Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

πριν 54 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο κακός είναι μικρομεσαίος επαγγελματίας που αναγκάσθηκε να γίνει παράνομος όταν η μεγάλη επιχείρηση με τις κρατικές διασυνδέσεις του έφαγε την δουλειά στην οποία είχε επενδύσει τις οικονομίες του.

 

 Εντάξει σίγουρα σε τέτοια συμβόλαια θα υπήρχαν ρήτρες, αλλά για χάρη σεναρίου το προσπέρασα με. Εκτός αυτού το συμβόλαιο που είχε με το Δήμο αποκλείεται να περιελάμβανε και εξωγήινα όπλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

 Εντάξει σίγουρα σε τέτοια συμβόλαια θα υπήρχαν ρήτρες, αλλά για χάρη σεναρίου το προσπέρασα με. Εκτός αυτού το συμβόλαιο που είχε με το Δήμο αποκλείεται να περιελάμβανε και εξωγήινα όπλα. 

 

Μην ψάχνεις τις λεπτομέρειες… το Χόλυγουντ  συνήθως αφουγκράζεται τον παλμό της κοινωνίας και τον εκφράζει σε ανύποπτο χρόνο.

Αυτή η απόστροφος στο σενάριο για μένα είναι ενδεικτική

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, akilleas said:

Κανείς για Blade Runner σήμερα!!!!

 

:D

 

 

Το είδα. μπράβο στον Villeneuve, να πάτε να το δείτε όλοι.

Ελπίζω το dune που έχει ανακοινωθεί πως θα σκηνοθετήσει να μην καθυστερήσει, το περιμένω πως και πως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ καλό το Blade Runner.

Οπτικά, μουσικά, φωτογραφικά, κινηματογραφικά σχεδόν αψεγάδιαστο.

Πολύ λίγο στο σενάριο μου τα χάλασε, αλλά οκ!

Μου άρεσε πάρα πολύ!!!

8,5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να προετοιμαστώ και εγώ βλέποντας την πρώτη ταινία Blade Runner (1982)

Σεναριακά παίρνει ένα ολοστρόγγυλο κουλούρι.

 

Ελπίζω η καινούρια να μην της μοιάζει σεναριακά. :D

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Είπα να προετοιμαστώ και εγώ βλέποντας την πρώτη ταινία Blade Runner (1982)

Σεναριακά παίρνει ένα ολοστρόγγυλο κουλούρι.

 

Ελπίζω η καινούρια να μην της μοιάζει σεναριακά. :D

Στην ουσία μέσα από ένα απλό αστυνομικό θρίλερ ξεδιπλώνει την υπαρξιακή αγωνία την ευφυούς μηχανής, το φόβο του θανάτου και την αγάπη  για τη ζωή.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2017 at 6:27 ΠΜ, το μέλος akilleas έγραψε:

Κανείς για Blade Runner σήμερα!!!!

 

:D

 

Λοιπόν το είδα και εγώ.:mellow:

8 θα του βάλω και πραγματικά είναι κρίμα...

 

Μέχρι τα μισά και κάτι παραπάνω με ενθουσίασε!:jumpy:

Ρυθμός παρόμοιος του 1ου, ατμόσφαιρα, δυνατός πρωταγωνιστής...

 

Μετά τα μισά και ειδικά στο σημείο που μπαίνει ο Ford  το ψιλοέχασε.

Δεν χρειαζόταν κάν και θα ταν καλυτερη η ταινία χωρίς. (έπρεπε να τρίξει τα δόντια του ο Βιλνέβ και να τον αφήσει στην συνταξιοδότηση...):wall:

Ακόμα και ο κόσμος στην εμφάνιση του ήταν παγωμένος(δεν πέσανε οι κλασικές καγκουροκραβγές) .

 

Βασικά φάνηκε οτι τον εβάλαν καθαρά διαφημιστικά...

Το ότι ένιωσα πως παρατραβάει απο εκεί και πέρα, δεν είναι καθόλου κολλακευτικό για την ταινία και οφείλετε καθαρά στο ότι πήγαν να φτιάξουν  την ταινία για τον Ford.

Ένιωσα ότι πιάστικε ο πάτος μου ρε αδερφέ τόσες ώρες.

 

Εντωμεταξύ και το ending καμιά σχέση με το πρώτο που σε άφηνε με την τρίχα κάγκελο.

Μου θύμισε και λίγο το serendipity. 

 

Αν δεν έπαιζε ο Ford και επικεντρωνόντουσαν στα υπόλοιπα Joi, Luv - Wallace (Αrtificial Ιntelligence - οικoνομική ανάπτυξη μέσω της δημιουργίας ενος αναλώσιμου είδους - homo inferior) θα μπορούσαν να έχουν κάνει ενα 2ο classic.

Θα κόβανε όμως τα μισά εισιτήρια...

Επιλογές είναι αυτές...

 

Ελπίζω να μην βγάλουν και γι αυτό άλλα 2 τώρα να το κάνουν τριλογία... 

Ούτε Blade Runner vs Superman

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Dark Tower (2017) 6/10

 

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία θα έλεγα είναι καλό, τώρα τελευταία έχουν βγει αρκετές teen movies, βλέπε ΙΤ, stranger thinks και κάνα δυο άλλες, η γενιά που μεγάλωσε με Goonies άρχισε να βγάζει ταινίες?:lol:

 

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε πολύ το νέο Blade Runner.

Λίγο του ότι:

- τα "πάντα" γίνονταν αργά, χωρίς λόγο,

-  πήγε να με πάρει ο ύπνος,

- η μετάφραση των μη Αγγλικών γλωσσών ήταν στα Τσέχικα

- πολλές φορές δεν καταλάβαινα @jesus τι λέγανε

- μουσικά κομμάτια δεν υπήρχαν, απλά μία υπόκρουση

- ήθελα να πάω και τουαλέτα, την τελευταία ώρα, αλλά περίμενα ότι θα γίνει κάτι ουάου και θα το χάσω. :p

 

Θα το ξαναδώ σπίτι με την ησυχία/άπλα μου, μπας και ανεβάσω τη βαθμολογία από το 5-6

Link to comment
Share on other sites

The Dark Tower (2017) - IMDb

 

Είναι κάπως υποτονικό, επειδή ίσως έτσι είναι η ιστορία. Δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξανά δει "ήρωας από την μία, κακός από την άλλη, μικρός super special edition μπλέκεται κάπου στην μέση". Αν κάτσουμε να δούμε πόσες τέτοιες ιστορίες υπάρχουν, ίσως με λίγο ψάξιμο να βρούμε μερικές δεκάδες. Δεν πείθει επίσης και ο ήρωας. Λάθος σχόλιο εδώ. Βασικά στην σκηνή της Γης μας τα χάλασε.

Spoiler

Στον κόσμο του ΟΚ, το εξάσφαιρο μπορεί να είναι ισχυρό όπλο. Στον κόσμο μας απέναντι σε σύγχρονα όπλα, η σκηνή κόπια από το Matrix, απλά δεν γίνεται πιστευτή

 

Σε γενικές γραμμές πάντως βλέπεται άνετα, απλά δεν είναι η ταινία που θα θυμάται κάποιος μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα, ωρών, ημερών, άντε βδομάδων.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το Dark Tower θα έπρεπε να γίνει με πιο φαντασμαγορικό τρόπο, στυλ τριλογίας και με πολλά εκατομμύρια budget. 8 βιβλία μάναμ. Αυτό έγινε στα γρήγορα, και σε λιγότερο από 90 λεπτά προσπαθεί να εξηγήσει τον απίθανο αυτό κόσμο; Δεν γίνονται. Επίσης η ταινία έμπλεξε στοιχεία από αρκετά βιβλία. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.