Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

από καλώδια, να βάλω AWG 18 η AWG 16

το AWG 16 είναι λίγο ποιο χοντρό σε χαλκό στο εσωτερικό του και κρατάει μεγαλύτερο φόρτο, μήπως όμως δεν θα μπορώ να το "δέσω" με τα pin του ATX connector ? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Με καλή πρέσα και ποιοτικά crimps δεν έχεις πρόβλημα με το 16άρι.

Απλά και με 18άρι θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

Προφανώς μιλάς για extensions και όχι αλλαγή στα καλώδια του τροφοδοτικού σου έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει 18άρια κάνουν. Συνήθως 18άρια έχουν.

Απλά όσο ανεβαίνουν τα W συνήθως τα psu έχουν 16άρια.

Το να βγάλεις 18άρια να βάλεις 16αρια ειναι οκ. Το ανάποδο δε θα το έκανα. Οχι ότι δε θα δουλέψει πάντως απλά για να νιώθω safe

Link to comment
Share on other sites

Με καλή πρέσα και ποιοτικά crimps δεν έχεις πρόβλημα με το 16άρι.

Απλά και με 18άρι θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

Προφανώς μιλάς για extensions και όχι αλλαγή στα καλώδια του τροφοδοτικού σου έτσι;

ναι, επεκτάσεις, γιατί δεν μου φτάνουν.

Edit : το τροφοδοτικό μου (Galaxy DXX 1000W) έχει 16AWG στο 24pin (mobo) και 18AWG για όλα τα υπόλοιπα. Info εδώ.

Οπότε θα βάλω για το 24pin ένα κόκκινο cable 16AWG (50 ft) με sleeve επιλογής και μωβ cable 18AWG (100 ft) για όλο το υπόλοιπο.

Θα κάνω ειδικό mod ^_^

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα καλησπερα,μιας και 1 μηνα σχεδον τωρα εχω το νεο μ Pc (της υπογραφης μου) θα ηθελα να ξεκινησω την 1η μου αποπειρα για sleeving.Για να μην κανω λαθος υπολογισμους μπορει καποιος να μ πει τι πρεπει να sleevarw και αν τα εχω σκεφτει λαθος?

1.24pin τροφοδσιας-8pin Mobo - 6+2pin καρτας γραφικων(αν και απ την 1 ακρη πανω στην VGA Μου δηλαδη περισσευει ενα 2pino και δν ξερω γιατι) και τα Sata....θα ειναι σε λευκο-κοκκινο χρωμα ...πειτε μου site και τι ακριβως ειναι καλυτερο για αρχαριους να αγορασω :D..ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον ή δε το έπιασες ή δε ξέρεις το θέμα που ποστάρεις.

Hellooooo kitty είναι οδηγός για όλα όσα ρωτάς. Αντί για search πάτα το κουμπί read στο keyboard :p

Link to comment
Share on other sites

μαλλον :p ...οκ ευχαριστωωω πολυυυ...μια μικρη απορια Λιγο οff topic βεβαια :X...γιατι στο καλωδιο της VGA περισσευει (απ την πλευρα που συνδεεται πανω στην καρτα γραφικων) ενα 2pin connector? δεν θα επρεπε να μπαινει καπου ;p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο την τρομερη και συγκινητικη παραχωρηση αρκετων μετρων paracord απο τον [MENTION=10170]swatoner[/MENTION] τελικα λεω να ξεκινησω... μια βοηθεια ομως.. στο 8pin που απ την μια πλευρα ειναι 6+2 θα εχω προβλημα εκει που φτανει με "διπλο" καλωδιο..?και θα ηθελα να ξερω εαν εχει διαφορα η καθε τρυπα?δηλαδη τα βγαζω ολα απ το connector και τα ξαναβαζω οπου να ναι η θελει να μπουν απο εκει π βγηκαν :D ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.