Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Ορμάτε παλικάρια....

Assetto Corsa team is looking for enthusiastic, professional and passionate players for feedback and bug hunting before updates are released.

Beta-Testers will:

- join a private area for group chats with other testers and AC devs.

- test the latest features and new content.

- help devs to find bugs, give QA feedbacks and suggestions to improve and polish the game

To become a Beta-Tester, the following requirements are mandatory:

- At least 21 years old

- Be a member of the support forum (AC licensed user)

- Good knowledge of english language

- Tech-savvy about hardware and software

- Decent background experience with Assetto Corsa and other sims/racing games

- Own a controller (wheel and/or joypad)

- A decent amount of spare time, especially in the evening (gmt+1)

The role is unpaid. Once selected, beta-tester will be contacted by AC staff for methods of involvement and other useful informations. Before proceed, AC Team will be asking all selected participants to sign a NDA (non-disclosure agreement) with Kunos Simulazioni.

Application forms will be accepted until Friday 12th 2014, 9pm gmt+1. Selected participants will be contacted in 48 hours.

Thanks in advance for your support!

Περισότερες πληροφορίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχετε ξανά ασχοληθεί με το κομμάτι αυτό.

Αλλά με τι fov παίζετε και σε πόσες ίντσες οθόνη.

51 μοίρες στο AC (και σχεδόν τέρμα μπροστά το virtual κάθισμα) σε 24" που είναι κολλητά στην τιμονιέρα. Το μέγεθος του τιμονιού στην οθόνη στα πιο πολλά αυτοκίνητα είναι ίδιο ή λίγο μεγαλύτερο από αυτό της g25.

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Για να βγει το σωστό fov κανονικά χρειάζεται και η απόσταση του ματιού απο την οθόνη.

Εγώ είμαι με 40° στις 23 ίντσες κολλητά στην τιμονιέρα και θεωρητικά πρέπει να κατέβω αρκετά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

To AC χρησιμοποιεί το vertical FOV ενώ πολλά άλλα games το horizontal FOV, με αποτέλεσμα να χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις.

Επίσης εμείς που δεν έχουμε triples κάνουμε εν μέρει συμβιβασμό για να έχουμε λίγη παραπάνω περιφερειακή όραση.

Πολύ καλό doc για το θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

¨Οσοι είχατε πρόβλημα με την Transfagarasan, δοκιμάστε τη νέα έκδοση http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/transfagarasan-north-wip-v0-4t.13058/

Στο δικό μου σύστημα παίζει πολύ πιο "αεράτα".

Και αφού θα δοκιμάσετε , ορίστε και ένα (ευκολο λόγο μικρο-εξόδων) challenge :

post-15353-1416078778,8217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας προπόνηση για το μάζεμα της εβδομάδας,στο οποιο δεν θα μπορεσω να παρευρεθώ βεβαια,ελιωσα λιγο την ίμολα,πειραζοντας και το setup σιγα σιγα.

Καταφερα να κανω 1.46.400,και παει κατω απο 1,46 σιγουρα, με το παρακατω setup.

(ισως ανεβασω και ενα βιντεο,να μου δωσετε καμια συμβουλη και για γενικα λαθη που κανω στην οδηγηση,αν και νομιζω εχω βελτιωθεί αρκετα)

2 μεγαλα λαθοι στο πρωτο sector,αλλα δεν εχω καταφερει να βελτιωσω τον χρονο ακομα.

[ame]

[/ame]

Δεν μπορω να φτιαξω την ποιότητα για καποιο λογο.

mp4_imola.rar

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
Link to comment
Share on other sites

Χθές στο chat , κάποιος με 670 έλεγε για πτώση frames.

Τί CPU έχεις?

Εγώ με το PC της υπογραφής έχω παντού 60 καρφωτό κ με vsync on άρα δεν δικαιολογείται.

Τί θα έκανα :

1.Ενεργοποίηση προγράμματος τύπου MSI Afterburner για να βλέπεις με OSD , τις θερμοκρασίες CPU/GPU και frames/usage. Μπορεί κάτι να υπερθερμαίνεται.

2. vsync που είπαν κάποιοι off προτείνω ΟΧΙ γιατί το tearing είναι ανυπόφορο,

Άρα θέλουμε καρφί 60.

3. Απενεργοποίηση από το κύριο menu, ΟΛΩΝ των apps και έλεγχο των local files από το Steam Library. Αν παίξει Οκ, τότε κάποιο App φταίει, οπότε δοκιμάζοντας ένα ένα βλέπεις ποιο.

4. Ενεργοποίηση απο την Nvidia το maximum pre-rendered frames και βάλτο στο 1.

5. Μπες εδώ : (Steam\steamapps\common\assettocorsa\system\cfg\graphics.ini) και βάλε το MAXIMUM_FRAME_LATENCY=1 .

6. Από τις ρυθμίσεις βγάλε το smoke in mirrors, shadows medium, blur off , C.Maps low και Faces στο None.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα εγώ το πρόβλημα αλλά, εγώ είπα για vsync off γιατί σε εμένα μετά την φρέσκια εγκατάσταση w7+ac με vsync κλείδωνα σε ορισμένα σημεία χωρίς λόγο στα 45fps με την gpu κάτω από 50% utilization και χωρίς κάποιο σοβαρό utilization και στην cpu...

Κλείνοντας το έπαιξα χθες χωρίς πρόβλημα και τα fps εκτός από την εκκίνηση δεν νομίζω να πέσαν κάτω από 100.

Θα δοκιμάσω και με τις αλλαγές που προτείνεις και θα σας πω το αποτέλεσμα.

Πάντως ειδικά online το Cpu μετράει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πριν ξεκινησω αγωνα/qulif ειδικα στο on line πρεπει να κανω alt+tab γιατι lagarei χωρις. Την gpu δεν την loadarei καλα αλλιως και εχω frames drops και stutt.....παντα με vsync on

ALT+TAB=60fps καρφωτα μετα

υγ βεβαια αυτο το πραγμα με εχει κουρασει again again αλλα δεν γινετε αλλιως

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό.

Ο Βασιλάκος είναι αυτός?

Επίσης , νέα mod formula -> http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/international-formula-series-3-v0-5.14561/

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.