Jump to content



Τι παίζετε αυτόν τον καιρό;


fantacid

Recommended Posts

Πρώτα απ' όλα, είμαι της άποψης ότι ένα sequel πρέπει να εξελίσσεται. Αν δεν εξελίσσεται, τότε καλύτερα να μη βγει καθόλου. Ο κόσμος πολλές φορές ζητάει sequel ενώ στην ουσία θέλει μια απ' τα ίδια. Και όταν του δίνουν μια απ' τα ίδια, γκρινιάζει που ήταν ίδιο... Άγνωσται αι βουλαί των gamers. Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να διατηρεί τα στοιχεία που το χαρακτηρίζουν, αυτά που λάτρεψε ο κόσμος, ενώ ταυτόχρονα να παρουσιάζει νέα στοιχεία για τη σειρά και όλα μαζί να φτιάχνουν το νέο χαρακτήρα της σειράς. Αν δεν έχει νέα στοιχεία, θα είναι ΑΠΛΑ ένα sequel του σωρού και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αξιολογείται πολύ πιο αυστηρά, γιατί στην ουσία καταστρέφει με τη στασιμότητα ό,τι έχει χτίσει ως εκείνο το σημείο η σειρά. Τέλος, θα πρέπει να υπάρχει ένα καλό "ζύγισμα" στα νέα με τα παλιά στοιχεία για να μην ξεφύγει.

δεν το εχω παιξει το game, και αν και περιεκτικοτατη η αναλυση σου, θα σταθω στην παραπανω ΣΟΦΗ παραγραφο του κειμενου σου γιατι νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικη για ΠΟΛΛΑ sequel / prequel κτλ καθως και για "κατηγοριες" games (οπως πχ ο αντιλογος μου σχετικα με τα γραφικα του poe που ολοι οι fan του ειδους εδω οταν ειπα την αποψη μου ειπαν πως θα ηταν ιεροσυλια μια φυσιολογικη 3d καμερα της προκοπης του 21ου αιωνα :tongue:)

Υπαρχουν βεβαια καποια ελαχιστα games (πχ lady cat) που ακομα και με γραφικα απο ουφακια των 90s τα παιζεις ανετα λογο "περιεργου" και καλογραμμενου σεναριου, αλλα και παλι δε θα ηταν προτιμοτερη μια unreal τελευταιας εκδοσης να ξεσκιζει τις καρτες μας? Μεχρι και ο super Mario εγινε 3d (για να μην πω και κανενα arcanoid :D:p)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Far Cry 3, πολύ καλό παιχνιδάκι, τώρα αναζητώ άλλο FPS με open map

Το καλύτερο που έχω παίξει, με βασικότερο λόγο ότι είναι Β' ΠΠ, είναι το Saboteur. Δυστυχώς έκλεισε η εταιρία και δε θα βγάλουν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Far Cry 3, πολύ καλό παιχνιδάκι, τώρα αναζητώ άλλο FPS με open map :D
Το καλύτερο που έχω παίξει, με βασικότερο λόγο ότι είναι Β' ΠΠ, είναι το Saboteur. Δυστυχώς έκλεισε η εταιρία και δε θα βγάλουν άλλο.

saboteur360.jpg.jpg

??? :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9BxiPqml1hw]Priboi Story Review/Playthrough pt.1 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το Blackguards. Love-or-Hate κατάσταση, Strategy Turnbased με στοιχεία RPG, που δεν ικανοποιούσε ούτε σαν RPG ούτε και σαν Strategy.

Στα θετικά του ο ιδιαίτερος κόσμος του, οι περίεργοι χαρακτήρες, η νοσταλγία που μου θύμισε για BaldursGate-IcewindDale, η αρκετά μεγάλη διάρκεια, τα ενδιαφέροντα skills-spells, η μεγάλη σαδιστική δυσκολία του.

Στα αρνητικά τα ελάχιστα όπλα-πανοπλίες, το σύστημα μάχης που δεν επέτρεπε να μεταφέρεις αντικείμενα από το inventory και ξέμενα από arrows εν μέσω μάχης, η τρελή αυξομείωση της δυσκολίας των μαχών και οι πολλές διαδοχικές μάχες χωρίς να μπορείς να προετοιμαστείς, καθιστώντας το παιχνίδι εντελώς unbalanced.

Τέλος στα αρνητικά και η τιμή, 40€ για την απλή και 60€ για την deluxe που δεν δικαιολογούνται με τίποτα!

Μια αξιότιμη προσπάθεια, ελαφρώς καλύτερη από το Expeditions Conquistador.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.