Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Μα εμενε μου αρεσε! απλα λεω οτι αποδειχθηκε κακη επιλογη γιατι όντως κατεληξε ο καθενας μονος του, φαγαμε πολυ χρόνο εκει χωρις να κανουμε καμμια κοντριτσα όποτε λίγο κουρασε, και τελος ο poloman είχε προβλημα με τα frames όποτε δεν μπορουσε να τρεξει την πίστα!

Κραταω σημειωσεις εγω για να βελτιωθουμε σε οργανωση next time :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ Κώστα , αφού 'εκανα λάθος θα προσέξω πιο πολύ την άλλη φορά.

Απλά να πω ότι πριν τα φρένα , ήμουν ήδη δίπλα του (η μούρη μου στο ύψος της πόρτας του) , οπότε δεν είχα που να πάω.

Όπως είπα κ πιο πάνω , μιας κ ήμουν πίσω έπρεπε να τον προσέξω οπότε παίρνω κ την ευθύνη. Απλά κουβέντα να κάνουμε.

Αν κάποιος με γρήγορο ιντερνετ έχει την διάθεση ας παραθέσει replay κ από άλλες κάμερες.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω λόγω ότι βλέπεις συγκεκριμένα πράγματα μέσα από το αμάξι και δεν έχεις την δυνατότητα της περιφερειακής όρασης (με ένα oculus ισως) για τον μπροστινό είναι δύσκολο να υπολογίσει ακόμα και βελάκι να έχει, για αυτό θα έπρεπε να έχεις φρενάρει πιο νωρίς και να του δώσεις της εσωτερική. Σε ένα υποθετικό αληθινό αγώνα νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το ρίσκο του να κρατήσω τη γραμμή ή να χάσω τη χρονιά ας πούμε, με το να χτυπήσεις και να βγεις έξω οπότε εκεί είναι αλλιώς.. Όπως και να έχει και εγώ πέρασα ωραία και ας πάλευα μόνος μου σχεδόν..

Link to comment
Share on other sites

Προς χάριν συζητήσεως μόνο και όχι για να βγάλουμε καταδίκη, ορίστε 3 στιγμιότυπα από το replay με τις σχετικές θέσεις όταν ξεκινά ο καθένας να φρενάρει.

Είπαμε εξάλλου, συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια! :p

attachment.php?attachmentid=63928&stc=1&d=1409906400

post-13254-1416078759,2834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι λογο της μεγαλης αποστασης που ειχε η λευκη BMW απο τη μαυρη και να σε ειχε δει δεν περιμενε οτι θα ησουν διπλα του στην εισοδο της στροφης εκλεισε τη γραμμη του και τον βρηκες στο πισω μερος. Κανονικα εχεις ποινη διελευσης απο τα πιτ :stop: Ο σωστος χειρισμος εδω ειναι να φρεναρεις λιγο νωριτερα, στην εξοδο της θα ειχες κολησει πισω του και θα περναγες ανετα μετα την ευθεια, ισως. Γενικα μην προσπαθειτε να περασετε οπου ναναι, θα σηκωσω και βιντεο για να δειτε τι εννοουμε σε λιγο.

Η συζητηση γινετε για να μαθαινουμε ολοι :hug:

Link to comment
Share on other sites

Είναι που με εμπνέει η πίστα και ο ήχος του αυτοκινήτου.

@Orgios μια χαρά για Πέμπτη, απλά έχω έναν αγώνα στο rd (kutch @ nurb gp) που θα τελειώσει κατά τις 23:20. Εσείς βέβαια μπορείτε να ξεκινήσετε νωρίτερα, θα βάλω το server σε loop για όποιο combo θέλετε.

Reminder!! Σημερα στις 22:30 εχουμε συναντηση!! Παρκαρετε τις γυναικες απο νωρις γιατι εχουμε αγωνα!! :)
Θα πρότεινα κ εγώ το Adam σε μικρή πίστα , sls στην καινούργια κ gt3 όπου θέλετε . Προσωπικά θα μπω στις 22

Έναρξη γκρίνιας :pleasantry::

Θα ήθελα καλύτερη οργάνωση κ κανόνες και πιστή τήρηση χρονοδιαγράμματος. Οκ δεν είμαστε racedepartment αλλά θα ήθελα να λέμε κάποια ώρα κ να την τηρούμε μιας κ πρέπει να οργανώσουμε κ την ζωή μας (γυναίκες , παιδιά , σκυλιά , γατιά , χρυσόψαρα κτλ), ενώ μιας κ την επομένη δουλεύουμε (όσοι) , υπάρχει κ το θέμα του ύπνου...

Άρα θα ήθελα να λέμε μια ώρα για έναρξη του 1ου event κ να την τηρούμε.

Αν ο Akis δεν μπορεί λόγω αγώνα , τότε:

1. Κάνει άλλος server μέχρι να έρθει.

2. Κάνει ο Άκης server αλλά με κάποιο event με practise , quali κ race σε loop ώσπου να έρθει.

Καλό event είναι 10' / 10΄/ 8laps με mixed αυτοκίνητα που είναι κοντά πχ

BMW M3 E30 Group A , Ferrari 458 , Ferrari F40 , KTM Xbow , Lotus 2-11 πχ στο Mugelo. Έτσι θα μπορούμε να αλλάζουμε αμάξι για ποικιλία κ ο Κώστας που είναι σε άλλη κλάση , μέχρι να έρθει ο Άκης να παίρνει το πιο αργό αμάξι για να μην βαριέται εκεί μπροστά (ή τουλ μέχρι να περάσει...)

3. Να μην τρέχει εκείνη την ημέρα αγώνα ο Άκης...:tongue:

Όσο για την λίστα αγώνων αυτή να βγαίνει από πριν κ να μην αλλάζει κ προσοχή στα mod. Γκρίνια mode off:sorry:

To σχέδιο ήταν να μπείτε για practice μέχρι να έρθω (για να μπορώ να αλλάζω τα combos). Δε νομίζω ότι βγήκαμε εκτός σχεδιασμού γιατί ήρθα και νωρίτερα από τις 23:20 που είχα πει. Έβαλα την Transfagararara γιατί μου φάνηκε cool η ιδέα του Κώστα για χαβαλέ σε δρόμο πριν ξεκινήσουμε τους αγώνες!

Για next week event σας λέω από τώρα ότι δεν μπορώ Παρασκευή, αλλά την Πέμπτη θα είμαι ελεύθερος, οπότε αν όλοι μπορείτε 21:00 νταν ξεκινάμε qualifying, ενώ μέχρι τότε -για όσους θέλουν- ο server θα είναι σε practice στο ίδιο combo.

Για αυτά τα mixed races που πρότεινε ο jimliak και μου αρέσουν πολύ, πρέπει να ξέρουμε τι θα πάρει ο καθένας για να προετοιμαστεί κατάλληλα το entry list. Για να είμαστε 100% σωστοί το ίδιο πρέπει να γίνεται σε κάθε event που θα έχει πάνω από 1 αυτοκίνητο για επιλογή. Μπορούμε να φτιάξουμε ένα thread καθαρά για αυτό το πράγμα α λα rd ώστε να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα τόσο για τις συμμετοχές όσο και για την ώρα έναρξης.

Κάποιος (@acct)mod του thelab ας μας πει αν έχουμε τη δυνατότητα για νέο thread ή ξεφεύγει από τα πλαίσια του section.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Να και το βιντεο απο τον αγωνα χτες. Το παιδι πισω που δεν ειχε το νου του τι θα γινει μπροστα κοιταξτε τι επαθε, θα μπορουσε ανετα να με βγαλει εκτος και μετα αυτο που ελεγα για την καταληξη της μανουβρας.

[ame]

[/ame]

P.S εμενα γτ δεν μου βγαζει τα βιντεο σε παραθυρακι??? (Thanks)

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα mixed races που πρότεινε ο jimliak και μου αρέσουν πολύ, πρέπει να ξέρουμε τι θα πάρει ο καθένας για να προετοιμαστεί κατάλληλα το entry list. Για να είμαστε 100% σωστοί το ίδιο πρέπει να γίνεται σε κάθε event που θα έχει πάνω από 1 αυτοκίνητο για επιλογή.

Άκη δεν έχω κάνει server ποτέ κ για αυτό ρωτώ. Γιατλι πρέπει νσ δηλώσουμε αυτοκίνητα? Δεν μπορείς να έχεις στις επιλογές όλα τα υποψήφια στον ίδιο αριθμό? πχ 18 από κάθε είδος? Το λέω γιατί έτσι ο καθένας θα παίρνει όποιο θέλει κ μπορεί να το αλλάζει στο επόμενο event.

Link to comment
Share on other sites

Άκη δεν έχω κάνει server ποτέ κ για αυτό ρωτώ. Γιατλι πρέπει νσ δηλώσουμε αυτοκίνητα? Δεν μπορείς να έχεις στις επιλογές όλα τα υποψήφια στον ίδιο αριθμό? πχ 18 από κάθε είδος? Το λέω γιατί έτσι ο καθένας θα παίρνει όποιο θέλει κ μπορεί να το αλλάζει στο επόμενο event.

Δυστυχώς δε γίνεται σε pickup mode.Το entry list πρέπει να έχει αριθμό μικρότερο ή ίσο των pit spots της εκάστοτε πίστας.

Σε booking mode γίνεται αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

πως εχετε replay στο online?

εγω δεν εχω θεμα με τα αυτοκινητα γιατι στις κατηγοριες εχω καταληξει σε αυτα που παιρνω

πχ στα supercars mp4c νομιζω οτι εχει την καλυτερη αισθηση, βεβαια και τι βολευει τον καθενα,ισως καποιοι να θελουν ελευθερη επιλογη της τελευταιας στιγμης

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

πως εχετε replay στο online?

εγω δεν εχω θεμα με τα αυτοκινητα γιατι στις κατηγοριες εχω καταληξει σε αυτα που παιρνω

πχ στα supercars mp4c νομιζω οτι εχει την καλυτερη αισθηση, βεβαια και τι βολευει τον καθενα,ισως καποιοι να θελουν ελευθερη επιλογη της τελευταιας στιγμης

Πας στο έγγραφα > assetto corsa > replay και αλλάζεις ονομα στο αρχείο CR. Πρεπει να το κανεις πριν ξεκινήσεις καινούργιο αγώνα η οτιδήποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβάν με τον Κυριάκο.

Νομίζω με έκλεισε αλλά αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Χαίρομαι πάντως που υπάρχει ο Κυριάκος γιατί στους χρόνους είμαστε πολύ κοντά = καλές μάχες

Για να καταλάβουμε καλύτερα το συμβάν θα έπρεπε να δείχνει ~5 δευτερόλεπτα πιο πριν.

Αυτό που έχω αποκομίσει απο τα driving school του iracing και απο διάφορους sim racer είναι οτι αν με το που μπείτε στα φρένα ο μπροστά προφυλακτήρας του πίσω αυτοκινήτου δεν έχει φτάσει τουλάχιστον τον πίσω προφυλακτήρα του εμπρός αυτοκινήτου (και πολλοί μάλιστα λένε να έχει φτάσει μέχρι το μέσο του προπορευόμενου αυτοκινήτου) τότε δεν έχεις δικαίωμα να ξεκινήσεις προσπέρασμα καθώς η εσωτερική γραμμή που φαίνεται κενή είναι πλασματική καθώς σε δέκατα θα είναι πιασμένη απο το μπροστά αυτοκίνητο που θα πάρει τη στροφή με τη βέλτιστη γραμμή ώστε να χτυπήσει το apex.

Η πιο τραβηγμένη version ενός τέτοιου περιστατικού είναι το λεγόμενο dive bombing όπου ενώ βρίσκεσαι τελείως πίσω απο το εμπρός αυτοκίνητο στα φρένα προσπαθείς να προσπεράσεις

Ειδικά στο sim racing οπου οι περισσότεροι τρέχουμε με 1 οθόνη και έχουμε οπτικό πεδίο της τάξης των 50° και όχι των 180° παρά κάτι όπως στην πραγματικότητα, είναι πολύ πιο εύκολο σε τέτοιες περιπτώσεις να έχουμε ατύχημα.

PS: Συμφωνώ με [MENTION=13254]djkostas[/MENTION].

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις άλλος πρόβλημα με το online;

Μου εμφανίζεται η λίστα με τους servers κανονικά (πιστά, αυτοκίνητα συμμετέχοντες), αλλά σε όλους κάνει timeout και δεν βγάζει latency.

Μπορώ και συνδέομαι αλλά όταν μπω μέσα μου γράφει ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας με τον server...

Και σε παλιά και σε φρέσκια εγκατάσταση, και μετά από reinstall το game.

καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

@Fr0st εδω όλα καλά (πέτυχα κ τον Κώστα σήμερα...)

Αν η εγκατάσταση είναι φρέσκια τότε κοίτα μήπως σε κόβει κάποιο firewall/antivirus.

Για καλό κ κακό ξανακάνε ένα local files integrity check.

Αν κ παλι δεν βγάλεις άκρη, άνοιξε case στο forum Assetto Corsa, επισυνάπτωντας τα log αρχεία για να δουν οι devs τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι επιλογές μου απ' ότι φαίνεται δεν είναι και ιδιαίτερα δημοφιλείς, ας κάνω άλλη μια προσπάθεια! :)

Τι λέτε να κάνουμε την επόμενη συνάντηση αμερικάνικη?

Δηλαδή αποκλειστικά σε οβάλ πίστες. (αλά NASCAR)

Πίστες:

Daytona

Indianapolis

Jacksonville

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.