδοση του συστήματος, και όσο αφορά τα games παίζει με 500MHz παραπάνω να κερδίζουμε 4 εώς και 10FPS.

Link to comment
Share on other sites

Tα Phenom μεχρι 4,2ghz-4,3ghz πανε με αερα! Ομως εαν τα βαλεις σε χαμηλες θερμοκρασιες μπορεις με την ιδια ταση που τρεχει 4,2ghz να τρεξει 5,0ghz+... Ειναι περιεργα τσιπακια απο οσο γνωρίζω....

Ενας sandy με αερα παει και 5,4ghz, αλλα θελουν ρευμα ομως αρκετο για 32nm κατα την γνωμη μου. Για καθε μερα 24/7 το safe τους ειναι τα 4,6ghz και καπου 1,3 ρευμα...

Παιδια μην το ψιψιρίζεται και τοσο, μερικα αποτελέσματα εδωσαν τα παιδια για να εχουμε καποια συμπεράσματα....

Link to comment
Share on other sites

σε 1080p και πλακωμενο στα φιλτρα θα δεις απο 4 εως 10fps? αισιοδοξο σε βλεπω :hehe:

και btw σε τι φασμα ομως ; τα 100 να πανε 110;

και αυτο αναλογα την εφαρμογη.

Ορεστη ; τι θα γινει με την παρτη σου ; ολο απο πανω μου βγαινεις :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

σε 1080p και πλακωμενο στα φιλτρα θα δεις απο 4 εως 10fps? αισιοδοξο σε βλεπω :hehe:

και btw σε τι φασμα ομως ; τα 100 να πανε 110;

και αυτο αναλογα την εφαρμογη.

Ορεστη ; τι θα γινει με την παρτη σου ; ολο απο πανω μου βγαινεις :hehe::p

Παντα τα ποστ σου έπονται των δικών μου φανταχτερών ποστ, γιατί έχεις την τάση να εξισορροπείς τα πράγματα και να φέρνεις μια αρμονία στο forum :hehe:

Link to comment
Share on other sites

σε 1080p και πλακωμενο στα φιλτρα θα δεις απο 4 εως 10fps? αισιοδοξο σε βλεπω :hehe:

και btw σε τι φασμα ομως ; τα 100 να πανε 110;

και αυτο αναλογα την εφαρμογη.

Ορεστη ; τι θα γινει με την παρτη σου ; ολο απο πανω μου βγαινεις :hehe::p

Χαχαχα... Σε αυτό με το φάσμα έχεις αρκετό δίκιο.

Στα παιχνίδια που θα έχει 25FPS με το overclock άντε να πάει 27-28FPS. Αλλά στα άλλα παιχνίδια με τα 80-90FPS μπορεί να έχει αύξηση και 10FPS, κατα την γνώμη μου άχρηστα διότι το μάτι βλέπει μάλλον μέχρι 30FPS. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Σε αυτό με το φάσμα έχεις αρκετό δίκιο.

Στα παιχνίδια που θα έχει 25FPS με το overclock άντε να πάει 27-28FPS. Αλλά στα άλλα παιχνίδια με τα 80-90FPS μπορεί να έχει αύξηση και 10FPS, κατα την γνώμη μου άχρηστα διότι το μάτι βλέπει μάλλον μέχρι 30FPS. :rolleyes:

Το ματι βλεπει και 120fps....εαν σε βαλω σε 120hz μονιτορ με vsync on 120fps και σε επιστρεψω στα 60hz και fps θα μεινεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.