Jump to content



1090t @ 4 Ghz vs i5 2500 @ 4.5 Ghz Gaming (mostly) Shoot-Out


The_Blade

Recommended Posts

Χαχαχα... Σε αυτό με το φάσμα έχεις αρκετό δίκιο.

Στα παιχνίδια που θα έχει 25FPS με το overclock άντε να πάει 27-28FPS. Αλλά στα άλλα παιχνίδια με τα 80-90FPS μπορεί να έχει αύξηση και 10FPS, κατα την γνώμη μου άχρηστα διότι το μάτι βλέπει μάλλον μέχρι 30FPS. :rolleyes:

και παλι πιστευω πως σε τετοια αναλυση και με τετοια φιλτρα το 25αρη fps αν δεν μεινει ιδιο αντε να παει 26.

Και για να μη μιλαμε με υποθεσεις , Theblade , σα πολυ δε καθεσαι ; αντε κανε τπτ :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

συμφωνώ με gomar...εγώ από 2.5 τον πήγα 3.7 και ανέβηκε μόνο 5-10fps και όχι σε τπτ βαριά παιχνίδια...

και μιλάμε για πολύ ρεύμα (1.6)

πάντως αν ο phenom έπιανε τα 4.2-4.5 και κάπου ειπώθηκε 5.0+ θα το είχε ίδη κάνει, αλλά δεν το βλέπω πουθενά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τότε να βάλουμε και τον 1090T στα ~4.20GHz ~ 4.53GHz αφού μπορεί και αυτός να τα πιάσει και το NB στα ~3100MHz (τα πιάνει και η μητρική με τάση 1.42V και ίσως πάει και παραπάνω στα MHz)..

On air, stable ο 1090T @ 4.5GHz ? Ούτε Screenshot stable πάει εκεί.

Και τον Sandybridge στα ~5GHz που σίγουρα τον βλέπω unstable..

LOL.

Μάλλον δεν ξέρεις καλά τι γίνεται με τους SB.

Παρότι δεν λέμε full stable το SuperPi 32M, ξέρεις ότι τρέχουνε 5.8GHz-5.9GHz on air ?

Φάση έχει πάντως που τρώγεστε για το έτσι αν και αλλιώς, ενώ όσο και να πας τον CPU από τα 4.2-4.3GHz κι έπειτα τα fps δεν κουνιούνται καθόλου γιατί πολύ απλά είσαι με το 98% του επεξεργαστικού stress στην GPU...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις μετρήσεις από τα παιδιά παραπάνω που είναι ότι ποιο αξιόπιστο μπορείς να έχεις από οπουδήποτε !! Καταλαβαίνεις τι λέω.

Στα παιχνίδια που έγραψα παραπάνω, στο συγριτικό τα έχουν βάλει σαν νίκη του 2500Κ, αν δεις τα σκόρ θα δείς πως είναι πάρα μα πάρα πολύ κοντά! ΕΕΕ, όπως και να το κάνουμε είναι ισοπαλία εκεί ! Ξαναδές τα αποτελέσματα.

Το κακό είναι πως πρέπει να κοιτάξεις τα screens γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει πίνακας με min, max , avg .

Και το site που σου linkara μιά χαρά αντικειμενικό είναι και με άλλα παιχνίδια,για να έχουμε πιο σφαιρική άποψη.

AnandTech - Bench - CPU και εδώ ισοπαλία θα το βγάλουμε? AMD fan ήμουν είμαι και θα είμαι αλλα έχω μάτια να δω το προφανές. Μακάρι να πετύχει ο bulldozer να τον αγοράσουμε όλοι,αλλα για την ώρα οι τωρινοί της cpu είναι πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

On air, stable ο 1090T @ 4.5GHz ? Ούτε Screenshot stable πάει εκεί.

stable στα 4.3 πας αλλα δεν κερδιζεις πρακτικα κατι απο τα 4.2 ή τα 4ghz.

anyway, για το 4.5 ss.

1346384.png

απλα και μονο για τον φιλτατο μπιλ :magic:

πρεπει να πλησιαζω 5g για air validation! ασχετα αν δεν ασχολουμε :p

~4600 παιζω 32Μ :]

Link to comment
Share on other sites

stable στα 4.3 πας αλλα δεν κερδιζεις πρακτικα κατι απο τα 4.2 ή τα 4ghz.

anyway, για το 4.5 ss.

1346384.png

απλα και μονο για τον φιλτατο μπιλ :magic:

πρεπει να πλησιαζω 5g για air validation! ασχετα αν δεν ασχολουμε :p

~4600 παιζω 32Μ :]

για παίξε με 12v να δούμε που πάει...

Link to comment
Share on other sites

On air, stable ο 1090T @ 4.5GHz ? Ούτε Screenshot stable πάει εκεί.

CPU-Z Validator 3.1

Πάρε ένα Screenshot στα 4,53GHz. η μάλλον καλύτερα VALIDATION...

Εντελώς δοκιμαστικά..

Screenshot Unstable ήταν στα 4,6GHz. Και αυτό γιατί έχω την H50 Corsair που αποδίδει χειρότερα απο πολλές αεροψύξεις αλλά δεν το γνώριζα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Σου στείλω εγω μια Ultra-120 Extreme και 2 fan.

Βγάλε LinX ή μεγάλο h.264 encoding job στα 4.5GHz και σου δίνω μια 5870 δώρο.

Ώπα...? :getlost:

Τι έγινε το αλλάζουμε τώρα αφού είδαμε το Screenshot που πήγαμε στα 4,53GHz και τώρα θέλουμε και Stability Test..?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Μπιλ , το Ουτε ss stable δε παει εκει με το encoding or linx απεχει πααααααρα πολυ :p

Εγω δεν είπα τίποτα:

1090t @ 4 Ghz vs i5 2500 @ 4.5 Ghz Gaming (mostly) Shoot-Out - Page 3

Πάει 4.53G stable και με το NB @ 3100 τάδε έφη aris20.

Άσχετο, αλλά και για screenshot @ 4.5G αν πάρεις 20 1090T πόσοι θα πάνε με αερόψυξη ( όχι με το aircondition στους 16 ή και direct air feed ) 4.5G για validation ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Bill...

o 5200 μου είχε πάει και 3.9. έμπαινα firefox κλπ αλλά σε stability test έβγαζε bsod από τα 3 sec...:wall:

Μπορεί να θέλεις μεγάλη αύξηση του Vcore.

ο Ε7300 μου, που έπαθε degrade φυσικά μετά από ~1χρόνο οverclocked, από τα 2,66GHz μέχρι τα 4GHz ήθελε 1.55V και με αυτήν την τάση δεν σήκωνε παραπάνω ούτε ένα MHz και με μεγάλη αύξηση της τάσης σε 1.72V ξεκόλλησε από τα κολλήματα και πήγαινε και 4.4GHz+!!

Φυσικά μας ψόφησε μετά σε έναν άκυρο καιρό. Έμπαινε στα Windows αλλά μόλις έτρεχα ένα stability test πετούσε Bsod, ακόμα και στα Stock και underclocked.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είπα τίποτα:

1090t @ 4 Ghz vs i5 2500 @ 4.5 Ghz Gaming (mostly) Shoot-Out - Page 3

Πάει 4.53G stable και με το NB @ 3100 τάδε έφη aris20.

Άσχετο, αλλά και για screenshot @ 4.5G αν πάρεις 20 1090T πόσοι θα πάνε με αερόψυξη ( όχι με το aircondition στους 16 ή και direct air feed ) 4.5G για validation ?

μπορει και όλοι ;)

ειναι εντελως διαφορετικα τσιπακια απο τα deneb μπιλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.