Jump to content



Google Nexus 7


DJD

Recommended Posts

  • Replies 464
  • Created
  • Last Reply
Με ένα δύο παιχνίδια και μία δύο ο ταινίες δε γεμίζουν τα 16gb. Αλλά για τις ταινίες μπορείς να χρησιμοποιείς ένα εξωτερικό usb stick.

Αφού κατεβάσω paid app και έχω εξωτερικό καλώδιο + usb.... Δε λέει. Περιορίζεται το mobility... Αλλιώς είναι η καρτούλα SD. Τη βάζεις μέσα και ξεμπερδεύεις...

Δεν γεμίζουν τα 16GB (που δεν είναι 16) με 2 ταινίες HD και 1-2 βαρβάτα games; Δε νομίζω... (π.χ. ΜW3 1.7GB, που θα ψηθείς να κατεβάσεις μια που έχεις tegra3... ή το πιο "ταπεινό" asphalt 7 --> 1.23 GB)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ γιατί λέμε χαζομάρες τώρα...Θα πας να βάλεις HD ταινία σε 7ρα ταμπλέτα; Για πιο λόγο ακριβώς; Να ευχαριστηθείς το υψηλό bitrate στις 7 ιντσες; 1GB/2ωρη ταινία στην ταμπλέτα φαίνεται καλύτερα από FHD σε 32ρα.

Στο σπίτι δε παίζει πρόβλημα, υποθέτω όλοι έχουν wifi, κάνεις τα media stream.

Ταξίδια/διακοπές, αν και τραίνα/βαπόρια έχουν πλέον wifi, 12GB πόσα μένουν φτάνουν για τουλάχιστον 20ωρες ταινιών για την διαδρομή. Στο ξενοδοχείο έχουν wifi.

Στην δουλειά, τι θες να κουβαλάς και δε σε φτάνουν 12GB για πόση ώρα θα είσαι σε εξωτερικούς χώρους;

Δε χρειάζεται να σε περιορίζει καθόλου το καλώδιο+φλασάκι (5€ σύνολο). Είδες 2-3 ταινίες που είχε μέσα στη ταμπλέτα. Τις σβήνεις, αδειάζεις χώρο. Πας για ντουζάκι/no2, το συνδέεις, και το βάζεις να αντιγράφει τις άλλες ταινίες. Όταν αράζεις μετά στο κρεββατάκι σου το βγάζεις το φλασάκι.

Δεν είναι ιδαιτέρως πρακτικό, αλλά λύσεις υπάρχουν. Το να περιορίζεσαι για 10λεπτά μια φορά σε ένα ταξίδι, δεν αντισταθμίζει την διαφορά στην τιμή/ποιότητα με τις άλλες -επώνυμες τουλάχιστον- λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβατε εσεις;

Αντι πχ να εχει 200 ευρω ως συνηθως στην ευρωπη εχει 270.

Για να μην αναφερω οτι 200 δολαρια δεν ειναι 200€

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από ΗΠΑ και πλήρωσε τα μεταφορικά. Ή νομίζεις ότι θα σου έρθει τζάμπα;

Συγκρίνεις το 1 κομμάτι με μαζική εισαγωγή δεκάδων χιλιάδων ή και εκατοντάδων χιλιάδων μονάδων; Άντε και να καταπιούμε την ισοτιμία 1:1. 199$ = 150€ ffs...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις το 1 κομμάτι με μαζική εισαγωγή δεκάδων χιλιάδων ή και εκατοντάδων χιλιάδων μονάδων; Άντε και να καταπιούμε την ισοτιμία 1:1. 199$ = 150€ ffs...

Πραγματικά πιστεύεις ότι οποιαδήποτε εταιρεία εδώ πέρα θα εισάγει δεκάδες χιλιάδες κομμάτια;

Εδώ πλέον δεν στοκαρουν ούτε χαρτιά υγείας και εσύ μιλάς για 10.000 nexus 7.

Ακόμη και για το Amazon να το έλεγες θα είχα τις αμφιβολίες μου :p

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβατε εσεις;

Αντι πχ να εχει 200 ευρω ως συνηθως στην ευρωπη εχει 270.

Για να μην αναφερω οτι 200 δολαρια δεν ειναι 200€

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Σε ποιά αγορά $1><1€; Στις κάρτες γραφικών πχ δεν έχουμε μάθει ότι $1=1€; Εδώ γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο Γερμανός το είχε σε "λογική" τιμή (220 με τη δωροεπιταγή), αλλά δεν υπάρχει ούτε 1.

Το 16ρι n7 το έφεραν στην Ελλάδα, πάνω κάτω την ίδια περιόδο που έμφανίστηκε το 32ρι στην παγκόσμια αγορά, και μείωσαν τις τιμές του 16ριου στα 200. Όταν πρωτοβγήκε η ανακοίνωση για το ελληνικό ν7, ήταν σχετικά οκ τιμή (20€ καπέλο, 249 έξω-269 Ελλάδα).

Μπορούμε να ελπίζουμε ότι τώρα που έχει φύγει το πρώτο κύμα των nexus, είτε θα φέρουν το 32ρι σε αυτή την τιμή είτε θα το ρίξουν όλοι στα 220. Αν και παίζει πάντα η αρπαχτή του Έλληνα...

Link to comment
Share on other sites

Σκληροί δίσκοι πριν και μετά την πλημμύρα πουλούσαν το στοκ που είχαν πάρει με τις παλιές τιμές στις "νέες". Οι 78ΧΧ/79ΧΧ κάρτες 2 φορές που έγινε πτώση στις τιμές, παρόμοια κατάσταση (απλά αγόραζαν στις νέες τιμές και πουλούσαν στις παλιές). Ηλεκτρονικά αγαθά μια βδομάδα πριν τις εκπτώσεις βλέπεις αυξήσεις, ώστε την βδομάδα των εκπτώσεων επανέρχονται στις κανονικές τους τιμές με την "έκπτωση" κτλ κτλ κτλ.

Εκεί που βγάζει μάτι, είναι οι παραεισαγωγές. Πόσο είχε το n7 το eshop πριν το φέρουν επίσημα στην Ελλάδα; 350; 200€ μεταφορικά από Αμέρικα/ταμπλέτα. Ότι θέλουν κάνουν...

EDIT: επίσης, η "ελληνική" ταμπλέτα της forthnet. 25$ την αγοράζουν, 100€ θα είναι η "κανονική" τιμή της.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που βγάζει μάτι, είναι οι παραεισαγωγές. Πόσο είχε το n7 το eshop πριν το φέρουν επίσημα στην Ελλάδα; 350; 200€ μεταφορικά από Αμέρικα/ταμπλέτα. Ότι θέλουν κάνουν...

EDIT: επίσης, η "ελληνική" ταμπλέτα της forthnet. 25$ την αγοράζουν, 100€ θα είναι η "κανονική" τιμή της.

Για το συγκεκριμένο κομμάτι θα μιλήσω γιατί στα υπόλοιπα έχεις δίκιο. Δε τα κάνουν πολλές φορές εισαγωγή οι ίδιοι αλλά dealer όπου δε το παίρνουν και φτηνά.

Για να κάνεις εισαγωγή και να πάρεις τιμή θέλεις τεμάχια αναγκαστικά.

Είχα ρωτήσει για να φέρω σε πελάτη Sony Vaio Ultrabook συγκεκριμένο τον επίσημο διανομέα εδώ. Και μου είπε μόνο παλέτα και όχι τεμάχιο μόνο. Και μιλάμε για laptop 1000€+

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από ΗΠΑ και πλήρωσε τα μεταφορικά. Ή νομίζεις ότι θα σου έρθει τζάμπα;

προφανώς στο "οπουδήπτοτε" περιλαμβάνεται και το εξωτερικό, απλά δεν ξέρω κάποιο αξιόπιστο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τες πα το θέμα είναι ότι στην ελλάδα δεν μπορείς να το βρεις πουθενα σε οποιαδίποτε τιμή..

Έχω κάνει στο E-shop παραγγελεία από τις 20.. και έλεγε να παραλαβή της 19.. πήρα τηλ την δευτέρα..

Μου είπανε ακόμα την περιμένουν την παραλαβή από της 19..

"Ξερετε είναι χριστούγγενα, αργίες κτλπ.."

Στα 249

SRVDw.png

αλλά δεν βλέπω να έρχετε..

Από το Digital-master που είχε το 32 στην τιμή του 16 είχα πάρι τηλ κάπου τότε πριν της 20 κατευτειαν μου ειπαν δεν προκειτε να το ξαναφέρουμε σίγουρα οχι τώρα από το νεο έτος βλέπουμε..

Το πλαισιο τίποτα..

Γερμανος τίποτα..

και δεν εχω ψάξει τίποτα παραπάνω..

τώρα δεν ξέρω από αυτά τα μαγαζια στο Skroutz που λένε το έχουν σε απόθεμα, αλλά δεν πιστευω να το παραδώσουν γρήγορα..

Και για την ώρα περιμένω το Nexus με ημερομινία παραλαβής 28! άντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.