Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

πως σας φαινεται?

supercars imola (x2 αυτο)

gt3 silversone

pagani/599 monza η silervestone

η γνωμη μου καλυτερα να επαναλαμβανονται καποια track/cars γιατι στα πρωτα event συμβαινουν διαφορα οποτε "ολοι" θα εχουμε καλυτερη αποδοση στο δευτερο.Θα βοηθησει πιστευω και τις πιο πισω καταταξεις

Ακομα μπορει να γινει και 1 event σε 3-4 διαφορετικες πιστες

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

@PolomanGR

Opel Adam Cup

Transfagarasan

πως σας φαινεται?

supercars imola (x2 αυτο)

gt3 silversone

pagani/599 monza η silervestone

Μόνο με Monza διαφωνώ γιατί 9 στις 10 φορές γίνεται ολοκαύτωμα στην 1η στροφή και σπάνε τα νεύρα μερικών :D

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη την πιστα που λεει ο Κωστας θελω να εκφρασω μια ανησυχια μου. Το παιχνιδι το λατρευω ειναι μια χαρα και τα σχετικα, δεν ξερω πως θα κινηθουν στην Kunos αλλα δεν μου αρεσει να βασιζομαι σε mods για να παιξω το παιχνιδι. Η διαδρομη τα σπαει η απεικονιση ομως δεν ανηκει σε παιχνιδι του 2014 και προσωπικα ξενερωνω αφανταστα. Εγω πιστευω οτι πρεπει η Kunos να ασχοληθει με το θεμα και να βγαζει τα πραγματα εστω και ως DLC και δωσουμε και 10 ευρω το αποτελεσμα θα ειναι μακραν καλυτερο απο τα mods.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβάν με τον Κυριάκο.

[ame]

[/ame]

Νομίζω με έκλεισε αλλά αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Χαίρομαι πάντως που υπάρχει ο Κυριάκος γιατί στους χρόνους είμαστε πολύ κοντά = καλές μάχες

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αντιθετα με την πραγματικότητα,εκει δεν εχει ορατοτητα.

Και γω σημερα πολλες φορες δεν μπορουσα να υπολογισω που ειναι τα αμαξια τριγυρω μου.

Ελπιζω την επομενη φορα να κανουμε παραπανω αγωνες,δεν το χαρηκα. :p

Link to comment
Share on other sites

Το συμβάν με τον Κυριάκο.

Νομίζω με έκλεισε αλλά αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Χαίρομαι πάντως που υπάρχει ο Κυριάκος γιατί στους χρόνους είμαστε πολύ κοντά = καλές μάχες

Αν μπορείς βάλε το replay πριν αρχίσετε το φρενάρισμα. Έχω μια υποψία ότι δε σε περίμενε να βουτήξεις γι'αυτό έστριψε. Επίσης ξαναχτυπήσατε μετά την πολύ κλειστή φουρκέτα. Αν το έχεις και αυτό το κομμάτι βάλτο. Όχι για να κατηγορήσουμε κανέναν, αλλά με την ευκαιρία να μάθουμε όλοι από τα συμβάντα. Τέτοια περιστατικά είναι πολύ συνηθισμένα!

Κρίμα που δεν τρέξαμε με το οπελάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Το συμβάν με τον Κυριάκο.

Νομίζω με έκλεισε αλλά αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Χαίρομαι πάντως που υπάρχει ο Κυριάκος γιατί στους χρόνους είμαστε πολύ κοντά = καλές μάχες

εχει συμβει πολλες φορες στην φορμολα 1 αυτο

δεν ειναι μονο οτι δεν εχω καλη ορατοτητα αλλα εισαι εκτος γραμμης εκει και λιγο πισω μου(δεν φαινεται καλα νομιζω απο την καμερα αυτη), εχω παρει καφαλι στην εισοδο της στροφης ειμαι καθαρα μπροστα εχω την γραμμη και μπαινω,πρεπει να κοψεις θεωρω και να επιτεθεις στην ευθεια η καπου αλλου,αλλα ειναι λιγο περιεργη η φαση αυτη "παει στους αγωνοδικες" :hehe:...... ισως θα επρεπε να παρω πιο ανοικτα την στροφη

εντωμεταξυ σε περιμενα μετα, "περασες",στην επομενη στροφη χανεις λιγο τον ελεγχο βγενεις εκτος γραμμης (εκτος δρομου νομιζω) και οταν μπενεις πεφτεις πανω μου, αυτο καταλαβα απο την πλευρα μου, γιατι παταγα καθαρα στην πιστα χωρις να αλλαξω γραμμη("αν εχεις αρχειο δωσε πραμα")

παντως ειχαμε καλη μαχη οπως και να εχει thanks bro!

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω την επομενη φορα να κανουμε παραπανω αγωνες,δεν το χαρηκα. :p

Γενικα η οργανωση αυτη την φορα ηταν χαλια και σε αυτο το κομματι παίρνω την ευθυνη εγω, η ημερα ηταν κακη (επαιζε η εθνικη) , είχε αγώνα ο akis (server admin), δεν ειχαμε οργανωμενη track list , οσο καλη και να ηταν η πιστα που ειχαμε για practice αποδεινθηκε κακη επιλογη και τελος απο την στιγμη που είχες προβλημα με την πιστα (frames κτλ ) επρεπε να αλλαξουμε πιστα και να παμε σε καποια πιο light.

Υποσχομαι να ειμαι πιο προσεκτικος την αλλη φορα :):warning2::warning2::warning2:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή ακολουθεί σεντονάκι , όπου θα γκρινιάξω κιόλας λίγο:whistle2:

Καταρχάς επειδη έχω αργή σύνδεση και ήθελα να κοιμηθώ δεν μπορούσα να περιμένω το upload οπότε ανέβασα μικρό αρχείο άρα κ διάρκεια.

Όποιος μπορεί κ θέλει ορίστε το αρχείο με όλο το replay https://drive.google.com/file/d/0B1UNl21-h5iHQUdRUGt1LTVidHc/edit?usp=sharing

Επίσης σχετικά με το συμβάν να πω πως παίζουμε για την πλάκα μας , οπότε δεν σκάω και επαναλαμβάνω αν φταίω ξαναζητώ συγγνώμη.

Νομίζω πάντως ότι έγινε έτσι:

Στην τελευταία στροφή της πίστας , βγήκα καλύτερα από τον Κυριάκο οπότε μαζί με το slip-streaming έιχα μεγαλύτερη τελική πρίν την 1η στροφή. Βγήκα λοιπόν δεξιά και πήγα να πάρω την εσωτερική. Φτάνοντας στο apex ο Κυριάκος μάλλον επειδή δεν με είδε , κλείστηκε δεξιά (οριακά πιο κλειστά από την γραμμή) , όπου ήδη είχα χωθεί με αποτέλεσμα να τον ακουμπήσω.

Προτείνω :

1. Ενεργοποίηση με F11 του virtual mirror. Εκεί θα φαινόμουνα σίγουρα.

2. Προσοχή στα κόκκινα βελάκια. Αν δείτε το replay από τo cockpit του Κυριάκου, το κόκκινο βελάκι με έδειχνε στα δεξιά του άρα θα έπρεπε νομίζω να μου δώσει χώρο.

3. Την εγκατάσταση ενός φοβερού app : http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/spotter-v1-0-released.10308/ , Spotter | RaceDepartment - F1, Motorsport, Sim Racing

Πολύ χρήσιμο στα multi events , φωνάζοντας και με κείμενο ότι έχεις αυτοκίνητο ή εμπόδιο.

Πάντως εγώ ήμουν από πίσω άρα η ευθύνη βαραίνει εμένα.

Όσο για την 2η τράκα , φταίω εγώ 100%. Στην πολύ κλειστή στροφή , μπήκα γρήγορα -> υποστροφή -> πάτησα λίγο εκτός δρόμου -> σπίνιαρα στο γκάζι -> υπερστροφή -> γύρισα κάθετα στην πίστα μπροστά στον Κυριάκο -> με χτύπησε (τί άλλο να κάνει?) -> τον πέρασε ο Άκης -> sorry Κυριάκο :sorry:

Έναρξη γκρίνιας :pleasantry::

Θα ήθελα καλύτερη οργάνωση κ κανόνες και πιστή τήρηση χρονοδιαγράμματος. Οκ δεν είμαστε racedepartment αλλά θα ήθελα να λέμε κάποια ώρα κ να την τηρούμε μιας κ πρέπει να οργανώσουμε κ την ζωή μας (γυναίκες , παιδιά , σκυλιά , γατιά , χρυσόψαρα κτλ), ενώ μιας κ την επομένη δουλεύουμε (όσοι) , υπάρχει κ το θέμα του ύπνου...

Άρα θα ήθελα να λέμε μια ώρα για έναρξη του 1ου event κ να την τηρούμε.

Αν ο Akis δεν μπορεί λόγω αγώνα , τότε:

1. Κάνει άλλος server μέχρι να έρθει.

2. Κάνει ο Άκης server αλλά με κάποιο event με practise , quali κ race σε loop ώσπου να έρθει.

Καλό event είναι 10' / 10΄/ 8laps με mixed αυτοκίνητα που είναι κοντά πχ

BMW M3 E30 Group A , Ferrari 458 , Ferrari F40 , KTM Xbow , Lotus 2-11 πχ στο Mugelo. Έτσι θα μπορούμε να αλλάζουμε αμάξι για ποικιλία κ ο Κώστας που είναι σε άλλη κλάση , μέχρι να έρθει ο Άκης να παίρνει το πιο αργό αμάξι για να μην βαριέται εκεί μπροστά (ή τουλ μέχρι να περάσει...)

3. Να μην τρέχει εκείνη την ημέρα αγώνα ο Άκης...:tongue:

Όσο για την λίστα αγώνων αυτή να βγαίνει από πριν κ να μην αλλάζει κ προσοχή στα mod. Γκρίνια mode off:sorry:

Υ.Γ. :Άσχετο απλά να σας ενημερώσω για ένα καταπληκτικό app . Φαντάζομαι όλοι σας θα αναρωτιέστε για πόσο FFB να βάζετε και άρα ή να έχετε clip ή να παίζετε χαμηλά. Λοιπόν είναι αυτό http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/force-feedback-anti-clipping-tool.14165/ , link και η διαδικασία είναι αυτή (repost)

I am using this method :

1. 100% FFB in main settings (under control).

2. Start a combo with FFB setting inside car in pits settings at 100%.

3. Let app do it's magic.

4. Put the recommended FFB at the specific car/track combo inside settings during in pits.

5. Done

Αυτά κ τα ξαναλέμε στις πίστες :crazy_pilot:

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

οσο καλη και να ηταν η πιστα που ειχαμε για practice αποδεινθηκε κακη επιλογη

Άντε να χαθείς! :tongue::tongue::tongue:

Δεν σας άρεσε η πίστα γιατί έτρεχε ο καθένας μόνος του και κυνηγάγατε χρόνους.

Αν ξεκινούσατε σε ζευγάρια, ή γενικά γκρουπ, και κινούσασταν απλά σε γρήγορους ρυθμούς (γρήγορα αλλά με ασφάλεια) θα ήταν πολύ πιο ευχάριστη!

[MENTION=15353]liakjim[/MENTION] Αφού τονίσω πως όλοι το έχουμε κάνει, κάποιοι και χειρότερα, αυτό λέγεται divebomb και ήταν καθαρά δικό σου λάθος. Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες, μιας και υπάρχουν άπειρες στο νετ, ήσουν πίσω πριν τα φρένα και χώθηκες τελευταία στιγμή. Ο μπροστινός, όσο καλός και να είναι, δεν μπορεί τη στιγμή που φρενάρει και κοιτά να στρίψει, να έχει επίσης το νού του σε καθρέπτες και βελάκια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Κυριάκος δεν σε έκλεισε, απλά ακολούθησε την αγωνιστική γραμμή. Ακόμα όμως και να σε έβλεπε, θα έπρεπε να κάνει τιμονιά για να σε αποφύγει, με πιθανό αποτέλεσμα να βγεί έξω αυτός.

EDIT: Δες πχ τι έγινε στο τελευταίο

που έτρεξα. Στο 3.06 τρώω divebomb από πολύ έμπειρο/καλό οδηγό. Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.