Jump to content




acct

Recommended Posts

Τι εννοείς δεν ασχολείται κανείς με το ED; Κάθε που γράφω εδώ, αισθάνομαι σαν τον τύπο που κρατάει πινακίδα "Μετανοείτε, το τέλος έρχεται". Μια βδομάδα δεν κατάφερα να ασχοληθώ και μου βγήκε το όνομα. :D

Μεταξύ μας, βάλε τις εικόνες σε κανένα spoiler, γιατί έτσι και τις ανοίξει κανένας δύσμοιρος με data cap, την πάτησε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, βάλε τις εικόνες σε κανένα spoiler, γιατί έτσι και τις ανοίξει κανένας δύσμοιρος με data cap, την πάτησε! ;)

νταν.

btw...μια μικρή ματιά για το πως θα είναι το system map (πατάμε πάνω για full view)...

ds51RQDl.jpg

kAMBFsPl.jpg

dMtjTr1l.jpg

gnNuGEwl.jpg

gzm09t6l.jpg

Σκοπός είναι στο τέλος να φαίνονται κάπως έτσι..

zXHIijQl.png

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι και στο Star Citizen έχουν αρχίσει και αισθάνονται πίεση από την πρόοδο του ED, με αποτέλεσμα να αναθεωρούν κάποια πράγματα.

Για αρκετό καιρό δεν αναμενόταν να είναι δυναμικά τα αστρικά συστήματα του SC, αλλά έμοιαζε παράδοξο να έχουν στατικό χάρτη με μόλις ~200 συστήματα, την ίδια στιγμή που εδώ έχουμε εκατοντάδες εκατομμύρια πραγματικά κινούμενα άστρα.

Τώρα, το ξανασκέφτονται... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που σκέφτεται ο CR είναι τα αστρικά συστήματα να είναι δυναμικά, δλδ οι πλανήτες να κινούνται γύρω από το άστρο τους. Αυτό είναι που ανέφερε στο τελευταίο 10ftC.

Θα πρέπει να πάρουν μια απόφαση σχετικά γρήγορα, γιατί αν μετατρέψουν τα αστρικά συστήματα τους από στατικά σε δυναμικά θα πρέπει να αλλάξουν ένα σωρό από άλλους μηχανισμούς για το παιχνίδι (από εξερεύνηση μέχρι nav points κτλ κτλ).

Προσωπικά εύχομαι να το κάνουν.

In other news, ωραίο videaki από τον mighty jingles που μας εξηγεί περίπου τι καινούριο βλέπουμε στην alpha4.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GcyMAOZg8ds]Venture Capitalist[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Alpha 4 και τα μυαλά στα κάγκελα ρε!!! Μου κάνει εντύπωση που δεν ασχολείται κανένας με το ED. Είχα κάψει χιλιάδες ώρες με τα προηγούμενα, και περιμένω σαν μουρλός αυτό το αγροτεμάχιο.

Κι εγω στα ιδια ειμαι.. Θυμαμαι το ειχα αγορασει αυθεντικο απο ενα μαγαζι στην Θεσ/νικη, πρεπει να ειχα (προσπαθησει) διαβασει το manual ισα με 5 φορες και ειχα παθει σοκ με την ελευθερια που σου εδινε οσο αναφορα τις επιλογες σε καριερα κτλ. Σιγουρα ο "ενοχος" που με κολλησε με τα space sims!! Απλα μετα την "νιλα" που παθαμε με το SC και τις καθυστερησεις, δεν την παλευω να περιμενω και αυτο. Μολις βγει θα ασχοληθω.. :crazy_pilot:

Θα πω βεβαια την αμαρτια μου, θα ηθελα να ειχαν ενα συστημα για guilds/corps για περισσοτερη αλληλεπιδραση μεταξυ των παιχτων. Αλλωστε πλεον μιλαμε για ενα MMo game. Αυτο με τα alliances που ειχα διαβασει δεν με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα γιατι ειναι περισσοτερο αυτο που λεμε groups, δεν ξερω βεβαια αν αλλαξε τιποτα απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω βεβαια την αμαρτια μου, θα ηθελα να ειχαν ενα συστημα για guilds/corps για περισσοτερη αλληλεπιδραση μεταξυ των παιχτων. Αλλωστε πλεον μιλαμε για ενα MMo game. Αυτο με τα alliances που ειχα διαβασει δεν με ειχε ενθουσιασει ιδιαιτερα γιατι ειναι περισσοτερο αυτο που λεμε groups, δεν ξερω βεβαια αν αλλαξε τιποτα απο τοτε.

Βασικά, νομίζω πως αυτό που γράφεις είναι επί της αρχής ασύμβατο με το τι ακριβώς θέλει να μας δώσει το ED (κοίτα σε SC μεριά για κάτι τέτοιο). Ο σκοπός εδώ είναι να σε πετάξει σε ένα σκοτεινό και μοβόρο γαλαξία και να σε αφήσει να κάνεις ότι γουστάρει η γκλάβα σου. Οι υπόλοιποι παίχτες στο παιχνίδι αποτελούν μέρος του περιβάλλοντος στο οποίο παίζεις, όχι πρωταρχικό στόχο. Κοινώς, ο σκοπός του παιχνιδιού έλα 'έλα εδώ παλικάριμ, πάρε αυτό το σαράβαλο και καλά κόλυβα'΄...

Αν σκέφτεσαι guilds και ρόλους και βαθμούς και μάχες για έλεγχο συστημάτων κτλ κτλ...ξέχνα τα, η λογική του ED είναι πολύ πιο μοναχική και τρομακτική. Hell, στο παιχνίδι δεν θα μπορείς ούτε να καταλάβεις αν κάποιος είναι παίχτης ή NPC αν τον συναντήσεις, θα πρέπει να τον σκανάρεις ή να σου ανταποκριθεί αυτός για να το καταλάβεις..

And thats φάκινγκ brilliant. Προσωπικά για grouπούσκουλα και facebooκισμούς κτλ έχω το SC μου αν θέλω...και για καφρίλες το eve.

Elite...is... [ame=http://www.youtube.com/watch?v=clJwjraN_5Q]this.[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχεις δικιο επρεπε να ειχα εξηγησει λιγο καλυτερα τι εννοω. Χρησιμοποιησα τους ορους guild/corp πιο πολυ περιγραφικα, οχι τοσο στο (δυνητικο) μεγεθος τους και τροπο λειτουργιας τους. Οπως σωστα ειπες το SC ειναι ιδανικοτερο για τετοια μεγεθη/τυπου gameplay.

Αναφερομουν περισσοτερο σε μικρες ομαδες παιχτων, οχι για καταληψη/ελεγχο συστηματων, απλα ως features αν θες που να προμοταρουν λιγο περισσοτερο το co-op play. Πες οτι θες να παιξεις με 5-6 φιλους ας πουμε, γι'αυτο αναφερθηκα και στην MMO ταμπελα του. Σιγουρα εχει κρατησει πολλα απο αυτα τα στοιχεια που γνωρισαμε πιτσιρικαδες, αλλα και μονο το γεγονος οτι ειναι online, ειναι τεραστια στροφη στο υφος του παιχνιδιου. Εχουν πει βεβαια οτι σχεδιαζουν αρκετα features να τα ενταξουν στο παιχνιδι αργοτερα, απλα θα προτιμουσα να μην μεινουν απλα στο πολυ πετυχημενο lone wolf play style-υφος του Elite, αλλα να δωσουν κινητρα και σε ομαδικοτερο gameplay. Ισως με την εισαγωγη των Multicrew ships στο μελλον, θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εντύπωση είναι έτσι κι αλλιώς ότι ανάμεσα στα δύο παιχνίδια (SC / ED) θα διαχυθούν τα πιο επιτυχημένα στοιχεία, προς όφελος και των δύο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην περιμένουμε βελτιώσεις ή προσθήκες με την πάροδο του χρόνου.

Από μνήμης μπορώ να θυμηθώ αρκετά πράγματα που ανακοινώθηκαν στο ένα και τώρα αναμένονται και στο δεύτερο. Ενδεικτικά:

Seamless PC/NPC interactions

Multi-crew ships

Double precision coordinates

Dynamic starmap

...

Από την άλλη, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά (πέρα από τη χαώδη διαφορά στη χρηματοδότηση). Στο ED η κλίμακα του σύμπαντος ανταποκρίνεται στην πραγματική, που σημαίνει ότι αναγκαστικά το σύμπαν θα μοιάζει πολύ πιο έρημο και αφιλόξενο. Αυτή η αίσθηση φοβάμαι πως θα λείπει από το SC.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εντύπωση είναι έτσι κι αλλιώς ότι ανάμεσα στα δύο παιχνίδια (SC / ED) θα διαχυθούν τα πιο επιτυχημένα στοιχεία, προς όφελος και των δύο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην περιμένουμε βελτιώσεις ή προσθήκες με την πάροδο του χρόνου.

Από μνήμης μπορώ να θυμηθώ αρκετά πράγματα που ανακοινώθηκαν στο ένα και τώρα αναμένονται και στο δεύτερο. Ενδεικτικά:

Seamless PC/NPC interactions

Multi-crew ships

Double precision coordinates

Dynamic starmap

...

Από την άλλη, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά (πέρα από τη χαώδη διαφορά στη χρηματοδότηση). Στο ED η κλίμακα του σύμπαντος ανταποκρίνεται στην πραγματική, που σημαίνει ότι αναγκαστικά το σύμπαν θα μοιάζει πολύ πιο έρημο και αφιλόξενο. Αυτή η αίσθηση φοβάμαι πως θα λείπει από το SC.

Από την άλλη, νομίζω ότι θα βαριόμουν να πηγαινοέρχομαι στο αχανές διάστημα του ED. Το μέγεθος του χάρτη του EVE μου αρέσει σαν μπούσουλας, αλλά ένα καλό space sim νέας γενιάς θα ήθελα να περιορίσει το "χαμένο" χρόνο από μη διασκεδαστικές δραστηριότητες (docking κλπ).

Όταν αρχίσουν να κυκλοφορούν βέβαια, μπορεί να λέω άλλο παραμύθι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι το pre-order είναι ακόμη 40€ και πρέπει να τελειώσουν premium beta και standard beta για να έχει νόημα η προπαραγγελία, δεν το περιμένω φτηνότερο μέσα στο '14.

Τουλάχιστον έχουμε αρκετό υλικό να χαζεύουμε. Ειδικά το Eagle μοιάζει πολύ διασκεδαστικό dogfighter, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα από χθές τα νέα βίντεο και σχόλια από την premium beta. Μπορεί να μην έχει αλλάξει κάτι δραματικά, αλλά οι μικροβελτιώσεις συνεχίζονται και μαζί τους εμφανίζονται πολλές νέες εντυπωσιακές εικόνες από το παιχνίδι.

Ενδεικτικά, μια εντυπωσιακή συλλογή από φωτογραφίες σε ανάλυση 3840x1080. Κάποιες ταιριάζουν μια χαρά και στην επιφάνεια εργασίας, για όποιουν δουλεύει σε 2x1080.

ED Dual screen - Imgur

SenbaVF.png

Παράλληλα, έχει κυκλοφορήσει κι ένα πρώτο εγχειρίδιο πτήσης για το Sidewinder, για να εξοικειωθούν ταχύτερα οι περίπου 10000 νέοι παίχτες.

http://elite.frontier.co.uk/downloads/Sidewinder_Owners_Manual_WIP.pdf

Κι αν θέλετε μια εικόνα για το πώς φαντάζεται το τελικό παιχνίδι μετά την κυκλοφορία ο δημιουργός του, ρίξτε μια ματιά εδώ:

David Braben on the ambitious future of Elite: Dangerous | PC Gamer

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά, μια εντυπωσιακή συλλογή από φωτογραφίες σε ανάλυση 3840x1080. Κάποιες ταιριάζουν μια χαρά και στην επιφάνεια εργασίας, για όποιουν δουλεύει σε 2x1080.

ED Dual screen - Imgur

Χεχε, δικό μου είναι το άλμπουμ αυτό, το είχα ανεβάσει στο reddit χθες νομίζω. Οι φωτογραφίες είναι από έναν μουρλό alpha backer που παίζει με δύο οθόνες (ανάθεμα πως βολεύεται με τα bezel στο κέντρο)...:haha:

Κατά τα άλλα, beta και τα μυαλά στα μπλέντερ...έχω λιώσει στο παιχνίδι, και παρά τα bugs κτλ η αίσθηση είναι πραγματικά σαν τα προηγούμενα Elite. Ο DB τα κατάφερε!! :jump:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.