Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Στη δουλεια μονο με fax συννενουμαστε με ιδιωτικο και με δημοσιο. Ισως το δημοσιο να το εχει "επιβαλλει"

Ουτε καν... Καποιοι πελατες που ζητανε τιμολογια, καρτελες κινησεων με φαξ τους λεμε οτι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Η e-mail η κουριερ με χρεωση δική τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

Φανταζομαι τα γράφει αυτά στο κουτί οταν ειναι να το πάρεις...

Έκδοση 7+ παίρνουν όλες οι πρόσφατες συσκευές της AVM. Η έκδοση χώρας αναφέρεται, αλλά ρωτάς και το κατάστημα για σιγουριά.

Όπως είπαν και νωρίτερα, μπορείς να μετατρέψεις άλλης χώρας σε international, αλλά το πιο απλό είναι να το πάρεις έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Έκδοση 7+ παίρνουν όλες οι πρόσφατες συσκευές της AVM. Η έκδοση χώρας αναφέρεται, αλλά ρωτάς και το κατάστημα για σιγουριά.

Όπως είπαν και νωρίτερα, μπορείς να μετατρέψεις άλλης χώρας σε international, αλλά το πιο απλό είναι να το πάρεις έτοιμο.

Καταλαβα. Το σκέφτομαι για οταν μετακομισω. Βαριεμαι να ξαναστηνω το draytek με το speedport παλι απο την αρχή, και θα εχω τοσες δουλειες με το σπιτι που το τελευταιο που θελω ειναι αλλος ενας μπελας στο κεφαλι μου.....

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2019 at 11:49 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Το κουπόνι χρειάζεται για την επιδότηση της δράσης FTTB/FTTH μέσω του sfbb.gr

Με αυτό, ο πάροχος παίρνει και πιστώνει την επιδότηση, με αποτέλεσμα το κανονικό Fiber να κοστίζει περίπου όσο τα ψεύτικα Fiber (όπως έχουν βαφτίσει τα πακέτα VDSL).

Μου φαίνεται περίεργο πάντως που μπορεί να βγάλει κουπόνι, ενώ δεν έχουν φτάσει ακόμη στο δρόμο του. Διαθεσιμότητα κουπονιού, κανονικά σημαίνει ότι μπορούν να ξεκινήσουν εργασίες στο σπίτι.

Να ρωτησω ρε παιδιά, επειδη προσφατα αγορασαμε ενα σπιτι το οποιο ανακαινιζεται με σκοπο μεσα στα επομενα 1-2 χρονια να κατοικηθει, λεει οτι υποστηριζει 200/20 μέσω FTTH. Αυτο ειναι με το κουπονι που λετε; Ειναι κάτι σαν την inalan που μπαινει οπτική μέσα στο διαμέρισμα; Σε εναν γερμανο που σταματησα και ρωτησα μου ειπαν ναι, εχεις οπτικη μεσα στο σπιτι σου και δεν σε ενδιαφέρει τιποτα αλλο oυτε αν ειναι παλιά η οικοδομή, ουτε η κατασταση των χαλκινων καλωδίων, αλλα δεν ηξερε να μου πει περισσότερα. Δοκιμασα να μπω στο site που λετε, και μου εβγαλε διαθεσιμοτητα απο OTE και Wind.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Ναι αυτό είναι. Οπτική μέσα στο σπίτι. 

Εβαλα τα στοιχεια στο site και μου δινει 200αρα με 44€. Οποτε οταν με το καλο παω εκει συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2019 at 12:44 ΠΜ, το μέλος noname2 έγραψε:

 

 

Qdr6Exb.png

 

 

έγινε η αναβάθμιση σήμερα

 

GLAjQCA.png

 

απέχει πολύ από τα 50 mbps που με τόσο σθένος μου υπόσχονταν

ο υπάλληλος της Forthnet στο τηλέφωνο μου πρότεινε να αλλάξω την πρίζα του τηλεφώνου  και η ταχύτητα θα ανέβει

 

 

Έγινε επεξεργασία από noname2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, noname2 said:

απέχει πολύ από τα 50 mbps που με τόσο σθένος μου υπόσχονταν

ο υπάλληλος της Forthnet στο τηλέφωνο μου πρότεινε να αλλάξω την πρίζα του τηλεφώνου  και η ταχύτητα θα ανέβει

 

Καλορίζικη. Όμως, η ταχύτητα συγχρονισμού και το throughput που έχεις προς κάποια ιστοσελίδα (speedtest) δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μπες στο ρούτερ και δες την ταχύτητα συγχρονισμού.

 

Επίσης, αν θες τη μέγιστη ταχύτητα που σου επιτρέπει η καλωδίωση του σπιτιού σου, δε θα αλλάξεις απλώς πρίζα. Θα αποσυνδέσεις όλες τις παράλληλες πρίζες του σπιτιού και θα αφήσεις μόνο μία ενεργή, στην οποία θα συνδέσεις το ρούτερ.

 

Τέλος, αν υποθέσουμε ότι η εταιρεία έχει δίκιο και όντως μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σου μπορείς να πάρεις 50 Mbps, ακόμη και η καλωδίωση από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμά σου μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα.

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ότι είπε ο acct. Οποιαδήποτε παράλληλη πρίζα προκαλεί παρεμβολές or whatever. Όταν πρωτοσυγχρόνιζα, είχα 32Mbps max και μόλις έφυγε η μία πρίζα, τσουπ , 46. Άσχετα που τώρα συγχρονίζω στα 39...

Βέβαια μπορεί να παίζει και το 2ο ενδεχόμενο... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2019 at 9:51 AM, suboy said:

4 Ιουλίου κάνω αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ από wind για 50Mbps + τηλέφωνο.  Ακόμα δεν έχω παραλάβει ούτε τον εξοπλισμό και σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου λέει οτι η αίτηση μου βρίσκεται σε αρχικό στάδιο για την δημιουργία νέου βρόγχου ή κάτι τέτοιο.  Απαντάω ότι το κάτω διαμέρισμα από μένα έχει wind 100αρα και δίπλα μου ΟΤΕ 50αρα. Με 2-3 άτομα που έχω μιλήσει δεν έχουν απάντηση και σε ένα κατάστημα Γερμανός που ρώτησα τυχαία ο υπάλληλος μου πρότεινε να ακυρώσω την αίτηση και να την ξανακάνω. Μου κάνει εντύπωση ότι και στο 13888 μου είπαν ότι έπρεπε να είχε γίνει η αλλαγή και δεν ξέρουν το λόγο καθυστέρησης. Περιοχή δάφνη.

 

Χθες 1 Αυγούστου με το καλημέρα ήρθε και η VDSL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οχι. 50αρα εδω και 2 χρονο.  Και ξαφνικα πριν κανα 2 εβδομαδες ξεκινησε να δινει 100 η Cosmote και απο Δευτερα η Nova.

Φαντασου δινει ΚΑΙ 200αρα η Cosmote, αλλα Νοβα μου ειπαν δεν εχουν προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα τόσο καιρό vdsl 50αρι cyta με το ZTE h267n, τώρα που την έχει η Vodafone ήθελαν να μου δώσουν το ίδιο πακέτο που έχω μισό ευρώ φθηνότερα και να μου αλλάξουν το ρούτερ ,που δουλεύει τόσο καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα, με το ζόρι και μου έδωσαν το το H300s. Γαμώ λέω , θα έχω και 5ghz band . 
Το βάζω πάνω και μια-δυο μέρες μετά συνειδητοποιώ ότι όλα τα κινητά στο σπίτι έχουν battery drain το οποίο φαίνεται ιδιαίτερα το βράδυ.

Επίσης συνειδητοποιώ ότι το μόντεμ δεν κάνει force 40Mhz στη 2.4ghz μπάντα και το ρίχνει στα 20mhz αν υπάρχει congestion,οκ λες,καλά κάνει (έλα που όμως ο γείτονας ο εξυπνάκιας έχει βάλει 3 repeater στο σπίτι του για κάποιο λόγο και τα χει απλώσει με 40mhz πλάτος σε ΟΛΑ τα κανάλια της 2.4ghz(1,6,11).
Οπότε ρούφα εσύ 74mbps half duplex bandwidth,πιάσε τα 30-35mbps από τα 50Mbps που είναι η γραμμή σου στις περισσότερες συσκευές στο σπίτι και ευχαριστώ να λες.
Googlάρω και βλέπω τι μπρίκι για μόντεμ/ρουτερ με κέρασαν... ( battery drains, 5ghz ασταθές )
Τους παίρνω και λέω το πρόβλημα μου,ότι θέλω να μου το αλλάξετε με το h267a που ξέρω ότι δουλεύει καλά κλπ κλπ.
Όχι δεν γίνεται και το πρόβλημα αυτό δεν υφίσταται και πρώτη φορά το ακούμε και το παλιό το μόντεμ δεν υπάρχει να το δώσουμε πλέον και bridge mode δεν μπαίνει επίσης, και κωδικούς VOIP δεν δίνουμε για να βάλεις άλλο και οι καλύτεροι του κόσμου είμαστε. ΧΑ
Τα πα να ξελαφρώσω 

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Τα πα να ξελαφρώσω 

κι όχι μόνο, να τα λέτε να μαθαίνουμε κι εμείς οι τυχεροί για όποτε βάλει την καμπίνα στα μέρη μας η εταιρειάρα.

Σε πιο σοβαρό τόνο τώρα, δεν είμαι βέβαιος κατά πόσον είναι νόμιμα όλα αυτά που λένε οι διάφοροι πάροχοι. Να μην αναλαμβάνουν να σου σετάρουν την συσκευή αν κάποιος δεν επιλέξει τις δικές τους ας πούμε ότι έχει κάποια λογική (αν και μη αποδεκτό imho) αλλά να μην δίνουν πληροφορίες και στοιχεία που είναι απαραίτητα για να δουλέψει η σύνδεση, μου μοιάζει να το έχουν βγάλει από το κεφάλι τους. Ίσως άξιζε μια ερώτηση στην ΕΕΤΤ ή/και στον συνήγορο του καταναλωτή/υπηρεσία προστασίας καταναλωτή στο υπουργείο εμπορίου (όπως κι αν ονομάζεται τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.