Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Ιάσονα η διάγνωσή μου είναι πως η μυική μνήμη σου παιξε αυτά τα παιχνίδια επειδή άλλαξε το ffb, μόλις συνηθίσεις σε κάποια ρύθμιση θα δεις πως δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα τουλάχιστον όσον αφορά τη mulara .

Tα άλλα με το v5 θα χουν αλλάξει κάπως .

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εφυγε μαζι με την επιλογη force feedback που ειχε στο setup του PIT. Πλεον το ffb ρυθμιζεται during gameplay με τα + και -, δηλαδη με αυτα που αλλαζαμε το field of view (fov)

Τα + και - δεν κάναν τίποτα, εντωμεταξύ το app που δείχνει πόσο αλλάζεις το FF (gain) λειτουργεί. Το θέμα είναι τώρα - πως θα ρυθμίζουμε την ιδιαιτερότητα του κάθε αυτοκινήτου; - και πως θα το σώζουμε χωριστά για το κάθε αυτοκίνητο;

 

Όσων αφορά το αίσθηση από τις νέες αλλαγές στο παιχνίδι - δοκιμάζοντας μόνο τα νέα αυτοκίνητα - θα έλεγα ότι μου φάνηκαν πολύ εύκολα στην οδήγηση και ποιο προβλέψιμα απ' ότι τα περίμενα, όπως και ένα αίσθημα ότι προστέθηκε ένας βαθμός ευκολίας κάτι σαν ESP. H BMW πχ. όσο και να την πίεζα πάνω στη στροφή αυτή διόρθωνε μόνη της "με κώλο" την πορεία της ενώ η απώλεια πρόσφυσης στα όρια ελέγχεται ποιο εύκολα. Ξεχωρίζω από αυτά το Ford που μου φάνηκε ποιο φυσιολογικό ως προς τη συμπεριφορά του (πολύ εντυπωσιακό).

 

Πρέπει να τρέξω όμως τα παλιά combo που γνωρίζω καλά για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, οπότε επιφυλάσσομαι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κιομως ειμαι 100% σιγουρος οτι εχει αλλαξει η συμπεριφορα του αμαξιου και το τιμονι...Θα περιμενω και απο τον Θοδωρη γνωμη.Οι ρυθμισεις ειναι ιδιες εξω στο μενου.Ολα κλειστα εκτος απο το gain στο 75.Θα πρεπει να το μειωσω κιαλλο..

Στο πρωτο DLC δεν ειχαμε τετοιες διαφορες.Εδω ειναι η μερα με την νυχτα.Τι μλκιες..

 

Σε περιμένουμε με ανοιχτές τις αγκάλες...

 

:D :D :D

:p :p :p

 

Δεν αγόρασα ακόμη το DP2, περιμένω από τους αcceτάκηδες εντυπώσεις...ίσως στον μέλλον...θα δούμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα + και - δεν κάναν τίποτα, εντωμεταξύ το app που δείχνει πόσο αλλάζεις το FF (gain) λειτουργεί. Το θέμα είναι τώρα - πως θα ρυθμίζουμε την ιδιαιτερότητα του κάθε αυτοκινήτου; - και πως θα το σώζουμε χωριστά για το κάθε αυτοκίνητο;

 

 

Με τα num +/-

 

Λογικό να υπάρχουν προβλήματα σε τόσο μεγάλο update  (64bit). Σε εμένα όλα δουλεύουν ρολόι και εχω κ παλιό pc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμίαααα τελικά δεν είναι μόνο οι έλληνες προθύστεροι και βιαστικοί στις κρίσεις τους .

Το πολύ πολύ να μοιάζει περισσότερο με το pcars και να μαζέψουμε περισσότερο κόσμο εεεε jason?

 

Oλα αυτά που περιγράφει σαν ελλείψεις ο τύπος παρακάτω τα ξέρουμε εδώ και αιώνες και δεν επηρέασαν καθόλου την απόλαυση που παίρνουμε από το παιχνίδι .

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που το εχω "vanilla" το παιχνιδι, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...

 

(Ελπιζω να προλαβω το ΣΚ να παραλαβω την G27(μεταχειρο) ωστε να μπορεσω να λιωσω λιγο)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες; γιατί δοκίμασα μόνο αυτά που βρίσκονται από αριστερά. Μετά δεν χρειάζεται να σώσεις τίποτα, τα "θυμάται" το παιχνίδι;

 

Ναι γίνεται αυτόματα save.

 

 

 

Τι εννοεις με αυτο ?

 

Στην αρχή δείχνει γωνίες απο την πίστα. Απλά οι πίστες στο AC είναι τόσο άδειες ( κυρίως ηχητικά) που κυκλοφορείς σε πίστα φάντασμα.

Επίσης (λογικό ) -> http://steamcharts.com/cmp/234630,244210,211500,273840#7d

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

αμα δε ξανακάνω τον χρόνο που έκανα, το κάνω uninstall:p

Παραπονιάρης ,κατ΄αρχήν αν δεν τον ξανακάνεις εσύ ούτε και κανείς άλλος θα μπορεί να κάνει ,αυτό πάει αναλογικά, οπότε μη συγκρίνεις χρόνους με παλαιότερους δικούς σου αλλά με τους χρόνους που θα κάνουν οι άλλοι παίχτες .

 

Kαι κάτι άλλο που ίσως σας καθησυχάσει ,πριν λίγο καιρό με είχε πάει βόλτα ένας φίλος με m3 e46 - paddles εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο που ντριφτάρει το εργαλείο κάναμε προσπέραση σε νταλίκα διπλή ξεκινώντας από τα 5Ο km/h και φτάνοντας τα 110 με ανάποδα τιμόνια και σχεδόν κάθετα στο αντίθετο ρεύμα,αν δεν τό βλεπα δεν θα το πίστευα πως γίνεται ,ε λοιπόν η συμπεριφορά της m4 είναι πολύ κοντά σ΄ αυτό που έζησα.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να δοκιμασω το DLC, αλλά από αυτά που διαβάζω σε διάφορα sites, αυτό που οι πιο πολλοί λένε είναι πως πλέον η οδήγηση είναι πιο εύκολη, ή καλύτερα, πιο προβλέψιμη! Αν ισχύει αυτό, για μένα είναι πολύ θετικό, αλλά καταλαβαίνω τους πιο "επαγγελματίες" που δεν τους αρέσει, αφού ουσιαστικά χάνουν το πλεονέκτημα που ειχαν, απέναντι σε αυτούς που κάθε λίγο έβγαιναν στα χωράφια επειδή δεν μπορούσαν να το επαναφέρουν όταν πατούσαν λίγο παραπάνω το γκάζι... 

 

Επίσης, το γεγονός πως δεν μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα αν έχεις υψηλές στροφές, μόνο ως θετικό μπορώ να το δω, αφού 1ον) το ίδιο ισχύει και στην πραγματικότητα (ακόμα και με το fiat uno που είχα κάποτε, έπρεπε σχεδόν να σταματήσω για να βάλω 1η :-)) και 2ον) Από οδηγικής συμπεριφοράς, έχω διαβάσει πως θεωρείται απαράδεκτο (ή μη σωστό τελος πάντων) που κάποιοι οδηγοί χρησιμοποιούν το κατέβασμα ταχύτητας για να φρενάρουν...

 

Ελπίζω να ειναι όντως καλύτερα τα πράγματα για να γίνει ακόμα πιο δυνατός ο ανταγωνισμός στους μεταξυ μας αγώνες, με μικρότερες διαφορές στους χρόνους (που πιστεύω πως θα γίνει, αν τελικά η συμπεριφορά των αυτοκινήτων είναι όντως πιο προβλέψιμη όπως λένε).

Link to comment
Share on other sites

Παραπονιάρης ,κατ΄αρχήν αν δεν τον ξανακάνεις εσύ ούτε και κανείς άλλος θα μπορεί να κάνει ,αυτό πάει αναλογικά, οπότε μη συγκρίνεις χρόνους με παλαιότερους δικούς σου αλλά με τους χρόνους που θα κάνουν οι άλλοι παίχτες .

 

Kαι κάτι άλλο που ίσως σας καθησυχάσει ,πριν λίγο καιρό με είχε πάει βόλτα ένας φίλος με m3 e46 - paddles εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο που ντριφτάρει το εργαλείο κάναμε προσπέραση σε νταλίκα διπλή ξεκινώντας από τα 5Ο km/h και φτάνοντας τα 110 με ανάποδα τιμόνια και σχεδόν κάθετα στο αντίθετο ρεύμα,αν δεν τό βλεπα δεν θα το πίστευα πως γίνεται ,ε λοιπόν η συμπεριφορά της m4 είναι πολύ κοντά σ΄ αυτό που έζησα.

ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια!! Δεν ειναι πιστα οι δρομοι

Λοιπον μπηκα για 5 λεπτα (2 γυρους)

Μαλλον ημουν υπερβολικα πολυ κουρασμενος χθες. Μπηκα εκανα ακριβως τους χρονους μου με το αντιστοιχο grip..

Μειωσα λιγο το gain απο μεσα στο AC γιατι το ειχα 75% και απο το setup στο 90% Και επειδη το εβγαλαν σαν επιλογη , το πηγα 70% και ολα ενταξει.Για αυτο μου φανηκε διαφορετικο το FBB λοιπον

Επισης μου φανηκε πως το brake gamma απο 1.00 που το ειχα , το πηγε 2.25 και για αυτο να ειχα διαφορετο φρενο χθες.Το πηγα παλι 1.00 , μου φανηκε ιδιο το φρενο στις μεγαλες ταχυτητες οπως στην 1.2.5V αλλα στα λιγα χιλιομετρα μπλοκαρει πιο αμεσα.

Επισης οταν μπαινω στον σερβερ , δεν εχω εικονα απο pits αλλα βλεπω ολη την πιστα σα να πεφτω στο "κενο"

Προγραμματα οπως tyre temp , ptracker ΔΕΝ μου δουλευουν.

Επισης εχω την εντυπωση πως αν δε πατησεις συμπλεκτη δε ξεκιναει αν εχεις 1η στο κιβωτιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που λένε που είναι πιο εύκολο είναι αυτοί που δεν πάνε γρήγορα...

Όταν κάποιος είναι 2δευτ από τουν πρώτο και προσπαθεί να βρει αυτά τα 2δευτ, ας έρθει να μας πει μετά...

Ιάσονα placebo λοιπόν. Το Miura δεν άλλαξε μοντέλο άρα γιατί να είναι διαφορετικό.

Το gain λογικό που ήθελε μείωση μιας κ στο 1.2.5 με το μειωμένο SAT ήθελαν τότε αύξηση GLOBAL κ τώρα το έκαναν σε όλα ξεχωριστά.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια!! Δεν ειναι πιστα οι δρομοι

 

Ξέχασα να προσθέσω πως μετά από αυτό, ο σχεδόν φίλος έγινε ένας μακρινός γνωστός ,έχεις απόλυτο δίκιο jason ,το μπινελίκι που τού ριξα δεν λέγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προγραμματα οπως tyre temp , ptracker ΔΕΝ μου δουλευουν.

 

Νομίζω για το tyre temp ήδη βγήκε update... Λογικο να μην παιζουν... Σε 1-2 μέρες όμως όλα θα έχουν γίνει update, αλλά θα πρέπει να τα ξανακατεβάσουμε εννοείται. Το RSR παίζει πάντως! :D  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

track map display,feritolivecartracker,tyre temp,stracker,ptracker ολα εγιναν update χθες λιγη ωρα αφου βγηκε η 1.3..

 

Θεμα χρονου ειναι φυσικα να βγουνε κ τα υπολοιπα apps..

 

Οσο προλαβα να δοκιμασω και γω , δεν ειχα κανενα προβλημα ολα παιζουνε ρολοι..

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους. Χωρίς το fanaled?

 

YEEEAAAAH !!!

 

 

 Παιδιά μην μπερδεύεστε με τι αλλαγές!! Αλλαγές έγινα και στο ffb και στα λάστιχα και στα αυτοκίνητα!! 

 Είναι σαν μία μέρα να έρχεται κάποιος στο σπίτι σας και να βάζει το λεβιέ των ταχυτήτων (συγνώμη @panosdimp αυτό δεν ισχύει για σένα :p ) από την αριστερή μεριά, προφανώς θα σου φανεί άλλο παιχνίδι!!! 

 

Οπότε 1-2 μέρες προπόνησης και όλα θα επανέλθουν!!!  :lol:  ;)

 

Προσωπικά τα αυτοκίνητα του dlc που δοκίμασα λίγο, μου φάνηκαν να ΄χουν πολύ "ρεαλιστικά" πατήματα!! Εκτός απο το scuderia που είναι τρενοοοο!!!

Έγινε επεξεργασία από Arkoudadis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.