Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Αν δε χρειάζεται να συνδέεσαι σε domain, δε νομίζω ότι αξίζει να ξοδέψεις τα παραπάνω λεφτά. Οι άλλες διαφορές είναι ότι η Pro υποστηρίζει BitLocker και Remote Desktop host.

(Compare and decide - Microsoft Windows)

Κατα τ' άλλα, ναι, γίνεται να πάρεις δικτυακά την άδεια, μέσω εξουσιοδοτημένου μεταπωλητή. Όμως οι τιμές που γράφεις μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες. Τα 8.1 DSP πρέπει να κινούνται κάτω από 100€ και τα 8.1 Pro DSP κάτω από 150€.

Link to comment
Share on other sites

Τις ειδα τις διαφορες αυτες αλλα δε γνωριζω ποσο σημαντικες ειναι. Γι'αυτο ρωτησα.

Αφου αξιζει η απλη. Ας ειναι.

**Τιμες ενδεικτικες εγραψα.

Μόλις καταλήξεις ποια έκδοση θα αγοράσεις πάρε και ένα τηλέφωνο στην Microsoft Hellas να σου ξεκαθαρίσει τι γίνεται και με τις αδειοδοτήσεις.

Ρώτα ποιά η διαφορά μεταξύ OEM/DSP με Retail. Γιατί αν κυνηγάς το πιο φθηνό υπάρχει και μία ιδιαιτερότητα απο πίσω που δεν θα στην αναφέρει ο μεταπωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους παιδια. Αντιμετωπιζω και γω ενα θεματακι με τα windows 8.1. Εχω ενα λαπτοπ dell xps 12 convertible και εχω το εξης προβλημα. Οταν για παραδειγμα ανοιγω το μΤorrent το παραθυρο του φαινεται σαν να ειναι λιγακι θολο. Ξερει κανενας τι παιζει?:X:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους παιδια. Αντιμετωπιζω και γω ενα θεματακι με τα windows 8.1. Εχω ενα λαπτοπ dell xps 12 convertible και εχω το εξης προβλημα. Οταν για παραδειγμα ανοιγω το μΤorrent το παραθυρο του φαινεται σαν να ειναι λιγακι θολο. Ξερει κανενας τι παιζει?:X:

Δοκίμασε δεξί κλικ στο εκτελέσιμο αρχείο του uTorrent > Properties > Compatibility tab > "Disable display scaling on high DPI settings."

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ acct :):):) Ξερεις για ποιο λογο υπηρχε αυτο το προβλημα? Και ουσιαστικα αυτη η ρυθμιση που μου ειπες να επιλεξω τι κανει :) ?

Κλείνει τη προσαρμογή των γραμματοσειρών όσο μεγαλώνει η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

σε ποια έκδοση windows δεν θα πατάω στο google

"load icc profile , setup external monitor, color management"

και σε ποια έκδοση θα πετύχει με την πρώτη και θα κάνει και save.

ασπρα μαλλιά θα βγαλω και ακομα τίποτα δηλαδή ΓΙΑΤΙ δεν το φτιάχνουν

να παιζει σωστα, πεστε μου ΕΝΑ λογο

γιατι δεν το φτιάχνουν

καημό το χω

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

σε ποια έκδοση windows δεν θα πατάω στο google

"load icc profile , setup external monitor, color management"

και σε ποια έκδοση θα πετύχει με την πρώτη και θα κάνει και save.

ασπρα μαλλιά θα βγαλω και ακομα τίποτα δηλαδή ΓΙΑΤΙ δεν το φτιάχνουν

να παιζει σωστα, πεστε μου ΕΝΑ λογο

γιατι δεν το φτιάχνουν

καημό το χω

Για να τους τη λένε οι Mac-άδες.

Είναι μια από τις πρώτες απαντήσεις στην αιώνια διαμάχη :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άλλη μια @@ που αποφάσισαν να κάνουν στα καλά καθούμενα...

Χωρίς να έχω αλλάξει/εγκαταστήσει τίποτα εδώ και μέρες...

Ανοίγω το φάκελλο του χρήστη, όπου έχει όλους τους υποφακέλλους (pictures, documents, videos, κλπ). Γράφω Ελληνικά πάνω δεξιά στην αναζήτηση. Με το που γράφω το 2-3ο γράμμα, εξαφανίζεται το language icon από το taskbar, γυρνάει αγγλικά και δε λειτουργεί πλέον άλλη γλώσσα. Δοκίμασα ενεργοποίηση, απενεργοποίηση, κλπ. Επανέρχεται μόνο με restart και φυσικά κάνει το ίδιο κάθε φορά που θα το κάνω. Οπουδήποτε αλλού, παίζει κανονικά. :rant:

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς έχουν κάνει δηλαδή;

Γιατί εμένα δεν μου κάνει κάτι τέτοιο...

Εκεί ακριβώς, γράφοντας το δεύτερο γράμμα, γυρνάει αγγλικά, χάνει την επιλογή της γλώσσας κάτω δεξιά και δεν επανέρχεται αν δεν κάνω restart...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άλλη μια @@ που αποφάσισαν να κάνουν στα καλά καθούμενα...

Χωρίς να έχω αλλάξει/εγκαταστήσει τίποτα εδώ και μέρες...

Ανοίγω το φάκελλο του χρήστη, όπου έχει όλους τους υποφακέλλους (pictures, documents, videos, κλπ). Γράφω Ελληνικά πάνω δεξιά στην αναζήτηση. Με το που γράφω το 2-3ο γράμμα, εξαφανίζεται το language icon από το taskbar, γυρνάει αγγλικά και δε λειτουργεί πλέον άλλη γλώσσα. Δοκίμασα ενεργοποίηση, απενεργοποίηση, κλπ. Επανέρχεται μόνο με restart και φυσικά κάνει το ίδιο κάθε φορά που θα το κάνω. Οπουδήποτε αλλού, παίζει κανονικά. :rant:

Μιλάμε το thread αυτό έχει καταντήσει εξαιρετικά διασκεδαστικό!! :haha: :haha: Πολύ γέλιο!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε το thread αυτό έχει καταντήσει εξαιρετικά διασκεδαστικό!! :haha: :haha: Πολύ γέλιο!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Πιστευω οτι αυτο το thread εχει καταντησει ακρως ενδιαφερον μιας και με οσα προβληματα και αν παρουσιαζουν τα windows 8 υπαρχουν δεκαδες ατομα εδω μεσα που μοιραζονται αυτα τα προβληματα και τα λυνουν με τη βοηθεια ολου του φορουμ. :T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν έχω χρόνο για ψάξιμο και τυχόν troubleshooting αυτό τον μήνα

Πρέπει να αναβαθμίσω στο λαπτοπ από Windows 8 σε 8.1 μέχρι κάποια ημερομηνία γιατί μετά δεν θα μπορώ ? Ή λέω ότι να ναι?

Το 8.1 μπορούμε να το βάλουμε όποτε θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω χρόνο για ψάξιμο και τυχόν troubleshooting αυτό τον μήνα

Πρέπει να αναβαθμίσω στο λαπτοπ από Windows 8 σε 8.1 μέχρι κάποια ημερομηνία γιατί μετά δεν θα μπορώ ? Ή λέω ότι να ναι?

Το 8.1 μπορούμε να το βάλουμε όποτε θέλουμε?

Ναι. Υποτίθεται ότι θα είναι απαραίτητο από 12/1/16, αλλά κάτι λεγόταν ότι χωρίς το Update 1 δε θα 'χει ενημερώσεις.

παιδιά να ρωτήσω το uefi τι είναι και πως μπορώ να το ενεργοποιήσω στο pc (win 8.1.1 64 bit) το bios ειναι σε legacy mode ...θα χρειαστεί να ξανακάνω format στο pc ???

Είναι ο αντικαταστάτης του BIOS. Δε χρειάζεται επανεγκατάσταση των Windows αλλά για να το χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να το υποστηρίζει η motherboard. Κοίτα στη σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής σου για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Υποτίθεται ότι θα είναι απαραίτητο από 12/1/16, αλλά κάτι λεγόταν ότι χωρίς το Update 1 δε θα 'χει ενημερώσεις.

Είναι ο αντικαταστάτης του BIOS. Δε χρειάζεται επανεγκατάσταση των Windows αλλά για να το χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να το υποστηρίζει η motherboard. Κοίτα στη σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής σου για περισσότερες πληροφορίες.

Αν η μητρική υποστηρίζει και το UEFI Fast/Ultra Fast boot, τότε για να να δουλέψει χρειάζονται τα Windows να είναι εγκατεστημένα σε GPT mode και όχι στο κλασσικό MBR και επίσης χρειάζεται και η κάρτα γραφικών να υποστηρίζει το UEFI GOP mode.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.