Jump to content



How to αλλαγη μπαταριας με επαναφορτιζομες σε ασυρματο τηλεφωνο???


Recommended Posts

επειτα απο μια αναζητηση δεν βρηκα κατι οποτε ειπα μπας και εχει δοκιμασει καποιος κατι αναλογο

Εχω ενα ασυρματο τηλεφωνο Siemens Gigaset AS150

Η μπαταρια του τα εχει παιξει με αποτελεσμα να μην μπορω πλεον να το χρησημοποιησω (λογικο εξαλλου αφου ειναι μολις 400mah...)

ειδα οτι οι συμβατες μπαταριες κοστιζουν γυρω στα 7-9 ευρω και ειναι 650mah (επισης μικρες δηλαδη...)

Σκεφτηκα πως δεν αξιζει να αγορασω κατι τετοιο, καθως με 15-18 ευρω παιρνεις καινουριο ασυρματο...

Ελεγα να βρω αν γινεται καπως, να βαλλω πανω 2 επαναφορτιζομενες ΑΑΑ (δεν με πειραζει αν τις φορτιζω σε αλλο φορτιστη και οχι πανω στη βαση)

Εχει δοκιμασει κανεις να αντικαταστησει αυτου του τυπου τις μπαταριες με καποιες απαναφορτιζομενες?

Γινεται κατι τετοιο?

Και αν ναι με ποιον τροπο?

Η μπαταρια στην οποια αναφρερομαι φενεται παρακατω στην εικονα

Υ.Γ.

Εαν η ΔΟ θεωρει πως το νημα ειναι σε λαθος κατηγορια, ας μεταφερθει αναλογα :sorry:

post-5087-1416076658,8837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που δείχνεις στην εικόνα έχει μέσα προφανώς δύο ΑΑΑ των 1.2volt έκαστη για να δίνουν σε σειρά τα 2.4volt.

Πρέπει να πάρεις δύο μεμονωμένες, να τις ποντάρεις με λαμάκι για να έρθουν σε σειρά και να κολλήσεις καλλώδιο.

Αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

αν το ασυρματο την παλευει γενικοτερα περα απο μπαταριες ...αξιζει.

Αν μπορεις ομως μη κανεις τη μοντα ομως στις μπαταριες .

Καντο στο ασυρματο ωστε οι μπαταριες πλεον να ειναι ανεξαρτητες του ασυρματου ..για μελλοντικη χρηση(αλλαγη δλδ).

Δεν θα εχεις προβλημα να το φορτιζεις και στη βαση..

Τελος το οτι ψοφαει γρηγορα με ο,τι εχεις ειναι θεμα ψοφιας -πλεον- μπαταριας ..και οχι λιγων mah.

Προφανως με τις 900αρες θα εχεις μεγαλυτερη ..απλα το αναφερω .

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που δείχνεις στην εικόνα έχει μέσα προφανώς δύο ΑΑΑ των 1.2volt έκαστη για να δίνουν σε σειρά τα 2.4volt.

Πρέπει να πάρεις δύο μεμονωμένες, να τις ποντάρεις με λαμάκι για να έρθουν σε σειρά και να κολλήσεις καλλώδιο.

Αξίζει τον κόπο?

το προφανες της υποθεσης το υπεθεσα και εγω :p

To θεμα ειναι πως θα τις μονταρω με λαμακι ή και καπως αλλιως ;)

Αυτο θελω να μαθω δηλαδη.

Οσο για το αν αξιζει, θεωρω πως ναι, γιατι το τηλεφωνο δεν εχει κανενα θεμα λειτουργικο, εχει φωτιζομενο καντραν που βολευει φυσικα, σε αντιθεση με το ασυρματο των 15 ευρω που εχω παρει

Επιπλεον, αντικαθιστωντας τις μπαταριες με μεγαλυτερες (enloop 900αρες συγκεκριμενα), θα κερδισω απιστευτα σε αυτονομια γιατι οι eneloop δεν αποφορτιζουν με τον ιδιο ρυθμο οπως οι μουφομπαταριες που εχουν τα τηλεφωνα απο μαμα ;)

Αμα παρεις αλλο ασυρματο, παρε panasonic

Σκοπος ειναι να μην παρω αλλο ασυρματο :nuke:

αφενος γιατι υπαρχει ετσι και αλλιως δευτερο (το οποιο θα γινει πρωτευον πλεον) και αφεταιρου γιατι εαν και εφοσον μπορω να βαλλω τις μπαταριες που θελω σε αυτο που εχω, ειμαι καλυμενος

Στην τελικη αν ειναι να αγορασω καινουριο, παω και αγοραζω καινουριες μπαταριες και κατα προτιμηση μεγαλυτερης χωριτικοτητας αν βρω.

Σε γενικες γραμμες δεν θελω να δωσω αλλα 20-30 ευρω για να παρω αλλο ασυρματο :X::p

αν το ασυρματο την παλευει γενικοτερα περα απο μπαταριες ...αξιζει.

Αν μπορεις ομως μη κανεις τη μοντα ομως στις μπαταριες .

Καντο στο ασυρματο ωστε οι μπαταριες πλεον να ειναι ανεξαρτητες του ασυρματου ..για μελλοντικη χρηση(αλλαγη δλδ).

Δεν θα εχεις προβλημα να το φορτιζεις και στη βαση..

Τελος το οτι ψοφαει γρηγορα με ο,τι εχεις ειναι θεμα ψοφιας -πλεον- μπαταριας ..και οχι λιγων mah.

Προφανως με τις 900αρες θα εχεις μεγαλυτερη ..απλα το αναφερω .

Γιωργη επιασες το σκεπτικο μου :crazy_pilot:

Αυτο που θελω να δω, ειναι αν γινεται να μονταριστει το ασυρματο ουτως ωστε να μπαινουν πανω οι μπαταριες οπως λες και οχι με αυτο το καλωδιακι.Οχι πως θα με χαλουσε φυσικα και να τις εβαζα απλα

Αρκει να εχω δηλαδη το τηλεφωνο λειτουργικο με μπαταριες της επιλογης μου :happy:

Η συσκευη δυστυχως δεν εχει πολους στην περιοχη που τοποθετουνται οι μπαταριες, παρα μονο τον χωρο για να μπουν αυτες της εικονας και να κουμπωσεις το καλωδιακι μεσα στο βυσματακι της συσκευης :fist:

Ως εκ τουτου η αρχικη μου υποθεση ηταν πως δεν γινεται να μονταριστει το τηλεφωνο για να κουμπωνουν απευθειας πανω οι μπαταριες

Εχεις μηπως διαφορετικη γνωμη? :whistle2:

παραθετω και το μανουαλι της συσκευης μηπως και βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Βρες μια τέτοια βάση όπου οι μπαταρίες να είναι σε σειρά Battery Box Holder Batteries Case for 2 packs AAA, 3A 3V Cell w/6'' Leads wire | eBay

Αν χωράει μέσα είσαι άρχοντας...βάζεις το καλώδιο της παλιά μπαταρίας με το φισάκι και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Βρες μια τέτοια βάση όπου οι μπαταρίες να είναι σε σειρά Battery Box Holder Batteries Case for 2 packs AAA, 3A 3V Cell w/6'' Leads wire | eBay

Αν χωράει μέσα είσαι άρχοντας...βάζεις το καλώδιο της παλιά μπαταρίας με το φισάκι και είσαι έτοιμος.

Τι εννοεις "βρες" ????

Αφου την βρηκες εσυ ηδη για μενα! :p:D

Δεν σκεφτηκα οτι μπορει να υπαρχει κατι τετοιο!

Κακως φυσικα γιατι εχει πολλες εφαρμογες, αλλα τεσπα :nuke:

εχω κατι ψιλα μεσα στο account μου στο paypall,οποτε ευκαιρια να τα χρησημοποιησω κιολας

με λιγο ψαξιμο βρηκα το ιδιο πραγμα με 1$ και free shiping :pleasantry:

λογικα δεν πρεπει να χωραει, αλλα εχει αρκετο αερα μεσα η θεση για τις μπαταριες οποτε μπορω να λιμαρω το εσωτερικο του τηλεφωνου και μαλλον θα χωρεσει :p

Θα πεταχτω αν προλαβω αυριο εδω στα μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο μπας και εχουν και εδω

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

εισαι σκετη φωτια ρε μαστορμαν :neo:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=906]JohnGR[/MENTION]

thanks man...

Ομως τελικα πηρα απο το ebay γιατι μετα απο μια βολτα εδω στα καταστηματα ηέκτρολογικου υλικου δεν βρηκα...

Και επειδη ειμαι Θεσσαλονικη, η παραγγελεια απο τα καταστηματα αυτα θα μου εβγαινε και πολυ ακριβοτερα μαζι με τα μεταφορικα..

Δεν πειαζει ομως, καλο ειναι να υπαρχει για οποιον αλλον τυον χρειαστει κατι αναλογο :victory:

Υ.Γ.

Τωρα βλεπω οτι το ενα καταστημα ειναι Σαλονικη, στους Αμπελοκηπους, οποτε μπορει να πεταχτω απο εκει να παρω

Απο το ebay θα κανουν κανα 20ημερο να ερθουν ετσι και αλλιως...

Thanks και παλι

Έγινε επεξεργασία από CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου χωράει η βάση που πήρες μέσα στο τηλέφωνο, πάρε 3 μικρά καλώδια και συνδέσετε με ταινία/κόλλα όπως δείχνω, μετά κανιβάλισε την μπαταρία που είχε και πάρε τα 2 καλώδια με το βύσμα ενώσετε στα καλώδια τα Α και Β, προσοχή στους πόλους και λογικά θα δουλέψει.

g7LFj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου χωράει η βάση που πήρες μέσα στο τηλέφωνο, πάρε 3 μικρά καλώδια και συνδέσετε με ταινία/κόλλα όπως δείχνω, μετά κανιβάλισε την μπαταρία που είχε και πάρε τα 2 καλώδια με το βύσμα ενώσετε στα καλώδια τα Α και Β, προσοχή στους πόλους και λογικά θα δουλέψει.

g7LFj.jpg

thanks :fun:

μολις παρω την βαση στα χερια μου θα δω :p

Τα καλωδια στους πολους πως να τα συνδεσω ομως?Με μονοτικη ταινια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Πριν 3 μήνες σ'ενα Panasonic ήθελα μπαταρία...

 

DSC00003.JPG

 

.... μέτρησα, σχεδίασα, εκτύπωσα... αυτό...

 

DSC00004.JPG

 

...έκανα μια κόλληση σε 2 ελάσματα...

DSC00005.JPG

.... και πλέον βάζω ότι μπαταρίες θέλω :) 

DSC00006.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.